Fatty učňom

• Česko Řeznický učeň (viac)

Zákazníci a obsluhující spolu bojují v obchodě. Fatty hraje řezníka a lednici obsluhuje zásadně v beranici a kožichu. Buster ve svém filmovém debutu schytá ránu pytlíkem mouky do obličeje. (Morien)

NinadeL

Sice úplně nedává smysl tvrdit, že Fatty na to neměl, osobně ho mám ještě radši než celého Friga, ale hlavně a to především The Butcher Boy je prostě bezva. Je v tom klasická Fattyho romance, Fatty genius solitér jako řezník, pak ta skvělá scéna s melasou a samozřejmě bitva v celém krámě. A pokud se ještě můžete smát a nebolí vás bránice, tak vás čeká celá druhá polovina v penzionu pro problematické dívky (což je ale asi jen výmysl českých mezititulků, ve francouzských a anglických jde jen o dívky nebo mladé dívky) a Fatty s mašlí ve vlasech i na šatech. Víc ke štěstí nepotřebuju. ()

classic

podstate by sa dalo teraz danú situáciu ozrejmiť i v tom prostom zmysle, že Bustera "Friga" Keatona; vskutku objavil najmä sám tento tvorca v podobe Roscoea 'Fattyho' Arbuclea, keď sa teda zrovna pripravoval na nakrúcanie svojho krátkeho, dvojcievkového filmu s názvom The Butcher Boy [r. 1917], pričom budúci "Frigo" mu práve akosi úplne znenazdajky vošiel do cesty... • Zaznamenal som, že sa na filmovom plátne grotesky - vôbec po prvýkrát objavil v čase 06:09, keď vchádza do obchodu so zmiešaným tovarom, kde sa akurát schyľovalo k akejsi, celkom štandardne classickej, <múkovej metelici>, aká sa vtedy stávala naprosto bežným javom s tým dôvetkom, že sa jeho scéna vytvorila iba na jeden záber bez jediného opakovania záberu. • Ďalej sme sa postupne odrazili až k akémusi dievčenskému internátu, kde sa dvaja 'muži' uchádzali o jedno dievča, z čoho vzápätí vznikla naozaj pomerne dosť divoká, konfrontačná kampaň nielen medzi nimi dvomi, ale súčasne aj /tromi/štyrmi a ďalšími zainteresovanými postavami, kde skrátka nesmel [po]chýbať ani tento malý-veľký muž s kamennou tvárou. ()

Iggy

Česky Fatty učedníkem. První film, v němž se později legendární Buster Keaton objevil na stříbrném plátně! Keaton je tu spolu s Alem St. Johnem, stejně jako v přístích dvou letech, hereckým partnerem tehdejší superhvězdy Fattyho Arbucklea. Tahle groteska je ze stejného soudku, jako jejich pozdější filmy a přece jen jde o ranou fázi klasických amerických němých grotesek, jejichž humor byl ve 20. letech dost překonán. První polovina filmu je sérií gagů v koloniálu, kde všichni tři pracují (Fatty jako řezník), ve druhé půli (na druhém filmovém kotouči se děj grotesek obvykle dost změnil) se Fatty v převlečení za dívku vydá za svou milou do dívčí školy. Rovněž převlečený Al se mu to snaží překazit spolu se svými dvěma komplici (jedním z nich je i Keaton). Nakonec všechny podloudníky zpacifikuje staropanenská vychovatelka s revolverem a s pomocí Fattyho psa. Keaton na film vzpomíná ve své autobiografii a úplně první scéna, kterou kdy točil, byl přímý zásah pytlíkem mouky do obličeje. To zvládl bravurně a Arbuckle z něj byl nadšen, ovšem prý měl nos i oči tak plné mouky, že byl ještě celý den totálně nepoužitelný. Jinak Keatonovy gagy hodně vycházejí z jeho hereckých zkušeností z rodinného vaudevillového tělesa Three Keatons. Je to scéna s košťaty i jeho akrobatické pády. Při sledování si můžete také všimnout, že se Keaton několikrát směje a celkově se tváří hodně různorodě, což už v pozdějších filmech nikdy neudělal. A dodejme, že se mu to vyplatilo. Na Archive.org. volně ke stažení, i když jen s francouzskými mezititulky. ()

dwi

Předtím než Keaton začal hrát sám, vystupoval nejprve s neméně známým komikem Fattym Arbucklem, jemuž spíše sekundoval. Fattyho humor předurčuje již jeho fyzická konstituce. Obtloustlý vzhled s nevinnou tváří byl prostředkem pro vytvoření milé leč poněkud ňoumovité figurky. V této krátké grotesce se děj klasicky točí kolem jedné dívky a dvou nápadníků, přičemž nechybí nespočet pádů, šarvátek a převleků. Lehká podívaná s ještě mlaďoučkým Keatonem. ()

Rozjimatel

[1,5*]   Groteska zaujímavá hádam len tým, že znamenala premiéru Bustera Keatona pred kamerou. Fattyho humor mi pripadá nevtipný, často až trápny (ohadzovanie sa, kopanie sa, trieskanie sa, atď.), navyše mi je tento tučko dosť nesympatický. Ale má tu aj pár svetlých chvíľ, dokonca takmer až úsmevných momentov, hlavne v role chovankyne v dievčenskej škole. Videné s obstojnou hudbou Roberta Israela z roku 2015 (sláčiky s klavírom sú veľmi fajn, tá dychovka naopak znie veľmi obohrane). ()

• Ve scéně, kdy Roscoe hází po ostatních pytle mouky, se do jednoho hodu tak vžil, že to Keatona úplně vyřadilo a trvalo skoro 15 minut než mohl volně dýchat. (everlong)
  • Tento filmový debut Bustera Keatona byl natočen bez jediného opakovaného záběru. (everlong)