Synku, synku, cos to proved

• USA My Son, My Son, What Have Ye Done (viac)

V domku na předměstí dojde k vraždě, starší žena je při návštěvě sousedky probodena mečem. Na místo přijíždí policejní detektiv Havenhurst (Willem Dafoe) a zjišťuje, že hlavním podezřelým je syn mrtvé ženy Brad (Michael Shannon), který se zabarikádoval v sousedním domě s puškou a rukojmími. Postupně dorazí i Bradova přítelkyně Ingrid (Chloë Sevigny) a kolega (Udo Kier). Z jejich výpovědí a vzpomínek se pomalu skládá obraz toho, co předcházelo tomuto tragickému činu. Film byl inspirován skutečnou událostí. (lola3121)

Hamaradža

Uletená oddychovka, v ktorej akoby si Herzog (veľmi svojsky) uťahoval z režijných postupov kolegu Lyncha. Skutočne tu môžeme pozorovať rukopisy ich oboch, napriek tomu, že nám musí byť jasné, že obaja už majú svoj vrchol za sebou. Mne toto blbnutie trochu pripomenulo poetiku Q. Dupieux. ()

radektejkal

Nepříliš zdařilý pokus o přenesení či pokračování antické tragedie v dnešních podmínkách (sice dle skutečné události, ale celkem nešikovně využité, s podobností pouze vnější). Brad Macallam (z Tantalova rodu) zabíjí (jako Orestes) svojí matku (Klytaiméstru), za což byl pronásledován a odborně zajištěn jednotkou rychlého nasazení (Erínye). I psychologická stránka filmu byla dost odbytá, zkrátka dohromady to moc nehrálo. Snad jen ti plameňáci (možný Lynchův vliv) do toho mohly vnést trochu života. Pozn. 1: Archetypální je tu ovšem situace mezi matkou a synem v souvislosti s klavírem a bicí soupravou, které syn nepoužíval. Matka: "Vždyť jsi to chtěl". Syn: "Ty jsi mě přiměla, abych to chtěl." ()

honajz2

Herzogův film, který produkoval Lynch, hraje v něm Grace Zabriskie a úvodní titulky vypadají trochu jak od Wenderse? Neznělo to vůbec špatně, jenže se potvrdilo, že Herzog je prostě Herzog a Lynch je prostě Lynch. Sice některé prvky mají ve svých filmech podobné (třeba důraz na psychiku hlavních postav), ale víc je těch, které prostě ne. Každý má jiný stal atmosféry, jiný styl kamery, střihu... Tady se to Herzog snažil propojit (ve spolupráci s Lynchem) dohromady. A i když je většina uživatelů v komentářích nadšená, mě přišlo, že z toho nakonec nebyl cítit ani Lynch, ani Herzog. Hlavně Herzog by už nikdy neměl používat digitální kameru, vůbec to s ní neumí a nedokáže s ní vyvolat žádnou atmosféru. A především kvůli tomu mě ten film strašně nudil, i tím výběrem hudby, která je většinou strašně otravná a absolutně se tam nehodí. Líbilo se mi sice, že si Herzog z toho Lynchova stylu místy dělá prdel (zápletkou, některými dialogy), to mě pobavilo, ale na to aby se mi to líbilo, je to zoufale málo. Pokus to byl zajímavý, ale nepovedený a jen to dokazuje, že jak Herzog tak Lynch, jsou každý jinak skvělý, jinak geniální a jinak talentovaný. 2* ()

Caminzind

Je to dost o mně. Takhle nějak asi vypadám po pár dnech kontemplací, exhaltací a všemožných mentálních disociací. Ve všem pak najdeš sebestřednou kružnici, a přitom nikdy víc být tím, co již bylo navždycky. Staneš se němým po-tvorem, vždyť řeč předchází mlčení. Tupost vytřeštěných zornic je zatím jen proroctvím, dnes vysmívaným před-krokem na rozptýlené cestě. Poslední etapa, poslední propast. Proč na mne všichni tak civí? Proč na mne celý svět civí? Proč na mne všichni tak civí? Proč na mne celý svět civí? ...a náhle se celý ten svět téměř zastavil. 80% Jedna hvězda jde dolů za tu detektivní pointu (dvojice rukojmích), která je předvídatelná a zbytečná. ()

kaposlav odpad!

Mizerné, nudné a nezaujímavé. To je taký film na neskorý večer po náročnom dni, že pustiť a behom chvíľky zaspať. Tiež sa to mohlo volať "synku, synku, hajaj bubaj". ()

Wormboy

Ani Herzog, ani Lynch....MS,MS,WHYD stoji niekde na rozcesti a divak tak sleduje celkom slusnu psychacinu v mierne dokumentarnom obale, ktora vsak v konecnom dosledku nic dlhodobejsie neponuka... ()

neoBlast

Werner Herzog je už nějaký ten pátek dostatečně prorostlým a vyvinutým režisérem, který umí filmovou řečí říct co chce a co ho v aktuálních měsících trápí. Synku, synku, cos to proved je technicky a herecky skvělým kouskem kde musíte žasnout nad režisérovou profesionalitou. Otázkou je, proč mě to absolutně nebavilo po příběhové stránce? Naštěstí tenhle fail mohu svést na malíře Lynche, jež je uveden v titulkách v produkční části - jeho filmům se už nějaký ten pátek vyhýbám jak čert kžíži. 50 % ()

pursulus

Duha Herzogova.¬         Šestašedesátiletý umělec, to je víc než zralý věk pro dílo vrcholné velikosti. Po shlédnutí Herzogova raného snímku "Aguirre, hněv boží" (natočil jej ve svých třiceti rocích), kterýmžto dílem nebyl jsem nikterak oslněn, shlédl jsem dílo zralého tvůrce, snímek "Ein fürsorglicher Sohn".¬                 Herzogovy postupy umělecké zde připomínají na pohled cosi z tvorby montanského tvůrce Davida Lynche, ale je to jen povrchové zdání: zatímco Lynch dovede pracovati se snovými a podvědomými prvky výsostně uměleckým a svérázným způsobem, o Herzogovi mohu říci pouze to, že se o to snažil. Ano, Herzog je příliš asymetrickou, výstřední, ale zároveň nesoustředěnou postavou, než aby dokázal býti umělcem, který by se byť i jen vzdáleně přiblížil někomu jako je Lynch, případně Lars von Trier.¬                 Výsledek zralého počinu umělce Herzoga je tedy na stejné rozpačité pokrčení rameny, jako tomu je u jeho výše zmíněného raného snímku.¬                 Zajímavé opoznámkování: uživ. radektejkal. ()

KlonyIlony

Teda ty "herzogoviny" mi někdy lezou trochu krkem. Záběry z ujghurské tržnice apod., které vůbec nesouvisí s vyprávěním, mi přijdou jako docela blbé alegorické vyjádření pocitů, jestli je to teda to, co chtěl básník říct, spíš takový "wtf moment". Jinak ale slušný psychotriller. ()

jefff

O čem to bylo? Jaká je pointa? Mělo to smysl? Nebo mi něco uniklo. Shannon výborný, zbytek nemá moc co hrát. Jen jsem pořád čekal na něco, co udělá film opravdu silným, jenže nic nepřišlo. Bylo to divné vyprávění o divném týpkovi co měl rád plameňáky. ()

LadyVader

Tak nevím jestli ten film měl mít komediání nádech, ale já se u některých scén fakt dobře bavila. Podivnej, absurdní film, ale řekla bych dobře zahranej s nepřepálenou stopáží. Ale ikdyž jsem se místama hodně zasmála, jako z celku moc optimistickej pocit teda nemám.. Asi to bylo tím, že Shannonův hereckej výkon byl opravdu velmi snadno uvěřitelnej. Divňák, jak vyšitej :) Pink flamingos everywhere! (a to jdou takovýhle artový věci většinou mimo mě) ()

Lukoboss

Tak trochu mám pocit, že má tenhle film spoustu vysokých hodnocení jen z důvodu, že šlo o spolupráci Herzoga a Lynche. A já říkám "no a co"?! Protože mně to přislo jako neskutečná ultranuda (cca po 50 minutách jsem se podíval, jak jsem ve filmu daleko, a myslel jsem, že mě jebne, když zbývá ještě jednou tolik!), která je ve skutečnosti o ničem. Resp. je o pomateným týpkovi-fanatikovi, kterej má pocit, že je ztělesněním boha. Stará se o něj jeblá matka a všude mají plameňáky. Přitom casting je úplně skvělej, ale kromě M. Shannona tam nemají co hrát. On je na tyhle role dělanej, podobnýho šílence si zahrál už v Boardwalk Empire. Co naplat? Dobrá kamera a několik dobrých herců evidentně ještě nezaručuje super výsledek. ()

DavidS.

Herzog je svéráz . Lynch magor. Z tohoto spojení vznikla podivná variace na Oresteia, které chyběly všechny ingredience, na které jsme u Herzoga zvyklí - silný příběh, dravost, sveřepost, živočišnost a vražedné prostředí...Nudná filmařina a prázdná hříčka, kterou neobhájí jakýkoliv intelektuální výklad nebo hodiny u psychoanalytika...Herecky někde mezi ochotnickým divadlem a libovolným dílem Twin Peaks... ()

SjamK

Vlastně dost podivný film, ale rozhodně zajímavý a místy i dost vtipný a invenční. Základní dějová linka je skoro až primitivní, ale o co tu jde především je právě tolik osobitý způsob vyprávění. Ono by to celé dávalo smysl, kdyby nebylo neodmyslitelného faktu, že ten týpek, kolem kterého se to všechno točí, je tak trochu blázen :) ..A teď teda nevím, jestli jsem tímhle myslela hlavní postavu filmu, nebo režiséra :) Každopádně, tuhle iracionalitu můžu. ()

sona123

Tak tohle je film přesně podle mého gusta. Sice moc nechápu, jak to, že na režisérském křesle neseděl Lynch, když jsem tam viděla lynchovinu každým coulem (zejména v druhé polovině), pravda, až tu současnou, dřív býval Lynch jiný a tohle spadá spíš k Inland Empire. Ale s odstupem, na Lynche by tohle bylo příliš cudné a skromné. Shannon je ďábel a je jen málo takto charismatických herců. Miláček Dafoe tu má velmi skromnou a nenápadnou roli, dávajícímu všemi jasný a strohý rámec. Ten styl vyprávění, postupný, jak nás se skutečnostmi seznamují hrdinovi blízcí, no ten je mistrný a mystický. A plameňáci, ty jsou povinnou třešničkou na dortu. Ten film je geniální (navození atmosféry, strnulé záběry, povinný trpaslík, toho já vždycky můžu, ta práce s herci, kdy my jsme jako by blíž než jen před obrazovkou, koukáme pod pokličku a přitom jsme voděni jako loutky....) a zde je - zdá se mi - značně nedoceněn. ()

Illy

Nebudu rozpitvávat kde a jak je otisknut jeho rukopis (Lynch/Herzog), tohle je prostě hustej a divnej výlet do bláznovy duše. ()

Viperine

Představuju si, že Herzog je kvítek jabloně a Lynch je čmeláček, co přinesl pyl... a jak to dopadlo? Nakonec nám vyzrálo parádně vybarvené, ironicky hořkosladké, šťavnaté jablíčko... // Zabil svou matku mečem... tak to bude jistě psychopat... nebo minimálně krátkodobě, ale hodně vyšinutý jedinec. No a pánové Herzog a Lynch nám nabízejí vzácnou možnost nakouknout pod pokličku takového "magora" - postupně se za pomoci dvou jeho blízkých přátel probrat událostmi několika předcházejících dní, které vyústily v podivnou tragédii. S nadšením a napětím jsem sledovala tenhle tijátr - výborně obsazený a zahraný, opentlený lehce perverzně kýčovitou estetikou a rafinovaně, ale s jistou lehkostí vrstvený. Herecká symfonie, výborný scénář, netradiční zážitek... ()