Bez dechu

(študentský film)
všetky plagáty
Horor / Krátkometrážny
Česko, 2007, 18 min

Bez dechu je krátký hororový film režírovaný Robinem Kašpaříkem, studentem na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Odehrává se v 19. století a vypráví o studentovi medicíny, který upadne do kómatu a je omylem pohřben zaživa. Pohřbený mladík v rakvi doufá, že mu někdo přijde na pomoc. Pomoc nakonec dorazí, dokonce velmi brzy. Nicméně jde o pomoc, o kterou není co stát. (oficiálny text distribútora)

gjjm

Toužíte po spoileru? Šílený vědec v dobách počátků moderní medicíny provádí na svém zesnulém samotářském studentovi s romanticko nekrofilními sklony elektrické experimenty. Kdyby to končilo ve čtrnácté minutě větou "nemusíme se těmito detaily zaobírat" a vystřihla se scéna v hospodě, byl by to naprosto geniální krátký film s úžasnou pointou. Cokoliv potom je totiž debilní a zbytečné. Má to zajímavý způsob podání a také prostředí (byť to je vylíčeno hrozně). Debilní herecké výkony (Zindulka mně trpce zklamal), napůl pohádková (zvlášť v té hospodě), napůl frankensteinovská atmosféra, docela slušně vystavěná, ale nezapůsobila. Motivicky dost podobné Sleepy Hollow. Na druhou stranu pěkná hudba a docela dobrý scénář, kamera většinou celkem slušná, jindy dost nezvládnutá. Má to ale jednu obrovskou chybu. Režisér neumí včas skončit a zbytečně příběh natahuje. Na studentský horror celkem slušné, na regulérní film nic moc. P. S. Výborně zvolený název. ()

tron

„Ja myslím, že už sa zastavil.“ Ak tento krátkometrážny počin pokladáme za „amatérsku tvorbu“, potom 90% slovenskej a českej amatérskej tvorby musíme pomenovať správnym odborným výrazom. Hlúposti. Robin Kašpařík, študent filmovej réžie, prišiel s relatívne slávnym hereckým obsadením (Budař, Krytinář) a s jasnou víziou nakrútiť poctivý atmosférický horor (z ktorého by Mary Shelleyová, Edgar Allan Poe a Dr. Jekyll, či skôr pán hyde, mali radosť). To všetko „technicky na úrovni“. ()

Aluska88

Na české poměry pro mě jeden z nejpůsobivějších krátkometrážních hraných snímků poslední doby. Za nejlepší bych uvedla Seanci od téhož režiséra. Vizuálně velmi zdařilé, herecky lehce nadprůměrné, Stanislav Zindulka exceluje a role samotářského podivína je pro Honzíka Budaře jako stvořená. Docela dobře si dokážu představit i celovečerní verzi. Nejvíce lákavé bylo prostředí anatomie a pitvání:) Robin Kašpařík mě začíná zajímat. A to studuje jen kousek od mého bydliště. Začínám si vážit toho, že je tady poblíž člověk, který dokáže natočit takový film. A dle rozhovoru na internetu mi přijde, že je to velmi sympatický a skromný člověk, který by mohl pomalu rozčeřit naše stálé filmové vody a ukázat, že i my umíme vytvářet dobré horory. ()