Prezidentka Sally Sheridan je zastrelená behom slávnostného prehlásenia v Deň nezávislosti. Toho pred voľbami využíva k nárastu vlastných preferencií jej brat senátor. O tri mesiace neskôr objaví postarší pár na strome zraneného muža s padákom. Mladík si ale vôbec nič nepamätá a jedinou stopou je tak tetovanie na jeho krku - "XIII". Postupne sa rozpamätáva na tajnú operáciu, ktorej úlohou malo byť zvrhnutie vlády v USA. Objavujú sa aj ďalší agenti s vytetovanými číslami. Kto má záujem zvrhnúť vládu a kto má na krku vytetovanou rímsku jednotku? (oficiálny text distribútora)

mysiak

Na kino film...málo peňazí...na TV film...silný nadpriemer...Stephen Dorff ma po Zločincovi...opäť prekvapil...narozdiel od Vala Kilmera...ktorý sa pohoršil...výhodou filmu je priamočiarý dej a neustála akcia....a ten koniec..no čakal som ho...ale ostatní asi budú prekvapení ()

UncleG

Tak, prosímvás, právě jsem dostal pokyn z produkce, že jsme krátký. Musíme ještě něco dotočit. Ty si stoupni sem a ty sem. A jedem. Klapka! - Ale rejžo, co máme říkat? - Tak kdo je tady herec? Já snad? Prostě něco povídejte, vy dva hejhulové, a tvařte se tajemně. Akce! – To jako fakt jedem, rejžo? – Nezdržuj a hraj, hergot. – Ehm, tak dobře… „Řekni mi to“ – „Neřeknu.“ – „Neřekneš?“ – „Ne.“ – „Ale řekneš! Musíš mi to říct“ - „Neřeknu, já to nevím“. – „Vím, že to víš. Koukej to říct.“ – „Ne, neřeknu, nevím nic.“ – „Proč mi to nechceš říct? Kdo za tím stojí?“ – „Neřeknu. Leda bys mi řek ty, s kým jsi mluvil.“ – „To ti nemůžu říct.“ –„Řekni mi to.“ – „Já jsem s nikým nemluvil.“ –STOP! Výborně! Přesně tohle potřebujme. Sjedeme to ještě šestkrát. Ty jdi pryč a pošli sem tamtoho. Ale nechoď daleko, za chvíli se prohodíte. …Ehm, tak nevím jestli jsem scénu z natáčení citoval úplně doslova, ale podstatné je, že minisérie XIII neobsahuje nic, co by se nevešlo do obyčejného devadesátiminutového filmu. Stopáž je možná ze 60% o ničem. Zbytek času se řeší nějaké nedomrlé, vylouhované, tisíckrát vykradené spiknutí. A tak zase vzniknul jeden úplně zbytečný televizní film, jehož absence v dějinách kinematografie by se rovnala asi stejné ztrátě, jako kdyby v roce 1813 neflusnul námořník do Oceánu. ()

slunicko2

Politický thriller 1)  Zmatečný začátek navodil pocit nepříliš zajímavého béčkového filmu, který mě pak už neopustil._____ 2)  Ale musím uznat, že 35letý Stephen Dorff (XIII) je pořád přitažlivý. ()

MATADOR

Podle komixu XIII Williama Vance a Jeana van Hamma. XIII se stává docela známou značkou, byť se nejedná o nic známého, už v roce 2003 vyšla počítačová hra v komixové grafice. Tou dobou jsem o XIII slyšel poprvé a námět mne zaujal, ať se jednalo o sebeprofláklejší zápletku. Ovšem v počítačové hře je na vše více prostoru a dostávají prosto i maličkosti, které se do filmu jednoduše zařadit nedají. A jak to ve filmech chodí je zpracování dosti rozporuplné. Filmové zpracování XIII, o kterém jsem neměl ani potuchy a název jsem bral pouze jako něco, co nemá s tímto známým literárním titulem nic společného. Jednoduše, televizní zpracování známého literárního díla je slušné, ale bohužel dosti omezené, což je u tak nadějného scénáře škoda. A škoda především u akcí, které nepochytily mnoho dobrého, a co slušně začne, skončí dříve, než si vlastně uvědomíte, že něco začalo. XIII by si zasloužila slušné plátno a vypracovanější scénář a bylo by to fajn, takhle je to jen další ze známých adaptací, které jsou daleko v dlouhé frontě. Adaptace XIII skrývá nadějný scénář, ale televizní zpracování mu nijak neprospívá. ()

Dexter1

Tv film, ktorý obkukáva akčné superhity poslednej doby. Bol som sklamaný v jednoduchosti a naivnosti deja a pár logických kixov. Akcia bola slušná a prestrihy pekné. Koniec ma vôbec neprekvapil, teda tým ma to opäť sklamalo. Film vhodný na sobotňajšie popoludnie nesklame pravidelných divákov dvoj až trojdielnych televíznych filmov. ()

M.i.k.e

přesně jak už bylo napsáno...na kino film vcelku průměr,ovšem na televizní počin velmi solidní nadprůměr.Spolu se Záhadou Bermudského trojuhelníku jeden z nejlepších Tv počinů poslední doby...70% ()

humanbeing

Parádní adaptace špionážního komiksu XIII. Vyniká jak po stránce scénáře, tak i v provedení, které je na televizní poměry více než slušné. ()

necisty

Děj tohoto filmu je něco tak úžasného... o půl 2 ráno zjistím, že to má ještě druhý díl, tak se na to dívám až do 3. ALE ... co ten smysl pro detaily?! Dyť mě z toho hlavního hrdiny zas děláte terminátora a přitom stačilo jen trošku ubrat. Nemůžu v takovém filmu tolerovat, aby s devítkou v ruce zlikvidoval celou vojenskou základnu, přestože oponenti mají samopaly s kolimátory a laserovými zaměřovači. A takových kravin tam samozřejmě bylo víc. ()

Radiq

Když se na to podíváte okem, které nikdy nevidělo Agenta bez minulosti, tak hvězdu přihodíte. Ale tohle má hooodně nedostatků. Jedinej zajímavej dostatek je to očíslování spiklenců římským tetováním. Ale co bylo třeba strašně otravný, tak ty cukavy záběry do minulosti (poznáte podle roztřeseného obrazu tónovaného do světlemodra). Nejen, že byly zmatené, ale hlavně se v nich furt opakovalo něco, co jsme už jednou ve filmu viděli. Na konci prvního dílu se navíc do 5 minut nasoukalo tolik informací (z minulosti), že dívat se na film v igelitovým pytlu, tak ten praskne. Přestřelky přehnané, ale ne digitální. Postavy chatrné a nesympatické. Je to prostě klasickej telefisní film, takže od toho nemůžete moc čekat. A ten komplot, to taky bylo trošku přehnaný. ()

Scratt

Není to sice Bourneův mýtus, ale i tak se jedná o nadprůměrný akčňák. Nadprůměrný o to víc, že je z TV produkce. Škoda jen, že překvapivý závěr jsem prohlédnul už na konci první části. I tak to však byl příjemně strávený čas plný akce a zvratů. 70% ()

mr.filo

Kvantita nahradila kvalitu a Bourne byl opsán. Být televizní film o 10-15 let starší, tak by si jistojistě zasloužil vyšší hodnocení. ()

hans500

Zatím po prvním dílu 4*./// Hodnocení zůstává, zajímavý akční politický thriller, jen škoda že je tak nápadně podobný Bournovi. ()

Mrkvič

Žádný zázrak se nekoná. První díl působil svěže a byl i překvapivý, ale druhá část už jen hýří pitomostí. Sice v ní už není tolik obtloustlého Kilmera, ale mečovačka střepama a vlastně všechny další akční scény, to včechno působí hrozně trapně a pitomě. ()

Gothar

Na TV film veľmi slušné, ale stále osm sa nevedel zbaviť pocitu, že je to iba lacnejšia kópia Bournea. Určite by sa to dalo skrátiť na 120 minút, 2x87 je totiž priveľa aj vďaka ľahkej predvídateľnosti. ()

neoBlast

Už samotný původní francouzsko-belgický komiks, a stejně tak i hra z roku 2003 (čerstvě mnou znovu dohraná před shlédnutím), se hodně inspirují u Ludlumova Bournea a tato minisérie si od něj bere hodně (stejně tak nehorázně vykrádá i Powellův soundtrack z filmové trilogie). V první řadě bych chtěl pochválit formát. XIII by ve filmovém zpracování mohl být zbytečně nahuštěn do 90 minut (nebo ještě hůře rozsekán na pokračování), v seriálovém provedení (Prison Break Vás napadne během sledování několikrát) by se stal děj rozvleklou fraškou. Proto je minisérie nejvhodnější a je vynikajícím kompromisem mezi původním obsahem a zkráceným zpracováním. Režisér Duane Clark je zdatný, a navzdory béčkové zápletce, naivitě a přílišné vážnosti, se na obrazovce něco děje neustále po celé 3 hodiny. I přes pouhé televizní zpracování se Dorff snaží vypadat zmateně v rámci role, zato Kilmer se naprosto minul a Mongoose je v jeho podání hodně nevýrazná postava. Celkem jsem spokojen, protože to celé mohlo dopadnout mnohem hůře - i když nevím, jestli je toto zrovna klad. 60 % [P.S. Kdy už někoho napadne zfilmovat FPS No One Lives Forever - Cate Archer mi hodně chybí] ()

Maki89

lacnejsia televizna verzia Greengrassovho Bourna... niet sa comu cudovat, namet to je dobry... spracovanie ale na slusnej urovni, Stephena Dorffa som normalne nespoznal, Val Kilmer ma sklamal - hold uz starne... stopaz mohla byt kratsia, ale co sa da robit... celkove hodnotenie je u mna 6/10 ()

Philoun1

Asi jsem měl nějakou sestříhanou českou verzi na 180 minut, dabing mi taky dost vadil, ale jinak jde o slušný film, ničým sice nepřekvapí, hned na začátku jsem věděl, že v tom má prsty milej bratříček, ale dá se na něj dívat. ()

ssfan

13 je slušný tv film, který je celkem napínavý. Thriller pojednává o atentátu na prezidentku a spiknutí ve vysokých kruzích, což bylo zajímavé. Akce je tu relativně málo, ale je celkem kvalitní. Nejlepší byl S. Dorff v soubojích. 70% ()