Evangelium: 1.11 Monstrum

• Japonsko Evangelion shin gekijōban: Jo (viac)

Píše se rok 2015, 15 let po události, která změnila celý svět - objevení jednoho z andělů. Z obřího Tokya zbyla jen malá pevnost Tokyo - 3, kde sídlí organizace NERV. Právě její vůdce Ikari je ten, který navrhl jedinou účinou zbraň proti andělům - Evangeliony, obrovské roboty. A právě ve chvíli, kdy na město zaútočí další anděl sem přijíždí i Ikariho syn Shinji, který je záhy postaven před nelehkou volbu a nedobrovolně se také stává loutkou na šachovnici mocných, kteří ani nevypadají, že jim jde o záchranu zbytků civilizace. (kaspar)

honelnik

Ocividne nie som cielovka anime, otazka je - kto je? Je Evangelium hardcore scifi? A co potom tie detinske momenty? Preco mi tu podsuvaju namydlene cecky 14 rocnych skolaciek? Ako to uz byva s vacsinou Japonskych veci - proste to treba prekusat. Premisa je extremne zaujimava - Anjeli prichadzaju na zem s cielom resetnut ludstvo. Preco? Nevieme, preco su nasou najlepsou zbranou obri roboti pilotovani teenagermi? Nevieme. A ani to netreba vediet (aj ked dufam, ze dalsie diely to osvetlia), pretoze Evangelion absolutne exceluje v atmosfere - priprava EVA na boje, zvoz transformatorov a vojenskej techniky z celeho Japonska, obranne mechanizmy, samotne "modularne" Tokyo 3 a jeho prevedenie su absolutnym vitazstvom industrialneho designu nad obsahom. Zbytok som velmi ochotny pretrpiet, pretoze v dnesnych filmoch sa takato pozornost k detailom len tak nevidi. Pre vacsinu populacie v podstate nepozeratelne, pre par ludi to ale bude obrosvky zazitok. ()

merigieren

Bezduchá mlátička :-) i když se tady řeší vztahy mezi chlapcem, kterého nějak napasovali do robota (proč ???) a dívky z robota druhého. Jinak jde jen o neustálé souboje s anděli přicházejícími od někud (bůh ví co jsou zač) a postupně se vyvíjející grafiku výbuchů. Z počátku mi to připomínalo programování v pascalu, když jsme dělali atomovku pomocí forcyklu a kružnic. A zvuky nejsou o moc lepší. Nikdy sem neviděl seriál a ani to neplánuji, dík náhodě jsem měl možnost skouknout tohle dílko a nevím co na tom ostatní vidí. I pokémoni sou zábavnější... ()

strikeman

V anime nejsem zatím až tak kovaný, i když pár zásadních kusů, které mi doporučili mí kamarádi-fanoušci žánru, jsem již měl možnost posoudit. Evangelion dle mého soudu trpí celkem častým neduhem těchto děl, a to dost jednoduchým scénářem. Jinak zajímavá podívaná... ()

Hapretor odpad!

Bože proč??? Japonci se tady opět u mě vytáhli. Bohužel směrem dolů. Občas opravdu narazim na libůstku jako je tato. Pak mám vztek, že jsem od toho očekával úplně něco jiného. Souboje, které by vlastně mohly být to nejlepší, jsou to nejhorší, celé je to zase protkané nějakou zvrhlou "japanese philosophy", která z toho dělá nesmírně nudnou, táhlou a nesmyslnou podívanou. Tvůrci nejspíš chtěli divákovi nabídnout velký prostor pro zamyšlení a pospojování si určitých souvislostí, vlastně nejspíš vytvořili takový animovaný "jinotaj" - mám já za potřebí přemýšlet u filmu? - ještě k tomu animovanýho? - NE! Fakt nuda, fakt zklamání, fakt smůla, fakt škoda času, fakt je mi líto mých očí. P.S. Ale je to pořád lepší než "Pokémoni". ()

tuwanakha

Postkatastrofický sci-fi film Evangelion 1.11 mě oslovil tradičně propracovanou kresbou japonských animátorů a zajímavým scenářem, který se lehce odchyluje od seriálu. Využití odkazů bible se stává v posledních letech novou módou, ale zde jde přece jen o nový pohled. Zemi napadají postupně tajemné obří bytosti - "andělé", kteří se jí pokouší zničit. Japonské centrum ochránců vyvinulo obří robotické brnění či spíše kyborgické stroje, které je ovládáno náctiletými "piloty". Hlavní postava animované série - Shinji je psychicky nevyrovnaný kluk, jenž po smrti své matky hledá své místo ve společnosti. Poměrně snadno si získává kamarády, ale on touží po jediném - uznáním od svého otce, významného vědce Ikariho... ()

drankeryth

Animak plny akcie a bizarnych stavieb a este bizarnejsich nepriatelov:) V tomto japonskom filme sa vystrielalo rozne typy nabojov a skoro neustale v nom strielali. Neviem preco teenageri ovladali tie stroje, ze by sa do nich dospely nezmestili? Hmm, nepochopil som to doteraz. ()

foundation

Každý kto si chce vychutnať staronový Evangelion 1.11 by mal mať pozretý pôvodný seriál, to je podľa mňa bez debaty pretože aj keď tento film viac menej zatiaľ kopíruje dráhu originálu predsa je to už trochu o inom. Vizuál samozrejme lepší ale nie je za každú cenu prehnaný, postavy a príbeh naopak trochu stratili aj keď to nie je nijak kritické. U podobného filmu ktorý je postavený zatiaľ ako čistý remake mapujúci udalosti seriálu ktoré sú dlhšie takmer o 50 minút ale jednoducho považujem za absolútnu nutnosť poznať originál aby som si plne a bez problémov mohol bahniť nad novým spracovaním. Rebuild Evangelionu po prvom filme teda zatiaľ považujem za niečo čo je urobené a myslené oveľa viac pre tých ktorí sú dobre oboznámený so všetkými ( AJ ) drobnosťami ktoré sa odohrali v seriáli. Ja som si to užil výborne takže 90 percent. Objektívne by to bolo asi o trochu menej. Uvidíme ako to bude pokračovať, počul som niečo o tom že filmy by mali neskôr nabrať úplne iný smer a drasticky sa odkloniť od pôvodného príbehu. ()

papaguy

Děj se více zaměřuje na vnitřní svět Shinjiho. Vývoj postavy dostává více prostoru na úkor akce. Ale vůbec to nevadí. Trochu matoucí je alternativní konec. ()

messi@h

Vzhledem k tomu, že mám anime moc rád, není moje hodnocení nijak nadšené, rád bych dal víc, než 3*. Problém je, že Evangelion 1.11 nefunguje jako samostatný film. Dospělý člověk se tak musí pozastavovat nad otázkami, které nejsou vůbec zodpovězeny - např. proč musí EVA řídit jenom dítě a ne dospělý. Spousta věcí je proto minimálně na pohled nesmyslných. Dialogy jsou taky odstrašující,spousta rádobytechnických rozhovorů, které místy připomínají spíš prázdné řeči plné technických nesmyslů a výmyslů z teleshopingu. Hlavní hrdina charizmatu taky moc nepobral. A spousta dalších a dalších ale. Přesto dávám pořád relativně hodně, protože z filmu je cítit nadšení tvůrců a přes všechny zápory na mě do jisté míry zapůsobil. A taky bych nevěřil, že ačkoliv se animace docela dost podobá pokémonům, dovedou některé momenty působit zatraceně eroticky (hlavně první den hrdiny v bytě u jeho velitelky). ()

cyright

Jako člověk, který o nějakém NGE seriálu nikdy nic neslyšel, můžu k tomuto filmu zodpovědně říct jediné: WTF??? Že si v anime filmech udělají logika a smysl pro realismus výlet až někam za Pluto, to se dá předpokládat. Jenže když při tom tvůrci ani nepovažují za nutné uvést diváka do děje tak, aby se aspoň trochu orientoval v souvislostech, stává se z filmu jen jakýsi nápaditější Pokémon. ()

Sakinose

Tento film mě doslova uchvátil nejen svojí akčností a originalito příběhu, ale i nutností přemýšlet a to u mě znamená kvalitu.Má jasné místo v mojí top10. ()

-tHESWINe-

"Anime roku" na Tokyo International Anime Fair (TAF). Oh my god! Evangelion! Posledních pár let jsem s napětím sledoval plány Hideaki Anna na hraný celovečerní film. Toto je velice ojedinělá příležitost, kdy jsem vděčný že někdo zfilmoval Transformers (jejich (komerční) úspěch celkově pomohl v přesvědčování producentů vytvořit pokračování Evangelionu). No ale k věci - když přehlédnu fakt, že je zde recyklovaných poměrně hodně scén (pravda, některé jsou odlišně kolorované, autoři si s tím přeci jen nějakou práci dali), výsledkem je spojení několika prvních dílů kultovního seriálu, se zredukovaným patosem. Obrazovky v řídícím centru NERV a pár dalších věcí mají možná trošku zbytečně nový vizuální kabátek, přibylo trochu nahoty ... očividně se snaží přitáhnout nové diváky, i když nevím jak bude seriálu neznalý divák schopen strávit takovýto koncentrát. No ale je to proste Evangelion, s neskrývaným nadšením se těším na další díl. Viz také http://www.animenewsnetwork.com/news/2007-02-20/hideaki-anno-releases-statement-about-new-evangelion-movies. ()

fallanga

Prvních 5-6 episod seriálu, s lepší animací, trošku akčnější a hlavně s několika scénami, které v seriálu nebyly a které se pokouší vysvětlit zakončení příběhu na začátku, což je dobrý nápad, nával informací z konce seriálu je takhle rozprostřen už do prvních pár episod a je lehčí to potom všechno vstřebat. Ale pořád je to pouhá rekapitulace začátku. Sice dobře udělaná, ale vlastně toho moc nepřináší. Pro fanoušky Evangelionu je to přínosné, mohou si to pustit místo začátku seriálu, ale jinak je to prostě zbytečné. Lepší než jiné anime filmy, jako Relighty pro Death Note nebo vlastně i NGE: Death and Rebirth, ale jelikož já jsem si NGE neužil a nechci se na to podívat znova, tak je tohle pro mně naprostá ztráta času. ()

Scraffy

Veľmi, veľmi, veľmi dobré anime, ktoré má vynikajúci a originálny príbeh. Postavy sú dobre vymyslené a celkovo som sa do tohto snímku zamiloval. Plný počet je úplne právom. ()

Stejšn

Pro člověka, který není anime fanatikem a vůbec fandou japonské produkce, se tohle těžko hodnotí. Animace je hezká, i zvuky, ale z příběhu mě bolí hlava a prostě to nějak celé nepobírám. Taky mi to příjde děsně přehypované. Hodnocení radši dávat nebudu, možná až uvidím ostatní díly (jestli je uvidím). ()

Pharlap

Jelikož jsem vůbec nevěděl, do čeho jdu, byl jsem velmi překvapen z rychlého vtažení do děje.. Anděl.. Útok na město.. chlapec Shinji, který okamžitě prokáže své schopnosti.. No a následně další a další spletitosti, které se snad dozvím v dalším pokračování. V rámci žánru pecka. Především, kvůli nemilosrdnosti, s jakou si japonští tvůrci zahrávají s fiktivní budoucností lidstva. ()

Borecz

Paráda! Sci-fi, neblahá budoucnost lidstva, obří bojoví roboti...co víc si přát? Něco by se možná našlo, a sice znalost seriálu. Vzhledem k tomu, že jsem seriálem nedotčen, zdál se mi film poněkud příliš rychlý a příliš komplikovaný (zůstalo mnoho nezodpovězených otázek, včetně té nejpalčivější: co se to sakra děje?), ale doufám, že další pokračování tento nedostatek napraví, ovšem ani toto očekávání nemůže vynahradit pocit nevědomosti a příležitostného zmatení, který jsem při filmu pociťoval. To je ovšem asi jediná vada na kráse. ()