Darca

• Česko Dárce (viac)

Jonas vyrastá v idylickom svete, kde existuje len šťastie. Ľudia nepoznajú utrpenie, vojny, násilie, strach ani bolesť. Základom sveta je jednotvárnosť - rovnaké domy, rovnaké oblečenie, rovnaké rodiny. Na okraji spoločenstva žije jediný držiteľ a strážca všetkých pravdivých spomienok ľudstva - Darca. Jeho prostredníctvom Jonas získava to, čo nikto iný nesmie vedieť - pravdu o skutočnom živote a skúsenosti predchádzajúcich generácií. Jonas začína chápať, že jeho spoločenstvo žije v ilúzii dostatku a bezpečia za cenu absencie citov a možnosti voľby. Ľudia necítia emócie, lásku, vášeň, priateľstvo, nevnímajú farby. Pocit harmónie je vytváraný umelo. Jonas objavuje najtemnejšie stránky utopického sveta. Každý v spoločenstve je pomocou každodenných injekcií zbavovaný všetkých zlých spomienok a zážitkov. Ich svet je podvod, denne zaplatený smrťou nepohodlných ľudí, v prospech riadenej existencie. Tvárou v tvár tejto skutočnosti Jonas už nedokáže žiť ako predtým. Čelí ťažkému rozhodnutiu, ktoré ovplyvní nielen jeho vlastnú existenciu, ale aj budúcnosť celého sveta. (TV JOJ)

Dexies

hezká výprava, zajímavý příběh, ale něco tomu chybí, že by lepší závěr? ... každopádně film neurazí a dobře se na něj kouká, lepší průměr ... ()

Meily

Blbost, blbost.... a to jsem si nejdřív přečetla knížku, která ne že mě nadchla, ale řekla jsem si fajn, není to zas až tak špatné, ale film? Úplně zmrvený! ()

gomecz

Oficialni predlohu neznam, ale po prvnich par zaberech jsem si okamzite vybavil "Ten bajecny den" od Ira Levina a vlastne az na par detailu jsou si oba - rozhodne ne postapokalipticke, spise post socialisticke - svety velmi podobne. Pro me byl film prijemny zazitek, ne pro audio visualni exhaustovani smyslu, jak je to "trendy" u dnesnich megafilmu, ale pro jeho nadcasove poselstvi. Ovsem pokud nekdo dava prednost hladovym hram, poslenimu silenemu - silenemu maxu nebo vybuchujicim kamenum z remake souboje titamu, tak pro takoveho divaka bude film odpadem. ()

Janead

Někdo může brát Dárce jako další americký nesmysl, ale na mne osobně udělal silný dojem. Po skončení toho filmu jsem zůstal sedět na křesle jako přibitý a musel jsem nad tímto příběhem neustále přemýšlet. Naprosto jsem si oddechl za to v jaké době žijeme. Kladl jsem si spoustu otázek. Jaké by to bylo žít ve světe, kde by neexistovaly emoce a hlavně láska.. Jaké by to bylo vidět svět jen ve dvouch barvách. Žít ve světe, kde by jsme meli vše do detailu naplánované a kde by jsme museli úplně vše dodržovat... V dnešní době si každy stěžuje a vše bereme jako samozřejmost a neuvědomujeme si, že to může byt o dost horší.. Mne osobně tento film vede k zamyšlení v tom pozitivním směru, takže mohu jen vřele doporučit. ()

Jimclark

Námět se mi líbil, vývoj děje ovšem jen sotva tak do poloviny, a vyvrcholilo to želbohu naprosto nesmyslným a nedomyšleným koncem, navíc v podání nesympatických herců kteří ve mně nevzbudili jakékoliv emoce. A to včetně nepochopitelně huhňajícího Jeffa Bridgese, to jediné co by mě o tomto filmu ještě tak zajímalo, jestli to měl dané ve scénáři, nebo si zrovna nechal nastřelit nový zuby? Doufám, že český dabing to spraví, protože v originále se to vážně nedalo poslouchat. S odřenýma ušima 50%. EDIT: Teď jsem se dozvěděl, že Philip Noyce režíroval i Salt s Angelinou Jolie, který jsem za nedotažený konec taky už kdysi zkritizoval, takže on je na to zdá se levej vždycky. ()

Einna

Film který je podle mě nedoceněný. Pro mnoho lidí nudná vykrádačka, mě osobně dostane pokaždé když ho vidím. Herecké obsazení podle mě velmi dobré. Hudba od Marco Beltrami, který vytvořil hudbu k Vřískotu nebo Já, robot, skvěle pasuje s nádhernými barevnými záběry, plných emocí, vyvolává ve mě pocit štěstí, naděje, chuti poznávat svět. Film rozhodně není tragédie, mě pro film with a message ()

Brick.s

No, musím uznat že tento film mě docela překvapil a to příjemně. Utopické "město" se mi líbilo a i herci byli přesvědčivý. Co dodat, na pět hvězd to sice není ale čtyři si to zaslouží určitě. ()

Mat.t

Uponáhľané, s malým, resp. nedostatočným dôrazom na to, o čo v celom išlo, aj kniha je krátka, ale podstatu vystihuje dostatočne. Tu, sú pre niektorých zbytočné, alebo otrepané myšlienky, ale dosť zásadné pre fungovanie ľudstva ()

Jirkacek

O tom, že není dárce jako Dárce jsem se přesvědčil při shlédnutí tohoto stejnojmenného filmu z roku 2014, který mne velmi překvapil. A hned musím dodat, že příjemně, jelikož celý děj byl velmi zajímavý, netradiční a odsýpal tak svižně, že těch 97 minut uběhlo jako voda. Nejdříve jsem si myslel, že se nám pokazil televizor, respektive, že nefungují barvy, protože začátek filmu byl černobílý, ale záhy se vše vysvětlilo. A už v průběhu filmu mne napadaly různé otázky, zda se opravdu v budoucnu něco takového stane, jestli je to možné a zda společnost bude opravdu takto utlumena. Odpovědi se doufám nikdy nedočkám. A o co vlastně šlo ? Na začátku jsme se doma seznámili s relativně malým společenstvím lidí, kteří přežili globální katastrofu světa a poté byl vytvořen jejich malý ostrov, vznášející se v oblacích nad zbytkem Země. Jejich společnost žila v idylickém světě bez válek, hladu, rasové nesnášenlivosti, měli stejné oblečení, jednotné domy, rodiny bez příbuzenského vztahu, prostě hrůza. Jejich život řídí jakási rada starších, která jim předurčovala, co budou jako dospělí dělat za povolání, jejich pohyb hlídaly drony, opustit společenství bylo zakázané a pokud někdo vykazoval rozdíly, byl umlčen a zabit. Jelikož však tito lidé neměli v sobě žádný cit a to díky lékům, které každé ráno povinně každý člověk musel pomocí injekce do svého těla aplikovat, nemohli cítit lítost nad úmrtím, dokonce ani nevěděli že existuje smrt, neznali lásku, závist, barvy zkrátka nic a hlavně si nic nepamatovali z vlastní minulosti. Tedy až na jednoho člověka, jménem Dárce, kterého si zahrál Jeff Bridges, jehož popularita byla u mně na neutrální úrovni. Dárce jako starší člověk měl jednoho dne předat své paměti a zkušenosti z minulosti svému nástupci, mladíkovi jménem Jonas, jehož si střihl Brenton Thwaites. Příjemné vzpomínky pro něj byly milým překvapením, ale když došlo na smrt a války, Jonas svůj úkol přestával zvládat. Nicméně tak pochopil, v jakém světě lží vlastně dosud spokojení lidé žili a rozhodl se s tím něco udělat. Začal u dívky Fiony, kterou si zahrála velmi sympatická Odeya Rush, se kterou Jonas vyrůstal od malička, a do které se zamiloval a ve svých citech pokračoval dál, což ale nemohlo uniknout šéfové celého národa jménem Chief Elder. Tu si zahrála Meryl Streepová, kterou odjakživa nesnáším a ani v tomto filmu Dárce si u mne žádné sympatie nezískala, protože za každou cenou chtěla Jonasovi zabránit v tom, aby své nové vědomosti předával někomu dalšímu. Byl jsem zvědav, kam až své tažení dovede jak Jonas, tak Chief Elderová a jak film vlastně dopadne, protože to všechno vypadalo hodně zajímavě. Děj mne neustále udržoval v napětí a i když se v něm odehrávaly většinou rozhovory mezi Jonasem a jeho Dárcem, nenudil jsem se. Nicméně mi v něm chybělo nějaké výrazně velké překvapení, obrat, změna, něco co by mne ani ve snu nenapadlo. Jistě, už ten samotný nápad natočit takový film byl skvělý, ale k dokonalosti tvůrcům chyběl jeden krok. Jak je vidno z mého komentáře, tak mne Dárce hodně zaujal a proto jsem si jej na začátku roku 2019 koupil na blu-ray disku a velice jsem se těšil, až se na něj podívám znovu. Opět jsem se tak jednoho večera ponořil do světa lidí, žijících na malém kousku země mezi obláčky a náležitě jsem si všechno užíval. Ani po druhém shlédnutí jsem nebyl zklamán a investovaných peněz do modré krabičky jsem rozhodně nelitoval. Už ten pohled na krásnou Odeyu stál za to ! Přesto jsem byl zase nespokojen se závěrem filmu, který si podle mého zasloužil ještě pár minut navíc, ještě nějaké pokračování, jiné rozuzlení a možná i bombastické překvapení, které si tvůrci nechali ve filmovém pytlíku schované. Kdo ví, třeba se v budoucnu dočkám pokračování Dárce, ale v to ani nedoufám. Otázky tedy dál zůstávají nezodpovězeny a na závěr dodávám, že moje prvotní hodnocení jsem po druhém shlédnutí nezměnil. Suma sumárum, Dárce si u mne vysloužil čtyři darované hvězdy ****. () (menej) (viac)

vanTrilobit

Na rozdiel od Divergencie, toto má aspoň nejakú atmosféru. Trochu tínedžerské sci-fi, s patričným nánosom naivity. V pelotóne všetkých sci-fi filmov – lepší priemer. ()

PanIncognito

Tohle je slušná práce nejen pro náctileté. Hezké jsou zde technické aspekty. I přes lehké klišé jde o akční a věcnou podívanou. :) (viděno s dabingem) ()

Bobby_Fisch

Jsem sám, kdo tento film vnímá jako jednu obrovskou metaforu fungování tohoto a budoucího světa? Možná, že nás mnoho není, kdo si to jsou pod vlivem davové hypnózy schopni vůbec připustit. Vlastní zpracování snímku není až tak důležité, k tomu bych některé výhrady našel. ()

TheFilmThief

Poněkud nešikovné zpracování, ale svou myšlenku to přece má. V poslední době s podobnými postapokalyptickými filmy se společností kontrolovanou zvrchu roztrhl pytel. Nechybí ani hlavní ŠESTNÁCTILETÝ hlavní hrdina (vážně, co je tak úžasného na tom věku? je úplně všude) kterému se nyní otevírá budoucnost. Ale co si budeme povídat, je tu toho hodně. Smrt nebo potrat je prostě jen "vyřazení" čili hraní se slovíčky. Společnost je co nejvíce zbavená emocí (hele 1984!). Samozřejmě tu máme typické sentimenální klišé, co se týče lásky nebo pojetí války a jiných hnusných věcí, které "normální" společnost přináší. Ale jako proč ne? Není to velkofilm, ani není nijak extra dlouhý a kdy naposledy se v nějakém filmu (kromě The Walking dead a to je ještě seriál) zachraňuje dítě, "určené k vyřazení". Takže jo, ve filmu toho chybí hodně, ale... ale bráno s rezervou a trochou namáhání mozkových závitů to dává dohromady nějak smysl. ()

darius1706

Ach jo, já jsem technicky založený člověk, takže už to samo o sobě říká, že je více méně zázrak, že jsem nedal odpad. Ale pojďme popořádku. Když to začalo, chvíli jsem se škrábal na hlavně a přemýšlel, jestli jsem to už neviděl. Námět civilizace po nějaké apokalypse, která neví nic o minulosti, maže si paměť a dělá se poslušnou prášky, kdy tam jen omezená skupinka lidí začne prozřívat, to už jsem viděl tolikrát. Ale budiž, říkal jsem si, nepodělejte to, třeba to bude dobrý. Jenže - a teď přijde ten majstrštyk - ona si ta civilizace na minulost nějak vzpomíná, mají institut tzv. Dárce, který blíže nespecifikovanou metodou přenosu informací (prostě se chytne s někým za ruce a je to vysvětlené) dokáže předat vzpomínky na minulost dalšímu joudovi - Příjemci. No a není chytřejšího nápadu, než vybrat za tohodle joudu pubertálního maníka, kterému jako jednu z prvních akcí nařídíte, aby vysadil prášky, co ho drží na uzdě ve všech směrech a druhou věc, že může lhát. Co se překvapivě nestane? No, jednak se mu začnou konečně zapalovat lejtka, takže první, co ho napadne, je to všechno vykecat rajdě ze střední a ještě o tom, co dělá, může vesele lhát. Dějové linky ve středu jsem zapomněl, a to jsem to dokoukal před pár minutami, každopádně cílem hry je prostě někam dojít, tam přejít hranici a to způsobí, že se stane blíže nespecifikované cosi, co dokáže během pár sekund přebít všechny medikamenty a drill, co lidi mají a ještě jim dokáže ukázat vzpomínky na něco, co nikdy nezažili (to není ani spoiler, tohle vykecali asi po prvních 10ti minutách filmu, takže zbylých 87 minut člověk čekal, jestli se to tedy podaří nebo ne). Zbytek filmu máme záběry z demonstrací, kouká tam Mandela atd. A jako třešnička na dortu dojde k nějakému baráku, co je však v něm se nedovíme, takže zase na prd. To ani nemluvím o tom, že hlavní "záporačka" Streepová, která měla také být vymytá, tak dokázala vést diskusi o něčem, co vědět neměla, prostě totální galimatyáš. No nic, uzavřeme to, jednu hvězdu za Jeffa Bridgese, kterého mám jako herce rád a i když námět byl takhle zprzněný, tak to zahrál dobře no a tu druhou hvězdu za to, že i když to byla hovadina, tak odpad si to nezaslouží. Tím ovšem jinými slovy říkám, že znám i horší. Je to škoda, i když je to profláknuté téma, tak evidentně prachy a herce na to s tím naložit lépe byly. ()

Foltest

Aj, tak Dárce mě bohužel dosti zklamal. Děj je opravdu přihlouplý. Jakože proti té zákloadní premise já v zásadě nic nemám, ale to provedení byl čirý bizár. Především konec s překonáním jakési prapodivné hranice, celá ta cesta s Gabrielem, prapodivný způsob předávání paměti a nepříliš přesvědčivá antagonistka bez pořádné motivace. Film není příliš dlouhý, takže zcela chybí čas rozvinout vztah mezi protagonistou a jeho vyvolenou. Ten tak působí uměle a filmaři ho na dívaka takříkajíc hodí. Stejně tak ten protagonistův přerod v rebela na mě prostě působí tak nějak.... nepřesvědčivě, prapodivně. Moc nevím, jak to popsat. Celé je to dějově takové plytké, bez pořádného nápadu či dokonce zvratu. Dárce je podprůměrné sci-fi, jehož zhlédnutí jsem si klidně mohl odpustit. ()

Dárce a Piráti z Karibiku

Dárce a Piráti z Karibiku

22.11.2014

Čtvrtí Piráti z Karibiku vydělali miliardu dolarů, zároveň se ale dočkali tak tristního přijetí, že u Disneyho s pátým dílem nepospíchají. Scénář byl sice hotový už v roce 2011, producent Jerry… (viac)