2012

• USA 2012
USA, 2009, 158 min (Alternatívna 151 min)

Réžia:

Roland Emmerich

Kamera:

Dean Semler

John Cusack, Amanda Peet, Chiwetel Ejiofor, Thandiwe Newton, Oliver Platt, Tom McCarthy, Woody Harrelson, Danny Glover, Liam James, Morgan Lily, Zlatko Burić (viac)

V roku 2009 objavil indický vedec Dr. Satnam Tsurutani (Jimi Mistry) v bývalej medenej bani vo svojom rodisku obrovský nárast teploty zemskej kôry. Po viacerých kontrolných prepočtoch si je absolútne istý, že tento nárast spôsobili nezvyčajne silné slnečné erupcie – a že sa do troch rokov zemská kôra začne roztavovať! V dôsledku toho sa tektonické platne zemskej kôry stanú nestabilnými a rozlomia sa, čo spôsobí megatsunami, výbuchy sopiek a zemetrasenia – a Zem sa stane neobývateľnou... Americký prezident Thomas Wilson (Danny Glover) do problému zasvätí svojich kolegov z G8 a krátko nato začne svoju činnosť tajný medzinárodný vládny program, ktorého úlohou je vypracovanie a príprava núdzového plánu – ibaže ten, žiaľ, nepočíta so záchranou všetkých ľudí... V Číne sa začne rýchla stavba niekoľkých árch, na ktorých si miesto okrem zvierat, umenia a ľudí, ktorí sa on zaslúžili svojimi zásluhami, môže kúpiť aj hŕstka vyvolených, ktorým nerobí problém zaplatiť za miestenku miliardu dolárov! V roku 2012 sa rozvedený nie veľmi úspešný spisovateľ Jackson Curtis (John Cusack) vybral spolu so svojimi deťmi Noahom (Liam James) a Lilly (Morgan Lily) z rušného Los Angeles na prázdniny do nádherného Yellowstonského národného parku. Vďaka sérii zvláštnych okolností sa však práve tu Jackson tiež dozvie o hroziacom konci sveta - a je pochopiteľne odhodlaný urobiť všetko pre to, aby zachránil svoju rodinu! Lenže to sa ľahšie povie, ako urobí, pretože katastrofa nebývalých rozmerov sa už dávno začala... Preto Curtisovci neskôr len tak-tak uniknú z do oceánu sa neskutočne rýchlo prepadávajúceho Mesta anjelov, musia utekať pred explodujúcimi sopkami a vôbec sa majú čo oháňať, aby sa nejakým zázrakom napokon predsa len dostali k prísne stráženým archám - skôr, než svet, ako ho dnes poznáme, pohltia vody potopy biblických rozmerov! Je jasné, že v tomto nemilosrdnom boji s rozbesnenými prírodnými živlami môže rozhodnúť každučká sekunda... (TV Markíza)

SiMMaS

Nějak zvlášť těmto katastrofickým filmům neholduji a tenhle byl jedno velké klišé. Celkově mne nějak moc ani nebavil. Ta hvězda je jen za efekty, které byly výborně provedené, ale bohužel také dost nereálné. Například tsunami se na oceánu projeví naprosto minimálně, takže žádné obrovské vlny, co by převrátily loď (to jen jedno z mnoha, nechci být hnidopich). Ale nejlepší scéna - kdy se Himalájemi valí voda - ta se povedlo. ()

AxelWers

Pre mnohých rozporuplný film. OK beriem to tak, že Emmerich sa rád vyžíva v takýchto filmoch, tak prehliadnem viacero nezrovnalostí a miestami neskutočne naivný dej. Špeciálne efekty boli výborne, čo je plusom tohto filmu. Mne sa to páčilo. ()

kluzo

O co méně nápadu, o to více klišé. Tolik "katastroficko-hrdinských" klišé a rádoby dojemných, avšak většinou zbytečných, keců v jednom filmu, aby člověk pohledal. Podivín, který má pravdu, ale nikdo mu nevěří, pomalí důchodci (akorát v tomto filmu nemají chodítka, ale jezdí v autě), charakterní oficiál, který nakonec posbírá odvahu a postaví se bezcharakternímu, úniky za sekundu dvanáct, neskutečně kvalitní, až nezničitelná auta, otec, volající synovi, který musí zemřít, smrt kamaráda v přímém přenosu přes satelitní telefon, atd, atd. Místy mi to připadalo jako parodie, a to netrpím emmerichofóbií. Herecké výkony hodnotit nelze, neboť ve filmu, byť má 2h37min, se skoro nehraje. Triky dobré, ale jen na tricích nelze postavit kvalitní film, i když jak se tady dívám po těch hodnoceních, tak dost lidem to stačí. ()

BaronDevil

Popravde jedine, co mi brani,a bych nedal ODPAD je to, ze jsem na tom byl v kine a mrzelo by me zaplatit za absolutni odpad penize. Kdybych mel vyjmenovat nelogicnosti ve filmu, asi by se uz vic komentaru na uvodni stranku neveslo, takze jen napisu, ze film ve me zanechal stopu, kterou bych nejradeji zalil sadrou a pak rozmlatil kladivem. Kdyz uz jsem myslel, ze memu trapeni v kine je dost a konec se blizi, dorazily me hlasky jako: CO MUZE BYT (v Himalajich) V 8000 METRECH NAD MOREM ZA PEVNOU PREKAZKU? Co by to asi tak mohlo byt ze? A uz vubec nebudu komentovat krasne cistoucke modroucke nebicko mesic po vybuchu supersopek... Autor si zjevne spletl pojmy katastroficky snimek a Katastrofalni snimek. ()

Drakenovec

Námět je docela dobrý, někteří herci jsou dokonce i sympatičtí a hrají dobře, ale tím to asi končí. Scény jsou plné zbytečných pasáží, které akorát film zbytečně protahují a ubírají na celkové kvalitě a jako poslední je zde spoustu nelogických věcí, kterých si všimne opravdu každý. Já osobně si u filmů na logice vůbec nijak nezakládám, ale když je to zjevné na první pohled, tak mi to docela vadí. A když to tak celkově shrnu - nudný film, u kterého jsem opravdu nevydržel. 2 Hvězdy, ale to pouze jenom za nápad, který by ale mohl mít určitě lepší zpracování a také za nějakou tu pěknou animaci, kterých bylo ale bohužel málo. ()

PenaPP

Myslím, že tenhle film zdaleka nevyužil svůj potenciál. Jak už tady psalo několik lidí, efekty byly výborné, ale bohužel logika občas dost chyběla. Obsazení sice nebylo špatné, ale ani herci jako Danny Glover, Woody Harrelson, Oliver Platt, atd. celkovému zážitku z filmu moc nepomohli. ()

redwik

Rok 2012 je spojovaný s apokalypsou ktorú predpovedá Mayský kalendár, no som rád, že tento film na tejto hlúposti príliš nelipne. Celé je to urobené realisticky (samozrejme až na pár únikov pred smrťou v poslednej sekunde, ktoré ale k filmu jednoznačne patria) a oveľa lepšie, ako napríklad v knihe Doména, ktorú napísal Steve Alten. Myslím, že približne takto by to bolo aj v skutočnosti, keby sa niečo podobné udialo, preto sa mi to páčilo. Tento katastrofický film dávam o trošku vyššie ako ostatné, pretože tu nešlo len o jedno zemestrasenie, výbuch sopky či tsunami, ale o všetko naraz. Vo filme sa dokonca v roli šialenca (alebo jedného z mála normálnych?) mihol aj Woody Harrelson, čo, aspoň pre mňa, išlo len do plusu. ()

KafuR

Pokud po skončení tohoto filmu nechcete vytahovat dálkový ovladač z televizní obrazovky, tak musíte doufat, že všechno to, co zde bylo ve více než dvou hodinách zprostředkováno, mělo za úkol pouze pobavit a názorně ukázat, jak nemá vypadat film zachycující realitu všedního dne. Dělat si starosti o hlavní postavy není v podstatě možné, jelikož ty jsou asi školeny matrixem a vědí, že opravdový svět vypadá jinak, což jim umožňuje projíždět mrakodrapy limuzínou, bez újmy prolétávat sopečným popelem a ještě se přitom tvářit tak, že to vypadá, že se snad (??) strachují o svou budoucnost. Megalomanské zpracování je nicméně úchvatné, pohledy na kontinenty mizející v hlubinách vod skvělé a stejně skvělé je i trefné zpracování charakterů jednotlivých postav zastupující etnika celého světa, přičemž je chvályhodné, že se režisér nezaleknul rýpat i do smetánky lidstva. ()

tranquill

"Já na ni nekoukal... Tak si pospěšte, konec se blíží... " S přibývajícími zhlédnutími jsem přidal další hvězdu. Pořád se mi to líbí a já prostě ty velkolepé katastrofické produkce mám rád, ať si kdo chce, co chce říká... :-) ()

HOFMAN

Před 21. prosincem 2012 bych hodnotil třemi hvězdami. Nečekal jsem žádný parádní scénář, ale pořádnou akci a totální destrukci. Toho jsem ale nakonec dostal málo. Dostal jsem málo destrukce a mnoho žvástů o nesmyslech. ()

Whitebeard

Moje čtvrtý shlídnutí filmu, poprvé ve full HD. A tady to poprvé trochu zaskřípalo. Vizuální efekty jsou špičkový i po těch pěti letech, o tom žádná a tady to řadim stále ke špičce. Nicméně ta digitální kamera je peklo, jak kdybych koukal na telenovelu nebo Cesty domů. Klasický hollywoodský filtry ve scénách bez efektů vyloženě chybí a je to jak nebe a dudy, jak koukat na dva filmy. Jinak zůstávám i nadále u svého hodnocení 4* ()

rainman93

Emmerich pravděpodobně používá filmové řemeslo jako určitou formu terapie z panické hrůzy po konci světa. Naštěstí pro něj i pro nás to zatím vždy dopadlo dobře, víceméně. Opět nás válcuje povedenými digitálními efekty a stává se modlou všech, kteří věří horoskopům. Nicméně se nemohu zbavit dojmu, že se jim tak trochu vysmívá... Za to má hvězdu k dobru! ()

caramell

Byl jsem na tom tenkrát v kině a musím říci, že film se mi líbil. Jsou tam úsměvné scény a zároveň i scény, ze kterých mrazí - úmrtí indického vědce, demolice Los Angeles... Ale pak tam je řada klišé, třeba to, že tam za každou cenu musí být někdo zlý. Možná by se mi to i více líbilo jako souboj lidí a matičky Země než souboj matičky Země, a lidí, kteří jdou proti jednomu člověku. Ale OK. Rozhodně zajímavý film. ()

Katcat

Nedám jednu hvězdu jen proto, aby Emmerich neplakal. Co víc od něj čekat. Z tohoto filmu smrdí Amerika až k nám do Tuklat. Záběr s letadlem, které prolétne těsně pod padajícím cosi, mě zbavil veškerých iluzí o americké drama tvorbě. Vlastně celkově o Americe. A o mekáči. A Applu. ()

katmandzoo

Nerozumiem prílišnému podhodnoteniu tohto filmu. Podľa môjho názoru ide o jeden z najlepších katastrofických filmov všetkých čias. Ak by mal nastať koniec sveta, tak si to predstavujem nejako takto. Monumentálne, veľkolepé, deštruktívne, so všetkým, čo má kvalitný katastrofický film obsahovať. Roland Emmerich je majstrom tohto žánru, čo nám potvrdil aj v jeho predchádzajúcich filmoch s podobnou tématikou, ako Deň nezávislosti, Deň po tom, 10 000 prd Kristom, či Godzilla. U mňa panuje spokojnosť. ()

ViktorS

Deštrukcie je tu skutočne dosť, občas až prehnane dosť, ale predsa len je to hlavné lákadlo tohto filmu. Takže ten kto má rád deštrukciu bude mať aspoň trocha rád tento film. ()

geek.ondra

Velkolepé a trikově úchvatné pasáže se střídají s odpornou a nudnou vatou. Kdyby těch výbuchů bylo víc než těch dialogů tak jdu i na tři. Aspoň že ty nudný části dost často zachraňuje kouzelný Oliver Platt a magor Woodyho Harrelsona. Další Emmerichovská kravina ale tentokrát celkem použitelná ()

Zemřel herec George Segal

Zemřel herec George Segal

24.03.2021

Ve věku 87 let zemřel v kalifornské Santa Rose americký herec George Segal. Zprávu médiím oznámila jeho manželka Sonia s informací, že příčinou úmrtí byly komplikace po operaci srdce. Držitel dvou… (viac)

Emmerich chystá další katastrofu

Emmerich chystá další katastrofu

25.06.2016

S trojkou Dne nezávislosti to zatím nevypadá moc růžově, i kdybychom se jí ale dočkali, Roland Emmerich nejdřív natočí sci-fi Moonfall. Studio Universal film popisuje jako kombinaci 2012 a Blízkých… (viac)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Den nezávislosti 2... a 3?

Den nezávislosti 2... a 3?

14.11.2009

Tenhle Emmerichův trik už známe. Pokaždé, když chce přitáhnout pozornost k novému filmu, vytasí se s řečmi o pokračování svého největšího hitu (Vin Diesel podobně používá bludy o dalším Riddickovi).… (viac)