Příběh filmu začíná na podzim roku 1989 na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách, kde slouží jako výpravčí Alois Nebel (Miroslav Krobot). Nebel je tichý samotář, kterého čas od času přepadne podivná mlha. Nejčastěji se mu v ní zjevuje Dorothe (Tereza Voříšková), oběť násilného odsunu Němců po 2. světové válce. Šedivé dny na nádraží v Bílém Potoce na sklonku socialismu líně plynou, výhybkář Wachek (Leoš Noha) společně se svým otcem (Alois Švehlík) kšeftují s důstojníky sovětské armády. Poklidnou atmosféru naruší jednoho dne Němý (Karel Roden), který překročí hranice se sekyrou v ruce, aby pomstil svoji matku. Halucinace nakonec Nebela přivedou do blázince a přijde o místo výpravčího. Vydá se do Prahy hledat jinou práci u dráhy a na Hlavním nádraží najde svou životní lásku, toaletářku Květu (Marie Ludvíková). Nebel se rozhodne vrátit zpátky do hor, aby se znovu setkal s Němým a souboj s temnými stíny minulosti dovedl do konce. (oficiálny text distribútora)

CarlosX

Těžko hodnotit. Technicky to nemá chybu, atmosféru to má správnou, i ta hudba mi k tomu seděla ...jenže, bohužel, obsahově totálně vybrakované - Slátanina něčeho, co do sebe v konečném důsledku vlastně moc nezapadalo a hlavně mělo pro mě nulovou výpovědní hodnotu. Suma sumárům slabé ***, a to hlavně za odvahu! Kulturně ani emocionálně jsem ve Hvězdě za těch 84 minut totiž moc nevyrostl:( ()

Fary

Takové malé, rozmázlé, surrealistické nic. Musí se tomu nechat, že to má perfektní atmosféru, celkově je to velmi dobře zpracované, ačkoliv jsou tam některá nedotažená místa. Co hodnotím pozitivně je celková atmosféra filmu a jeho vyznění. Taky mě překvapilo, jak málo místa je tam věnavaváno písni Václava Neckáře, díky níž se film dostal do širšího povědomí. Je to v podstatě jenom kulisa... :) Ale nasazení Popelky mě příjemně pobavilo! :) ()

Brhlis

Jasný triumf formy nad obsahem. Výborná atmosféra zásluhou netradičního pojetí animace. Karel Roden opět nezklamal, i když vůbec nepromluvil. Krobot je sice výrazná osobnost, ale jeho role byla strašně jednotvárná bez možnosti něco herecky předvést. Často mi u filmu vadí roztahaný děj a dlouhá stopáž, zde to cítím úplně naopak. Přišlo mi to nedotažené a ukvapeně zakončené. Slaboučký scénář silně kompenzuje výtvarná stránka filmu. Sice slabší, ale musím dát 4 hvězdičky. Především animátoři, kteří nad kreslením jednotlivých políček museli strávit obrovské kvantum času, si to určitě zaslouží. 70% ()

Ripley

Animační technika Rotoscoping mě fascinuje,tudíž co se týče výtvarné stránky nelze filmu nic vyčíst,ba naopak.Vychutnával jsem si každý záběr.Ponurá atmosféra filmu je výborná.Bohužel pravdou je,že pokud by byl "Alois Nebel" natočen jako klasický hraný film,mé hodnocení by bylo nižší. ()

tereza_p

LFŠ 2012: Já se teda nudila takřka od začátku do konce. Vzhledem k tomu, že vůbec neznám komiks, tak mi celý příběh asi nějak utíkal, včetně významu jednotlivých postav a vztahů mezi nimi. Přijde mi to jako velká chyba, když se nezasvěcený divák prostě ztrácí. Líbila se neobvyklá animace, proto aspoň jednu hvězdu. ()

B4TM4N

Pěkně vypadající technologické demo (až na mlhu a elektrické světlo). Ale film to rozhodně není, Nebelův syžet snad ani nedosahuje délky textu distributora. Vlastně mi není vůbec jasné, proč je Nebel animovaný film. No, za ty prachy rána těžce mimo. ()

Guzmicz

Skvěle technicky zpracováno. Byl jsem překvapen, jak pouhé použití černé, bílé a šedé škály, dokáže v kombinaci s "rozpohybovaným komiksem", vytvořit skvělou vizuální podívanou. Ale tím chvála končí. Ten film prostě postrádá pointu. Příběh hlavního hrdiny, který by měl být "ten hlavní", je naprosto podřadný a vedlejší. A u vedlejší linky naopak. Jenže z ní jsou tam pouze útržky a závěr sekundární linie je, jak jinak než na konci. Obě linky jsou propojeny slabou vazbou, což vede k otázce "K čemu tam ten hlavní hrdina vlastně je?". Navíc to vše zabalené do protahovaných záběrů a zbytečných scén. V podstatě to nejhlavnější z filmu by se dalo zkrátit přibližně do 30 minut (možná méně). A tak by vznikl skvělý krátkometrážní film. Takhle se opět vyhodilo spousty peněz, udělal se velký povyk a po "vypuštění" tohoto filmu do kin, po něm neštěkl ani pes. ()

barlow

Mé hodnocení se v podstatě vztahuje k první půlhodince filmu, protože znázornění deprese nádražáka, který žije sám na pohraničí a navíc má depku z divokého odsunu Němců, je vyobrazená úžasně. Navíc se k tomu hodí i zvolený vizuální styl. Konec filmu však byl pouze pofidérním zakončením něčeho, co snad mělo i potenciál. Viděno v letním kině v Jeseníku, takže atmosféra byla stylová.... ()

Bohemák

Je skvělé srovnat film s předlohou. Bez její znalosti by byl můj zážitek úplně jiný. Chápu, že pár vteřin filmu touhle technikou stojí desetitisíce, ale stejně musím konstatovat, že tak 45 minut tomu příběhu ve filmu ještě chybí. ()

Ledkodlaq

WTF? Ztvárnění komiksu do podoby komiksu? Proč? Ztvárnění mě bavilo první tři minuty, pak jsem ztratil zájem. Děj o ničem, krobot řekl asi 20 slov za celý film, prostě odpad v nudném, byť netradičním kabátě. * za českou snahu. ()

Tessie

Během pěti let práce na zpracování zapomněli pánové na scénář a příběh. Ačkoliv se mi styl filmu hodně líbil, tak nuda se dostavila velmi rychle. Myslím, že film měl větší potenciál.. Velká škoda. Na Nebela jsem se těšila docela dlouho, avšak jako nejlepší zůstává pouhý videoklip pana Neckáře. Asi jsem měla zůstat jen u něj a nekazit si náladu. ()

Zik2

Absence děje v Nebelovi vystihuje bezčasost konce osmdesátých let. Dlouhé záběry do obličejů, promluvy o ničem, čtení jízdního řádu, to vše ilustruje skutečně upřímně a bezprostředně pocit, že nic nemá cenu, již dávno se z života vytratila přirozenost, spontánnost, energie. Kdyby se Nebel nevyjadřoval jen v holých větách, patrně by mohl citovat Hamleta: „Vymknutá z kloubů, doba šílí // proč jsem se zrodil, abych napravil ji?“. Neustálé utahování kohoutku je kompulze, která má době vymknuté z kloubů alespoň trochu navrátit řád a člověku odpovědnost za svoje okolí. V souladu s existencialismem je Nebel člověk, který je už vytržen z jakýchkoliv historických souvislostí - počkat, neříkám nesmysl? Neproplétá se celým filmem Nebelova děsivá vzpomínka na odsun sudetských Němců? Ano. A tím pro Nebela dějiny končí. Hlášení o demonstraci na Václavském náměstí a slavnostní prezidentský slib Václava Havla, který vzbuzuje dojetí i ve mně, i když jsem tehdy nebyl na světě, vyznívají v pozadí a postavy jim věnují tolik pozornosti, co dříve závěrům XVI. sjezdu KSČ. Protože minulost se nevrátí, Dorothe také ne a Wachek bude i v novém režimu. ()

Disease

Očekávání nebylo nijak vysoké, zkrátka: půjdu si užít formu a pod 3* nejspíš nepůjdu. A vida! Obsah byl natolik banální (komix jsem kdysi četl a spolehlivě pozapomněl), že ani forma, navíc částečně znehodnocená naprosto nevhodným soundtrackem, nefungovala příliš dlouho. ()

dormouse

Pro mne absolutní jednička. Dějový i výrazový minimalismus představovaný minimalistickým hereckým projevem Miroslava Krobota, ale obsahující poselství o svítání lepších časů, o konci samoty i normalizační doby. Film je stejně čistý a upřímný jako Neckářova písnička, která udiví svým prostinkým textem ale i zasáhne hrudní koš. Mně osobně se velmi líbila scéna, kdy dospělí diváci dojetě sledují v kině Tři oříšky pro popelku. ()

Harapes

Atmosféra za pět bodů,děj za tři,aneb vizuálně na mě film silně zapůsobil,jen ta hlavní dějová linka byla rychle rozpletena.Mluvil jsem osobně s panem Rudišem a je to velmi zajímavý člověk s velkou fantazií a láskou k vláčkům a filmu,dopřejme mu co nejvíce štěstí,ať se nám ten český film proslaví ve světě.Buď tímto dílem ,či dalším od těchto tvůrců.75%. ()

Bingos

Tohle není český Valčík s Bašírem, tohle není český Persepolis a už vůbec to není české Sin city! Jediné v čem se všechny ty tak předčasné přívlastky trefují do čern(obíl)ého jest to, že je to opravdu velice české.... No, jelikož znám a chovám ve vysoké oblibě komiksovou předlohu, tak můžu předpokládat, že naprosto většinovou příčnou skepsí a rozčarování z tohoto snímku je mylné očekávání. Tohle není žádná výpověď, ani nějaký revange snímek či komorní drama o stárnutí. Nic z toho a vlastně od každého kousek, ale prim tady hraje magie sudetských hor, symbol dráhy a Leben im Nebel. A chceme-li to zaškatulkovat PO shlédnutí, když už jsme se tedy přesvědčili co to není, co takhle nádherná, symbolistní a zatraceně atmosférická přírodní lyrika. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let

14.05.2019

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Od roku 1988 uděluje evropská filmová akademie filmové ceny pro evropskou kinematografii. Původně se ocenění jmenovalo Cena Felix a od roku 1997 bylo přejmenováno na Evropské filmové ceny. Udílení… (viac)

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Český Alois Nebel oceněn Evropskou filmovou akademií

Český Alois Nebel oceněn Evropskou filmovou akademií

03.12.2012

Udělování Evropských filmových cen v Berlíně suverénně kralovala komorní Láska rakouského režiséra Michaela Hanekeho. Není to žádné překvapení, film o nemoci a umírání ve vztahu dvou starých manželů… (viac)