Leeds United: Futbalová legenda

• Česko Prokletý klub (viac)

Film Klub prokletých vypráví temně humorný a konflikty nabitý příběh Briana Clougha (Michael Sheen) a jeho nešťastné 44 dní dlouhé trenérské mise u tehdejších anglických fotbalových mistrů: Leeds United. Bez svého věrného asistenta Petera Taylora (Timothy Spall) po boku a s šatnou plnou hráčů, kteří – zdá se – spíše podporují jeho konkurenta Dona Revieho (Colm Meaney), projde Clough během pouhých 44 dní nečekanou zkouškou agresivity a geniality. Taková jsou fakta příběhu. Příběhu Klubu prokletých. (oficiálny text distribútora)

Zagros

Solidně natočený snímek ze sportovního prostředí, konkrétně z anglického fotbalu. Děj vypráví krátký příběh dle skutečných událostí, který je bohužel vzhledem k popisu filmu a jasnému začátku snadno předvídatelný. To je jeho největší slabinou, nedokázal mě vůbec napnout. Bylo to, jako kdybych sledoval záznam dobrého utkání. Bavilo mě to, ale napětí ze hry už chybělo. Trochu oživení přidaly alespoň části z trenérských začátků hlavního představitele. Přes zajímavý vhled do anglického fotbalu a práce manažerů na přelomu šedesátých a sedmdesátých let dávám jen tři hvězdy. Fotbalový fajnšmekři si další jednu či dvě mohou přičíst sami. ()

cab

Rychle plynouci anglicky snimek z fotbaloveho prostredi, ktere se nastesti netoci jenom okolo fotbalu, ale spise resi dvojici manazeru, kteri jeden bez druheho jsou nikym a spolu vytvori legendarni dvojici na lavicce znameho anglickeho klubu. V hlavnich rolich uzasni (Michael Sheen a Timothy Spall). 85% ()

Hanys_

Strašně fain pohled do zákulisí anglického fotbalu na přelomu 60. a 70. let, ale především zajímavý příběh o neuvěřitelném trenérovi Brianu Cloughovi, jeho přátelství k Pete Taylorovi a "nenávisti" k Donu Reviemu. Film jako takový moc fotbalu nenabídne (ale když už tak to stojí za to) - spíš nám ukazuje ty věci v zákulisí (kouření a pití kafíčka před zápasem, atd.), ale to vůbec není na škodu. Pro fandy různých fotbalových manažerů povinnost. 7.5/10 ()

jhlahulek

Jako antifotbalista bych nečekal že se mi film o fotbale bude tolik líbit. Ovšem díky tomu, že jádro filmu není o fotbale, ale o jednom ambiciozním manažerovi, jsem byl mile překvapen a užíval jsem si to, jak můžou člověka vysoké ambice dostat z vrcholu až na dno a zase zpátky... ()

jakeer

Túto snímku som videl až po filme Rivali a tak môžem porovnávať. Druhý menovaný film sa stal (aspoň v mojich očiach) na dlhšiu dobu kráľom športových filmov a nič na tom nezmenil ani tento príbeh Briana Clougha. Nie že by sa mi Damned United nepáčil, avšak prostredie formule je asi dynamickejšie, než to futbalové. Avšak aj táto snímka bola svojim spôsobom o rivalite dvoch ľudí, trénerov, ktorú prežíval väčšmi ten mladší z nich. Životný príbeh Clougha je však tak strhujúci (a pri dnešnej realite svetového futbalu neopakovateľný), že sa snáď zlý film o ňom ani nakrútiť nedal. Niektoré scénky síce pôsobia „jednoduchším“ dojmom, ale to sa športovým filmom odpúšťa. Naopak, herecké výkony sú špičkové, takisto boduje príjemná stopáž a hlavne nelineárna dejová línia (jednotlivé scénky nie sú v chronologickom poradí), ktorú mám veľmi rád. ()

Ještěřák

Zajímavá podívaná, ale určitě ne nejlepší (polo)sportovní film za poslední roky. Výtky: 1) Sekundární komediální rovina DAMNED UNITED místy nesvědčí a shazuje ho. Těžko to popsat, to se musí vidět - přehnaná křupanizace kopalistů, vykreslení tvrdého ostrovního fotbalu jako rugby a zázemních podmínek zhruba na úrovni tuzemské 1. A třídy (tímto zdravím srdnaté fotbalisty FC Sokol Sedliště), někdy i Michael Sheen jako takový, atd. 2) Kromě hučících ochozů ze mě film ztěží vydolal větší emoce. Chyba. 3) Flashbacky jsou sice cool (jmenovitě třeba průběžné pohledy do tabulek), ale místy zmatečné. Film je vůbec nepotřebuje, mohl (a měl) být raději natočen "úplně rovně". 4) Málo fotbalu! 5) Závěr je vyloženě lajdácký a nehodný takového filmu. Abych jen nehanil, Sheen je ve své frackovské roli jako vždy k pomilování, a už samotný úsměvný námět snímku je jistým plusem. ()

VonoXX

Ač fotbalový fanoušek, tak jsem čekal větší euforii z tohoto titulu. Anglický fotbal miluji, ale asi nemám to krevní pouto jako jiní, pro které musí být Prokletý klub vysněným filmem. Pro mě další průměrný film s fotbalovou tématikou. Kromě Hooligans mě tyto filmy nějak nenadzvedávají ze židle, bohužel. [65%] ()

Wishkah

kvalitní film o anglické trenérské legendě. Čekal sem sportovní klasiku, kterak slabí chcípáčci z Derbyshiru porazí slavný Leeds United. Ale to sem tenhle film podcenil. Je to příběh o vzestupu a následném pádu výborného a kontroverzního trenéra, v podání vynikajícího Martina Sheena. Sice se tu najde několik výrazných chyb. Zejména přeslazený konec a vykreslení hráčů Leedsu jako jednoznačných záporáků. I tak se mi tenhle film hodně líbil. Hlavně zobrazení zápasů je hodně dobře udělané. Rozhodně se jedná o skvělý sportovní film ()

Mr.Dick

Rád jsem si udělal výlet na britské ostrovy a ještě radši pošátral v historii anglické Premier League. Jméno Brian Clough mi dosud nic neříkalo, jeho příběh je ale vskutku ZAJÍMAVÝ! A když už Vás nezaujme fotbalový příběh jako takový, skvělý a přesvědčivý výkon Michaela Sheena to určitě zastíní. ()

Xavi6

Film o fotbale, ve kterém není fotbal. Divné ne? Možná jo, ale pořádně dobré. Jakožto fotbalový fanda musím říct, že se film hodně povedl, jsem spokojen, jak se scénářem, tak i s režií a herci, kteří opět odvedli dobrou práci a dali do toho to symbolické srdíčko. ()

Pablinho

Úplně stoprocentní to neni, ale jako fotbalovej životopis si to pět zaslouží. Pohled do doby, kdy byl fotbal něčim trošku jinym než už jen doslova pěněžní záležitostí. Originální zpracování, ve kterym jsem věřil Sheenovi každý slovo, ale ani ostatní nezaostávali. Zákulisí je skvěle realistický a hlavně je úžasný, jak jste hodně blízko fotbalu a dění v něm, přestože je vidět jen pár sestřihů záznamů ze hřiště (ale opět je to udělaný tak, že to tam ani nechybí). A ať si má kolik lidí chce radši slušňáky a gentlemany na lavičkách, já budu mít vždycky slabost pro ty, kteří se nebojí říct všechno na plnou hubu, ať to stojí, co to stojí :) ()

vander19

Ako veľkého fanúšika futbalu ma tento film potešil. Zobrazuje históriu jedného tímu, trénera Clougha a jeho začiatky s veľkým futbalom. Ako sa mu podarilo Derby Couty dostať až do najvyššej ligy. Jeho spoluprácu s predsedom klubu. Bol takým predchodcom nastávajúcich velikánov ako sú Mourinho alebo Ferguson. Nedal si kecať do práce. Možno jeho veľká huba sa mu vždy nevyplatia, ale jeho úspechy sú nesporné. Len 44 dní vydržal na lavičke Leedsu a práve táto etapa jeho života je zobrazovaná v prelínaní sa s jeho minulosťou v Derby. Mne sa hlavne páčilo zobrazenie atmosféry šatne a vlastne celý ten cirkus okolo toho. Vtedy futbal nebol až tak o peniazoch ako je to dnes. Plat 500 libier týždenne bolo niečo nepredstaviteľné. Sheen výborne stvárnil trénera Clougha, hlavne záver a rozhovor v médiach na konci ho dostali na výslnie. ()

Darth Maul

Ostrovný futbal mám veľmi rád. Najmä pre tú mýtickú auru, ktorá sa nad ním vznáša. Je v ňom všetko. Tisíckam ľudí robí radosť, vášniví fanúšikovia znepriatelených klubov navzájom na seba sypú kliatby a v ošumelých pohostinstvách kolujú legendy o futbalových hrdinoch. A práve jednu takú legendu sfilmoval Tom Hooper. Damned United je najkrajším filmom o najväčšom športe všetkých čias. Je to pôvabný príbeh muža s natrhnutou hubou, ktorý dokázal vnútorne dospieť, a zároveň óda na zablatené anglické trávniky. ()

sona123

Už dlouho jsem neviděla nic tak strhujícího. Ne, nejsem fotbalový fanoušek, ale tohle byla pecka. A Michael Sheen je ďábel, ten chlápek má před sebou velmi slibnou budoucnost, tak přesvědčivý herecký výkon, ten je dnes málokdy vidět. Ať sáhne na cokoliv, je excelentní (i v roličce ve Stmívání jako předák Volturiových). Timothy Spall si tu taky hodně u mě napravil reputaci, ne hereckou, o té jsem nepochybovala, ale jako Červíček v Harrym příliš mých sympatií pravda neměl. Co dál? Vypointované až do konce, skvělý nápad s grafikou přibližující, odkud kam tahle dvojka své kluby vytáhla. Co mne už možná ke konci trochu rozčilovalo bylo neustálé vracení se v čase tam a zpět, párkrát ano, ale pořád? Záběrů na samotnou hru bylo poskrovnu, ale když tu byly, stály za to, velmi citlivě kopírujíc právě probíhající atmosféru a styl. Hudba též dobrá. Ne, nemám výtek. ()

Vejrrr

Ani ne tak na obdiv fotbalové hře nebo lásce ke sportu ... ale spíš o síle lidského ega, nutnosti "být někdo" místo "nebýt nikdo", o umanosti a posedlosti a nutné bolesti, která s těmito vlastnostmi přichází. Začal jsem se na film dívat jako milovník sportovních filmů, ale dostal jsem mnohem větší porci filmové krásy, než jsem měl v plánu si objednat. ()

gocatgo

Hodně povedený snímek o dvojici trenérů, která zjistí, že dohromady jim to jde mnohem líp. Jenže daleko zajímavější je dějová rovina osobního souboje bývalého a současného trenéra Leeds United, stejně jako boje trenéra a hráčů. Hodně dobře zvládnutá dobová atmosféra, nafoukaný Sheen a kvalitní kamera mi zařídila pěkný večer. ()

Jorge-Z

Film o fotbalovém trénéru z anglického prostředí? To si nechám líbit. Spousta lidí tady srovnává postavy Briana Clougha a Josého Mourinha. Na jedné straně mají pravdu (sebevědomí na úrovni boha, superego, jistá arogance a charizma). Oba v tom ale uměli a umí chodit. Oba chtějí jen a jen vyhrávat. Ovšem pokud se na to podívám z pohledu fotbalového příznivce, tak jasně vede Brian Clough. Styl, který razil je mi sympatičtější (čistý a krásný fotbal, útočná hra) než ten Mourinhův (nezáživný fotbal krom angažmá v Realu, dbá hodně na taktiku, obrana je základ). Tom Hooper je nadaným řežisérem a jsem rád že se točí takové filmy. S Martinem Sheenem se poslední dobou setkávám stále častěji a musím říci, že jeho herecké výkony mě vždy nad očekávání překvapí (ta jeho britská angličtina nemá chybu). Jako věrný asistent zde vystupuje Timothy Spall, jako výborný skaut Peter Taylor, který měl velký podíl na Cloughově úspěchu. Za pousmání stojí hráči tehdejší Premier League, kteří bězně kouřili a pili v šatně před zápasem kafe, stejně jako jejich platy. Holt, dneska je ten fotbal někde jinde. ()