Nepřejte si skončit s ním za mřížemi. Stylizovaný životopis notorického násilníka a nejslavnějšího britského vězně. Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu). O datu jeho možného propuštění nebylo dosud rozhodnuto.
Dánský režisér Nicolas Winding Refn se proslavil trilogií Pusher (první díl u nás vyšel na DVD pod názvem Dealer), snímanou autenticky působící ruční kamerou, tady máme naopak ode všeho odstup. Refn od počátku sází na to, že nemůžeme proniknout do Bronsonova nitra a že tento reálně žijící člověk s nálepkou nejnebezpečnějšího vězně Velké Británie má jen image, ale nikoli vnitřní identitu. Při stylizaci Bronsona si vybírá jako určující jeho vzhled kníratého cirkusového siláka a vyprávění posouvá do polohy klauniády a divadla. Snímek Bronsona ukazuje jako šílence nejen coby aktéra v minulosti, ale i jako vyšinutého vypravěče, jenž se obrací přímo k imaginárnímu kabaretnímu i reálnému publiku v kinosále. Součásti výsostné stylizace vizuálně brilantního snímku je také bohatý hudební doprovod, který sahá od Wagnera, Verdiho nebo Pucciniho po rytmicky nadupané skladby současných skupin Glass Candy, Pet Shop Boys či New Order. Ostatně díky působivému spojení klasické hudby s násilnými scénami bývá film často srovnáván s Mechanickým pomerančem (1971) Stanleyho Kubricka. A nakonec je zde patrně životní herecký výkon Toma Hardyho v titulní roli, který dokázal během unikátně krátké doby nabrat téměř dvacet kilo svalové hmoty, oholil si hlavu a se svou rolí absolutně splynul. V jeho podání je Bronson postava, která vás bude zajímat. (Česká televize)

Ondra16

Alex DeLarge by se taky smál. A dost možná by byl hrdý. P.S. Na £150 000 to vypadá úžasně! P.P.S. Kamera: Larry Smith - tak už je to jasný... ()

Seti

Ani napodruhé mě Refn nebavil. Nejen, že mi samotný Bronsonův životní příběh nepřišel příliš zajímavý, ale režisér ho navíc ještě vypráví velice netradiční a osobitou formou, která mě bohužel už vůbec neoslovila (po zklamáních z Valhalla Rising a teď i z Bronsona začínám o velmi slibně vypadajícím Drive pochybovat). Kdo však rozhodně nezklamal byl Tom Hardy, který si Bronsonem zcela zaslouženě nakopl kariéru a momentálně stoupá raketovou rychlostí. Bronsonovi by ale rozhodně slušelo víc nějaké syrovější a "klasičtější" zpracování. ()

korndaddy

Abych pravdu řekl, tak sem se nemohl dočkat až film skončí. Přece jen první půlku si člověk říká, že snad něco přijde. Když ale pořád nic nepřichází a film se pohybuje pořád ve stejné rovině je něco špatně. K tomu čím dál tím častější pohledy na časomíru a čekání kdy už se film bude blížit ke konci, tak to prostě není dobrý znamení. Jedna hvězdička pro Hardyho a ta druhá?? Vlastně ani nevim. Možná proto, že je to podle skutečných událostí, nebo za snahu tvůrce? Těžko říct. Asi přece jen jednu uberu. ()

klukluka

Zklamání. Začátek slibnej, ale fórek s divadelním pódiem se opakoval a zevšedněl, film jako celek neměl de facto co říct, oslava agresivního recidivisty sama o sobě na dobrej celovečerák nestačí. Chyběla mi tady snaha proniknout hlouběji do Bronsonovy mysli, pojmenovat jeho démony a motivy jeho chování. Kromě nahoty Toma Hardyho se tady nic světobornýho nestalo, určitě nejslabší Refnův počin, a že už jsem od něj viděl v podstatě všechno. Tohle se mu fakt nepovedlo. ()

666Carnage

Parádní životopisný film a Charlesu Bronsonovi. Brický mazák a postrach všech věznic. Úctihodný film o tomto muži jenž 34 let strávil ve vězení a z toho 30 na samotce. Obrovská hora svalů, jenž rozdrtila hodně lebek dozorců. Obdivuju Toma Hardyho za to co ze sebou udělal. Za dva týdny nabrat 20 kilo svalový hmoty je hustý. Zahrál toho šílence opravdu skvěle. 80% ()

charlie_ando

Michael Peterson alias Charles Bronson chtěl být od mala slavný, ale talentu pro zpěv a herectví se mu nedostalo. Na druhou stranu má vlohy a zalíbení v pěstním zápasu zvlášť s představiteli zákona a podmínečné propuštěni z výkonu trestu je to nejhorší, co ho může potka. Zkraťme to, je to nenapravitelný magor, co se rád serve s každým, kdo je dost šílený a neuhneme mu z cesty. Jednotlivé věznice jsou jeho štace po prknech, která znamenají svět a jsou tak místem, kde předvádí svůj dar v mlácení hlava nehlava. Celkové přestylizované vyprávění se nese ve stylu divadelní hry, jenž podkresluje soundtrack od Johnnyho Jewela, který intenzivně pracuje s vážnou hudbou. Charlie se doslova filmem protluče, ale když zrovna někoho nezpracovává do kulaté krychle tak film nemá vcelku moc, co vyprávět a přišlo mi, že děj trochu vázne. Drsný film o slavném britském kriminálníkovi se skvělým Tomem Hardym v hlavní roli. ()

Hanys_

Ahoj, jsem Charlie Bronson a chci být slavný. Rád mlátím lidi a jen tak mimochodem jsem magor až na půdu. Od příběhu imbecilního kreténa a zároveň údajně nejslavnějšího britského vězně raději moc nečekejte. Ve filmu se toho totiž nic moc krom těch neustálých rvaček neděje. A jestli je nějaký důvod proč tenhle film vidět, tak je to Tom Hardy. Od Jokera tady asi nebyla tak užasně zahraná role šílence a obě moje hvězdy dávám vlastně jen díky němu. 4/10 ()

cab

Charles Bronson alias nejznamejsi vezen UK a mozna i cele Evropy v zivotopisnem snimku, ktery prekvapive nudi a nema co nabidnout, ale dejme si ruku na srdce, co jineho nez brutalitu, mlaceni, ruzne vystrelky a vzdory proti autoritam jeho zivot obnasel? Tudiz ani film se (ne)muze poustet do jinych koncin. Pres vice negativniho se najde i pozitivum a to je herectvi (Tom Hardy), ktere je dechberouci a jen diky nemu jsem film sice s trpkym vyazem ve tvari, ale dodival do konce. I pres opravdove pocatecni nadseni a velky zajem po shlednuti trailer je nevyraznych 50% vysokym ocenenim, tak nevyvazenumu snimku, jakym Bronson je. Nemuzu jinak. ()

Junglista

Velký zklamání... Tom Hardy je sice v roli perfektní, ale já měl problém to dokoukat. Nevhodně zvolená hudba, moc nudnejch pasáží, z filmu sem se skoro nic nedověděl... ()

Tydlidáš

10/10 - Jeden z nejlepších životopisnejch filmů co sem viděl. Film ubíhá našláplym tempem za zvuku skvělýho hudebního doprovodu s dokonale ztvárněnou hlavní postavou v podání Toma Hardyho... Proložení filmu divadelníma scénama mi přišlo skvělý (zvláště rozhovor se sestřičkou) a ještě zhodnotilo už tak dobrej způsob vyprávění... Film kterej mě po dlouhý době fakt chytnul a bavil na sto procent... ()

rapstorm

Násilnické a legrační zároveň. To je fascinující životopisný film o muži, který byl a stále je záhada. Velikost filmu se dívá na úžasný výkon hlavního herce. Jeho výkon je hoden na Oscara! ()

Corpsegrinder

Pro mě umělecký dílo a Hardyho nejlepší role. Totálně šílenej magor vyobrazenej tak reálně že si fakt říkáte co to sakra jako dělá. Žádná jeho akce ve filmu nedává smysl, občas to až hraničí s komedií. Hudba je parádně vybraná ale tak to u Refna prostě chodí. Rozhodně film co si budu pouštět pravidelně. ()

B4TM4N

Tohle není Refn. Ten film má všechno, co by dle cílů režiséra měl mít, Tom Hardy je skvělej, hudba šlape, poselství předáno. Ale Bronson nemá v podání oblíbeného dánského kruťase na to utáhnout (byť devadesátiminutovou) stopáž. Tvůrcova síla je trochu někde jinde, než v tomhhle "komixu". ()

bila.tecka

Měl jsem nutkání porovnávat Bronsona s Mesrinem (Veřejný nepřítel č. 1, r. Jean-François Richet), u obou mě napadla stejná myšlenka. Proč se kochat nad pseudogénii, kterými nejsou? Proč přemýšlet nad jejich pohnutkami, které mají šanci zaujmout jen jim podobné? Bronson je hovado bez mozku, notorický potížista, který si zaslouží jiný trest, než samotku. Tvrdou dřinu, těžkou práci pod dohledem! Co se týče formy filmu, opět musím Refnovi zatleskat. Tentokrát za zdařilou účelnou stylizaci a portrét prázdného člověka. Tom Hardy vynikající. ()

POciSEM

Bronson je ukrutnej bourák.Pošahanej blázen co nejde pro ránu daleko.Je to moc hezky natočený,z Hardyho jde sakra respekt ale všechno se točí jenom o tom jak Bronson někoho ztříská,převezou ho do jiný věznice,zase někoho ztříská,převezou ho do blázince a takhle pořád dokola.Peterson sice nic jinýho v životě nedělal ale to je právě ta chyba.Na drsňáka Choppera to prostě nemá ()

SpaceOdyseus

Refnovi se podarilo natocit netradicni portret jednoho magora temer bez pribehu, za to ale dostatecne vymluvne. Nema cenu zminovat souhru uzasne kamery a netradicni hudby, ta je klasicky skvela. Co stoji za zminku je samozrejme Tom Hardy, ktery v ustredni roli vali, a take cele uchopeni vypraveni, kde se nekolikrat podivame Bronsonovi do hlavy, coz skvele dokresluje jeho psychologicky profil silence. ()

DannyBoy80

Nějaký narcistický snímek onanující nad sadistickým individuem. Nějakým způsobem glorifikovat tyto imbecily se mi příčí. Prostě magor jako prase. Jeho život je nudný a stejnětak i tento film je nudný. Za zmínku stojí solidní výkon Hardyho. ()

ondrula

Ty dramatický scény z jeviště působí dost psychopaticky a poněkud tak u mě degradují jinak výborný film o síle vůle a síle odhodlání. ()

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn

17.02.2010

Jeden z nejslibnějších hollywoodských mladíků, který třeba v Anthonyho Hopkinse, by už potřeboval tučný komerční hit. Možná se jím stane noirová akční kriminálka Drive, ve které Gosling nahradil… (viac)