Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Filmová rekonštrukcia tragickej udalosti, ktorá na začiatku 70-tych rokov postihla československú horolezeckú expedíciu pri výstupe na jeden z vrcholov Himalájí. Fiktívny psychologický príbeh o výstupe horolezcov na jeden z vrcholov Himalájí sa opiera o skutočnú tragickú udalosť československej horolezeckej výpravy na začiatku 70. rokov. Vo výške 8000 m došlo k vážnemu zraneniu jedného z troch horolezcov. Keďže za daných podmienok mu nebolo možné pomôcť, dvojica druhov v poslednom tábore musí riešiť ťažkú dilemu - zostať pri zranenom až do konca a ohroziť tým vlastný život alebo zostúpiť a zanechať nešťastníka svojmu osudu? Film sa usiluje podať svedectvo o hrdinstve človeka v situácii, ktorá donúti mobilizovať všetky fyzické a morálne kvality ľudskej bytosti. V tejto snímke boli použité zábery z filmu Vladimíra Ondruša Veľký čierny obor. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (26)

nascendi 

všetky recenzie používateľa

Uvedomujem si, že za nasledujúci komentár ma nikto nepochváli. Myslím si, že nikto nemusí liezť na Himalájske vrcholy. A ak chce, tak si musí do batohu pribaliť aj zodpovednosť za prípadné následky. Vrcholové horolezectvo je extrémne náročná činnosť v extrémnych podmienkach. Preto do rozhodovania v krízovej situácii nepatria vzorce správania sa z nížiny, ale chladnokrvný kalkul smerujúci k minimalizácii obetí. A napriek tomu, že oceňujem vydarenú rekonštrukciu skutočnej udalosti aj zobrazenie toho, ako Himaláje odhalia skryté osobnostné črty jednotlivcov, väčšej empatii mi bráni nezodpovedateľná otázka: "Načo tam liezli?" P.S. S takým vybavením by sa dnes horolezci asi báli vyliezť aj na Gerlach. ()

javlapippi 

všetky recenzie používateľa

"Lebo to je teraz najdôležitejšie, nevylámať si zuby!" Horolezectvo nie je špás, zisťujú účastníci himalájskej výpravy, ktorých okrem počasia potrápia zdravotné problémy ako bolesť zuba, prechladnutie, omrzliny končatín, hnačka, snežná slepota a nakoniec fatálne zranenie v miestach, kde už ani líšky nedávajú dobrú noc a životaspásna odborná pomoc nehrozí. A vtedy nastupujú zásadné etické otázky a možno kruté rozhodnutia. Herecké zloženie horolezcov dobré, napätie a konflikty medzi nimi tiež fajn, ale keď už sa jednalo o československú výpravu, mohli Brabca nechať hovoriť po česky, prípadne nechať rolu rovno jeho dabérovi Záhradníkovi. Kanyza slovenčinu zvládol obstojne. Páčilo sa mi aj konštatovanie nepálskeho šerpu o tom, že lezenie na osemtisícovky je kratochvíľa bohatých belochov. Za štyri jelenie loje. ()

Reklama

Anderton 

všetky recenzie používateľa

Veľká škoda, že tento film nešiel predminulý rok v IMAXe spoločne s Everestom ako dvojprogram. Vyššie s hodnotením nemôžem ísť z jedného dôvodu. Predabovávať notoricky známe české ksichty s ešte známejšími hlasmi do slovenčiny je pre mňa extrémne nepochopiteľná vec a kazí to vždy do dosť vysokej miery divácky zážitok. ()

ostravak30 

všetky recenzie používateľa

Stejně jako česká filmová výpověď o zlé události Horolezci se mi i tento snímek velmi páčil. Především díky věrohodnosti exteriérů a hereckým výkonům. Film navíc není tak dlouhý, aby počal nudit. Splnit si svůj sen vždycky nemusí být jednoduché a nechat kamaráda zemřít nahoře tím tuplem ne. Je to drsný film, ale velmi dobře provedený. Obě verze, ačkoli každá jiná, jsou velmi kvalitní a dobře provedené. ()

honajz 

všetky recenzie používateľa

V podstatě nic nového nepřinášející horolezecký film, co bychom neviděli, navíc místo Makaly jsem tam prostě pořád viděl Tatry. Jediná věc, co mi přišla zajímavá, replika umírajícího horolezce o tom, že se mu už zahojila dáseň po vytržení zubu. Ale jinak je to i celkově předvídatelné, a přes krátkou stopáž často nudící. Mimochodem, nezajistit si při takovém výstupu spojení s nějakou centrálou či letištěm, je akorát tak hovadská nezodpovědnost. ()

Galéria (8)

Zaujímavosti (6)

  • Po třech letech se další expedice vrací znovu na Makalu a objevují stan s mrtvým na stejném místě. Rozkládají tábor o 50 metrů níže. Vrchol zdolává Křiššák a Schubert (24.5.1976), přičemž Schubert následující den umírá při sestupu. (homerr)
  • Pokus o záchranu a spuštění zraněného dolů nevyšel a za pár hodin sestoupili jen o pár metrů. (homerr)
  • Jozef Psotka vtedy skutočne vytvoril rekord, keď vydržal pri zranenom Kounickom desať dní vo výške 7850 m. (corona)

Reklama

Reklama