300: Vzostup impéria

• Česko 300: Vzestup říše (viac)

Pokračovanie epickej ságy podľa komiksového románu Franka Millera Xerxes, rozprávaného úchvatným vizuálnym štýlom úspešnej série 300, sa presúva na nové bojisko - na more, kde grécky generál Themistokles (Sulivan Stapleton), usilujúci sa o zjednotenie celého Grécka, vedie bitku, ktorá zvráti doterajší vývoj vojny. Vo filme 300: Vzostup ríše čelí Themistokles masívnej invázii perzskej armády vedenej božským Xerxesom a Artemesiou (Eva Green), pomstychtivou veliteľkou perzskej flotily. (TV Markíza)

Luk Skywalker

Trocha historického okénka: Jsem zmaten, když jsem prvně viděl trailer, tak mě napadlo a hle pokračování a vypadalo to na bitvu u Salamíny, pak jsem zjistil, že se má jednat o bitvu u Artemisie, ale nakonec podle toho, jak je to natočeno se jedná o obě bitvy dohromady, kdy se v jedné verzi tyto bitvy i s Thermopyly konaly v září, jiné zdroje uvádí Salamínu rovněž v září, ale Artemisii (a tím pádem i Thermopyly) v srpnu. Pak je ve filmu mnoho historických odchylek (nejednotnost Řecka v této bitvě, účast jen Athénských lodí, poměry ve Spartě atd.) snad více než v předešlém díle, ale tohle jsem v hodnocení nezohledňoval, bo co bych chtěl po americkém kreslíři komiksů a komiksové adaptaci. K filmu samotnému: krvák či masakr točený na efekt. Krve je zde až přemíra a zdárně cituje první řadu Spartaka, ale přesně tohle jsem od tohoto snímku očekával a to jsem dostal; i ta 3D verze se vyplatila, i když je zde mnoho zpomalených záběrů (ale nejlépe natočené 3D zůstává druhý Hobit). Film mě vtáhnul a nenudila ani většina monologů, které jsou plné řeckého (staro)vlastenectví v anglickém znění. Překvapilo mě zde i zařazení bitvy u Marathónu, ale vzhledem ke zbytku filmu to sedělo. "Couru" Evu Green a soft porno při vyjednávaní sice ve 3D vypadá dobře, ale mohli si to tvůrci odpustit (že by zase citace Spartaka nebo jiných HBO seriálů). Jinak Eva Green zahrála (zde degradovanou postavu z historického hlediska) vojedvůdkyni Artemisii bravůrně. Chybou na snímku je vedlejší role Xerxea a vydrancování Athén, které chybí úplně (ten lehký přelet na hořícím městem nepočítám) a ještě bych tvůrcům doporučil si nastudovat anatomii lidského krku, nějak mi chyběla krční páteř. Mě osobně potěšila i skladba War Pigs od Black Sabbath zde v nějaké "třístovkové" remix verzi, nebo jak to nazvat. ()

figliar odpad!

Absolútne nepozerateľný film. Či výkony hercov, strih, kamera, efekty, príbeh, ale aj scenár a réžia... Zabité 2 hodiny pre mňa nepochopiteľne nadhodnoteného filmu. ()

maret

Těžko vybojované ***. Tohle už prostě nebyl ono. Všeho bylo jakoby moc, zároveň toho "dobrého" s čím přišlo 300, se vytratilo. A velká škoda... ()

Matthew01

Zcela jistě překvapení jara. Perfektní řežba od začátku do konce, skvělé provázání na první díl a dá se říct, rozvinutí celého příběhu. Jak o další postavy, tak o události. Krásně nám ta série košatí a doufám, že se brzy dočkáme dalšího, neméně povedeného dílu. 80% ()

Radek.SCH

Zívačkové bitvy. Kdo by to byl řekl, že? Mluví se tam pořád, jako bysme se nedívali na bezduchou řezničinu, ale spíš na nějaké historické dráma, přičemž ale dialogy (a obzvlášť snaha o heroické monology) stojí za starou belu. Chybí tomu nějaká nosná zápletka, jakou měla třeba původní 300. ()

Hapretor

Nemá to ten drive jako jednička. Ale postavy vesměs zajímavé. Hlavně Artemesie. Jinak historicky mimo, akčně pokulhávající a hláškově nedostačující. "Comic look" není tak výrazný. "This is Sparta !!!" - to tam prostě chybí. A nejen to. ()

Qeo

Dalo mi to nějakou základní lekci z historie (opět se věděl příliš málo, naštěstí strejda a Google a paní Wikipedie, mi osvětlili tu část dějin, která zůstala ve gymnaziálních lavicích). Důstojné pokračování prvního dílu. Ale tam kde mě obohatili o historické poznání, mě trochu vzali iluze o fyzice, gravitaci, možná i počasí, mořském proudění a řízení lodí. Jsou to sice pakárny v měřítku takovéhoto opusu, ale přece jenom by neměli být zapomínány, že alespoň ta gravitace je neprosná děvka a když něco padá dolů, tak to nabírá rychlost, která je přímo úměrná hmotnosti. A čím větší hmotnost, tím větší rychlost. Čím větší rychlost, tím větší šance, že se při dopadu změníte v mastný flek, se kterým budou mít otroci co dělat ho vyleštit. Až na ženské role, na které jsme se nejvíce těšil obstojně zahráno a zrežírováno. ()

fr3ak

Celkem zklamání. První třístovka možná nebyla nějak propracovaná, ale bavila mě od začátku do konce. Ve své době šlo navíc o dost neokoukaný materiál a dodnes si ji občas rád pustím. Ale přidáním zpomalovaček, nahuštěním digitální krve i tam kde není úplně potřeba se dobrý film nedělá. Eva Green ani její perfektní kozy to fakt nezachrání, když se v každém její souboji stříhá jako o život. I ty prázdné kecy (a nepochopitelná šoustací scéna) celý film zbytečně zpomalují. ()

Páně

Trochu se nám tu ta stylizace už utrhla ze řetězu, ale pohříchu to není největším problémem druhé třístovky. Tím je značně nejistý a nevýrazný výkon na režisérské stoličce. Tohle potřebovalo zkušenějšího režiséra jako prase drbání. Někoho kdo by nás o trochu více připoutal k postavám a lépe zvládl odvyprávění celého příběhu, někoho kdo by stvořil mnohem silnější jednotlivé scény a výjevy. Takhle si po čase budu pamatovat jen svou oblíbenkyni Evku a zbytek mi naprosto vyšumí a ani toho nebudu litovat. 300 Rise Of An Empire nám vzorově naznačilo, že i stylizaci a neustálým zpomalovačkám musí velet někdo kdo tomu vdechne něco navíc, aby zážitek z celého díla mohl být plnohodnotným. ()

pilarius

Kde digitálnost a rádobycool vizuální efekty v jedničce přestřelily, tady bodly přesně. Jejich jemnější dávkování, celkově menší porce a hlavně víc prostoru pro uvěřitelnější, živější lidi u mě vyhrály na plné čáře. Hlavně dámy se ve svých rolích opravdu předvedly. ()

GOREGASM

Nová "Třístovka" správně chápe, že nemá smysl vybočovat ze Snyderem započatého subžánru slow-motion-bloodsplattered-nirvana, přičemž servíruje překvapivě více akce než původní snímek, ale zároveň potvrzuje, že ke Snyderovi mu ještě pár koňských délek chybí. Vyloženě na zadek posadivší scéna chybí, ale díky velkému objemu je na co koukat. Příjemným oživením jsou např. CGI hrátky na moři "zkrápěné" provazy deště. Technickým provedením jde o plnokrevnou "Dvojku", která má v rukávu navíc neodolatelně mrchoidní a zatraceně sexy Evu Green, která si roli Artemisie v duchu recenzentské fráze užívá a to zvíře v ní divák pocítí na vlastní oči. Horší už je to kromě Xerxese (měl dostat více prostoru) s hlavní postavou, kdy Sullivan Stapleton svou nevýrazností stojí v dokonalé opozici vůči Butlerovi a jeho heroické dokonalosti. Ani mezi vedlejšími postavami nenajdete, kromě z jedničky navrátivšího se Davida Wenhama, zajímavou tvář, či výkon, takže jsem fandil Evě Green ;-). Trojce bych se nebránil. 72% ()

kukys

Příliš mnoho komiksu! Těch efektů bylo na mě až moc. Kdyby to celé bylo v duchu závěrečných titulek, byl bych nadšenej. A nakonec ještě zhanobení Black Sabbath... ()

Anduril

Od druhej 300stovky som čakal viac. Nielen že nemala žiadnu hlbšiu myšlienku (možno trochu... "jednotné Grécko"), ale bola tam aj jedna úplne zbytočná a dosť nasilu (doslova) vsadená scéna, ktorá z väčšiny chlapov spraví slintajúce zvieratá a znepristúpnila tento film mládeži do 18 rokov. Inak sa mi páčili pekne spracované efekty, boje, príbeh a herecké obsadenie, prerod Xerxesa. Hlavný hrdina ma ničím extra nezaujal, ale odviedol dobrú prácu. Akčný film na jedno pozretie s pekne spracovanými, umeleckými efektami. To je všetko čo som v ňom našiel. ()

Kirman

Bitva u Thermopyl je lepší, alespoň co se týče vtáhnutí do děje, ale druhý díl Vzestup říše mi sednul coby komiksová oddechovka (místy ukecána s divnými dialogy a patosem). Snímek se rozhodně může pyšnit zajímavými efekty, z postav mi ale nikdo "nepřirostl" k srdci. Přesto hodnotím kladně a unaven z celého dne, s oblíbenou dýmkou a pivem, jsem si to užil. ()

Raziel_cz

Mám skoro tendenci dát odpad. Ani se mi nechce psát souvislý komentář, takže heslovitě: - Proč se to kurva jmenuje 300? - Emoční rozpětí Sullivana Stapletona se rovná různé úrovni kulení očí, jeho Themistoklés je nudný, necharismatický, povahou plně poplatný amerikanismu snímku (držte huby a bojujte za demokracii) a z nějakého důvodu si uchoval australský přízvuk (věc, na kterou jste ve starověkém Řecku určitě narazili zcela běžně). Navíc díky „Fear is freedom!“ vyhrává cenu za nejdebilnější proslov všech dob. - Podle zdejší logiky by Artemisia musela být nejhorší stratég v historii. Tedy hned po svých důstojnících. - Božský vládce Xerxés jako největší sráč filmu, wtf? - Celá záležitost vypadá jako render z videohry. Až na to, že nic takhle odporného by si žádné herní studio nedovolilo zveřejnit. - Úroveň nespočtu scén odpovídá televizní produkci devadesátých let. - Pasáže se CGI vodou vypadají blbě, protože digitální voda prostě zákonitě vypadá blbě. Pasáže s opravdovou vodou vypadají blbě, protože s ní režisér ani kameraman neumějí pracovat. Dohromady jsou obě varianty rušivé a nekonzistentní. - Scénáristé nezapomněli divákovi čtyřicetkrát vmést do ksichtu, že Athéňané jsou jenom obchodníci a farmáři, přesto hodinu a půl vyhrávají nad několikatisícovou přesilou. - Themistoklés na politika bojuje překvapivě dobře. Artemisia na cvičenou vražedkyni bojuje překvapivě špatně. - Perské lodě se pohybují jako libovolné vesmírné plavidlo z Hvězdných válek. Řekové se svými dokážou driftovat. - Nulový požitek z akce. Meče zajíždějí do masa a sekají končetiny bez jakéhokoliv odporu, skoro jako by tam ve skutečnosti nebyly. Což je nuda a zvýrazňuje to fakt, že tam ve skutečnosti nebyly. - Spartakus vykradl 300 a 300 teď vykrádá Spartaka, což se rovná hektolitrům hnusně digitální krve, která mě přestala bavit po pěti minutách a neuvěřitelnému množství zbytečně zpomalených záběrů. Sucker Punch má konkurenci v nejnudněji podané akci. - Vedlejší linie otec-syn je a) nadbytečná, b) na přesdržku. - Pochopitelně nechybí exploze. - S tím koněm si snad dělají srandu. - Když se konečně schyluje k monstrózní bitvě, přijdou závěrečné titulky. - Nejhodnotnějším elementem Rise of an Empire jsou flashbacky prezentované záběry ze 300. - Lena Headey tady fakt není sexy. + Eva Green je tady sakra sexy. ()

Ben Nevis

Pohádka pro dospělé, nebo spíš "dospělé" muže a teenagery, protože v hlavní roli uvidíte popředí Evy Green. Bavila jsem se nad kostýmy Peršanů a hektolitry digitální krve. Nesměla chybět ani americká verze "za stranu, za lidi". Tentokrát se totiž nezachraňuje spartanský způsob života, ale svoboda a demokracie. Musím uznat, že Evě ty pološílené zlé ženské jdou, protože právě ona zachraňuje celý film, nebo spíš jeho dějovou stránku. Jak píše Verbal, hlavní hrdina je tentokrát impotentní. ()

drankeryth

Tak pre mna osobne mensie sklamanie. Ocakaval som od toho lepsie pokracovanie, ale ono to pachlo nie takym super dojmom ako je predosly film. Bolo to aj zbytocne prekombinovane navalom krvi, ktora sa priamo vylievala z tiel bojovnikov v hektolitroch. Hlavne to bolo prehnane, ked protivnika jeden atensky bojovnik udrel stitom, nasledkom coho sa z neho vyliala krv vo velkom mnozstve, co je dost nelogicke. Boje na mori ma moc nebrali, lepsie sa na to pozeralo, keby sa to odohravalo na susi, takto mi to pripadalo, take troska neprehliadne, ako som to videl v tomto filme. ()

BOURQUE

Z určitého pohľadu sa jedná o dobré pokračovanie, ktoré v sebe nesie nejaké tie črty z veľmi úspešného prvého diela. Na druhej strane však musíme dodať, že k tomu chýba ten G. Butler – S. Stapleton je síce dobrý, ale charizmu, ktorú mal Leonidas, nemá (zatiaľ). Realita vs. PC efekty sú trošku nevyvážané, ale je to na hrane. A áno, musím povedať že angažovanie E. Green na rolu Artemesii bolo zásahom do čierneho. Slečna Greenova dokonale stotožnila s charakterom bezcitnej Artemesii (nesmierne zlá a zároveň prekrásna), jej hra (jak herecké tak aj bojové) nemá chybu a ak sa nám to páči/nepáči – vďaka nej sa film drží v stopách slávnej jedničky. Takže štvrtá hviezda patrí za herecké umenie E. Greenovej! Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

strikeman

Zpomalený záběr ... šplouchanec krve ... zpomalený záběr ... useknutá hlava ... useknutá noha ... prázdný patetický blábol ... zpomalený záběr ... kozy ... useknutá ruka ... blábol ... zpomalený záběr ........... - stereotypní nuda s necharismatyckými herci za 30% ()

BeranSon

,,...že budeme raději umírat stojíce, nežli žít na kolenou!" Slabší nežli první díl to rozhodně. Hlavní roli menšího nadšení z druhého dílu hrálo velice špatné dosazení hlavního hrdiny, nebo spíše neznámého herce Sullivana Stapletona, který prostě nevypadá vůbec tak drsně jak by hlavní postava vypadat měla. Prostě to není takový tahoun, jakým byl Gerard Butler. Další celkem tuctová otrava byli neustálé moudra a pořád opakující se přechytralé hlášky, postavené na principu opakování se jednoho slova. Některé momenty byla až moc, nejen ty extra brutální, ale hlavně ty absolutně nelogické, kterých nebylo po málu. Konec sic nedořešený, ale nikoliv špatný. Všechno zvedli doslova vystřihnuté záběry ze hry God of war. - 5/10 - ()

Chystá se Snyderův návrat ke Sparťanům

Chystá se Snyderův návrat ke Sparťanům

02.06.2024

Když to s originalitou nevyšlo, je potřeba se vrátit k osvědčeným postupům. Právě tak asi přemýšlí Zack Snyder (Armáda mrtvých), který se po nepříliš vřele přijatých dvou dílech své vysněné sci-fi… (viac)

Eva Green znovu u Burtona

Eva Green znovu u Burtona

29.07.2014

O2 přináší legální filmovou zábavu pro všechny

O2 přináší legální filmovou zábavu pro všechny

19.06.2014

Patříte-li mezi velké filmové fanoušky, zpozorněte. Jak jste již na ČSFD.cz jistě všimli, operátor O2 nově provozuje O2 Videotéku, která nabízí až tisíc snímků k legálnímu zapůjčení z internetu.… (viac)

Na sci-fi od Wachowských si počkáme do zimy

Na sci-fi od Wachowských si počkáme do zimy

06.06.2014

V roce 2012 to byl G. I. Joe 2: Odveta, loni 300: Vzestup říše a letos Jupiter vychází. O co přesně jde? O velké blockbustery, které byly na poslední chvíli odsunuty z nabitého léta. Rockova parta… (viac)