Duch boje

• Thajsko Chocolate (viac)

Nový film od tvůrců "Ong Bak"! Zen, která se narodila z lásky vraha Yakuzy a jedné nebezpečné krásky, je velmi zvláštní dívkou. Žije odřezána od světa a objeví v sobě vlastnost, která v kořenech změní její život. Tato obzvláštní vlastnost ji umožňuje okamžitě dokonale napodobit jakýkoliv bojovný pohyb, který uvidí. Mezitím dívčina matka onemocní rakovinou, ale přestože jim mnoho mužů dluží, nemají peněz na její léčení. Zen se rozhodne, že pomoci nově získaných schopností sežene peníze od dlužníků a zachrání nemocnou matku. Od této chvíle ji udržuje při životě jen jediná věc - boj. Přestože se narodila jako autistka, pomocí kousku čokolády se dokáže vymanit ze svého vnitřního světa a stát se zápasnicí bojového umění, jakou ještě svět nikdy neviděl. (oficiálny text distribútora)

pornogrind

Film nám vypráví příběh málé(mentálně postižené) vymahačky dluhů,která shání prachy pro svoji nemocnou matku.A jelikož je jejím oblíbencem Tony Jaa tak je jasný jakým stylem bude "svoje" peníze vymáhat.Čekal jsem akční nářez a taky jsem ho dostal.Navíc se mi líbí,že Pinkaew nenatočil pouhou poctu martial arts filmům,ale dal filmu i zajímavou a dojemnou dramatickou linku.Vše je podpořeno skvěle se hodící hudbou a vynikajícím výkonem JeeJa Yanin.A to finále ve videoherním stylu kde hrdinka prochází z jednoho levelu do druhýho bylo prostě užasné vymyšlený a rozhodlo o páté hvězdě. ()

Webb

Tohle byla hrůza. Hodně špatně natočené s nesympatickou JeeJa Yanin, mizernýma akčníma scénama, dementním scénářem, postavami i příběhem, nulovou atmosférou, napětím a "místy" zajímavou choreografií soubojů, jenže celkově úplně debilně udělanou. A já se na to tak těšil. ()

Smok

Mladá Zen je asi najšikovnejšia thajská autistka v krajine, lebo svoje bojové umenie odkuká zo sledovania televízora :) To by som ešte ako tak prehltol, ale ťažšie sa mi už verilo jej "drtivým" kopačkám, ktorými posiela bez milosti k zemi každého, kto jej skríži cestu so slovami "...máma chtít peníze, máma jít nemocnice, dát mámě peníze atď". Plusom ale zostáva, že bojové scény mali dostatok invencie, nenudili a mladá JeeJa (čítaj JííííJááá - tak znel aj jej obľúbený bojový pokrik) záporákov neochotných vracať peniaze chorej mamičke poslala k zemi viac ako dosť a to zásadne po skupinách. Nebyť priblblého scenára, ktorý sa zbytočne nasilu snaží krížiť drámu s akciou, mohlo to byť aj za viac, ale toto násilné spojenie diametrálne odlišných žánrov mi naozaj klalo oči. ()

predators

Tak na 23-letou dívenku "docela" slušný výkon! :-) A tím docela myslím úctyhodný :-) Jen si počkejte na závěrečné titulky, kde se ukáže, že není žádné ořezávátko. Srovnání s Ong Bak je namístě a ikdyž jsou některé souboje pomalejší(což je pochopitelné vzhledem k věku JeeJa Yanin), jde o jeden z nejlepších současných bojových filmů. No a ten závěr!? Doporučuji také varovat sousedy, hlavně ty náchylnější na hluk, linoucí se z vaších reprosoustav, protože DTS je Zvuk s velkým Z. :-) Zajímavosti: Během natáčení spořádala JeeJa Yanin 226 lentilek a 2 mouchy. 80% ()

Claw

U mě naprosto není co řešit. Tyhle filmy prostě miluji a Prachya Pinkaew prostě umí. Kašlu na příběh a scénář, dostanu vždycky přesně to, co chci, a ještě hromadu šlehačky s několika třešničkami k tomu navrch. JeeJa Yanin samozřejmě není Tony Jaa, ale na to, jaké je to mladé děvče je neskutečně dobrá. Stejně tak musím opět vzdát hold kaskadérům, kteří by se pro diváka téměř zničili a zabili (jak je vidět po skončení filmu - zranění, pády, atd. V jedné scéně dá Yanin chlápkovi bez problémů kopačkou KO, takže tak křehká asi fakt nebude). Film je úžasnou reakcí na celou tradici martial arts filmů, od "Big Bosse", který odstartoval kariéru a slávu Bruce Leeho a martial arts filmů obecně, tak přes filmy s Tonym Jaa až po samurajské řezničiny a videohry. Videohru navíc finále na stěnách baráků vyloženě připomíná, perfektní nápad. Některé scény berou dech, u některých mrazí v kostech, některé jsou tradiční. /90%/ ()

Chrustyn

Tvůrci akční mlátičky Ong-bak přinášejí další nadupaný nářez, tentokrát v ženském provedení. Opět se zde nehraje na příběh i když je tentokrát o dost zajímavější a silnější než tomu bylo v předchozích režisérových filmech. Hlavní je však opět akce a i když zde nebojuje Tony Jaa je se na co koukat. Hlavní hrdinka zvládá všechno co nám už dříve předvedl Tony ale v jejím provedení mi to přišlo zajímavejší. Přeci jen je rozdíl mezi nabušenym chlápkem a 40-ti kilovou holkou. Akce střídá akci a každá nová bitka přináší něco nového. A když už si myslíte, že vás nic nepřekvapí režisér vytasí závěrečnou 20-ti minutovou akci, rozdělenou do několika fází. Povedená bezmozková zábava. ()

GigaPudding

Prachya Pinkaew na začátku film věnuje nadměrně nadaným dětem a celý film je z části taková motivačka pro děti, protože hlavní hrdinka Zen sice trpí vrozenou duševní vadou, ale její mozek očividně pracuje výrazně lepším způsobem pokud jde o obkoukávání pohybových cviků, které nakonec využije, když se její rodina dostane do potíží. Příběh je tu klasicky takový jednoduchý a funguje hlavně jako katalyzátor bitek, ale oproti ongbaku je to takové komornější a dokonce i vážnější a trochu dojemné. Samozřejmě jsou tu taky zločinci a zase jsou nějakým absurdním způsobem charakterizovaní jako zloduši v ongbaku a tom yum goong a je potřeba jim namlátit a o to se tu stará nový thajský talent, JeeJa Yanin, kterou doufám uvidím ve víc filmech, protože takhle schopná martial arts herečka tu snad není :). Bitky jsou velmi efektní a realistické a JeeJa předvádí parádní kousky, ale trošku se mi zdálo, že sice je technicky vynikající, ale chybí tomu taková ta filmová bombastičnost nebo možná taková ta teatrální ladnost pohybu, kterou předvádí Tony Jaa a která je vůbec obvyklá v martial arts filmech. Takhle je to "jen" realistické a je to málo filmové :) a to pro někoho může být maličko mínus, ale pro někoho třeba plus. Každopádně závěrečné scény filmu ukazují zase úplně nadlidské kousky, že člověk zírá, co to tam ta holka vůbec provádí, ale ve výsledku je to možná takové nevyvážené, protože není úplný důraz ani na té příběhové stránce a překvapivě není úplně ani na té bojové stránce, takže na první kouknutí to budou jen ****, protože JeeJa je sice super, ale tak nějak to prostě nebylo tak úplně našlápnuté, jako třeba tom yum goong. Snad ale JeeJa bude ve spoustě dalších filmů :). ()

eraserhead666

Že se dočkám super kung fu mlátičky dvou mentálně retardovaných postav by mně ani ve snu nenapadlo. Zpočátku se to nezdá, ale postupně se to rozjede a v závěru (rvačka na stěně domu) vygraduje v naprostý úlet, který vám vylomí čelist. JeeJa Yanin bych možná měl odvahu pozvat na rande, ale rozhodně bych se neopovážil ji někdy nasrat. Jsou-li titulkové záběry z natáčení filmů Jackieho Chana zábavné, tak tady tyhle ne, ty lidi jsou naprostí blázni. Naštěstí pro nás diváky. Příběh? Zaujalo mě, jak v jeho rámci vcelku originálně přinutili hlavní hrdinku jít a postupně mlátit lidi. Ale kdo by v podobných filmech hleděl na příběh. Když tam jsou ty kolena (au). ()

matestlust

Kdyby to nemělo tak stupidní dialogy a celkovou ,,zápletku" ( nezápletku ), řval bych radostí, že jsem právě viděl nejlepší akční martial art film - minimálně - za posledních 5 let. Bojové scény, to je naprostá orgie pro milovníka žánru...Bohužel to, co se deje mimo je příšerný průjem. Každopádně 4* z fleku, choreografie by zasloužila metál !!! ()

ScarPoul

Asi najlepší film aký kedy Pinkaew natočil. Oproti predošlým dvom filmom - Ong bak, Protector, má tento nespornú výhodu a to príbeh. Príbeh, ktorý je krásne načrtnutý, naivne uveriteľný a buduje charaktery na takej úrovni, že s postavami chápete a dúfate, že sa im či už boj alebo ľúbostnú rovinu, ktorá síce nie je hlavným pilierom filmu, ale rozhodne je jeho základným, podarí naplniť . JeeJa Yanin, predstavuje všetko to čo Tony Jaa nemohol. Jej stvárnenie autistického dievčaťa jednoducho nemá chybu. Autizmus je veríme, veríme aj jej odhodlaniu a rozhodne jej veríme, že môže nakopať pár zadkov a že sa za pochodu môže učiť nové taktiky a chmaty. Všetko je to podfarbené krásnou hudbou a prostredím, ktoré prispieva k vnímaniu akcie tak ako to Pinkaew rád. To značí - že prostredie využíva na súboje s takou mierou ako Jackie Chan , predmety. Takže scéna v mäsiarskej uličke, na streche domu, alebo v reštaurácií je omnoho výraznejšia, emotívnejšia a akčnejšia než všetko čo som mal možnosť vidieť. S tým že JeeJa postráda Jaaovú brutalitu pri súbojoch a obohacuje ju o naivný ženský prvok, ktorý je rovnako smrtiaci a efektný ako v prípade ong bak - na ktorý režisér inak z obľubou odkazuje. Túto čokoládu si rozhodne zopakujem. zachutila mi. ()

Caelos

Nakonec lehké zklamání. Od tvůrce Ong Baku a Tom Yum Goong jsem čekal něco lepšího. Označení Ong Bak v sukni je docela mimo, jelikož to co dělá filmy s Tonym Jaa tak výborné jsou nesestříhané bojové (dlouhé) scény. Tady se mi s těch střihů protáčely panenky, opravdu, film asi nejvíce sráží bojové scény. Jsou sice celkem originální, ale chybí jim šťáva a protivníci se po každé ráně drželi za místo kde byli bouchnuti a dlají "áááůůů", což je docela nesmysl, vezmu li v potaz to, že některé ranky by ustálo i dítě (přecijen je to holka, že). Na druhou stranu, jistá originalita jim nechybí, například závěrečná bitka je působivá, ale zase ji kazí to, že celá ulice je postavena ve studiu, strašně to bije do očí. Také ozvučení je dost příšerné, při soubojích se i po sebemenší ráně ozve rána jak z děla. Nicméně, abych jen nehanil, JeeJa Yanin opravdu něco umí, jen by mohla vyzkoušet méně setříhané boje, a umí dokonce i hrát, její role postižené dívky se mi moc líbila, stejně jako celý námět, byl zajímavý. Ale pokus o drama se moc nevyvedl, některé scény jsou dojemné, třeba !SPOILER ALERT! když Zen stáhne matce paruku a vidí, že jí rakovina připravila o vlasy, přičemž ona to ve svém pomalém mozku nedokázala pochopit a nepoznala ji. !SPOILER ALERT! Celkově vzato, Duch boje v žádném případě na Ong bak a Tom yum goong nemá, byť na režisérské sesli sedí Prachya Pinkaew. Působí to oproti nim strašně lacině a o bojových scénách jsem se již vyjádřil. První dva filmy Prachya Pinkaewa patří mezi nejlepší filmy v akčním žánru, co se týče choreografie bojových sekvencí, Duch boje jim sahá tak po kolena, takže takový lehký nadprůměr, ale těším se na další filmy s JeeJa Yanin, něco z ní ještě vyleze, jelikož hrát umí a je solidní akrobatka. 6/10 PS: Zvedám hodnocení o jednu hvězdičku, jelikož se mi ten film prostě líbí a viděl jsem ho několikrát. Asi jsem k tomu prve přistupoval až moc kriticky. ()

Hwaelos

Vypadá to, že Thajci začali kralovat akčnímu světu. Tedy alespoň tomu, který po leta ztělesňoval Hong Kong. Světu kvalitních bitek s naivním, nedůležitým příběhem. Image si vybudovali větou: "V tomto filmu nebyly použity závěsná lana" a celkem jim to šlape. I proto si může Duch boje (proč zase tak tuctový český název?) dovolit bez obav citovat Onk bak, protože je jeho sekvelem mnohem více než opravdový Onk Bak 2. Choreografie Chocolate je velmi osvěžující. Tam, kde přitlačil Tony Jaa na pilu realističnosti, tam je Duch boje kreativní a předvádí, že bojovat se dá všude a sterými způsoby. Mimochodem, taky jste měli pocit, že místa, kde se ten film odehrává nápadně připomínají Kill Billa a Matrix? ()

Expendable

Je to film, který mě nijak neoslnil a ani nesklamal.Na Ong-Baka to nemá, tady jde vidět, že souboje jsou strašně amatérské a i ty zvuky z ran zní pěkně amatérsky.Navíc ten příšernej čekej dabing byl určitě ještě horší než ten Thajskej.Souboj v ledárně byl celkem fajn,ale kdyby ve filmu hrál Tony Jaa nebo Jet Li film by byl určitě lepší.55% ()

ConanVJ

Ze začátku trošku nudný a ukecaný. Příběh je celkem nezajímavý. Když ovšem přijde na scénu to hlavní, tedy boj, tak je to parádní mazec se suprovou choreografií. Za mě 80% :) ()

seeker23

autistické muay thai vs. retardovaná capoieira je opravdu fajn, jinak to ještě více než dřívější filmy připomíná nějakou počítačovou arkádu. A autismus stejně jako dřívější naivita vesnického balíka nejsou dostatečnou omluvou pro tupé charaktery... ()

kikuka

So long have I waited..či sa oplatilo? Ale aj áno, hoci som si od nadšenia neobhrýzala nechtíky, ani som nemala náladu zisťovať a overovať fyzickú kapacitu môjho telíčka. Chocolate vlastne poskytla akýsi slušný základ, ktorého plusy nemožno poprieť, no na to, aby bola niečo extra (87% horká s chilli / pomarančom) predsalen nemá. Bojové scény, ich choreografia a spád majú progresívnu tendenciu, hoci..ten správny švih narúša akoby nedôvera (neviem si to inak vysvetliť) v schopnosti Jeeja Yanin, ktoré vyústili v nasadenie kamerových "trikov" v podobe rozdielneho snímania / projektovania jednotlivých scén. Žiaľ, občas je to vidno až príliš Jednoducho, údery a kopy a pohyby celkovo pomerne často postrádajú švih a silu, ktorú vyžadujú. Rovnako by som bola opatrná s komparovaním s Tonym Jaa, ktorý dosahuje vyšších hereckých kvalít ;-) Pinkaew sa tak trochu vyžíva v citáciách seba (až je to otravné), filmov Brucea Lee (najma vo zvuku a v "odpisovaní" setov a onoho "mňauuuuuuuuuu!" Brucovi tak vlastnému) a mnohých ďalších (Lady Snowblood a jeho odvodeniny). Narf. ()

mysiak

Tak čo povedať k Duchu Boja...očakávanie bolo celkom na mieste..a film ma nesklamal...príbeh je nepodstatný..čo je podstatné..originálne kopírovanie Jackieho Chana, Brucea Leeho a hlavne Tonyho Jaa...a bitky ktoré neboli zrýchlené ako v ostatných kung-fu filmoch..ale reálne, a hlavne bolestivé..skvelá akčná kung-fu vec ()