V Bourneovom ultimáte agent Jason Bourne zlikvidoval tajný a kontroverzný vládny program spoločne s jeho tvorcami. Išlo však len o špičku ľadovca, pod ktorou sa ukrýva oveľa sofistikovanejší systém tajných operácií, ktorému šéfuje Byer (Edward Norton). Chladnokrvného profíka udalosti okolo Jasona Bournea rozhodne nenechávajú chladným, a tak sa pre istotu rozhodne bezpečne pochovať podobný program skôr, ako mu prerastie cez hlavu. K jeho smole však inak precíznu čistiacu operáciu prežije práve Aaron Cross (Jeremy Renner) a taktiež vedkyňa Marta Shearing (Rachel Weisz), ktorá mala na starosť jeho vedeckú časť. Tí dvaja sa navyše spoja, a to je pre Byera smrtiaca hrozba, oveľa väčšia ako tá, ktorú predstavuje Bourne. Cross je tiež z poriadne nepoddajného materiálu a oproti Jasonovi má tú výhodu, že si všetko pamätá. (TV Markíza)

Betmän

Celou dobu jsem čekal na něco zásadního, a že to byla dlouhá doba, no a když začal hrát Moby, tak mi bylo jasný, že už to nepřijde a já se můžu chystat k odchodu. Úvod filmu z Aljašky a těch pár scén s vždy výborným Oscarem Isacem předčí zbytek filmu, kde se už akorát střídaj bezejmenný postavy, který hrajou nesympatický herci, vrcholem filmu je pak thajskej T-1000. Bourne po prvním díle už dál nemá co říct, byla by to ideální látka na televizní seriál, taková vážněji braná konkurence Chuckovi. Další filmy ale už prosím ne. P.S. Tony Gilroy je těžkej rutinér. V pozitivním i negativním smyslu. Edward Norton z toho pro sebe vymáčknul maximum. ()

Snake.Charmer

Spousta lidí tu nadává na první část filmu, která pro mě překvapivě byla daleko lepší než celý zbytek s ústředním duem pohromadě. Aljašská "epizoda" je skvělá a film pro mě vrcholí akční scénou v domě. Pak už se žádné extra akce nedočkáme, hodně se konverzuje a jede se podle předvídatelného schématu „závod s časem proti těm zlým, kteří jsou kdesi v zaskleném kamrlíku a mají oči a uši po celé zeměkouli.“ Na tom by nebylo nic špatného, kdybychom tohle všechno neviděli v původní trilogii a navíc podstatně lépe! Předchozí díly byly natočeny úžasně dynamicky, věci se neustále pohybovali vpřed - i to v Bourne Legacy povážlivě vázne. Bohužel i v závěrečné akční scéně (která mimochodem prostředím velmi připomíná tu z Bourneova ultimáta) dostáváme jen průměr a musíme si s povzdechem přiznat, že Gilroy prostě není Greengrass. Film navíc končí vlastně naprosto bez pointy či rozuzlení (byť třeba jen dílčí, jak tomu bylo v Damonově trilogii) a chybí mu i klasická Bourneovská resurekce, kterou jsem měl vždy tak rád. Propojení s Bourneovským universem je navíc tak strašně laciné a účelové ("Hlavně musíme ospravedlnit to, že to má v názvu "Bourne" - co na tom že to samotný film nikam neposouvá ani nevylepšuje a pro nováčky to musí být hrozný guláš.") Kdyby tento film nehanobil Bourneovo jméno, nebyla by má kritika tak ostrá. Jedná se totiž o průměrné Béčko, kterých se natočí každý rok desítky a samo o sobě diváka nijak zvlášť neurazí. Ale jako pokračování výborné trilogie tento film rozhodně neobstojí. ()

Tred2

To čím byl původní Bourne cool, tady víceméně vůbec není. Bournův odkaz se snaží o to být inteligentním špionážním akčňákem, ale funguje mu to doslova jen na půl. Faktem ale je, že Jeremy ani Rachel nebyli tak špatní jak jsem se obával a film se jim povedlo dotáhnout na slušný průměr. Každopádně akční scény tů působí spíš jak vystřížené z nějakého filmu Jackiho Chana než z původního Bournea. 60% ()

JoSte

Pěkné pokoukání… jen škoda, že to mělo v názvu Bourne a snažilo se ho to v některých částech (ne příliš povedeně) napodobovat. ()

jasanka

Zbytečně šíleně dlouhá stopáž. O půl hodinky zkrátit a brala bych ho možná jako 4,5* film. Protože děj byl rozhodně zajímavý, postavy dobře propracované a mnoho scén opravdu pěkné "psycho". ()

KOZEL84

Co to mělo být,remake jedničky?Tři prdele keců o hovně a skutek utek.O náboji předchozích dílů si to může nechat jenom zdát a nepomůže tomu ani Norton,který mohl klidně dál chrápat (ty ještě žiješ?),ani snaživý Renner,který po výborném MI4 infiltruje další špionskou serii (tuhle snad i ukončil) a ani další kopa (zbytečně) známých jmen,než už tu je.Z příběhu je cítit nastavovaná kaše každým coulem a akorát potvrzuje totální rezignaci hollyshitu na cokoli nového.Kluci si asi řekli,že když trojka kopírovala dvojku,tak čtverka by mohla kopírovat jedničku.Tolik k ''moudrému muži'' Tony Gilroyovi,který není ani Greengrass ani Liman,a který akorát natočil jeden film s Georgem z čehož se nepochopitelně vždycky ztopoří každý akademik (předsatvte si nejfádnější konec filmu a je tu....Michael Clayton.Diktafon?Pičo dik-ta-fon??!!-pozdravuj v šedesátkách vole!).Čili jestli to chápu tak Bournův odkaz je,dělat furt to samé dokola,jen nudněji?Super,tak kluci co dalších dokurvíme? ()

Caaslav

tak to teda nevím, nevím...pokud by mělo existovat pokračování tak doufám, že nebude mít podobný mustr...první půlka napínavá, tak jak má být,...ale v druhé půlce a hlavně na samém konci...tam to byla tak trochu bezduchá akce....scénárista taky zaperlil....no co že nemáme žádného "speciála" k tomu, aby vyřídil Rennera...tak si vytvoříme nový ještě tajnější program, o kterém nebylo vidu ani slechu, (a vůbec se nebere v potaz že dosavadní politika oddělení byla zlikvidovat všechny, co by se mohli vymknout kontrole a způsobit veřejnou aféru). Jeden záporak byl prostě potřeba...hodně slabé 3*... ()

warrenur

Ako zanieteneho citatela i divaka Bourneovskej trilogie ma oznamenie o "volnom" pokracovani Odkazu dost iritovalo. Zvlast, ked som sa dozvedel, ze nie pod Greengrass-ovou taktovkou. Keby som nebol zvyknuty na jeho akcne sceny, kameru, atmosferu a detajlnu a hlavne logicku previazanost jednotlivych scen, film by som si isto uzival viac, pretoze sa inak jedna o celkom vydareny akcny film. Avsak s predoslych skusenosti mi prislo, ze Howard tento snimok na Bournov povodny dej napasuvava az moc okato a necitlivo. Nemozem si pomoct. Tiez tempo filmu znacne kolise a hoci je akcia v zavere v skutku poriadna, akosi som si ju neuzil. Zeby to bolo zmenou spravania sa kamery a strihu? Viac sa mi pacila prva polovica filmu, hoci scena s odhananim vlkov bola minimalne "divna" a hoci sa film rozbiehal dost pozvolna. Vynikajuce close-combat choreografie subojov si uzijeme asi len dvakrat. Nelutujem, ze som nebol na film v kine. Kazdopadne, herectvu a ustrednym predstavitelom nemozno vytknut nic. Moja oblubena Rachel je perfektna a vykony Nortona i Renner-a su opat bezchybne a potesi i niekolko tvari z trilogie. Myslim, ze my, Bournovi skalni, nadseni z tohoto kusku nie sme. Potesila ustredna bournovska hudba v zavere. ()

KOZLIK

Miluju Bournovu trilogi a jsem rád, že je další snímek, který navazuje na předchozí děj. Doufám, že to nebyl poslední. Samozřejmě kvalitu předchozích dílů asi jen tak něco nepřekoná. Těším se na budoucí počiny ve stylu Bourne. ()

Dominol

Ze začátku až moc mluvení, ale po prvních 30 minutách se to opravdu výborně rozjede a skončí až při titulkách. Film je vlastně na stejné vlně jako původní trilogie, akce je stejně našlapaná, příběh je dobrý a logický vzhledem k předchozím dílům. Je znát, že se na něm podíleli stejní tvůrci. Jeremy Renner je důstojným nástupcem Matta Damona, svou roli zvládá velmi dobře. Celkově mě film velmi příjemně překvapil a vzhledem ke zdejšímu hodnocení přimhouřím oko a dávám 5*. ()

fixaman

A mně se to líbilo :-) Původní trilogií nejsem až tak poznamenaný (rozuměj viděl jsem jí, ale už si děj moc nepamatuju), takže jsem tolik nesrovnával (stejně jako Alien vs. Prometheus), tudíž jsem nebyl tak zklamaný. Samozřejmě, že dějově to vyhnali na nový absurdnější level, ale já jsem zvyklý, že akční filmy jsou dějová lobotomie. Navíc to mělo příjemné tempo, Rachel Weisz mám rád od první Mumie (můj první film v kině z vlastního rozhodnutí) a Jeremy Renner je ultrasexy (za to zřejmě hvězda nahoru, v tomhle jsem vždycky silně neobjektivní) :-D ()

Chundys

Ne že by mi nějak vadil Jeremy Renner to ne, ale pořád si myslím a asi i vím, že tento (ne)Bourneův odkaz byl jedním slovem ZBYTEČNÝ. Akční scény beru, ty byly hezké opravdu, ale proboha co tohle bylo za příběh. Bez Damona to prostě nemá ten říz a asi rovnou věděl, proč nekývnout této nabídce... ()

X@triX

Tri silné hviezdičky - jedna za skvelú kameru a pár úžasných záberov, druhá za akciu a niektoré bitkárske scény a tretia za Rachel Weisz. Akčná jednohubka 65%. ()

KosiR_ksr

I přes hvězdné obsazení hlavních protivníků Edwardem Nortonem (překvapivě v pozici záporáka pracujícího "v zájmu" USA) a Jeremy Rennerem (představujícím nástupcem Bourna) se zázrak nekonal (ačkoliv jsem v něj tak trochu doufal). Slušný a (jak jsem již zmínil) dobře obsazený thriller, který ovšem má s Bournem pramálo společného a svým názvem spíš parazituje na úspěchu vydařené trilogie s Mattem Damonem, aby tak nalákal lidi do kina. A právě název mi nedává jinou možnost, než srovnávat s předchozí trilogií, z čehož dostanu: zdlouhavý rozjezd následovaný zbytečně překombinovanou a přitom zdaleka ne tak dotaženou a napínavou podívanou - 65%. Kdybych si snímek nehrál na "Bournovku", tak by z něj nejspíš měla spousta lidí (nebo alespoň já) lepší dojem, ale ten by tolik nenaplnil kasy kin. ()

R4kosn1k

Už půl roku dopředu jsem věděl, že to takto dopadne... A proto není režisér Paul Greengrass, ale někdo jiný. Paul Greengrass ukončil příběh o agentovi jmenem Jason Bourne. Tony Gilroy chtěl natočit další pecku, ale už s úplně jiným agentem, jehož příběh se odehrává před Bournem, v porovnání s Bournovou trilogií nuda... Normální akční film. ()

Bozvav

Velmi dobře udělané, nepůsobí vůbec rušivě ve vztahu k Bournovi, Ba naopak. Zobrazení způsobu práce různých navzájem propojených i soupeřících agentur je fascinující. Renner se své role zhostil nad očekávání dobře. těším se až natočí něco, kde budou Jason a Aaron bojovat proti zlotřilým padouchům spolu. Také krásná Rachel je dobrá, ani ne tak jako herečka, (pořád se tváří stejně, a´t kouká na mumii nebo na špiona) ale je to kus. ()

Monisek

Bourne bez Bourna funguje, to ano. Rozhodně to není slabina tohoto filmu. Slabinou je prostě dle mého nesmyslná režie, která má ději dodávat mystično, ale spíš to celé tak nějak pohřbívá. Ve výsledku to sice jakýs takýs smysl dává, ale při sledování si budete tak akorát říkat něco ve smylu "Cože se to kurva zrovna děje.". Ale Hawkeye super, začíná se mi ten herec fakt líbit. ()

inachisio

Film jsem viděla dosti dávno, ale něco bych k filmu přece měla - Jeremy se své role zhostil velice dobře a akčnosti tu bylo habaděj. Nemám tedy důvod hodnotit nijak negativně. ()

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (viac)

Další Star Trek má režiséra

Další Star Trek má režiséra

23.12.2014

Sci-fi fenomén Star Trek se v roce 2009 dočkal filmového rebootu. J. J. Abrams (Mission: Impossible III) posléze natočil ještě pokračování nazvané Star Trek: Do temnoty, pak ale vyslyšel volání Síly… (viac)

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

16.09.2014

Ještě před pár dny se Paul Greengrass (Kapitán Phillips) zajímal o režii nového filmu s Leonardem DiCapriem a Jonahem Hillem (Vlk z Wall Street). Teď to ale vypadá, že ho spíš čeká návrat k… (viac)