Nikdy ma neopusť

• Slovensko Neopúšťaj ma (festivalový názov) (viac)

V blízké budoucnosti pracuje jednatřicetiletá Britka Kathy H. jako pečovatelka dárců orgánů. Její práce je těžká, vyčerpávající a depresivní, neboť většina lidí, s kterými v sanatoriu přijde do styku, po nějaké době umírá. Když se mezi pacienty a umírajícími začnou objevovat i její bývalí spolužáci a známí, ponoří se Kathy do nostalgických vzpomínek na své dětství, na své dva nejlepší přátele Ruth a Tommyho, ale především na své neobvyklé dospívání na záhadami opředené internátní škole Hailsham. Kathy se probírá vzpomínkami na zvláštní posedlost školou umění, na učitele štítící se svých žáků, na podivné poznámky o poslání dětí i na šok, který Kathy pocítila, když jí toto poslání bylo vyjeveno. Nyní již Kathy nemá co ztratit, neb kruh jejího života se právě uzavírá.
Dystopický román Neopouštěj mě (Never Let Me Go) z pera anglického spisovatele japonského původu Kazua Ishigura se od svého vydání v roce 2005 hřeje na výsluní přízně literárních kritiků, kteří jej odměnili nominací na prestižní Man Bookerovu cenu a příčkou v žebříčku týdeníku Time „100 nejlepších anglicky psaných románů z let 1923-2006“. (kiddo)

breebee

Jako námět dobrej. Herci dobrý. Ale děj nulový a navíc to všechno postrádalo smysl. Nechápu, že je nenapadlo utéct, když mohli normálně jezdit na výlety, to je prostě divný. Chápu, že jako žili mimo civilizaci, ale myslím, že i takoví lidé mají vyvynutý pud sebezáchovy. Další wtf moment přišel v tu chvíli, kdy se Keira (Ruth?) přiznala, že s tím klukem co hrál v Amazing spiderman (celý film jsem přemýšlela odkud ho sakra znám a cvaklo mi to až teď!) chodila jen kvůli tomu aby ho ukradla své nejlepší (jediné) kamarádce a ti ostatní dva na ní koukali jak kdyby si mysleli, že jim ukradla půlku života. Vůbec to není jejich vina, že si za svou lásku nebojovali a že si od ní nechali "diktovat". Takže tohle mi přišlo vážně padlé na hlavu, když pak prosili o odložení, musela jsem se nutit aby mi jich bylo líto a to se mi většinou ve filmech nestává. Dobře hodnotím, že nakonec umřeli, mám prostě ráda když má režizér (spisovatel) koule na to hlavní postavu/y zabít. Celkově to ale bylo docela hezky natočený a hezky to kopírovalo situaci našeho světa, bohužel to, že se tam nic nedělo a nesmyslné momenty mají větší váhu a tak tolik malé hodnocení. Na knihu se nechystám. P.S. když jsem teď přečetla některé komentáře, musím se přiznat, že asi došlo k nepochopení z mé strany, ohledně té otázky "útěku". Stejně mě to tam ale rušilo. ()

Max40

Ten námět je fakt dorej,na druhou stranu něco pododobného už tu bylo v Ostrově.Ale na to,že film není moc dlouhej tak chvílema se táhl.Lepší 3 hvězdy a to taky za sympatickou Carey Mulligan. ()

TadashiCZ

Nevím. Osobně mi to přišlo od začátku vcelku jasné, ploché a na ukázku bezmoci moc dlouhé. Herecké výkony mě nezaujaly. Asi mě něco minulo, ale film mi přišel prázdný. Přesto některé scény (křičení bezmoci, "návrat" partnerů, kteří spolu nikdy nic neměli) mi přišly dobře natočené a poskládané. Kniha je doopravdy o velký stupeň lepší. ()

Epco

Film hlavne založený na pocitoch. Pomalé tempo v prvej polovici OK, vnáranie sa do osudou ústrednej trojíce je pútavé a navnaduje na to čo píde. Na nešťastie sa v druhej polovici nekoná aspon mnou očakávaná katarzia iba sa slovne dopovie to čo som pocitivi vedel už nejakú dobu. ()

wildhoney9

Po velmi dlhej dobe film na ktory som nevedela prestat mysliet...... bezmocnost je priam hmatatelna.......... uplne suhlasim s tym ze riesit preco neusli alebo sa nevzopreli "rezimu" nema vobec vyznam, oni tak proste zili a nevedeli zit inak, este aj pri moznosti ze sa potvrdi ich prava laska neuvazovali o vyluceni zo systemu ale len o odklade......... vyber hercov skvely, podla mna najlepsi vykon Mulliganovej, akoby bola postava napisana pre nu........ chystam sa na knihu v anglictine ()

Neverseethat

Kto videl Ostrov (2005), tak preňho táto téma nie je ničím nová. Hell o tom tu už toho bolo. Tvorcovia sa snažili to tentokrát spraviť trošku inak, no a ako to dopadlo? Pre mňa osobne ako necitlivé cliché hrajúce na city. No ale aby som to vysvetlil. Dajme tomu že ľudstvo sa rozhodlo ignorovať najväčší morálny aspekt svojej spoločnosti. Klonovať ľudí stým že títo ľudia sú odsúdený na smrť darovaním svojich orgánov iným "pravým" ľudom. Film ani postavy sa veľmi tomuto neľudskému správaniu nevenujú. Celé je to proste o tom že tu máme milostný trojuholník ona miluje jeho on ju atd. A celý film ideme stým, že určite zomrú a nenaplnia svoj život tak ako by sme si to mi predstavovali. Krásne citové vydieranie by som povedal. Toľko nastrihaných instahipsta romantikuš scén som pokope fakt dlho nevidel. Ale okej dajme tomu že pristúpim na túto citovú hru bez šťastného konca. Ale ono to nefunguje ani stou láskou. Nikomu z nich som neveril že sa milujú a tam to u mňa zhaslo. Ja osobne nepotrebujem aby mi filmy pripomínali aký je vzácny život a mám si ho vážiť, ja to viem. Ale kebyže na to niekto zabúda tak mu tento film odporúčam. ()

chochooo odpad!

K čemu, k čemu?! To je jediná otázka, která mě napadá. K čemu by to "dárcovství" mělo jako být?! Kdo je silnej a zdravej, přežije, kdo ne, holt umře.. proč by sakra měl mladý člověk dát orgán někomu nevím komu?? Hloupost, nesmysl a herecké výkony by mě oslnily, kdyby polovinu času jen tupce nečuměli a třeba mě alespoň trochu dojaly. To se nestalo. ()

10doktor10

Nemohu si pomoci, ale můj dojem z filmu po celou dobu kazila řada nepříjemných dotazů, které jsem si kladl. Spuštění takového lékařského projektu, průběh jakým byl veden a hlavně odevzdané smíření se "dárců" se svým osudem.... Logika dostává na frak, celé to příliš nedává smysl. Možná že knižní předloha je lepší, ale za mě ** ()

Pythonator

To bylo taaaaaak smutné a taaaaaak nezáživné. Nedoporučuju sci-fi fanouškům ani lidem, co u filmu rádi přemýšlí, protože tohle je jen hromada sladkého fňukání bez pevného jádra, které by nám ten svět pomohlo pochopit jako celek. To už radši Bayův Ostrov. Ten to pojal z opačného konce konceptu a má to asi tak o 100 % záživnější. ()

Alvin

Doják pro holky a slabší nátury. Zřejmě první film, kde mě Keira vyloženě iritovala svým mizerným hereckým projevem. Ostatní dva bych ještě snesl, kdyby se ve filmu dělo něco jiného, než nekonečné fňukání a meldování o odkladu. Celá konstrukce toho příběhu je fakt dost pochybná a musel bych mít asi velkou depku, abych se do toho nějak vžil. ()

Ruslan

Hodně podivný film z kterého jsem neměl vůbec dobrý pocit. Velice zarážející chování postav , které mi hrozně vadilo. Navíc nemám rád filmy co jsou celé postavené jen na citovém vydírání diváka a tohle je přesně ten případ. ()

demovka

Poetická a velmi zvláštní romance o lidech, kteří byli stvořeni a žijí jen proto, aby posloužili jako dárce orgánů. Je to spíš polemizující dílko, které ukazuje, jak strašné je býti člověkem a milovat, když jste předem určen na smrt a nemáte jinou možnost. Nedoporučuji milovníkům akce. S největší pravděpodobností by po 10 minutách usnuli. ()

Awer

Síla tohohle filmu netkví snad ani tolik v nenápadném líčení lásky a nevinnosti dětství, jež se střetává s rigidní plochou realitou, v níž ony děti plní jen svou zcela logickou, nevyhnutelnou a správnou funkci. Jde o to, jak absolutní totalitu tady vidíme. Předkládaný svět působí tak samozřejmě, že sděluje mnohem více než klasické antiutopie. Postavy prostě nemohou opustit své role, nemohou nijak narušit systém a je úspěchem, když jej vůbec do detailu rozpoznají. Vše je pomalé, osamělé a nebe nikdy zcela modré. A k tomu opět přesný soundtrack Rachel Portman. Opravdu smutný film ()

luboss822

Tak toto bude asi najdivnejší koment, ktorý som kedy napísal a nikto sa z neho nedozvie nič. :D Tento film pokladám za "najhnusnejší film" aký som kedy videl. Čo chcem však slovom najhnusnejší povedať, to vážne neviem, ale iné prídavné meno ma nenapadá. Som veľmi rád, že som ho videl, ale zároveň to aj ľutujem. Námet je veľmi odvážny a zaujímavý a hlavne by som povedal, že má iba pár krôčikov od reality, preto mám z neho zmiešané emócie. Filmu dávam 4*, ale opäť nemám vlastne ani páru, že prečo. :D ()

michael99

Z původně plánované citové bomby, jsem se dočkal spíše obrovských návalů na psychiku. Čekal jsem, že celý film bude o tom, jak spolu všichni vycházejí a jak postupně začnou lidi občůrávat systém dárcovství a v konečné situaci zemře jenom hlavní postava. Ale ne !!! Nelítostný a psychicky náročný příběh, který končí tím že umře poslední postava. Už samotný začátek příběhu byl na moji psychiku moc. Filmy tohoto typu bych měl opravdu omezit :D Nejlépe sehraná role v tomto filmu je Andrew Garfield. ()

Petro

Prostě mě to vzalo. Ne možným ťuťuňuňu, zpracováním, onou odevdaností. Film otevírá mnoho vrstev a témat. Až je třeba z hluboka dýchat. ()

tribican

Neplakal jsem. Unylý příběh směřující k předvídatelnému konci, přičemž film vlastně nezajímá samotná anti-utopická společnost, ale přemýšlení zamilovaných lidí. Z mého pohledu neveselý snímek o ničem, který je jen náhodou dobře zahraný a natočený. 65 % ()

Natalie Portman čeká Anihilace

Natalie Portman čeká Anihilace

05.08.2017

Alexe Garlanda vždycky zajímala nevyzpytatelná budoucnost. Jeho scenáristické portfolio zahrnuje 28 dní poté, Sunshine, Neopouštěj mě a Dredda, tři roky zpátky se pak odhodlal i k režii a nadělil nám… (viac)

Affleck Jr. vs. Bostonský škrtič

Affleck Jr. vs. Bostonský škrtič

10.01.2014

Sériovým vrahům se na filmovém plátně rád věnuje David Fincher, který do téže řeky úspěšně vstoupil třikrát – v Sedmi, v Zodiacovi a v Mužích, kteří nenávidí ženy. Momentálně točí detektivku Zmizelá… (viac)

Symbol je ztracený, ale našel režiséra

Symbol je ztracený, ale našel režiséra

22.10.2011

Ron Howard, který natočil Šifru mistra Leonarda a Anděly a démony, se na třetí langdonovku vykašlal kvůli adaptaci westernové fantasy Stephena Kinga „Temná věž“. Tu mu ale studio Universal nakonec… (viac)

Klony Keiry Knightley útočí

Klony Keiry Knightley útočí

03.03.2009

Britská kráska konečně setřese dobový kostým a vklouzne do něčeho současnějšího, nebo možná dokonce futuristického. Zahraje si totiž v britském sci-fi thrilleru Never Let Me Go. Podrobnosti zápletky… (viac)