Režisér Borata a slavný politický komentátor a komik Bill Maher, který se nikterak netají svým názorem, že náboženství je porucha myšlení a brání lidem používat selský rozum, spojili své síly a natočili dokument Religulous (spojení slov „religion“ a „ridiculous“), v kterém navštěvují slavné náboženské destinace, vedou rozhovory s věřícími z různých náboženských skupin a snaží se formou satiry dokázat, že organizované náboženství je zdraví a mozku především smrtelně škodlivé. (kiddo)

mm13

Američania sa vyrovnávajú s americkým katolocizmom. Prízemné útoky striedajú tie o málo racionálnejšie, pozornosť som však zbystril až pri narážke na spoločný prameň všetkých náboženských legiend. Rozvinutia tejto myšlienky sa ale nedočkáme... Tragické, že takýto dokument vôbec musel ešte v 21. storočí vzniknúť, ešte tragickejšie, že vzhľadom na cieľové publikum musel voliť formu akú volil. Hlavne ale nerozumiem, prečo bolo potrebné útočiť na vieru ako takú a zameriavať sa na pomýlených jednotlivcov-fanatikov. Sústredený útok proti inštitucionalizovaniu (akejkoľvek) viery by bol ďaleko hodnotnejším príspevkom k téme. No pre autora ďaleko náročnejší... čím som si veľmi pravdepodobne svoju otázku hneď aj zodpovedal. ()

Frajer42

Marně přemýšlím, jak tento dokument pěkně shrnout. Ono se těmto lidem nedá ani moc divit, že si za svoji vírou stojí tak pevně a vymluvit jim ji je takřka nemožné. Kdopak z nás bezvěrců by nechtěl věřit, že si po životě dá ještě jeden nekonečný, který je zaručeně mnohokrát lepší. Bohužel, jsme dostali darem od Boha rozum, a tak v něj věřit nedovedeme. Zavinil si to zcela sám. Lidé jsou obecně vzato snadno zmanipulovatelný národ. Dokazují to neustále. Nečiní jim větší problém uvěřit věcem, kterým uvěřit chtějí. Především pokud to povede k jejich prospěchu. Ono se věřit vlastně i vyplatí, pokud se tedy rozhodnete to se svou vírou nepřehánět. V takovém případě nemáte co ztratit. Po smrti se samozřejmě nedovíte, že jste neměli pravdu. Jako obdělávat si políčko někde tam ve Středověku, tak bych se k víře zcela jistě nechal strhnout taky a jsem přesvědčen, že bych byl výborný věřící. Bůh tomu chtěl bohužel jinak. Rozhodně však žádným náboženstvím neopovrhuji. Naopak k náboženství cítím obrovské uznání. Ani se nechce věřit, že něco tak strašně primitivního (či geniálního, jak kdo chce) ovlivňuje a směruje (pozitivně i negativně) lidstvo už tak dlouho a pokud nenastane soudný den, tak tu s námi ještě nějaký ten pátek bude. Billa Mahera jsem viděl úplně poprvé. Je strašně ošklivý, což nejen že u komika nevadí, ale je mu to naopak výhodou. Má skutečně exkluzivní vyjadřovací schopnosti, což ani neznámý autor titulků nezachytil v plném rozsahu. Je samozřejmě vidět, že má veškeré náboženské hlavní knihy přečtené a to nejnesmyslnější si samozřejmě dobře zapsal. Je tam toho spousta, takže se nemohlo stát, že by si neměl o čem povídat. S vtipem to sice nikterak nepřeháněl, ale získal si mě naprostou upřímností ke svým obětem, kdy jim do očí říkal věci, které klidně mohly vést k jeho náhlému skonání. Dokument je nastříhán docela pěkně. Nejedná se o nic, co by mělo potenciál otevřít světu oči ani oslovit širší veřejnost. Doufám, že o to ani autorovi nešlo. Nechce se mi věřit, že by byl tak naivní. Nepřichází ani s ničím moc originálním. Zpracovává ovšem tak vděčné téma, že není naprosto žádný problém prezentovat kohokoli, jako naprostého debila, přičemž 100% debilem ten člověk být ani nemusí. Ale většinou Maher vybíral na jistotu. Pokud tohle bylo jeho cílem, tak byla mise splněna. Na jeho cílech ale vůbec nezáleží. Já si tento dokument prostě užil, tak proč sem vlastně nenapálit takové slabší 4*? P.S. Ještě jsem zapomněl zmínit, jak Bible zní v ostatních jazycích. Do původního jazyku jsem se nehrnul, protože bych tomu stejně nerozuměl, ale v takové angličtině to je pastva pro oči, popřípadě pro uši (pokud čtete nahlas). S ubohým českým překladem je to naprosto nesrovnatelné. Píší se tam stejné nesmysly, ale naprosto odlišným způsobem. I tohle může poukazovat na rozdílný přístup k náboženství v rozdílných koutech světa. V té angličtině to opravdu zní tak krásně, že to člověka až nabádá uvěřit, zatímco v češtině je to taková bída, že z toho po chvíli začnou bolet oči. Závěrem si položme ruku na srdce. Když jde do tuhého, tak prosíme o pomoc třeba i všechny bohy najednou. A většinou jsme vyslyšeni! () (menej) (viac)

kulyk

Učinit z tohoto povinnou součást školských osnov, prosím pěkně. Děkuji, Pán Bůh vám to oplatí na dětech. Maher se vyblbnul, sem tam se i na něco přeptal a výsledek byl prakticky vzato předem dán. Svobodný duch s kritickým přístupem k ,,faktům", jedinec schopný dedukce i indukce, si vyrazil na pokec se spirituálními zoufalci. Jak to asi tak mohlo dopadnout. Zjevná imbecilita veškerého opia lidstva vyplyne na povrch nejlépe při srovnání myšlenek člověka, který se dobrovolně zbavil oné berličky věčné naděje s někým, kdo trvá za každou cenu na sebevětších hovadinách, protože jinak by nemohl vydržet onu zodpovědnost absolutní svobody a absenci záchranné čety před nicotou. Jedinou výčitkou bych si dovolil metnout směrem k hlavnímu protagonistovi. Kreacionismus popírá snad až příliš směle, já mám totiž pocit, že souseda nevycizelovala evoluce, alebrž byl stvořen Mufem z produktu hovniválova, mentál přičinlivej, otravnej. ()

KrestanFilms odpad!

Tento rádobydokument by byl zajímavým námětem k zamyšlení. Nebýt jednoho podstatného faktu - je sestříhán tak, aby "dokázal" neexistenci Boha. Ze stejných materiálů si tak můžou obě strany sestříhat něco, co bude plně podporovat jejich tvrzení. Tohoto autora ale neberu vážně. Jak mohu kritizovat a zpochybňovat třeba film, který jsem nikdy neviděl? To umím taky... Teprve až si "Boha" (ne náboženství, ale Boha) vyzkouší, a bude tedy vědět o čem mluví, pak ho budu brát vážně... Proč né náboženství? Protože i tam se často vloudí lidé, kteří hledají své cíle - jak přijít k penězům, nebo k moci... Znám solidní romy. Jsou dokonce solidnější než někteří "bílí" v mém okolí. Přesto když na ně přijde řeč, lidé je automaticky házejí do jednoho pytle s ostatními nepřízpůsobivími romy. A stejně je to s věřícími. Jaxe točí takový snímek? Najde se několik lidí, kteří mají "nálepku věřící", ale žijí si po svém - na nich se postaví základ filmu. Paxe přidá pár opravdových věřících, vystřihne se pár vět z kontextu (obvykle ta část, kde jim nějaká ta vědomost chybí, nebo kde mají osobní problém s něčím) a máme tady dokument, který hází všechny věřící do jednoho pytle - "bláznů"... A ty zesměšňující prostřihy z toho dělají zcela lacinou frašku... ()

6thSun

Bill Maher na konci říká, že nikdo nemůže vědět, co přijde po srmti, neboť on to neví a nikdo z nás ho duchovně nepřevyšuje. On se ale přitom celou dobu duchovně vyvyšuje nad své až příliš snadno vyhledané oběti. Dělá to s nesporným vtipem, ovšem smutné je, že celou záležitost řeší jen a pouze rozumem (nikoli srdcem), ale mnohem smutnější je, že mu tyto rozumové ataky na zpovídané duchovní bohatě stačí. 75% ()

• Při natáčení používali tvůrci falešný pracovní název „Duchovní cesta“, aby získali rozhovory s náboženskými představiteli. Ti nevěděli, že se na snímku podílí Bill Maher, dokud se nedostavil na rozhovor. (kiddo)
  • V souvislosti s příjezdem papeže Benedikta XVI. do USA v dubnu 2008 se Maher postaral o pořádný skandál, když o papeži ve svém pořadu Real Time prohlásil: „Dámy, je svobodný, býval to nácek a nosí divné klobouky.“ Vášnivá odezva pravicových médií a věřící veřejnosti ho přiměla k „omluvě“: „Už nikdy ten vtip s náckem neudělám, protože odvádí pozornost od toho, co jsem se opravdu snažil říct. A to, že kdyby se zjistilo, že vedoucí firmy zaměstnává tisíce lidí, co zneužívají děti, skončil by ve vězení. Pokud máte pár stovek příznivců a někteří z nich zneužívají děti, tak jste hlava sekty. Když jich máte miliardu, tak jste papež.“ (kiddo)
  • Během jednoho ze svých vystoupení Bill Maher řekl: „Nejsem skeptik ze zahořklosti. Byl jsem vychován jako katolík a nikdo mě nikdy nezneužíval. Což mě trochu uráží. Asi si nemysleli, že jsem přitažlivý. Ale já byl a oni nevědí, o co přišli.“ (kiddo)

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010

Festival Fresh Film Fest, který proběhne v Praze od 25. do 29. srpna, zahájí předpremiérová projekce filmu Scott Pilgrim proti celému světu v kině Aero. Jde o adaptaci komiksové série Bryana Lee O… (viac)