Drama z produkce HBO vypráví o přátelství a spolupráci německého fyzika Alberta Einsteina a anglického astronoma Arthura S. Eddingtona za první světové války, která vedla k uznání Einsteinovy teorie relativity. V hlavních rolích David Tennant a Andy Serkis.
Na jaře roku 1914, kdy Evropa stála na pokraji války, ještě nikdo nevěděl o tehdy bezvýznamném německém fyzikovi jménem Albert Einstein a jeho teorii relativity. Teorii, která zanedlouho otřásla základy světové vědy. Britský astronom Sir Arthur Stanley Eddington, ředitel observatoře v Cambridge, který patřil k vědeckým prominentům své doby, a byl považován za nástupce Isaaca Newtona, si nicméně uvědomoval, že Einsteinovy výzkumy by mohly přinést zcela nový pohled na čas a vesmír. Navzdory nebezpečí, že budou ve svých zemích označeni za zrádce, začali tito dva velcí muži spolupracovat. Eddington, jenž razil heslo, že pravda nezná hranic, se vydal na cestu do Afriky, aby si tam ověřil výsledky Einsteinova bádání. A byla to cesta, která změnila lidské vnímání vesmíru jednou provždy. V roce 1919 se Albert Einstein stal vědeckou hvězdou století… V hlavních rolích historického dramatu z původní produkce HBO hrají David Tennant a Andy Serkis, režie se ujal Philip Martin. (oficiálny text distribútora)

kukkik

Poněkud zromantizovaný pohled na věc ale Tennant a Serkis jsou sami o sobě zárukou kvalitního výsledku a důvodem k dobrému hodnocení. 4/5 ()

Ibis

Jsem dosti zklamán, že tvůrci neměli větší důvěru v diváky a neosmělili se učinit z fyziky a debat o ní skutečné jádro děje. Namísto toho se rozhodli odvyprávět pouze jednoduchý příběh o dvojici pacifistů na odvrácených stranách barikády, které víra ve vědu spojuje v odporu proti militantnímu nacionalismu a válečnému štváčství. Věda zůstává pouhým abstraktním ideálem a tematickým tmelem mezi dvěma dějovými liniemi, nikoliv skutečným těžištěm vyprávění. Eddington a Einstein se jí věnují, ale hlubšího pochopení jejich výzkumu se nám nedostane, každý rozhovor o fyzice, každou demonstraci jejich principů musí pochopit i žák prvního stupně. Toto násilné zjednodušování negativně dopadá i na charakterizaci postav - stejně jako mnoho dalších filmů, ani tento si nedokáže poradit se ztvárněním geniality a s jejich pochopením. Musí se tak uchýlit ke znaveným schematismům a vykreslit Einsteina jako podivína, jenž nemá strpení pro slušné chování a pro posedlost prací zanedbává své blízké, aniž by nám však film dovolil se do jeho práce ponořit a přiblížit nám, čím je tak strhující. V případě Eddingtona vyprávění naopak chvílemi naznačuje potenciálně zajímavé dilema ohledně toho, jak lze víru ve vědu skloubit s vírou v Boha, ovšem ani to není prozkoumáno blíže. Ono nakonec i to téma zneužívání vědy ve prospěch války a ničení lidských životů vyšumí do ztracena, nedostane se mu žádného rozuzlení, vyprávění se jen zkrátka posune dál. Nic není dovedeno do konce, vše zůstává plytké a na povrchu. ()

Lobotommy

Věda je sexy a je nanejvýš nezbytné ji stále a stále popularizovat, aby nebyla elitářská, ale dokázala vstoupit do každého. Jen víc takových filmů. Možná si mnozí zarytí vědci, kteří se dnes prodírají kvantovkou a teorií relativity, klepou na čelo, že přeci spousta věcí ve filmu nebyla sdělena a věci, co sděleny byly, byly sděleny zcestně, a hlavně, že přece Einstein nic nevyvrací. No tak je nutné říci, že jde o TV film a že na ztvárnění tak mohutného a komplikovaného příběhu je tu jen 90 min. Natočit film do kina o vědcích je velmi ošemetná věc, a už to, že se to vyřešilo aspoň takhle, mě moc těší. Takže snadno vyvstávající připomínky o mělkosti ukázaného problému nejsou vůbec namístě. Protože kdyby byly, nemá smysl dívat se na film a na příběh lidí, ale jít studovat několik let problémy, které řešili. Jako příběh lidí, kteří život ve své fyzikální kráse nejen zkoumali, ale hlavně i žili, je tento film překrásný. Thomas Samuel Kuhn psal ve svém nádherném díle Struktura vědeckých revolucí o tom, že vědec, který najde ve zkoumaném problému jiný tvar, může způsobit vědeckou revoluci. Jako taková je podobna revoluci politické a ta bývá běžně popisována hlavně skrze své dopady a průběh, ale tady v tomto snímku je vidět okamžik, který může být i zajímavější. Je to okamžik prozření a víry v novou myšlenku, okamžik absorbce dosavadního větším. ()

jafuska

tak tento film se mě hodně líbil, nemám co vytknout, věda je složitá, kor v minulosti, kdy se lidé na všechno dívali jinak a teprve se všechno pomalu začalo objevovat vědci, rozhodně to neměly nijak snadný, vřele doporučuji ()

jack_scott

Velice "libový" tv snímek, který naznačuje, že často tak kritizovaná BBC minimálně v určitých záležitostech nepolevila ani o píď, a to ani když spolupracuje s "profláklým" HBO. Snímek vyložené slabiny nemá, je velice poutavý, nepřekombinovává,ale zároveň zaujme i detaily. V rámci žánru ***** a 95%. ()

80s Martin

Po dějové stránce celkem naivní zjednodušená verze reality, nic pro fajnšmekry.. Po ostatních stránkách z mého pohledu zcela obyčejný film, jistě neurazí. Ale fajnšmekrům doporučím raději přednášky Obecná teorie relativity doc. Semeráka na matematicko-fyzikální fakultě UK :D ()

solisoli

Ak by toto nonsens Albert Einstein videl z hrobu tak sa v ňom točí rýchlosťou relativity. Na to sa nedalo už temer od začiatku pozerať. ()

djcremo

Nie je to zlý film, len mi prišiel taký suchý a bez šťavy, aj keď herci podávajú slušné výkony. Miestami dosť rušivo pôsobila aj roztrasená kamera. ()

Majuar

Nemůžu si pomoct, všechno v tom filmu je takové... strašně lehce nadprůměrné. Neurazí, ale prostě ani nenadchne, a to se týče především scénáře. Herecké výkony jsou nicméně perfektní a drží film nad vodou, což se týká především Andyho Serkise jako Einsteina. Ten je naprosto dokonalý. David Tennant a Rebecca Hall jsou skvělí vždy, tam rovněž není co dodat. Takových 65%. ()

imaginer21

Realita byla dosti jiná a výrazně dramatičtější, pokud jde o samotné pozorování úkazu, vědu, ale i o společensko-politicko-vědecké poměry. Tohle je vysloveně hallmarkovská limonáda. Na druhou stranu jiný film na téma tohoto významného vědecko-historického milníku není a Tennant v roli precizního Eddingtona byl prostě skvělý. Pokud by vás zajímala realita v poněkud dokumentárnější podobě vyprávění, najdete ji v tomto osvětovém kraťasu, který se zaměřuje i na pozorování samotného legendárního "Einsteinova zatmění" v květnu 1919 jak z Princova ostrova, tak z brazilského Sobralu. ()

trinan_kop

Nemôže to byť za menej. Absolútne uchvacujúco zaujímavý a pritom jednoduchý film. Toto bol obyčajný televízny film - a tu sa ukazuje že v kinematografii sme veľmi ďaleko za Anglickom. ()

yarda1

Zajímavý a dobře splácaný film, který mě ovšem příliš nezaujal. Nepátrám tedy už ani po tom, zda je hostoricky perfektní, protože nejen že bych si na takový film nezašel do kina, já bych od něj pravděpodobně odešel i od televize. ()

absurdian

Myslím, že nelze psát (a točit) filmy o géniech lidmi, jež mají poloviční IQ oproti zpodobňovaným hrdinům.Takhle to prostě nefunguje. Body dávám za herecké výkony, obsahově je film odpad. ()