Mary a Max

Dvě rozdílné povahy, dva rozdílné osudy a půlka světa spojuje tento animovaný příběh, který vypráví o přátelství dvou zcela odlišných lidí, kteří se znají jen prostřednictvím svých dopisů. Mary Daisy Dinkle, baculaté osmileté holčičky žijící na předměstí australského Melbourne a Maxe Horowitze, velmi obézního čtyřiačtyřicetiletého Žida žijícího v pulsujícím New Yorku, trpícího Aspergerovým syndromem. Film sleduje Maryino dospívání a Maxův přechod ze středního k pozdnímu věku a objevuje mezi nimi silné pouto, které překoná o hodně víc než obvyklé kamarádské vzestupy a pády. Mary a Max nás vedou cestou neobyčejného přátelství, které musí čelit autismu, taxidermii, psychiatrii, alkoholismu, obezitě, kleptománii, sexuálním rozdílům, důvěře, kopulujícím psům, náboženským rozdílům, agorafobii a mnoha dalším životním překvapením. Celovečerní animovaný film MARY A MAX byl poprvé uveden na filmovém festivalu Sundance v roce 2009. Tento film autora a režiséra Adama Elliota produkovala Melanie Coombs a postavičky namluvili Toni Collette (Mary), Philip Seymour Hoffman (Max), Barry Humphries (Vypravěč) a Eric Bana (Damien). (oficiálny text distribútora)

Dzvandzi

Tohle je originální,místama i vtipné a nádherné.Jsem uchvácen tímto skvělým Australským snímkem a musim napálit mé plné hodnocení!! ()

GTS_PUNK

"You are imperfect. And so am I. All humans are imperfect." Jedinečne dojemné filmové spracovanie postavené na figúrkach z plastelíny a na minime farieb. Adam Elliot vytvoril krásny príbeh o tom, ako v sebe dvaja odlišní, ale pritom rovnakí ľudia našli priateľov na celý život. Bez toho, aby sa čo i len raz videli. Dopisovanie cez polovicu sveta vydržalo hlavným postavám Mary a Maxovi dlhé roky, počas ktorých obidvaja prechádzali hromadou problémov. Obidvaja trpeli sociálnou fóbiou a nemali žiadnych iných priateľov. Až pri písaní listov mohli naplno vyjadriť, čo cítia a čo si myslia. Divák tak sleduje to, čo prechádza obidvom postavám hlavou pri sledovaní a (ne)chápaní svojho okolia. V listoch tak nevinne opisujú priam až tragikomické situácie hraničiace s čiernym humorom. Za najlepšie možno považovať mýlenie si agrofóbie s homofóbiou, či americkú teóriu o tom, ako prichádzajú deti na svet. Film sa dokáže zaoberať celú dobu vážnou témou a zrazu vás nečakane udrieť vtipom, ktorý vám na tvári vyčarí úsmev aj po jeho skončení. Nenásilne prezentovaný a inteligentne umiestnený humor, to sa mi páči. Hlavné postavy dopĺňa plejáda vedľajších, pričom niektoré sa na plátne mihnú iba pár sekúnd, ale výborne dotvárajú atmosféru celého príbehu. Pochváliť treba aj nedokonale dokonalé spracovanie okolitého sveta a hlavne úchvatnú panorámu New Yorku s dominantnými vežami World Trade Center. Takisto farebné spracovanie snímku je zaujímavo vyriešené a je akousi aurou hlavných postáv. Mary and Max je čiernym, ale krásnym poetickým príbehom. Ako riadky listov hlavných postáv môžeme čítať myšlienku o priateľstve, ktoré je také, aké si ho každý spravíme. Príbeh o tom, že aj keď nerozumieme ľuďom a ľudia nerozumejú nám, vždy sa nájde aspoň jeden človek, ktorý vás pochopí a akceptuje takého, aký ste. Môže bývať cez ulicu alebo na druhom konci sveta. Raz sa určite objaví. O túto austrálsku animovanú záležitosť by ste sa nemali v žiadnom prípade pripraviť. Máloktorý animovaný film dokáže ponúknuť takýto zážitok. ()

Nocturno culto

Nutno předeslat že jsem ani netušil co mě u tohoto snímku čeká, snad jen to že jde o animovaný film..Není to takový ten barevný veselý animák, jakých se poslední dobou objevují mraky. Naopak, tohle je temný, depresivní a zároveň vesele ujetý .. Film ukazuje bolest, trápení, radost, potěšení, život ve společnosti kohouta, jednookého kohouta, rybičky Jindřicha 8.- ???, opilců, neurotiků, zoufalců a taky osob upínajících se k určité naději a to vše dělá Mary a Maxe jedním z vůbec nejzajímavějších filmů co jsem kdy viděl. ()

Hellknight12

Minule som ho pozeral asi 2X. A musím povedať stále rovnako kvalitný. Je to animovaný depresívny snímok. Veľmi dobre vystihuje pocity či už lepšie ako je láska alebo horšie ako je hnev. Odporúčiť ho môžem snáď každému. Postavy vo filme sú plastelinové, teda aspoň na mňa to tak pôsobí. Film je z Austrálskej produkcie. Dĺžka 89 min je úplne v poriadku. Na to ako je tento film zameraný musím uznať,, že dĺžka filmu je obdivuhodné krátka. Poznám snímku, ktoré majú dĺžku aj 150 min a je vidno že postavy sú nedostatočné napísané poprípade zahrané čo sa týka citovej stránky. Tento film sa dá pozerať v oboch prípadoch. 1. Keď máte až príliš dobrú náladu a chcete si ju znížiť. Ale nwm kto to robí. 2. Ak máte úplne naprd deň a potrebujete niečo čo vám ho trochu zlepší. Viem je to divné. Ale u mňa to tak funguje. . Celkové hodnotenie ? 80%. ()

mirak2

Linearna nuda. Nijak specialne zvlastny film, snad okrem typu animacie, sedy priemer, rovnako ako atmosfera vo filme. Ale so zaverecnym posolstvom sa stotoznujem. ()

Euchrid

Tenhle druh příběhů prostě můžu. Melancholický, dospělý, smutný a moc krásný zážitek. Třetím přiklepávájícím pětku je skvělý humor, který je stejně zábavný jako morbidní a tak trefně vesele neveselý, až mě donutí napsat : Dobře, Adame Elliote!! ()

godspeed

nejlepší animák pro dospělé, co jsem zatím viděl. výtvarná schránka, vyprávění a příběh jsou tak (NE)NORMÁLNÍ, lidské, plné emocí, tužeb, radosti, smutku a strachů, až jsem si uvědomil, jak je většina současné hollywoodské tvorby o hovnech. ()

yerdua

skutecne zvlastni film, zadna poradna zapletka proste celkem nuda, ale 4hvezdicky davam protoze behem filmu se docela reziserovi povedlo prolinat ironii s perverznimi kecy coz me fakt rozesmalo , takze takovych 80% ()

vojta1

Vynikající iluze skutečného světa. Elliot se nebojí velkých prostorů a panoramatických záběrů v animaci. Úvodní titulková scéna s různými drobnostmi satelitního městečka (boty na drátě, zavlažovač, schránka, fontána...) dělá z animovaného města město skutečné. I když je pravda, že tak trochu říznuté hrabalovsko-reichovskou něžnou apokalypsou.___Skvělý nápad s držením specifických barev pro obě postavy. Tyto barvy se z jednoho světa dostávají do druhého právě poštou, přičemž si zachovávají původní barevné ladění. To vizuálně působí stejně jedinečně, jako tyto předměty působily na osamělé dopisopsavce.___Delikátní angličtina A. Elliota je další libůstkou tohoto režiséra, které tento film vytrhává z chřtánu obyčejnosti.(oodles, ointment, pom-pom) Tímto způsobem i komentář filmu není pouze vehiklem pro posun příběhu a interakcí postav, ale je sám o sobě vybroušeným uměleckým dílem. ___Bohužel se A. Elliot nevyhnul věčné animátorské kletbě a jeho film je přece jen moc dlouhý. HARVIE KRUMPET je vzhledem k ději minutáží adekvátní. V MARY AND MAX je podle mého vkusu vše lehce zdlouhavé a ze začátku funkční nápad s dopisováním je postupně ožužlán lehkým stereotypem.___Stále však jeden z nejlepších animátorských počinů poslední doby. ()

xladojx

Celkem netradiční animák, který vyniká hlavně skvělým scénářem a právě svým netradičním, řekl bych až bizardním zpracováním. Stejně krásně vtipné jako dojemné... ()

Yahey

Něco tak nádherně dojemného jsem už dlouho neviděl. Krásný příběh o síle přátelství dvou osamělých lidiček z druhého konce světa. ()

maruli

Znáte ten pocit, kdy se dokoukáte a říkáte si, že byste se podívali znova a znova, protože byste si nejraději zapamatovali každou větu, každé slovo? Protože máte strach, že vám něco uteklo? Film až neuvěřitelně milý a já se na konci přistihla, že zamačkávám kroupu a zároveň se mi na tváři rozlévá ten převelice spokojený úsměv a je mi dobře na duši. Jak to tenhle hořkosladký filmek udělal? Věru nevím, ale pohladil, pobavil, posmutnil, povzbudil - a moc se líbil. A já si tak říkám, že jestli jsou aspíci jako Max, ať s tím léčebným vynálezem ještě chvíli počkají..tedy, za předpokladu, že našli svou Mary. Btw. jakkoli sentimentální a vyděračské Tears For Max jsou, mě prostě neuvěřitelně dostaly. Geniální. "Dr. Bernard Haselhof says my brain is defective but one day there will be a cure for my disability. I do not like it when he says this. I do not feel disabled, defective or in need to be cured! I like being an aspie. It would be like trying to change the colour of my eyes." ()

kihsleek

"Not much has happened since I last wrote except for my manslaughter charges, lotto win, and Ivy's death." Mary je z Austrálie, Max z New Yorku. Ani jeden z nich nemá kamarády. Oba jsou normální. Tedy ne tak úplně, ale jsou to prostě lidi, o kterých se normálně filmy, a zvláště animované celovečerní, netočí. Tenhle je navíc prošpikovaný hláškami a životními moudry... a animace je nádherná. Nic míň bych ani od tvůrce krátkometrážního oscarového Harvieho Krumpeta nečekal. Bohužel Mary and Max působí trochu tak, jakoby úžasného dvacetiminutového Harvieho tak dlouho natahovali na skřipci, až ho konečně natáhli na minut devadesát... a co si budeme povídat, Barry Humphries coby vypravěč na Geoffreyho Rushe prostě nemá. ()

LukH

Animák pro dospělé! Kombinace formy a tématu byl docela risk, ale neuvěřitelně se vyplatil - půl druhé hodiny jsem hltal zábavné i dojemné osudy těchto roztomilých lidiček a prožil s nimi tolik emocí jako v mnohých hraných filmech ne. ()

ywulka

Na prvý pohľad možno infantilné dielo s detinskými otázkami v listoch, ale z môjho pohľadu krásna ukážka priateľstva medzi dvoma svetadielmi s vtipným a zároveň depresívnym nádychom. Vďaka bezfarebnosti filmu naplno vyznievajú kontúry postáv, ktoré sú skarikaturované tak, aby zdôrazňovali charakter. Na začiatku filmu som si myslela, že mi bude táto bezfarebnosť prekážať, ale nakoniec bol opak pravdou. Zaujalo ma aj prenikanie hnedých predmetov z Austrálie do šedého New Yorku a naopak. Pochmúrny, jednofarebný svet hlavných postáv sa získaním dopisového kamaráta stával zrazu "farebnejším". ()

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz