Polská emigrantka Lena je uklízečkou na letišti Heathrow. Po jedné směně jí ujede autobus, ale kamarádka Birdie jí naštěstí velice ochotně nabídne přespání v rodinném domě nedaleko letiště. To ještě Lena netuší, že se dostane do rukou psychopatické mamky a taťky, kteří si přímo pod ranvejemi vytvořili vlastní svět, kde vládnou jejich pravidla a zákony. Snímek, který začíná jako sociální drama Mika Leigha, se velmi rychle zvrtne v krvavou a zvrhlou hru o přežití, v níž zpočátku nejistá Lena dokáže uhrát jisté body a získat pozornost a snad i důvěru mamky. Snímek se nebrání velmi černému humoru a svérázně paroduje životní styl a každodenní rituály britské rodiny. Režisér k filmu dodává: „Vyrostl jsem ve stínu letiště Heathrow a zvuky, které slyšíte v tomto filmu, jsou zvuky mého dětství.“ Snímek Mamka a taťka byl uveden ve Velké Británii v televizi o Vánocích a vzbudil velice kontroverzní reakce. [44. MFFKV 2009] (oficiálny text distribútora)

dubinak

Přikloním se k většině, že tento explo patří spíše k těm více povedeným. Stejně ale musím dát jen průměrné hodnocení, protože řemeslně to trochu pokulhávalo a herecky taky. Mum & Dad napětí umělo vykouzlit velice zdatně a překvapující závěr se v klasických tyranských hororech taky už často neobjevuje, proto patří tento snímek do trochu jiného explo regálu, než jsme zvyklí. Neobjevuje se tu úplně čisté gore a všeho je tak akorát. I přesto nejsem britskému filmaření příliš nakloněna ( viz Little Deaths ) a i v tomto případě na mě doléhal takový ten amatérský odér, který já většinou odsuzuji. Na menší večerní jednohubku to ale nebylo špatné. ()

Fallen_One

Z nápadu mohli autoři vymačkat víc. Takhle jak to je to sice působí zajímavě a je to zase něco jiného než tu doposud bylo, ale chybí tomu na pořádný horor víc teroru. Do scény kdy začnou vánoce je to nuda, pak se to trochu rozjede, ale to už je konec. Takže průměr. ()

PavelVanekArt

,,Pokud budeš hodný Andílek, tak se staneš součástí rodiny a mamka tě bude mít moc ráda. Pokud ne, poznáš taťku a dobře jsi viděla jaký je." Pár let jsem tuhle věc odkládal, no před pár hodinami jsem se dozvěděl, že to byla chyba. Většina lidí mě zná a zná můj postoj k filmovému extrémnímu násilí, takže jistě omluví tenhle úchylnej komentář. Mladá hezká přistěhovalkyně z Polska s pochybným vízem pracuje na Britském letišti jako uklízečka. Seznámí se tam s dívkou jménem Birdie a jejím bratrem Elbiem. Birdie se chová zkaženě a Elbie je retardovaný homosexuál, nemluví, nesouloží. Jednoho večera naší hrdince ujede odvoz domů a je nucena jít na noc ke svým novým přátelům. A u nich se rozjede to nejokouzlující mučivé peklo které jsem kdy viděl. Rodinu ovládá Taťka, tlusté úchylné prase, které souloží s vnitřnostmi, náhodně unesené oběti porcuje s noblesou amatérského řezníka, nedoporučuje se ho nasrat a je mistr přes fyzické tresty. Pod ním je v šílené hierarchii Mamka, žena ve středních letech, která si užívá pomalou bolest na svých dětech tak, že je žiletkou řeže do zad, propichuje jim břicho, libuje si v psychické šikaně, vaří lidské maso a řídí domácí pokladničku. Jejich nebiologická dcera Birdie je magor sám o sobě a nebiologický syn Elbie spíše zastává roli manuálního pracanta. Na půdě je schovaná degenerovaná biologická dcera Taťky. Rodinka k pohledání! Pokud chcete znát slova jako sexuální deviant, úchyl, psychopat, magor, šílenec a blázen v praxi, tak tady to máte z první ruky. Tahle pojebaná rodina nechce tu dívku umučit a zabít, kdepak. Chce ji převychovat v člena rodiny se stejnými sadistickými sklony jako má zbytek famílie. Když Vám Mamka skalpelem do zad vyřezává křídla a říká ,,Moc hodné děvče Andílku" tak Vám prostě nezbyde nic jiného než ji nechat protože kdyby ne tak přijde Taťka a bude trest. Přes den však celá rodina chodí do práce jakoby se nic nedělo. Uvědomíte si, že ti lidi jsou prostě nemocní. Nádherně zvráceně nemocní. Tenhle film není pro každého a ani se nesnaží být. Atmosféra je depresivní, ubíjející, děsivá a bolestivá. Scény jsou násilné, emotivní a smutné. Herecké výkony jsou perfektní až je to k zamyšlení kde se to v nich vzalo. A v tom vidím ohromné plus, sám bych si chtěl totiž někdy zahrát takovýho magora jako byl Taťka (pořád lepší ho chtít hrát než jím být). Film hezky plynul bez sebemenšího zádrhelu a úplně jsem se dokázal vcítit do hlavní herečky. Nebyl to příjemnej pocit. Kazdopádně se dostáváme na konec a po velkém Vánočním finále jsem vrněl blahem. Miluju realistické znázornění násilí ve filmu a jsem milovníkem hororového sub žánru jménem torture. Jen to nesmí být bezduché mučení ale čistá krásná práce kterou nám ukázal film Mamka & Taťka. 5* a.k.a 100% ()

V_erus_h

Hodně zvrácený film.. Nebyla to vyloženě mučící klasika, hodně se tu zaměřuje i na psychickou stránku věci.. Člověku se ani nechce věřit, že by se to fakt někde mohlo dít.. Co se asi těm lidem honí v hlavě??.. Navíc výborně obsazené - herci si se svými postavami skvěle sedli a to úroveň filmu dost zvyšuje.. Jsem spokojená.. :) ()

daEmoNickY odpad!

Jak přimět děti aby byly poslušné? Nestačí jen naplácat jim na zadek ... ? Pointa v klidu, jinak nuda. Jo, a jedna holka má krásnou tvář, druhá krásný jazyk. ___ SPOILER _____ Vpodstatě je tu jen pár pokusů o útěk a oslava vánoc. _____ Několik pokusů o útěk. Jednou krz týpka, prodavače (?) čehosi, venku - Hrdinka vyhodí ven kus čísi čelisti (je vidět, že děti zanedbávali úklid). Podruhé prozrazení skrytého mobilu žárlivou (nechce ztratit rodičovskou lásku = smrt; tak krutý je dnešní svět ...) "setrou"(krz něj by mohli všechny děti uniknout). Potřetí Hrdinka zjistí že tam je dětí mnohem víc. Počtvrté se dostane ven jako Monte Kristo, šroubovákem (klasicky si neověří jestli je zapíchnutý opravdu mrtvý)... možná jich bylo víc, ale to je jedno. ___Vánoce - stromeček, ukřižovaný týpek. ___ Postavy ___ "Bratr" hraje nemluvného, poddaného (na konci zabije jednoho ze "sourozenců", který je "zelenina" ... chlapák jedna báseň, hehe ... eutanázije tedy není projevem rodiné lásky, protože jinak by tu "zelenina" dávno její milující rodiče umučily, nicméně je projevem lásky "sourozenecké", holt, někdy se s tou láskou začít musí. Kluk jak byl nesmělý, tak si vybral test-případ co mu vyjde ... jak jsem řekl, vtipné to moc není, ale bavit se tímto tématem může být ... ). Na začátku Hrdinku nechají (?) zmeškat autobus- "Pohlídej mi mobil" - "sestra" neustále mluví, "bratr" se do toho neplete a tak mobil v "sestřině" nepřítomnosti přijme ... nicméně holka zmešká a 84 ztracených minut může začít. ()

Radiq

Mamka a taťka byly fakt hodně ujetí a to tak, že byli fakt psycho... Docela jsem to nečekal, že to bude takovej syrovej bezcitnej film. Pravda, je tady spíš víc zabíjení a krve, než deviantních zhovadilostí, ale ten, kdo to napsal, měl asi celkem silnej žaludek. No, mě to ale zase až tak nepřekvapilo, protože na podobná témata jsem psal na základce slohové práce. Ale musím uznat, že z tohoto žánru, tudíž uvěznení nevinnejch, hrátky s nima, mučení a zabíjení, to patří k té zajímavější půlce. A to hlavně kvůli taťkovi, kterýho si asi budete pamatovat do konce života. ()

HorrFi

Tohle mě moc nenadchlo ikdyž v rámci hororů o šílenejch rodinkách je to určitě ten lepší kousek.. taťka byl solidní odpornej psychopat a je pravda, že psychickej nátlak na hlavní hrdinku tu byl velkej, ale nevtáhlo mě to děje tak jak bych od filmu tohohle typu čekal.. ()

Copacabana

Nad hodnotením som neváhala ani sekundu! Psychopatické rodinky ma vo filmoch vždy lákajú a v tejto, bola každá jedna postava výnimočne šialená, ale každá iným spôsobom a smerom, čo sa podarilo veľmi dobre a vierohodne vystihnúť. Kamera nás necháva viac nahliadnuť do života na prvý pohľad klasickej anglickej rodinky, ktorá však skrýva malé tajomstvo. Na rozdiel od podobných filmov, skľučujúcu atmosféru perfektne privádzajú do dokonalosti premyslené detaily, ktoré v mnohých wanna be exploit chýbajú, preto na mňa pôsobia istým nedokončeným dojmom. Mum & Dad nie je o prelievaní krvi a gore, ale o nefalšovanom strachu, cynickosti, neľudskosti, brutalite a realistickom, zvrhlom a geniálnom exploitation. Ľudia, keď sa vám páčil eden, neváhajte, Angličania naozaj vedia. P.S. Vianočná výzdoba oh my god ()

markuc

Spravne bizarni film s nechutnymi zabery - proste idealni zastupce do sekce "Pulnocni filmy", ale nejsem zadny odbornik na podobne filmy, proste me tento celkem zaujal a ozvezil na 44. KVMFF, tot vse. ()

Sfinkter

Slabý exploitation, který k čisté zvrácenosti nabízí přidanou hodnotu v podobě zamyšlení nad rodinnými poměry - vše je však pouze na oko a celkový dojem vnímavého diváka není nikterak obohacen (milovníka exploatace už vůbec ne). Hlavní hrdinka se mi líbila - škoda její hlouposti (resp. tvůrců) - nepřijít na princip zavírání obyčejné karabiny. ()

elanius

(117/2012, DVDRip) / Súhlas s Flipnicom, film dokázal v niektorých momentoch to čo sa nevidí len tak, napodobiť zvláštnu bizarnú atmosféru Hooperovho masakru. Plus je to natočené veľmi zručne, takže nič nedegraduje dobrý pocit z atmosféry. Angličania prekvapili. Pre exploitation fandou povinnosť, z posledných rokov je to snáď jediný zástupca žánru spĺňajúci vyššie požiadavky na kvalitu. Ehem, a ozaj, vďaka pár posledným scénam sa jedná o jeden z mála kúskov vhodných na vyšperkovanie vianočnej nálady :) (8/10) ()

zdenny

Já mám velice rád exploitation. Myslím, že to ví takřka každý. Nemám ale rád, když je film uvalený. I tento (pro někoho pokleslý) žánr by měl mít nějaké odsud potud. Jestli mě děj zavede mezi fakt idiotskou rodinku, musím si připomenout film "Oběť zla", ke kterému jsem byl ve svém hodnocení také nemilosrdný. Možná je chyba ve mně a prostě nemám rád filmy, kde jsou představeni fakt takřka nereální tupouni. Nemám totiž rád, když je někdo takový idiot, že pro uskutečnění svého myšlenkového konceptu omezí svobodu člověka pro mne vrcholně neskutečným, drastickým způsobem. Přitom ani trochu necítím reálný základ. A znovu opakuji, i takovýto film by reálný psychologický základ mít měl a mohl. U takovéhoto typu filmu spíš přemýšlím nad tím, jaký trest by byl dostatečný k tomu, aby to ti zmrdi cítili až na morku kosti. Jenom pobodání to určitě nebude. Film to rozhodně není špatný. Na jedno podívání určitě doporučuji, ale mně tato psychologie neuchvacuje. Jinak jsme si mohli ve filmu všimnout různých nářečí anglického jazyka. Zvláštní angličtinu měla např. Ainsley Howard. Její herecký výkon se mi v tomto filmu líbil nejvíc. ()

Ichabod

"In this household, the family is everything... ". Krásné to motto tohoto filmu. Tatínek rád pracující s kladivem a ejakulující do flákoty masa, maminka s jemným hláskem vyžívající se v penetracích a s pozitivním přístupem k mladým dívkám to jsou členové jedné takové typicky britské rodinky™. Protože jsem včera viděl Martyrs, tak tenhle film je pro mne jak pohádka o Sněhurce, jen teda tahle Sněhurka je z Polska a šla přespat na asi nejblbější místo, které se poblíž Heathrow nabízelo. Celkem v pohodě film, pro pokročilejší díváky exploitation. Osobně bych po tomhle filmu si dal od explotation filmů na chvilku oraz, začínínám být otupělý vůči filmovému spermatu ve vepřovém podávaném k obědu za projekce pornofilmu před celou rodinou. Ve filmu absentuje hudba a vlastně film není ani tak brutální a atmosféra není nijak uměle zdrsňována, prostě se to vše tak nějak děje... Jak jsem psal.... Raději zpět k mainstreamu :-) ()

drackula

Mama a otec pošahanej rodinky sa s tým nepárajú prakticky od začiatku. Poľská emigrantka Lena ani nevie ako sa dostane do ich spárov a čo nasleduje nieje nič iné iba čistokrvný teror. Nejde však o nejaké fyzické mučenie, ktoré by časom omrzelo a riskovalo by sa pri ňom zlé spracovanie. Mama a otec tlačia na nevinné dievča najmä psychicky a musí sa uznať, že dosť nechutne. Herci v úlohách "rodičov" odvádzajú maximum a najmä otec je od začiatku odporný nechuťák, pri ktorom som mal neraz chuť niečo hodiť do televízora. Záverečná odplata je uveriteľná a po celom priebehu zaslúžená. 80 % ()

manonfire

Další film, kde je největší důraz kladen na vysmívání se oběti, skrze inscenování naprosto normálního rodinného života, pouze s tím rozdílem že uprostřed obvyklého snídání, či řešení všedních banálních debat je beze všímání přítomen i host připoután k topení. Tenhle Britský horor vůbec nešetří explicitou, je zde prakticky vše, byť to nejhorší jen v náznacích. Na rozdíl od jiných se nevyžívá ve stupňování napětí, kde se z milého hostitele stává postupně hostitel podivný, a z něho po té ještě podivnější věznitel. Kdepak...buch bác a bylo. Po herecké stránce se dařilo více ženskému ansáblu, zvláště mamince a její upovídáné dcerce. Za tatínka hrál pohříchu spíše zjev a zakrvavené kladívko. 50% ()

deckardx

Z mé strany téměř nehodnotitelný film. Taková míra perverznosti a nechutnosti se jen těžko vidí a pokud to má být jeden z dalších žánrů filmu, tak proti gustu.. Ale já tento druh filmu určitě vyhledávat nebudu a to i přes nesporné kvality tohoto snímku. No, moje chyba, že jsem se k tomu dal přemluvit. ()