Burianův den žen s Petrou Edelmannovou

Talk-show
Česko, 2008, 26 min

Účinkujú:

Jan Burian (moderátor)

Burianův den žen s Petrou Edelmannovou, předsedkyní Národní strany, je odlišný díl v historii cyklu už tím, že v něm Jan Burian přichází bez úvodní květiny. 28. října měla pražská květinářství zavřeno. Výjimečný den je to i pro aktérku, neboť vznik Československa, státní svátek, je pro radikální nacionalisty velkou příležitostí k prezentaci. Paní Edelmannová se suitou mnohačlenné ochranky vítá ráno na ruzyňském letišti své soukmenovce, předsedy nacionalistických stran z Velké Británie a Švédska. Provází je po Karlštějně a prohlašuje, že by se ráda otiskla svými činy do české historie. Večer na Václavském náměstí řečník Pavel Sedláček formuluje "otisky" Národní strany mnohem ostřeji a vymezuje rasově obyvatele této země, za což si vyslouží zásah České policie. Pár dnů na to Jan Burian následuje nacionalisty v čele s paní Edelmannovou do Přerova, kam se vydávají převychovávat místní romskou komunitu. (oficiálny text distribútora)

spacylemon

Petra Eldemannová - bodák na naší společné útočné pušce a její nohsledi, kteří se oslovují jako "nejpevnější Češi" a rádi parafrázují Tommy Lee Jonese.... no strašná prdel, až by se z toho jeden skoro poblil... jenom škoda, že takhle mrazivý dokument jedné demonstrace je v druhé půlce rozmělněn podbízivou a dost klišoidní "pohádkou o slušném cigánovi" - na mě to teda působilo hooodně nuceně, bez ohledu na to, že ten "slušný cigán" byl z účinkujících skutečně jediný, kdo projevoval přítomnost zdravého selského rozumu... ()

igi B. odpad!

Obsah zkratky, forma zvratky... :-[.. . . . A je opravdu jedno, o ČEM tenhle >dokument< (prý talk-show - sic! - no, spíše tok-š/hov(no) - slušně řečeno jakási značně nepovedená snaha o reportáž) pojednává. Každopádně tohle postprotekční >produkční< trio Klusák - Remunda - Burian by d.m.s.n. zasloužilo nějaké to >konečné mediální řešení< ... :-( - - - P.S. Mmj. opravdu nechápu, proč pánové takto bezostyšně parazitují na prostředcích televize veřejné služby. Možná že ty peníze - které jim vyplatí naše >veřejnoprávní< za tyhle sračky - by bylo prospěšnější použít třeba právě na nějaké smysluplné vzdělávací pořady pro cikánské (romské) děti... - - - - - (Poprvé viděno 20.1.2009 na podivném prostoru, hodnocení a komentář zde jako první - 20.1.2009) ()

petaspur

Petra Edelmannová přichází obklopena ozbrojenými gorilkami a na úvod zarecituje pár naučených frází, které se vyznačují poměrně nekonfliktními myšlenkami. Postupně se však ukazuje, že nedokáže odpovědět ani na jasně položenou otázku a její osobnost se ztrácí v mlhavém oparu výmluv. Z prezentovaného dne jsem si odnesl pouze jisté znepokojení z toho, jací lidé se pohybují bez náhubku volně po ulicích. ()

tomtomtoma

Viděno na festivalu Finále 2013. Trojice Burian, Klusák a Remunda se snaží národ upozorňovat, varovat a vychovávat. Ve většině případů to tak působí, ale nefunguje. O extrémní pravici si můžeme myslet mnoho. Většinou vzbuzuje strach, o což jí primárně jde. Bohužel se to však zvrhává v něco, co je při veřejném prezentování velice populární a chtěné. Proč si raději nepokusit položit otázku, co vše je k tomu vede? Proč se neptat na kořeny xenofobie? Takhle si to zjednodušili a snad až záměrně provokují. Vlastně to dělají ve většině případů. ()

jenjan

Přijde mi trochu nesmyslné komentovat a hodnotit televizní pořady ve filmové databázi. Nicméně neodolám a k jednomu takovému se vyjádřím, už taky proto, že tento počin byl promítán v rámci letošního festivalu Jeden svět a natočili ho dva mladí, dnes už však ostřílení dokumentaristé. Nuž povedená a trefná koláž s průvodcem Janem Burianem o národní blbosti veřejně se prezentující. A opravdu nejdojemnější pohled je na vlasáče s mastným copem a bradkou mávající českou vlajkou a vykřikující: "nic než národ.“ Závěrečný vlastní debakl národovců a už jenom cikánský jam a bago, jako dlouhý nos této sebrance. Tvůrcům vskutku stačilo málo, aby se vlastenecké osazenstvo znemožnilo v podstatě samo.____ Igi B, možná by jsi to mohl zkusit v České televizi sám, dokonce bych ti k tomu věnoval i svůj koncesionářský poplatek. Ale asi bys tam nebyl první, tak nevim.. ()