Papírový hrdina

• USA Paper Man

Laskavé komediální drama, které vypráví o nepravděpodobném přátelství neúspěšného spisovatele se středoškolačkou z Long Islandu, která ho učí co to znamená, vzít odpovědnost za svůj život do vlastních rukou... Papírový hrdina je inspirativní komediální drama o jednom neobvyklém přátelství mezi Richardem (Jeff Daniels), neúspěšným spisovatelem středního věku, jenž nikdy zcela nedospěl, a sedmnáctiletou dívkou Abby (Emma Stoneová), která díky rodinné tragédii naopak musela dospět velmi rychle. Oba jsou nejistí, ostýchající se udělat vstřícný krok a přitom oba hledají přítele, s jehož pomocí by do budoucna snáze kráčeli dál. I když Richard už od dětství na jednoho přítele spoléhá, tento imaginární superhrdina však existuje pouze v jeho hlavě. Po naléhání manželky Claire (Lisa Kudrowová) se Richard přestěhuje na zimu na Long Island, s cílem překonat svůj spisovatelský blok. Právě zde se setkává s Abby, kterou si najme jako chůvu, i když žádné děti nemá. Jejich nové, křehké přátelství je zpečetěno báječnou Abbyinou domácí polévkou, a také její upřímnou radostí a zájmem o Richardovo psaní i o jeho pokusy s origami. Postupně se sbližují a svěřují si své sny i životní těžkosti. S přicházejícím jarem si oba uvědomí, že je čas nechat odejít imaginární kamarády z minulosti a přijmout budoucnost jako nový začátek. A stejně tak přijmout i nové úžasné přátelství. (HBO Europe)

Handle

Námět se mi moc líbil, ale podle mě se jedná o totálně promarněnou šanci. Špatně zpracované a strašně nedotažené. Stále jsem čekal na nějaký "wow moment", který bohužel nepřišel ani jednou. Akorát ta Emma Stone hraje opravdu výborně... :) Každopádně fakt škoda - věřím, že kdyby to natočil schopnější režisér, mohlo to vypadat úplně jinak. ()

Caelos

Na pomyslné žánrové váze jasně převažuje drama, není to nijak ztřeštěná zábava. Ačkoli vtipných momentů je tady dost. Jeff Daniels je úžasný, dokonale jsem s ním soucítil, trochu jako já, Emma Stone také úžasná. Doufám že bude dostávat dobré role, je sympatická, příjemně se na ni kouká a herectví dostala do vínku požehnaně. Paper Man je jednoduše film o lidech, o pocitech, o pravém přátelství, o lásce, jednoduše o životě a vše je to zpracováno tak upřímně, lidsky. O lidské izolaci, každý má přeci občas pocit, že je obklopený všemi lidmi a světě, ale přitom je tak sám, vše je to jen kulisa, kulisa k životu, která je nám nucena od narození. Co je vůbec lidství? Úžasný film, po jeho skončení jsem se cítil tak nějak vnitřně potěšen, dojat. Pohlazení na duši. ()

ScarPoul

Tieto filmy ma dokážu vždy zahriať pri srdci. Sú dôkazom, že americká produkcia nerobí len veľké, epické, alebo sentimentálne príbehy, ale dokáže spraviť aj niečo jednoduché, ľudské, niečo čo sa vám keď si to pozriete v správnom čase vryje do pamäti. Paper Man je takým filmom, aspoň pre mňa. Je to jeden z tých príbehov, ktorých hrdinovia nevedia čo so sebou a prezreteľnosť scenáristov - v tomto prípade osudu ich zviaže dokopy a pomôže im pohnúť sa ďalej. Znie to strašne klišoidne a neprekvapivo, ale tu prichádzajú na scénu herci, ktorý svojim postavám vdýchli život podľa tých najlepších merítok. Vďaka tomu sa s filmu stáva citlivá spoveď s uveriteľnými postavami, ktorá balancuje medzi tragikou a komikou, ktorá nepôsobí samoúčelne a je dokonale vyvážená. Jeden z tých filmov, ktoré nevznikajú tak často ako by som chcel, ale ktoré ma dokážu vždy potešiť ak ho objavím. Jeff Daniels a Emma Stone sa skvelo dopĺňajú a neskutočne im to v ich úlohách pristane. 80% ()

bouncer

Vcelku klasické schéma pro americký nezávislý film, ale ve výsledku to nevadí. Dozvíte se třeba, že i v Americe umí někdo udělat polévku jinak než otočením konzervy do hrnce a že imaginární kamarádi můžou vydržet poměrně dlouho, zvlášť když vypadají jako Ryan Reynolds v kostýmu prvního supermana. Scény Jeffa a Emmy jsou kouzelné, zbytek ujde. Slabší 4*. ()

JohnCZ

Nezávislá lehce komediální dramata patří k mému nejoblíbenějšímu žánrů a ani další jeho zástupce - Paper Man - nezklamal. Je to místy příjemně vtipné, místy depresivní, ale postupně jak deprese, tak vtip vyprchává a film končí vyrovnaně - vlastně jako samotné hlavní postavy. Emma Stone, kvůli které jsem si film pustil především, je opět perfektní, chemie s tak trochu šíleně vypadajícím Jeffem Danielsem funguje skvěle a emoce, které bývají u těchto filmů alfou a omegou, fungují též bezchybně. Škoda jen, že se jisté odhalení nedaří filmu udržet a dá se odtušit vcelku předčasně. ()

Anchi

"When the world is in peril, when evil surrounds you, when danger..." *door shut* "Okay." Psaní venku, kapitán Excellent vymýšlející absolutně směšné jméno pro hrdinu knihy, zoufalý kapitán Excellent v hromadě listí. Geniálně prťavý kolečko. Závěrečný origami letter, který mě nečekaně zasáhl a možná jsem schopná si z něj i něco odnést vůči sobě (...regarded his solitude as something sacred...). Pro blonďatýho Reynoldse mám jediný slovo - ňuňák. Jinak vcelku klidná, lehce jímavá podívaná na nedělní večer. A "Okay". ()

MartinezZ

Setkání bláznů ve světě ztroskotanců. ~~~ Zdánlivě nudný a bezduchý příběh unaveného depresivního spisovatele bez nápadu na další knihu a Kapitánem Znamenitým, jenž jeho kroky provází už po mnoho ostudných, zbytečných a ničím nenaplněných dnů. Ve stejném světě žije, nebo spíše hnije, i Emma Stone. Setkání dvou zapomenutých duší, dvou bláznů, k probuzení stvořených. ~~~ Odpočinkově zadumaná bláznovina. Nečekal bych, že se sem Ryanův perfektně zahraný Kapitán tak hodí :) ~~~ Richmond? Hitchmond, Schmichmond? Schmichmond! ()

fremy

Příběh o samotě a přátelství. Smutný a osamocený zároveň. Protože mám Emmu Stone rád, i zde se vrhla do role s chutí. Důvěryhodnost a výběr herců nebylo to, co filmu ubírá na kvalitě. Možná to bude scénář samotný. Ovšem závěr má zas dojemnou a hodně vypovídající chvilku. ()

blackrain

Lisa Kudrow se snažila být starostlivou manželkou, ale byla příliš zaměstnaná. Měla si pro svého muže najmout nějakou pomocnou sílu v domácnosti, která by mu uvařila, uklidla a dohlédla na něho. Richard byl opravdu nedospělý. Občas působil jako takové velké dítě, o které se měl někdo postarat. Také potřeboval nějaký nový podnět nebo nějakou pořádnou vzpruhu, která by mu vlila novou krev do žil, něco, co by ho dokázalo nakopnout. Přeliv Ryana Reynoldse byl příšerný. Už mu chyběla jen německá uniforma s lebkou na límečku. ()

ABLABLABLA

"Laskavé komediální drama...." Cože? Kde? Neříkám, že to bylo úplně špatné, ale ty tři hvězdy jsou za pár povedených vtípků a komických situací, jinak je to ryze nijaké (ne nudné ale prostě nezajímavé). Ryan v tom trikotu a s otřesnými žlutými vlasy byl komický, Jeff s tím kolem a propálenou bundou taky. Jinak ten konec byl velmi podivný, tak nejprve ho políbí (cooo? proč?) a potom on se vlastně udobří se svou manželkou. Ona v duchu pověsí svého imaginárního kamaráda a on toho svého zas nechá odletět jak Supermana do nebes. Musím uznat, že ale okamžik, kdy se ti dva "imaginárové" potkali byl docela překvapující. ()

Makky

Nenútene milé a bezprostredne pôsobiace s feelingom za tri kamióny objatí. Jeff s Emmou sú zlatíčka na pohľadanie a ja som im to všetko žral. Film o hľadaní inšpirácie, priateľstva a nevšednosti dní. ()

(mOnkey)

Malý film o malých lidech? Ne? Tak obyčejných? Hlavně film o lidech samotných, u kterého se můžete ale i nemusíte trochu zamyslet. Můžete mu vyjít vstříc, nebo ho nechat uplnynout a v klidu na něj zapomenout. Já mu šanci dal a jsem za to rád. Paper Man nemá na to, aby zaujal nějakou širší sortu lidí, je to spíš takový zapadlý drahokam po babičce, na který náhodou natrefíte pod skříní (divné, já vím). A jak tak o něm s odstupem času přemýšlím, v lecčem je skutečně výjimečný. Je zapamatováníhodný a velmi osobní. Jeho aureola mě kompletně dostala. Malý film o velkých věcech. ()

Aljak

Tak to teda bolo. Ešte niekde v polovici filmu som rozmýšľal, že aký zmysel má vlastne celá táto hlúpa fraška. No posledných cca 40 minút úplne zmenilo môj pohľad na celý film a naozaj napokon zaujal. Len škoda, že začal na kvalite naberať až v tak neskorej fáze, no dovtedy to bolo naozaj nesmierne zdĺhavé a viacmenej nezmyselné. Krásne vykreslené priateľstvo, ktoré vzniklo na základoch dávnej traumy a pretrvávajúceho trápenia. On nedokáže dospieť, ona zas musela dospieť príliš skoro. Filmom sa niesla príjemná symbolika a posolstvo, ktoré ma dosť zaujalo. Emma Stone opäť dokázala, že jej herecký talent je rozmanitý a dokáže zahrať naozaj všeličo. Jeff Daniels ma síce až tak nezaujal, ale to bolo asi aj tou miernou averziou voči jeho postave. Naozaj veľká škoda tej počiatočnej zdĺhavej fádnosti, inak by to malo zarobené iste na vyššie hodnotenie. ()

Martin741

Priserny nudny pribeh s planymi dialogmi ... Jeff Daniels /martan/ bol vyslovene zbytocny, Emma Kamen sa aspon snazila ..... ale ani ona to nezachranila . 5 % ()

Sinn

Hořkosladký příběh o nezvyklém přátelstvím. Výborné obsazení, i když od Culkina jsem v pár scénách čekala, kdy vytáhne nůž a všechny sejme. Krásná hudba, krásné záběry, příjemně melancholická nálada. ()

J0hny5

Nakonec celkem příjemně překvapilo. Začátek se mi moc nezdál a vyčítal jsem hlavním představitelům velké řešení malých životních překážek. Ale nakonec se to otočilo a i Richard si pokládá stejnou otázku. Role Ryana mi přišla trošku divná, ale tak nějak už to k tomu filmu patří. Na závěr překvapila role Culkina a nakonec z toho celkově vyplynul moc hezký film. 75% ()

Juto

Príbeh vo filme je veľmi vrelý, srdečný a priamy. Pohybuje sa dopredu dobrým tempom a počas celého filmu sa nebudete nudiť. 6/10 ()