Utawarerumono

• Japonsko うたわれるもの (viac)
Japonsko, (2006–2022), 31 h 9 min (Minutáž: 23–25 min)

Rikija Kojama, Rjóka Juzuki, Mijuki Sawaširo, Jošimicu Šimojama, Daisuke Namikawa, Akeno Watanabe, Acuko Tanaka, Rie Kugimija, Šúiči Ikeda, Šózó Iizuka (viac)

Mladá dívka Eruru jednoho dne v lese nedaleko své vesnice najde těžce raněného umírajícího muže. Naštěstí pro něj je Eruru vnučka místní léčitelky Tsukuru, která o něj začne pečovat, dokud se za pár dní neprobere. Když se ale neznámý probudí, nepamatuje si vůbec nic ze své minulosti - ani vlastní jméno. Navíc má na obličeji podivnou masku, která nejde sejmout. Zvláštní je i to, že nemá špičaté uši a ocas, jak je pro obyvatele Eruřina království běžné.

Příběh muže, který ztratil paměť a začal nový život je v tomto seriálu ozvláštněn fantasy a místy i sci-fi prostředím stejně jako častými dějovými zvraty. (Genryuusai)

Recenzie používateľa DaweForeman k tomuto seriálu (3)

Utawarerumono (2006)

Jak už tu bylo mnohokrát popsáno, tak by se tohle anime dalo rozdělit na dvě části, na první tříčtvrtinu a poslední čtvrtinu. První část nám ukazuje celkem zajímavé fantasy, i když člověk už od začátku tuší, že tam nějaké to sci-fi bude. Je zde nádherně zobrazena různá válečná taktika, klasická japonská čest a co mě asi nejvíce zaujalo, tak prvek nepokrevní rodiny. Jakmile začala druhá část, tak jsem si řikal, že je to celkem pokažené, že se tam snaží narvat ony "Avu Kamy". Nakonec si ale člověk uvědomí, že to byl určitý přechod, který tam ani tolik nevadí, vzhledem k tomu, co se stane na konci. Závěr jako takový byl trochu odfláklý, protože i když se zde dostalo určitého vysvětlení, nebylo ono vysvětlení nějak pořádné. Stále zbývala spousta slepých míst, která by zasloužila vyplnit. Dále je pravda, že určité příběhy jednotlivých postav vypadají jako fillery, ale kdyby se jim tam dalo většího prostoru, pak by to bylo příjemným zpestřením, přece jenom jsem chtěl vědět o historii jednotlivých postav, proč mají takové postoje, jaké mají. Animace je trochu staršího provedení, ale není úplně špatná, až tedy na momenty, kdy je vidět počítačové provedení, které je opravdu amatérské. Hudba mě také nějak extra nezaujala. Přesto všechno stejnak čtyři hodně dobré hvězdy. ()

Icuwari no kamen (2015) (S02)

Po celém shlédnutí nakonec musím hodnotit jako slušné zklamání. Myslel jsem si, že se to postupně rozjede, vzhledem k tomu že to má 25 dílů, ale nakonec z toho vzešel jen dlouhý úvod pro teprve nadcházející zajímavé události. I když jsem každej díl hltal po příběhové stránce a říkal jsem, že oněch "25 minut" na díl je málo, jak to hezky všechno utíkalo, ale obecně jsem se nedočkal něčeho výslovně napínavého jako bylo předchozí anime. Co se týče návaznosti na předchozí anime, tak trvalo alespoň nějaký sedm nebo osm dílů, než jsem si to dokázal nějak časově a místně přirovnat. Další osm dílů přibližně čekat, až se dočkám opravdový návaznosti na předchozí události v předchozím anime a pak až na konci nějakého opravdu zajímavé situace. I když hlavní postava je zpočátku kvůli příběhovým událostem taková trochu iritující, tak se to dá ještě pochopit, ale poté co se mu navrátí vzpomínky, tak mě zklamalo, že se na tomhle faktu ani trochu nestaví. Nemusím ani zmiňovat, že spíše to vyjde jako harémovka ve sci-fi fantasy prostředí, než nějakej příběh plný různých politických, válečných a napínavých zvratů, tak jak tomu bylo u předešlého anime (ne že by v tomhle anime nebyly, ale nemají tu takovou váhu). V závěru bych pouze zmínil, že pokud tohle nedostane pokračování, které by mohlo být konečně to, co jsem očekával, tak to vyjde jako naprosto zbytečný počin o prodloužení příběhu v daném prostředí - spíše jako příběh s úvodem bez konce. Animace i hudba je na druhou stranu super. ()

Futari no Hakuoro (2022) (S03)

Tak poslední série z tohohle univerza je za námi a vypadá to snad už na kompletní konec - i když už na druhou stránku to tak vypadalo i u původního anime a bylo pak překvapení v podobě tohoto. Konečně jsme se dočkali něčeho zajímavějšího, ale bohužel ne natolik, aby se to dalo srovnat s prvním počinem této série. Začíná se tam trochu řešit politika - i když je to spíše více o řešení vnitrostátního konfliktu a vztahů mezi jednotlivými postavami. Bohužel to nelze ale popsat jen tímto obsahem, kdy celých 28 dílů má několik příběhových úseků, které se hlavně pak celkem rychle střídají v druhé polovině. Haku se musí potýkat s novou identitou a také nově získanou maskou, kdy musí ochránit Yamato princeznu a pomoct jí zpátky k moci jako právoplatnému vládci. Zároveň se také musí potýkat s chybami lidí z minulosti a s tím spojené "nadpřirozené" stránky světa. Objeví se tu spousta starých známých tváří a člověk zažije zase několik dobrodružství. V tom je možná trochu kámen úrazu, kdy si člověk pořádně nemůže vychutnat a zažít jednotlivá dobrodružství, kdy se celkem rychle jde z jednoho do druhého s pocitem určité příběhové naléhavosti. Pokud člověk nemá co sledovat a chce si zodpovědět zbývající otázky ohledně tohoto světa, tak tohle neurazí, ale samo o sobě to velice nenadchne. Po animační i hudební stránce se to drží svého, kdy především hudební novinky velice potěšily. ()