Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

Hlavonozec

"Mechanický pomeranč 21. století" je možná trochu silné tvrzení, ale i přes to jsem byl uchvácen a nejedna scéna mi připomněla trochu starého, dobrého Ultraviolence. Tady je Tom Hardy ve svém živlu, Bronson se mu opravdu povedl, dokázal i takového šílence, jako je Bronson ztvárnit nepředvídatelného. Do toho ta úžasná hudba v kontrastu s tím násilím. Perfektní. ()

lubostar

Zaujimavy nekonvencny artovy film. Napriek tomu, ze aj pre Hardyho to bola nezvycajna uloha, zvladol to vyborne a dokazal, ze vie zahrat aj nieco ine ako hanbliveho drsnaka. S tymto snimkom mam problem, ze som nepochopil jeho pointe. Vraj to malo ukazat, k comu moze viest frustracia z toho, ked cloveku nie je umoznene vyjadrit sa skrz umenie... co ti ja viem... Druhy problem je pre mna glorifikacia cloveka, ktory si to rozhodne nezasluzi. V tomto je to dost podobne Phoenixovemu Jokerovi, akurat s tym rozdielom, ze Bronsona nestvorila spolocnost, ale on sam. ()

PeteBuck

Zasa som na vážkach, lebo pre tento film je 3 málo, ale 4 veľa. Ale už len za ujetého Toma Hardyho a jeho parádne stvárnenia najväčšieho väzenského hoväda Británie si to tú štvrtú hviezdičku zaslúži. Že to nemá dej? Ale ako urobíte zaujímavý príbeh o magorovi, ktorý, hoci sa narodil v "normálnej" rodine, bol proste hovädom a nerobil nič iné iba problémy. Minutáž ušla, príbeh jednoduchý, výprava, kamera v pohode. A samozrejme Tom Hardy. Kto by toho blbca zmákol zo súčasných hercov lepšie? Inak keď som tohto týpka videl v úlohách ako The Take alebo Peaky Blinders, tak mám dojem, že ten chlap je buď fakt dobrý herec, alebo to nemá v hlave všetko v poriadku. Tie 2 oskarové nominácie ma nútia skôr veriť prvej možnosti. ()

CradleSKS

Musim rict, ze jde o docela zdarily biograficky pocin, skvely vykon Toma Hardyho a kvalitni sountrack. Jen si rikam, proc zrovna natocit film o brutalnim magorovi, ktery ma svoji mysl kdovikde, z tohoto pohledu me film absolutne nezaujal a po kratkem case me zacal nudit a dokoukal jsem ho jen ze setrvacnosti..musim rict, ze od Vertigo production jsem videl zdarilejsi snimky...viz. Business, FF, etc. ()

nydahl

Byl jsem velice mile prekvapen a film stoji opravdu za to.Jak znamo tak cca 90% vsech lidi ma v hlave totalni bramboracku a komentare uvedene nize to jen potvrzuji.Je to stesti narazit cas od casu na film , ktery proste neni pro kazdyho troubu co svuj zivot scvrknul na sympatie s hokejistama , facebook a hakovani od sedmi do pul paty.Velkolepe pojaty banalni pribeh primitivniho trestance a opravdu hodne neprizpusobiveho jedince.Zde je ovsem pribeh perfektne podlozen 100%ne povedenou umeleckou ambici a jakozto umelecky projekt je super super super povedeny.Pominu famozni herecke umeni Toma Hardyho a jen upozornim na nejvetsi umeleckou devizu tohoto snimku a tim je velmi citlive , ale misty i provokativne genialni servirovani filmu jako audiovizualniho umeni v jednom celku.Kdo posloucha Pucciniho (coz je taky autor "ne pro kazdeho") tak si tento film musi vychutnat.Zaverecny "techno" motiv skvele prezentuje vliv a odkaz Iana Curtise a lepsi vyber se asi nemohl povezt. No zkratka - syrova animalni divokost je vlastnost cista ale bohuzel ne bez nasledku - ovce oveseny hypotekama , tlustou manzelkou a 2ma detickama navlecenejma v hokejovejch dresech tohle fakt pobrat nemuzou - pan buh za to zaplat. Davam 4 hvezdy za jeden z mala zdarilych umeleckych pocinu posledni doby. Cink , cink , beee , beee , ()

sutorovic

výborný film o chlapečkovi Charliem, ktorý prostredníctvom mlátenia ostatných poznával sám seba a postupne zisťoval, že vlastne ani nie je čo poznávať (asi blbosť, ale takáto interpretácia sa mi pozdáva najviac)..takže dajme tomu, že je to len ďalšie indie o hľadaní a nájdení (čo teda nechcem, aby vyznelo v protiklade s prvou vetou.) ()

Saprofag

K pobavení postačí. Trochu je mi jasný, že s toho bude opět taková cool tutovka, ale nemůžu tomu odepřít zábavnost a poměrně i originální pojetí. Silná trojka. ()

JimWalker007

Neviem, či je dobrý nápad stavať filmový pomník takej vypatlanej hlave, akú nosí sociopat zvaný Bronson. Sú tam okamihy napumpované Hardyho energiou, no Refn si mohol viackrát pozrieť Kubrickov Mechanický pomaranč. ()

SONYAGENT

Scénář filmu je naštěstí opravdu založený na pravdivém příběhu, jinak by bylo těžké pochopit osobu, která ho napíše jen tak z hlavy :) Příběh Charlieho Mansona je vážně tak bohatý a překvapivý, že je těžké ho pochopit.. to množství tolerance a kompromisů, které musela vězeňská služba vytrpět, ignorovat, nebo přehlížet je těžko pochopitelná. Normálně by jsem stál na straně "zákona" :) ,ale to by tvůrci nesměli sáhnout po někom, jako je Tom Hardy! On je prostě magický, nemá ve svých rolích žádné hranice, vždy je o krok napřed před ostatními herci a svým talentem strhne střechy v kinosálech! Tomova osoba je veřejností vnímána s velikým respektem a vždy se od něj očekává něco navrch.. A on nikdy nezklame.. V tomto filmu nahání strach a nesnáší autority, nezná pokoru a necítí bolest, baví publikum a vyhraje nad nejstarším systémem na světě! Well done, Tom!! ()

ren-g

Hardy je šílenec, co k tomu dodat. Asi mu moc nevadí poskakovat před kamerou nahý, ale tak to už ukázal i ve Stuartovi a jinde. Film je o ničem, ale co by člověk měl chtít po životopisném snímku člověka, který pobyl většinu života ve vězení a pobil při tom všechny bachaře, co mu přišli pod ruce? Vlastně to jede pořád podle stejného scénáře, Charles se někam s někým zavře, pak na něj naběhnou stráže, on jich pár pomlátí a pak dostane na hubu. A pak znova. Změna nastane jen když je chvíli venku. A to moc dlouho není. Vlastně ještě při scénách z divadla, které jsou výborné. Závěrečné scény v "Artroomu" byly taktéž skvělé. Nebýt Hardyho, tak je to zajímavě natočený průměr, on to táhne výš. ()

JanFit

Excelentní Tom Hardy...chvilku mi trvalo, než jsem si zvykl na styl vyprávění a nemohl se rozhodnout, jaké k němu mám vlastně pocity...zvykl jsem si... a pocity jsou více než pozitivní, nejen z Hardyho, ale právě i ze stylu vyprávění ()

zigi

Pro mnohé průměrný film. Herecký koncert T. Hardyho z něj ale dělá nezapomenutelný zážitek, zejména pak divadelní scéna po nepovedené vraždě. Zároveň je neskutečně motivující a ukazuje jak tvrdě může člověk jít za svými cíli. ()

Sergii

Tento spíše festivalový snímek pojednává o jednom z nejagresivnějších současných vězňů v anglii. Nestává se mi často že film z vězeňského (psychiatrického) prostředí ve mne zanechá tak velikou stopů. A ani by se tak nestalo, nebýt fenomenálního výkonu mého oblíbeného Toma Hardyho který se mi prostřednictvím tohoto snímku představil, a mé sympatie prohloubil loňským Lawless na KVIFF 2012. Je to veliký talent a ještě nám má hodně co ukázat. Díky němu, čtyři z pěti. ()

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn

17.02.2010

Jeden z nejslibnějších hollywoodských mladíků, který třeba v Anthonyho Hopkinse, by už potřeboval tučný komerční hit. Možná se jím stane noirová akční kriminálka Drive, ve které Gosling nahradil… (viac)