Jerusalema

• Južná Afrika Gangster's Paradise: Jerusalema (viac)
všetky plagáty

Nový snímek uznávaného jihoafrického režiséra Ralpha Zimana se ve šlépějích šokujícího Města bohů vydává do ulic nejlidnatějšího města v zemi, Johanesburku, kterému vládne pouliční násilí, kriminalita a gangy chudáků, kteří už dávno ztratili ambice chovat se lidsky. A patří mezi ně i Lucky Kunene, téměř negramotný mladík pracující na benzinové pumpě, jehož životním snem je vlastnit sérii nablýskaných bavoráků, dům s výhledem na moře a mít za manželku chytrou a vzdělanou ženu. Jenže cesta k naplnění těchto představ vede pouze skrze peníze. A když padne poslední možnost, jak se dostat do školy, rozhodně se Kunene uspět jinak. Proto začne se svým nejlepším kamarádem Zakesem krást auta. Za Datsun si pořídí nový oblek, za zcizenou Toyotu novou lednici, za Mazdu velkou hi-fi soupravu a než se oba nadějí, trčí Kunene a Zakes až po krk v organizovaném zločinu. A navíc se vinou marxismem zaslepeného Nazaretha připletou i k ozbrojené loupeži. Pak už je pozdě chtít utéct a skrýt se jinde. Komu se jednou dostane snadno nabytý luxus do krve, nikdy se touhy krást již nezbaví. A proto i v Hillbrow, kam oba muži odejdou, je jim v patách stále jen překračování zákona a podvádění. Nakonec si vyšlápnou i na místního narkobarona. Ulice se začínají měnit na válečnou zónu. (oficiálny text distribútora)

Enšpígl

Kouzlo tohoto filmu zpočívá v dokonale přesně namixované žánrové pestrosti. Prioritně je Jerusalema gangsterka, která ale nesází na napřetržitou akci nebo sled drsných vražd, ale především na Jihoafrické reálie, které jsou hlavní silou filmu, protože člověk má pocit, že tohle není film, ale jen filmový záznam jedné ze skutečných kriminálních epizod v JAR. Za nejsilnější složku filmu však považuju dialogy, protože ty jsou spojovacím prvkem přes kterej si ve filmu podávaj jednotlivé žánry dveře. Od gangsterky, přes sociální téma až po rasismus a politiku. Tak šikovně a chytře napsaný dialogy vážně nezní ze všech filmových úst. Hlavní hrdina mně byl odpornej, ale dostával se do stituací, které řešil takovým způsobem, že mě nutil k přemýšlení nad ním a nad právním a sociálním systémem resp. spíš nesystémem v JAR, ale Jerusalema není žádnej intelektuální dýchanek, pokud dojde na akci, tak je výborná a nekompromisní. Skvělej film, který má v sobě divácky vděčné prvky, ale nebojí se oslovit i tvůj mozek. Viděno v rámci Challenge tour 2015 jako film číslo 6. ()

Matty

Černý kontinent vyjevil pro mne doposud netušenou tvář své kinematografie. Rozmáchlý portrét jednoho „ani-ne-mafiána“ by za cenu velkého zjednodušení šlo přejmenovat na „Afrického gangstera“. Ralph Ziman je však režisérem (skoro o 30 let) mladším než Ridley Scott a jako takový má mnohem větší sklony k nihilismu. Proti hlavnímu hrdinovi, který nám pochopení svých nejasných motivací znesnadňuje stavěním sebe samého kamsi mezi Che Guevaru a Jánošíka, stojí zlí běloši, převážně policajti. Zde spjatost se žánrem blaxploitation nekončí – nejúčinnější metodu k zamezení bezpráví představuje násilí. Lidé jsou na jedné straně zabíjení ve velkém a naprosto chladnokrevně, na straně druhé si film po zavraždění jednoho „nevinného“ feťáka klidně dovolí zahrát na patetickou strunu. Charisma představitele hlavní role navíc staví Luckyho Kunenea na roveň národního hrdiny, jehož šlechetné, leč ilegální aktivity raději nejsou rozebírány do větší hloubky. Stejně tak psychologie vedlejších, na pár výjimek tuze špatně obsazených postav. Vše přispívá k rozmanitosti výsledku, který možná nemá úplně jasno, kam směřuje a občas mu takříkajíc „uteče nit“, ale většinu nedostatků zároveň dokáže kompenzovat nehorázně cool akčními scénami. 75% Zajímavé komentáře: genetique, Rhed ()

Malarkey

"Přizpůsobte se nebo zemřete!". To je přesně ten problém, se kterým se setkává kdokoliv, zvyklý na cokoliv, v odlehlých částech naší Země. Film se odehrává v té nejnebezpečnější čtvrti v Johannesburgu a naprosto fantasticky mi vypráví příběh Luckyho Kunene, kterému, ať už se choval jakkoliv, a dělal cokoliv, jsem od začátku do konce neskutečně fandil. Počkal jsem si na to na Cinemaxu od půlnoci, a rozhodně se mi to vyplatilo. Tahle výprava do Jížní Afriky, která se skutečně neděje každý den, měla svoje kouzlo. Zažil jsem totiž smršť názorů na zemi samotnou, člověkem, který mi může říct skutečnou pravdu. A je zajímavé jí slyšet, protože takové věci se k Evropanovy skutečně jen tak nedostanou. Jedním slovem: Bomba! Film plný nejen akce, ale i zajímavých myšlenek, které je potřeba řešit, i když se asi nevyřeší. Každopádně je potřeba je alespoň znát. Kam se hrabe Město bohů a zapadlá čtvrť v Rio de Janeiro. Tohle jsem si užil několikrát tak víc a dlouho na to nezapomenu. Je jednoduchý sledovat, jak někdo dělá špatné věci správně pro svůj lid, svojí neotřelou cestou. Jen je potřeba dívat se na to z té druhé strany, proč to dělá a za jakým účelem. Odpovědi už se pak najdou sami. ()

Radek99

Více než proklamované Město bohů, které při prvním setkání Jerusalema nejvíce asociuje, vidím sounáležitost v Americkém gangsterovi, tentokráte na hodně osobitý jihoafrický způsob. Režisér Ralph Ziman podle vlastního scénáře natočil skutečně hodně originální gangsterskou ságu o vzestupu a pádu Lucky Kuneneho z černošské čtvrti Johanesburku a snímek ozvláštněn jihoafrickými reáliemi skvěle pozvolna graduje i střídá tempo (rámec sociálního dramatu nenápadně přerůstá v kriminální příběh z prostředí jihoafrického slumu i předměstí tamního velkoměsta, přičemž je místy umně odlehčen scénami s humorným kontextem - nezapomenutelné je zvláště kradení prvního auta...). Vyzdvihnout nutno především mizanscénu, jelikož s ní stojí i padá autentický dojem z celého díla - a je vskutku povedená (navíc místy je film proložen patrně autentickými záběry přímo z ghetta, ovšem popisované scény nikdy nemají ryze dokumentární rozměr, spíše slouží k dotvoření koloritu) ... a jak už u exotických snímků bývá zvykem, skvostná je hudební složka filmu, která výsledný dojem taktéž utváří ne zrovna marginálně. Jerusalema je opravdová filmová jízda a měla by se dočkat stejných ovací jako třeba Boyleův Milionář z chatrče... Podobné filmy: Americký gangster, Město bohů, Milionář z chatrče ()

Fr

,, Co chcete?“ ,,Pravdivý příběh. Vezměte mě na začátek!“ ,,Začátek.... SOWETO 1994,.....svoboda...nová Jižní Afrika,...nový start...nový začátek. Měl jsem sny, že i my černí budeme součástí všeho......“ Více než otřepané: inspirováno skutečnými událostmi by sedělo: FILM PLNÝ PRAVDY! BŮH POMŮŽE TĚM, KTEŘÍ SI POMŮŽOU SAMI. A cesta z chudoby – poslouchejme všichni! – vede přes krádeže a AK 47. Zločin je totiž nejrychleji rostoucím odvětvím. (Pořád se bavíme o Africe!!) ČLOVĚK SKLÍZÍ TO CO ZASEL a ZLO PLODÍ ZASE JENOM ZLO. Tady to máte v praxi a všechno pěkně pohromadě. Bezchybně natočený příběh, kterému nechybí autentičnost, jenž měl inspiraci v ,,krádežích budov“. Jeho vypravěčem je Lucky Kunene, filmově stvořený (anti)hrdina, gangster a pro chudé Robin Hood. Africký samozřejmě. Hillbrow je totiž místo, kde žít jako křesťan je strašně složitý. PŘÍSPŮSOB SE, NEBO ZEMŘI! Oceňuji, že film citově nevydírá, obrázky nevinných chudých dětí tu nečekejte. Jen jednoduše a celkem zajímavě ukazuje, že ZA KAŽDÝM VELKÝM MAJETKEM MUSÍ BÝT ZLOČIN. ČÍM VĚTŠÍ MAJETEK...., ale o tom my u nás nic nevíme... Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Poznám, k čemu je pro Afriku dobrý Hollywood. 2.) Byl jsem (stále jsem) vlastníkem nájemního domu v Johannesbourgu. 3.) Mám rád filmy ,,ze života“. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * ()

EvilPhoEniX

Podobné jako City of Gods, ale vzdáleně né tak dobré, přesto se jedná o nadprůměrný film z neobvyklého a opět drsného prostředí, který má co nabídnout. Líbí se mi sledovat příběh jak z mladého kluka vyroste plnohodnotný gangster a obávaný člověk dané lokalty, Zábavné je to dostatečně, místy slušně drsné, takže jo tyhle filmy mě začínají bavit. 80% ()

Zeck

Africká perla, připomínající tu brazilskou jen náznaky. Srovnání s Městem bohů, nebo Americkým gangsterem je zbytečné. Tento film je totiž o něčem jiném, než o návodu, jak rychle a nelegálně zbohatnout, nebo jak se z ghetta dostat do vily. Trochu mě mrzí, že tento film začal, jak už to tak dnes bývá zcela klasicky a stereotypně. Začátek filmu popisuje konec příběhu. Bez flashbacku by byl film mnohem zajímavější. Nemůžu dát jinak, než za 90%. Samotný film je tak na 70%, ale když přihlédnu, z jaké země tento snímek pochází, můžu se jen v duchu zasmát sračkám, které produkuje o mnoho bohatší země, jako Česká republika. 90% 25.12. 2009 ()

Sarkastic

„A v čem podnikáš?“ - „Jsme v dodavatelským průmyslu.“ - „Tady soudruh grázl je zloděj aut.“ - „Krádež je sprostý slovo! Říká se tomu…pozitivní odnětí.“ Nevím, do jaké míry byl film opravdu inspirován skutečnými událostmi, každopádně to bylo velmi milé překvapení. Příběh chudého kluka, co nemá na školní stipendium, snaží se na něj vydělat, postupně se mu ale mění cíle, ztrácí morální zásady, a nakonec se z něj stane zazobaný gangster v obleku. Film má dobré tempo, dějové zvraty a v neposlední řadě nadhled v podobě hlavního hrdiny vcelku vtipně komentujícího dění trefnými hláškami. Přitom to není ale komedie, pořád je to krimi se všemi zákonitostmi, které byste od daného žánru čekali. Příjemný nadhled si však zachovává i v úplném závěru, který mi dost sednul. Možná bych ocenil o něco větší přímočarost a udržení si tempa bez občasného kolísání, nic to však nemění na mé velké spokojenosti, takže hodnotím silnými 4*. „Al Capone říkal, že to s úsměvem dotáhnete daleko. Mnohem dál to ale dotáhnete s úsměvem…a pistolí.“ ()

genetique

Keď už sa toľko film porovnáva s presláveným 'Cidade de Deus', tak mal dostať tiež aspoň toľko priestoru a možnosť ukázať sa svetu, pretože si to rozhodne zaslúži. Veľmi sľubný gangsterský film, ktorý vám zaručí spokojnosť, pokiaľ už budete unavení od pozerania naháňačiek po newyorkských ulíc v starých fordoch typu T, či strieľaní z klasických thompsonoviek. Ale samozrejme aj vtedy, keď budete mať chuť vidieť film s dobrými hereckými výkonmi, dobrou prácou kameramana a so zaujímavým výberom hudobnej zložky. Film o tom, že gangstrom môže stať človek aj vtedy, keď chce pre svojich ľudí naozaj len to najlepšie, čo je oproti klasickým caponeovkám trošku irónia, a je o to smutnejšie, že pravdivá. 85%. ()

Niktorius

Vynikající gansterka z Jižní Afriky s hromadou napětí, nabušenou režií, adrenalinovou akcí a rozpočtem české rodinné komedie? Nevěřil bych, kdybych to neviděl na vlastní oči. A je určitě zajímavé, že film se nesnaží prezentovat chudobu jihoafrických ghett nějakým drastickým způsobem, ani nelamentuje nad vykořisťovatelským bílým mužem, jenž může za všechny problémy místních černochů, ale naopak nechává svého černého (anti)hrdinu házet falešná nařčení z rasismu a "apertheidní politiky" na všechny strany a využívat je ke svému prospěchu. Film, který nechce, aby divák litoval hrdiny z politováníhodných poměrů má u mě vždycky plus. 85% ______ P.S: V okolních komentech chválená hudba mi přišla poněkud nezapamatovatelná. Asi proto, že hudebníci neangažovali žádnou vuvuzelu :) ()

gogo76

"Za každým veľkým majetkom je nejaký zločin..." Podobnými citátmi a výrokmi je film prešpikovaný celý a čo môže byť viac inšpiratívne pre mesto plné násilia a gangstrov ako výrok Al Caponeho o tom, že s úsmevom zájdeš ďaleko, ale s úsmevom a revolverom ešte ďalej. Je to pre nás európanov trochu netypická gangsterka z Juhoafrickej republiky z prostredia slamu a chudobných štvrtí, plných feťákov a priekupníkov. Hlavný hrdina sa síce dá na zlé chodníky, ale je to trochu iný gangster. Gangster na úrovni, ktorí vo svojej štvrti nestrpí feťákov a žiadne drogy. Príbeh jeho vzostupu a pádu je natočený slušne, ale vedel by som si predstaviť i drsnejší prístup. Film je atraktívny hlavne prostredím, herecké výkony mi prišli skôr priemerné a angličtina miešaná s miestnym dialektom otrasná. Niekedy som doslova napínal uši, aby som rozoznal či herci hovoria vôbec anglicky. U väčšiny užívateľov asi najviac zarezonuje scéna prepadu auta s peniazmi, odkukaná z filmu Heat. Hollywood školí gangstrov...80%. ()

Aky

Zpočátku jsem měl obavy, že to bude zase jeden z těch pravdivých, ale otřepaných příběhů o tom, že chudoba plodí zločin. Ale jak se děj nepředvídaně, ale logicky čím dál víc proplétal a hlavní hrdina si získával sympatie i přes všechny vraždy a podrazy, začalo svítat, že půjde o něco mnohem hlubšího. Moc pěkný film se širokým i hlubokým záběrem, řemeslně bechybný, drsný i úsměvný, člověk uvěří, že tak prostě šel život. ()

misterz

Africká gangsterka mapujúca životný príbeh chlapíka Luckyho, ktorý tak isto ako mnohí iní v JAR mal smolu, že sa narodil na druhej strane barikády - v špine, totálnej chudobe a navyše aj ako černoch. Film sa dotýka mnohých problémov, počnúc od nevábnych sociálno-spoločenských pomerov, rasizmu až po organizovanú kriminalitu a totálnu neúctu k ľudskému životu. Snímok síce na mňa po dramatickej stránke zapôsobil iba priemerne, ale oceňujem výborne zobrazené sociálne pomery a kultúrne reálie. Tiež sa mi páčilo ako sa Lucky dokázal z takmer každého problému vysekať a nájsť nejaké riešenie ako zo situácie čo najviac vyťažiť. 70/100 ()

nascendi

Takmer celý čas projekcie som uvažoval, či je to zase jeden z filmov o vzostupe a páde nejakého gaunera, kde iba vymenili kulisy, osoby a obsadenie, alebo je to niečím nový, zaujímavý, zapamätateľný a teda aj užitočný film. Po záverečných titulkoch mi bolo jasné, že ide o druhú možnosť. Trochu ma mrazí pomyslenie, že problematika filmu nie je v našich súradniciach taká cudzia, ako by sme si priali. ()

eLeR

Už na začiatku filmu je jasné, že Lucky je inteligentný chlapec, ktorý to dotiahne ďaleko. Chudoba mu bohužiaľ nedovolí ísť tou správnou cestou, tak zíde na zlé chodníčky, ale aj na nich sa správa slušne :-). Všetká česť, lebo žiť slušne v Johannesburgu sa dá asi veľmi ťažko, hlavne ak človek pochádza z geta. Jerusalema je kvalitný film so zaujímavou muzikou, ktorý ukazuje ako sa asi žije v Juhoafrickej republike, a aké dobré filmy tam vedia točiť. Určite má vľúdnejšiu tvár ako tu spomínané Mesto bohov. ()

Happens

Zpověď dalšího zločineckého života v Jo'burgu v Jižní Africe. Trochu parafráze na Město bohů, ale tady máme dobrou duši, co nechce, ale občas uklouzne z donucení za hranu zákona. Robin Hood v černém podání. Do telecího děje akčního thrilleru je vsunuta love story zápletka, která film zvelebuje. Konec byl pro mě uhrančivý. ()

Chrustyn

Těšil jsem se na podobnou podívanou, jako bylo vynikající "Město bohů" a věřím, že film chtěl být něčím hodně podobným, ale skutek bohužel utekl a zůstala jen průměrná, rádoby drsná a realistická podívaná z prostřední J.A.R. ()

mat.ilda

Jen co si seženu peníze na školu, tak na ni nepůjdu... logické, že? Alespoň tak se rozhodl náš hrdina a místo univerzity začal studovat školu života, obor zločin - největší rostoucí odvětví v zemi... Hmm, to je ta nejtěžší, alespoň myslím, přesto si na ni kdekdo troufne, ale protože se v ní chyby neodpouští, termín ukončení studia bývá pro někoho předčasný (ti šťastnější končí na poškole, což je místo pro doučování s dlouhodobým pobytem a mřížemi na oknech)... ani tak se o studenty nemusí bát, i přes její nevalnou pověst jich na studiích stále přibývá... Má i své zběhy, jenže její metody je stejně doženou, takže ve studiu pokračují dálkově, ale všude je brzdí propadlíci nebo školská inspekce, ovšem pozor - ještě jsou tu premianti, co se jim plní sny a ty s tou školou prostě vždycky vyjebou... Asi tak. Z Johannesburgu, mat.ilda. Viděno během Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií ()

kajda.l

Úvodní scéna naznačí, že opice patří do klece, divák se začne těšit na syrovou, špinavou, nekompromisní drámu a ... Ono ejhle, místo toho divák sleduje řemeslně slušně natočený film o jednom hodném kriminálníkovi a cpe to divákovi po frňák takovým stylem vyprávění, že mi místy bylo až nevolno. Kriminálník, zloděj a vrah zůstane kriminálníkem a vším tím ostatním bordelem, i když se mi tvůrce bude sebevíc snažit naznačit, že je to hodný (a snad i empatický) člověk, který to všechno vlastně myslí dobře a jen brojí proti systému, vládnímu, systému mocných a policie. Ehmm... Aneb vydělávat prachy zlodějnou, ty "přizpůsobivé" negry necháme žít a bubáky v podání feťáků, překupníků drog a kurev nemilosrně vykopeme na dlažbu. To jsou mi panečku pohádky. K polidštění příběhu použijeme jednu líbivou židovskou krásku, aby se nezapomnělo na patetické scény a film se stal přístupnějším, samotným závěrem pak veškerá stupidita příběhu vyvrcholila. Kdyby to celé bylo točené očima policie a jediné zajímavé postavy, kterou film nabízí - Inspektora Swarta, líbilo by se mi to více. Obsahově odpad, natočeno to však není zle, tu špínu Johannesbourgu věřím, africké rytmy fungují a hvězdu přidám za scény aneb Hollywood plodí zlo (inspirace filmem ke krádeži) a vtipnou scénu z mládí a krádež prvního auta (neumím řídit). A co oceňuji, je natočení akčních scén přehlednou formou, bez roztřeseného obrazu. [Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií] ()