Sherlock Holmes a doktor Watson: Seznámení

(TV film)
  • Sovietsky zväz Priključenija Šerloka Cholmsa i doktora Vatsona: Znakomstvo (viac)
všetky plagáty

Strhující, originální, herecky mistrovsky zvládnuté – to jsou slova, která se vážou k ruskému seriálu o nejslavnějším detektivovi světa Sherlocku Holmesovi a jeho věrném pomocníkovi doktoru Watsonovi. Představitel titulní postavy Vasilij Livanov se touto rolí proslavil natolik, že je v proslulém muzeu na londýnské Baker Street popsán jako nejlepší představitel Sherlocka Holmese všech dob. Úvodní série vznikla v roce 1979 a ihned se zařadila mezi nejvydařenější adaptace slavných knih sira Arthura Conana Doylea. Sherlock Holmes se svým celoživotním přítelem a kolegou doktorem Watsonem v něm řeší zamotaný případ vraždy v tajuplné vile na anglickém venkově. Zrovna, když už slavný detektiv přichází celé věci na kloub, následuje další záhadné úmrtí. Sherlockovi tedy nezbývá, než pořádně nacpat svou legendární fajfku, naladit housle a s rafinovaností sobě vlastní se vydat po stopách na první pohled nerozluštitelné záhady. (oficiálny text distribútora)

filmmovier

Tak první díl ruského Sherlocka dopadl výborně a předčil má očekávání. Ruská série je odlehčená, vtipná a geniální. Vasilij Livanov odvádí precizní herecký výkon, opravdu je to jeden z nejlepších představitelů. Jinak bych asi neřekl, že je to ruské. Co se týče prvního dílu Seznámení, tak v něm je vše, co jsem čekal. Super začátek příběhu, výborný a vtipný scénář. Jediné, co mi vadilo, je samotné vyšetřování případu, které trvalo jen chvíli. Je to adaptace povídky Strakatý pás. zajímalo by mě, jakej kokot to přeložil jako pestrou stuhu. Zpraování úžasné. je z toho cítit i atmosféra a humoru tam je požehnaně. Detektivka solidní a už se moc těším na další díly. 100%. ()

SOLOM.

Přiznám se, že v mládí jsem docela ujížděl na detektivkách (knihách, románech) a příběhy Sherlocka Holmese rovněž patřily mezi ně. Když jsem zhruba před čtyřmi roky viděl Priklyucheniya Sherloka Kholmsa i doktora Vatsona: Sobaka Baskervilej usymslel jsem si, že si obstarám i ostatní díly této ságy režiséra Maslennikova. Je ovšem ostuda, že jsem se na ně odhodlal až teď. Přitom tento první díl není vůbec špatný a řekl bych, že je o třídu lepší než Pes baskervillský. Nevím, jestli to bylo tím, že stopáž je mnohem kratší, čímž pádem nebyla tak ubíjející – každopádně jsem se tentokrát nenudil vůbec. Oba pánové podali velice uspokojující výkony, zápletka rychle odsýpala a na konci se dočkáme i kratičkého vyšetřování. Rusové si vedli nadmíru dobře a i já musím uznat, že jde o skvělou adaptaci „legendárního“ detektiva. Na televizní film určitě. ()

DaViD´82

Kdo by to byl řekl, že pa rusky gavarící chalan od Moskvy bude tak věrohodný představitel Sherlocka Holmese? A nemlich to samé platí i o doktoru Watsonovi. A jak jim to spolu šlape klukům ruským ušatým. Je tedy škoda, že tahle slovutná série začíná tak obyčejnou, byť dobrou to zase ano, epizodou. Jako by tu nebyl zajímavý případ a v něm ti dva, ale ti dva a až po nich nějaký ten případ, aby se neřeklo. A to je špatně, ať si je ústřední duo jak chce legendární. Částečně je to tím, že první polovina je adaptace začátku Studie v Šarlatové a druhá pak Strakatého pásu. Dojem staré dobré Anglie je v interiérech na jedničku, ale v exteriérech to docela skřípe. Přeci jen dači, co jsou tu vydávány za anglická panství, jsou v této "roli" docela úsměvné. Zato hudební složka se povedla na výtečnou. ()

Šandík

Po druhém shlédnutí přidávám hvězdičku. Když člověk ví co má čekat, tak je ta série gagů a (v ruštině zajisté kultovních ;o) "hlášek" něčím neuvěřitelně zábavným. Tento Sherlock Holmes je především komediálním seriálem plným geniálních fórů, stále balancující na samé hraně parodie a navíc umně pracující s atmosférou milé starosvětskosti "staré dobré Anglie". Obojí přitom funguje naprosto bezchybně... Zmíněná komediálnost je přitom dosti pochopitelná vzhledem k nudné, nevzrušivé a doslova sterilní realitě tehdejšího SSSR. Seriál disponuje výbornými hereckými výkony a v pozdějších dílech i obstojnou výpravou. Na druhou stranu je značně statický a kdo čeká klasickou kriminálku, bude nepochybně velmi zklamán... Ještě poznámka k předloze: "Seznámení" i následující "Krvavý nápis" je adaptací Doyleovy "Studie v šarlatovém" (první Doyelova povídka s Sherlockem Holmsem vůbec) s tím, že je mezi seznámení Holmse s Watsonem a samotné řešení zločinu ("Krvavý nápis") je ještě vložena povídka "Strakatý pás", která "Seznámení" uzavírá. Celkový dojem: 80% ()

Ironfood

Zdařilá adaptace, u které byste ani nepoznali, že byla natočena v Rusku (teda pochopitelně pokud byste přeskočili úvodní titulky a nesledovali film v originále). Představitelé obou hlavních rolí jsou výborně vybraní, má to správnou atmosféru i optimální dávku humoru. Jen ten kriminální případ (strakatý pás) bohužel není zrovna žádný zázrak. ()

• Případ, který zde Sherlock Holmes (Vasiliy Livanov) řeší, je natočen podle povídky "Strakatý pás", ze sbírky "Dobrodružství Sherlocka Holmese". (DZOUKR)
  • Vasilij Livanov je prvním ruským hercem, který ztvárnil postavu Sherlocka Holmese. Jeho podobizna je vystavena v Muzeu Sherlocka Holmese coby podobizna nejlepšího představitele této literární postavy. (Claude Speed)