Baader Meinhof Komplex

• Nemecko Der Baader Meinhof Komplex (viac)
Nemecko / Francúzsko / Česko, 2008, 144 min

Réžia:

Uli Edel

Predloha:

Stefan Aust (kniha)

Scenár:

Bernd Eichinger

Martina Gedeck, Moritz Bleibtreu, Johanna Wokalek, Nadja Uhl, Stipe Erceg, Niels Bruno Schmidt, Vinzenz Kiefer, Simon Licht, Alexandra Maria Lara (viac)

Historická dráma o nemeckej radikálnej skupine RAF. Masové protesty a narastajúca politická uvedomelosť mladých ľudí v šesťdesiatych rokoch vyústili na začiatku nasledujúceho desaťročia do radikalizácie študentov, ktorí sa chceli vymedziť voči nacizmu, za ktorý bola spoluzodpovedná generácia ich rodičov. Zároveň sa snažili o boj proti tomu, čo považovali za priame pokračovanie nacistickej politiky - americkému imperializmu, podporovanému nemeckou vládou, ktorej členovia sami mali nacistickú minulosť. Ich úsilie postupne prerástlo v ozbrojený zápas so štátom, v ktorom ani jedna z bojujúcich strán nebrala ohľad na nič a na nikoho... (STV)

kenny79

Protesty studentů a demonstrace. Kdyby Policie nezasáhla, tak jak zasáhla mohl film skončit už po úvodních 30.minutách. Takto jsme se prokousávali skoro dvou a půl hodinovým politickým filmem. Místy nudným místy akčním a napínavým. 50 % ()

bobin

Málokdy dávám pět hvězdiček , ale tato velkopodívaná si to zaslouží . Je to výtečná rekostrukce části dějin teroristické RAF . Akce této organizace, jejich následovníků a obětí jsou zcela věrně vystiženy . Film má navíc výborně zakomponované reálné dokumenty . ()

Mustaffa

Jde vidět, že německá kinematografie dokáže vytvořit velmi kvalitní akční film. Jen škoda, že asi člověk neznalí městských partyzánů z RAF, bude mít v ději slušný hokej, protože je to natočené ve zběsilém tempu. Je to spíš dokumentární film o akcích této teroristické skupiny, který bohužel jen ukazuje, ale již nevysvětluje. Takže po shlédnutí vám, krom drsnějších záběrů, v hlavě nezůstane vůbec nic. ()

gotham

Tak to je pro mě obrovské zklamání, jelikož filmy s touto tematikou u mě mají zelenou. Největší problém byl, že hlavní postavy byly až příliš extrémní a hlavně jsem jejich jednání vůbec nepochopil a také jsem to těm hercům vůbec nevěřil. Zrovna v tomto filmu je podle mě důležité vžít se do role hlavních postav a pochopit účel jejich chování, a to se mi právě vůbec nepodařilo. Zajímavější byly scény, kdy ti zakladatelé byly už mimo a aktivity skupiny šli mimo ně, zatímco oni byli střídavě ve vězení a v soudní síni a kamera sledovala jejich postupný psychický rozklad. Potenciál příběhu byl však zoufale nevyužitý. 50% ()

Gortyna

Proč pět hvězd: kvůli atmosféře, scénáři, hereckým výkonům, řemeslu i hudbě. Uli Edel svoje hrdiny neidealizuje a snad se je ani nesnaží chápat – snad jen v úvodní scéně brutálního rozehnání demonstrace policajty. Teroristi v jeho podání aplikují svůj hodnotový žebříček na všechny jen ne na sebe – viz například scénu, kdy Baaderovi v Římě ukradnou auto. Stejně jako byli teroristi nemilosrdní vůči svým obětem, je film nemilosrdný vůči svým antihrdinům. ()

malamia

Tenhle film stojí za to. Vřele doporučuji, pohled do "kuchyně" teroristů ze sousední země je neocenitelná zkušenost. Doufám, že to půjde v Čechách také do kin. Návštevnost v Glasgow byla průměrná, ale dávají to dost často. ()

DaWz

Nevím co si mysleli, že dokážou s tak malou skupinou. Přijde mi to hrozně naivní. Ale je fakt, že kdybych měl hádat, nečekal bych, že se dostanou tak daleko. Kdyby to nebylo v němčině a já nemusel bejt celou dobu nalepenej na titulkách, asi bych dal 5*. ()

david666

Na tento film jsem byl dost zvědavý. Zklamaný určitě nejsem, ale myslel jsem, že se více dozvím o tom proč měli v Německu tolik sympatizantů jak je i ve filmu vidět a o co jim přesně šlo. Až do zatčení tvrdého jádra se mi film hodně líbíl ale scény z pobytu ve vězení už podle mě nebyly zas tak dobré a pořád se tady víceméně opakovala stejná písnička. Jinak ale myslím, že tvůrci dobře vybrali jednotlivé herce. Minimálně tedy postavy Baadera a Gudrun. Jako podklad pro další studiom o RAF každopádně doporučuji. ()

Fosgo

Scestná ideologie spojená s fanatismem – nedávné (nejen) německé historie. Věrně zpodobněný a naturalisticky natočený film … strhující. Nikdy jsem nepochopil, proč tolik dívek a žen bylo účastno na aktivitách RAF a prakticky organizaci vedlo - v žádné jiné evropské teroristické skupině tomu tak nebylo? A také jsem z filmu nezjistil, proč tolik právníků pomáhalo RAF, pašovalo věci do vězení, vynášelo zprávy...? Ale to jsou otázky spíše pro historiky, psychology a psychiatry. Německá kinematografie nahlíží vlastní dějiny důkladně a kriticky, kdy s tím konečně začne ta česká? ()

ElFifo

Přesně typ filmu, kvůli kterému bych ocenil detailnější stupnici hodnocení. Takhle jsem nucen zaokrouhlit nahoru s ohledem na zpracovávaný materiál, na jeho kvalitu a odvahu odhalit, překvapit a pobouřit při zachování neutrálního postoje jak k aktérům tak i událostem. ()

Peťko

Priznám sa, že voči nemeckým filmom a seriálom mám určitý dešpekt. Raz za čas sa však zíde partia, ktorá je schopná spracovať zaujímavý príbeh na skutočne svetovej úrovni. V posledných rokoch je v Nemecku módou vysporadúvať sa s minulosťou pomocou veľkého plátna. Spomeniem Good Bye Lenin, Der Untergang a Das Leben der Anderen, ktoré dokázali prekročiť hranice a zaujali divákov na celom svete. Tým najvätším plusom Komplexu je pre mňa vyváženosť. Na jednej strane rozumiete prečo sa z normálnych občanov stávajú teroristi, ale na druhej sa film nikdy nesnaží ich konanie ospravedlňovať. Nájsť túto tenkú líniu je nesmierne ťažké a z tohoto pohľadu je film perfektný. Malým sklamaním sú však herecké výkony. Okrem Martiny Gedeck a Bruna Ganza ma nikto skutočne neprekvapil. Napriek tomu je však scenár tak dobrý, že dokáže udržať vašu pozornosť celých 150 minút, jednoznačne odporúčam vidieť. ()

Neth

Výborně natočený, dokumentárně laděný snímek, který rozkrývá další kapitolu německých dějin. Precizně natočeno, skvělé herecké výkony, do toho dunící němčina, Dvě hodiny a půl mi uběhly rychle, nestačila jsem se ani jednou nudit. Němci by měli natáčet více takovýchto filmů. P.S.: jen tak na okraj, na lehčí strunu: všimli jste si, že hodně představitelů členů RAF bylo na Němce až neskutečně pohledných?:o)) ()

Sentinel

Film dravý jako mládí a dlouhý jako boj s terorismem. Po dvou a půl hodinách začnete věřit, že teroristé jsou vlastně lidoví hrdinové:-) ()

ill

Mám rád filmy, které mi dají něco nového. Fakta. Mám rád filmy, které vyvolávají řadu otázek. Je možné bojem proti jednotlivci ovlivnit system? Je vykradení banky pod maskou boje proti kapitalismu akceptovatelné? Do jaké míry ospravedlňuje boj za svobodu názoru a slova smrt nevinných civilistů? Kdy se prorevoluční ataky mění v osobní vendetu? A hlavně :) – co dělá lahev Coca-Coly (pomyslného to symbolu Amerického kapitalismu) na stole bojovníků proti imperialismu? Baader Meinhof Komplex je jedním z nejlepších filmů co jsem (minimálně) tento rok viděl. Marně vzpomínám na něco podobně sofistikovaného z pseudodemokratické země za velkou louží. Tleskám. Až mě bolí ruce. ()

veverysiak

Nejako sa mi do tohoto filmu nechcelo, mal som obavy, že v ňom nájdem viac či menej skryté nejaké odkazy, posolstvá, či nebodaj obdivy k tým pridrblým zverom, ktoré vyčíňali v sedemdesiatych v pokrokovej, umiernenej a pacifizmom nasiaknutej západnej demokracii, ale hneď po začiatku som dostal šok a ako prikovaný som presedel dveapol hodiny pred obrazovkou, je to brilantná a zároveň otrasná takmer dokumentárna štúdia o pomätenosti jednej zhýčkanej generácie, ktorá od nudy nevedela, ako má zaujať svet, keďže film je urobený s nadhľadom a vcelku neutrálne, bojím sa, že ešte aj dnes dokáže nadchnúť nejaké to percento streštených kváziintelektuálov, ktorí by chceli po vzore hlavných hrdinov sčervenať zemeguľu, ale pre tých normálnejších nech to slúži ako výstraha, kam až môže zájsť dnes znovu tak propagovaná nekonfliktnosť, tolerancia a zmierovanie sa s hrubosťou a násilím, takže 95%. ()

pierre9

Absolútne sa môžem podpísať pod komentár užívateľa Chlupis. Technicky skvelý film takpovediac zabila časť od zatknutia hlavných hrdinov. Nechcem tým povedať, že by to potom bolo o ničom, ale bolo to pridlhé. Tak ako sa dovtedy film na nič nehral a išiel priamo k činom RAF, tak ku koncu je to čím ďalej iba o slovách. Navyše, videl som iný strhujúci nemecký film Das Leben der Anderen a preto som mal asi prehnané očakávania. Napriek všetkým výhradám, Der Baader Meinhof Komplex treba vidieť, len je škoda, že sa záver zmenil na filozoficko-politické keci. 3.5* ()

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky

23.02.2009

Snad jen jednoho většího překvapení jsme se dočkali při vyhlašování Oscarů za rok 2008 v hlavních kategoriích: nejlepším hercem v hlavní roli se nestal Mickey Rourke za Wrestlera, ale Sean Penn za… (viac)

Zlaté glóby 2009

Zlaté glóby 2009

12.01.2009

Slavnostní ceremoniál vyhlášení a předávání Zlatých glóbů pořádaný Asociací hollywoodských zahraničních novinářů je za námi a na nás je, abychom si to zrekapitovali. V oblasti filmu se stal jasným… (viac)

Zlaté glóby 2009 – nominace

Zlaté glóby 2009 – nominace

12.12.2008

Ti, pro které je vyhlašování prestižních cen Asociace hollywoodských zahraničních novinářů svátkem, se přiblížili k očekávanému večeru mílovým krokem. Včera totiž Asociace vyhlásila nominace za rok… (viac)