Irčan

• USA The Irishman (viac)
USA, 2019, 209 min

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Rodrigo Prieto

Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Bobby Cannavale, Harvey Keitel, Ray Romano, Stephen Graham, Anna Paquin, Stephanie Kurtzuba, Jack Huston (viac)

V tomto kritiky uznávaném filmu Martina Scorseseho nájemný zabiják Frank Sheeran (Robert De Niro) vzpomíná na tajemství, která střežil jako věrný člen zločineckého klanu Bufalinových. (Netflix)

Phantasma

Famózní. Film, který ač nešel téměř do žádných kin a komerčně na spoustě platforem nebude nabízen vůbec, tak přesto tento film rozvířil debaty dávno předtím, než byl vůbec uveden. Velké dílo nejen rozpočtem. Návrat ke kořenům Scorseseho žánru a tento skvost není zdaleka jen pro fanoušky. De Niro, Al Pacino a Joe Pesci zase dostali po letech role, které k nim pasují a které je zařadili mezi největší herce všech dob, protože jsou v nich tak dobří. Decentni digitální omlazení nepřijde nijak zvláštně znát a pohybovat se páni v letech dokázali stále dobře. Jen u scény, kdy Frank uštědřil lekci prodavači v krámku a následně ho vyhodil ven bylo vidět takové opatrné našlapování. První třetina naprosto skvostná. Chlápek začíná od nuly a postupně přičichne k mafii, tohle prostě umí jen Scorsese a je to klasika žánru, který Scorsese dotáhl k dokonalosti. Pak se to začne mírně natahovat, ale kdo zná Scorseseho tvorbu, tak nebude překvapen ani zde. Bavilo to a dá se to shlédnout na jeden zátah. Trailer jsem viděl s dabingem a rozhodl jsem se pro dabing i u filmu a rozhodně nelituji. Dabing byl na velmi vysoké úrovni a nejvíc se mi líbil u Russela. Tohle mě naladilo na nostalgickou vlnu. Ještě několik dní nad filmem budu přemýšlet a vstřebávat vše, co nabídnul. Bylo toho dost. ()

XXXXXXXX

Tři * protože jsem nejdříve četl knihu a tak jsem vlastně věděl, do čeho jdu. Bez načtené předlohy, bych se ale podstatně ztrácel. ()

darthvader77

Martin Scorsese se vrací sice jak by verbal řekl za pečlivého dohledu geriatrické ambulance ale přece. Vynikající film o tom, jak život v mafii člověku dokáže zničit rodinu a jak ho to nakonec stojí i přátele. Velice se mi líbilo styl vyprávění flashback uprostřed flashbacků no výkony všech starých pánů, co jsou mistři svého řemesla, tak to je bez diskuze. A přestože jsem měl obavy z tří a půl hodinové stopáže nemůžu říct, že jsem se nudil. J Jenom tři lidi jsou schopní udržet tajemství a to jenom v případě, když jsou dva mrtví ()

ratpile

Tesil jsem se na to jak malej, protoze zeru vsechno co smrdi mafii, De Nirem, Pescim, Pacinem a hlavne Scorsesem. Scorsese porad umi servirovat ten pocit, ze lze fungovat jako lidska zruda, vrah, zlodej a kurevnik, s hrdosti a noblesou predaka prijemneho rodinneho podniku. Jen uz to nebyla ta cista, ostra gangsterka ala Mafiani ci Casino a vlastne jsem mel pocit, ze uz jsem to vsechno videl v cistsi a zabavnejsi forme. Jako ulepena, starecka, mafianska pusa na rozloucenou, to ale porad funguje nadprumerne. Jen to tentokrat nebyla takova radost jako za mlada. ()

Plastík

To omlazení je katastrofa. Hnus. Kdyby ho hrál jiný herec, bylo by mi to milejší. A nebo to měl hrád mladý herec a postupně ho líčit spolu s věkem. Když chodil jako mladý, stejně se ploužil bez života. KAtastrofa. Snad od toho upustí. 3 a půl hodiny dlouhý film, v době, kdy jsou na trůnu seriály? No nazdar. Jako seriál to mohlo být geniální, i když proč oslavovat psychopatickýho vraha. ()

ervina

Vzdávám to po dvou hodinách. To digitální omlazováni mi ani nevadilo. Ale jenom samý kecy o ničem. Vlastně jsem nebyla vůbec zvědavá, co převratného se bude dít další hodinu a půl. ()

adamix

Mafiánsky epos s minutážou menšej opery o chlapíkoch, ktorým sa ,,bohémsky" život, ani nie tak zašpinený od peňazí ako od krvi, vymkol z rúk. Je podfarbený krásnymi americkými šlágrami z čias takých 50. rokov, typickými pre veterána Scorseseho. Dobre sa na to pozerá ale myšlienky sa s neprestajnými dialógmi a vyprávačskými monológmi kombinovaných s rýchlym prestrihom scén ťažšie spracuvávajú a ešte k tomu pri mase toľkých postáv, že ani neviete ktorá je ktorá. Graficky upravení ,,gringos" sa dajú prehĺtnuť (až na De Nirove neprirodzene modré oči), ale nejde si na nich po tejto stránke zvyknúť, pretože sa aj tak pohybujú ako 70-roční dedkovia, nech vyzerajú akokoľvek. Toto sú chyby menej zaujímavej prvej poloviny. V tej druhej ide do tuhého a prejavujú sa vyhrotené charaktery postáv, silnejšie momentky sa tu však nájdu asi iba dve. Najviac prekvapený som bol z Pacina. Ten si tu poriadne prisal pozornosť svojimi bujarými rečníckymi prejavmi a excentrickou, priam až tvrdohlavou povahou. Academy award by bola zaslúžená. K záveru som sa nemohol rozhodnúť, aké hodnotenie si odo mňa vyslúži, ale pre komparáciu s vyčačkaným tohtoročným ONCE UPON A BLA BLA BLA mi toto prišla ako lepšia a určite po technickej a detailnej stránke lepšia oldieska. Takže za mňa 4*. ()

Hemlock

Skvělé mafiánské drama, kterému na plný počet ubrala pouze délka. Tři a půl hodiny stopáže už na mě bylo trochu moc, nicméně mě kvalitní scénář a néméně kvalitní herecké výkony Roberta De Nira, Al Pacina a Joe Pesciho udržely po celou tu nekonečnou dobu napnutýho jako strunu a to jsem o tom před zapnutím dost pochyboval. Takže nakonec tento kousek brilantní filmařiny můžu jednoznačně doporučit - 85%. ()

shade000

Samozrejme nedosahuje to kvalít starých gangsteriek, no má to niečo do seba a predsa keď sa stará partia stretne, stále dokážu vyprodukovať kvalitu... ()

George8

Snímek od Martina Scorsese by snad nejraději nikdy neskončil. Já se u toho dost bavil. Ano, všemu napomáhají Al Pacino s De Nirem. Jo, a když jde Pesciho ... Osobně bych mu nějaké to ocenění rozhodně předal. ()

Mkartaylas56

Parádní návrat ke klasickým filmům z prostředí mafie, který je velice zručně natočený zkušenými rukami Martina Scorceseho a neméně skvěle v něm hraje trojlístek De Niro, Pacino, Pesci. Zároveň si úspěšně drží vaši pozornost a alespoň já jsem se ani na okamžik nestačil nudit, avšak 209 minut je opravdu brutální stopáž a i přes všechna pozitiva musím říct, že to bylo dlouhé až příliš a rozhodně by tomu neuškodilo pár oseků. Navíc téma, okolo kterého se celý film točí, mi není vůbec blízké a vzhledem ke stopáži jsem zkrátka nedokázal v hlavě udržet všechna potřebná fakta a informace z úvodu snímku a tudíž mi spousta věcí v závěrečných rozhřešeních nedocvakla. Kdybych to měl tedy sesumarizovat, tak jde o skutečně velkolepý a precizně natočený snímek s prvotřídními hereckými výkony, kterému ale dost škodí stopáž a vzhledem k mé značné neznalosti daného tématu to po obsahové stránce nedošlo k dokonalosti. Za mě ale přece velmi solidních 80%. ()

john.doe

Snaha o návrat ke Kmotrovi a podobným mafiánským eposum bohužel moc nevyšel. Stáří herci hrají mladíky a ani nemluvě o umorné stopáži( několikrát jsem usnul a nedokoukal) toto téma jakési glorifikace zločinu a vraždění snaha to podat v uměleckém kabátě jako by to bylo něco romantického a nostalgického se mi vyloženě hnusí. ()

Sharleen

Tak som si nechala pár dní, či nezmením názor a nezmenila som. Scorsese a jeho mafiánske filmy, plejáda pánov hercov, na ktorých sa vždy teším, ale tu som nebola paf ani z Roberta De Nira ani z Al Pacina. Naopak Joe Pesci a Harvey Keitel super. Nechytilo ma to, neviem prečo, ale proste nie. A tá dĺžka to celé zabila. ()

tkey

Nevím v jakým rozpoložení mě tohle chytlo, ale ke konci mi málem ukápla slzička. Sem tam se to táhlo a musel jsem to dokoukat na dvakrát, ale stálo to za to. Hromada starých pardálů a svět, kde čest a slovo měli své místo. Pohled na to, jak ten život je krátkej a to, že co máme v hlavě neznamená, že to tak vidí ostatní. Zkrátka dobrý počin, i když by mohli nějakou tu půlhodinku ukousnout. ()

PlayEasy

Uuuufff, možná se to nezdá, ale zhlédnout Irishmana za jeden den téměř bez přestávek je teda pořádná fuška.... Tak jsme si vybrali další film nominovaný na hl. cenu. Ale musíme říct, že od králů gangsterek (Scorsese - režisér, De Niro, Pacino, Pesci) jsme čekali přeci jen trochu více. Ano, pan Scorsese si splnil svůj sen a natočil rozsáhlý životopisný epos se svými oblíbenými herci originálním a poctivým způsobem. Přesto mistrovi něco vyčteme. Vzezření filmu působí tak, jak by to mělo být, přesto jsme si v některých scénách všímali, že ten režisér film snad ani neprostříhal! Lepší by bylo, kdyby vytáhl ty důležitější věci a nerozebíral vše do detailu, protože obzvláště dnešní diváci v tom všem mohou mít zmatek. No, ironií je, že právě střih dostal nominaci na Oscara :D ... To samé platí o scénáři - výborně sepsaný, přesto až moc dlouhý - Steven Zaillian z toho mohl udělat výtah důležitých věcí. A asi jako většině fanoušků nám trochu vadilo málo krve a takové té "mafiánské akce". Robert De Niro se skvěle vrátil po letech neúspěchu, nicméně řekli bychom, že tak úplně nevytěžil ze své role maximum - k nominaci mu rozhodně nepomohlo digitální omlazování. Nicméně Pacino a Pesci dominují a svou nominaci na cenu Akademie si určo zaslouží. Jinak výhrady máme i k již výše zmíněnému digitálnímu omlazování a tady naprosto souhlasíme s Civalem, že film kompletně ztratil kouzlo 60. let. Jak tedy vidíte, záporů je docela dost, ale když se to sloučí s klady (herci, vtipné scénky, režie, závěr,...) a film se vám přes noc uloží v hlavě, vyjde to na jisté 4*..... 75% ()

PAVLIS

50% Zabijákova retrospektiva, kdy se na pozadí pár významných amerických událostí, odehrává nudná mafiánská přetahovaná o moc a peníze. Zbytečně dlouhá přetahovaná. Desítky nezajímavých postav se objevují, aby zase stejně rychle zmizely. Zůstávají jen ty (povrchně vykreslené) De Nira, Pesciho a Al Pacina. Škoda, že se nevěnovalo víc času De Nirově rodinné rovině příběhu, přinášející do jinak chladného vzpomínání i něco málo emocí a více se nestříhalo. Možná by pak nešlo o tak zdlouhavý a lehce zapomenutelný film. ()

budha.j

Bylo fajn po dlouhe dobe videt Joe Pesciho v nejakem filmu, ale to je skoro jedinny klad tohoto filmu. vyobrazeni zivota Ircana rozhodne nepotrebuje 3,5 hodiny. stopaz mohla byt minimalne o hodinu kratsi. ()

Scorsese vs. Marvel znovu

Scorsese vs. Marvel znovu

31.10.2023

Tvůrce Medvěda chystá krimi

Tvůrce Medvěda chystá krimi

29.06.2023

Autor populárního seriálu Medvěd Christopher Storer se upsal režii dlouho připravované adaptace knihy spisovatele Dona Winslowa The Winter of Frankie Machine pro studio Paramount. O zfilmování románu… (viac)

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

Je Scorseseho novinka moc dlouhá?

21.02.2023

Režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) není rozhodně nováčkem v oblasti tříhodinových filmových kolosů. Vlk z Wall Street měl 180 minut a Irčan dokonce 209. Jeho novinka Killers of the Flower Moon… (viac)

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu

Seriál Bridgerton je největším hitem Netflixu