グイン・サーガ

• angličtina Guin Saga
Japonsko, 2009, 10 h 24 min (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Kaoru Kurimoto (kniha)

Kamera:

Džun Kubota

Hudba:

Nobuo Uemacu

Ken'jú Horiuči, Mai Nakahara, Cubasa Jonaga, Šintaró Asanuma, Akeno Watanabe, Unšó Išizuka, Akio Ócuka, Nobuhiko Okamoto, Čafúrin, Masami Iwasaki, Satoši Hino (viac)

Jednej noci je kráľovstvo Parro napadnuté Mongaulskou armádou. Kráľovský pár je zavraždený a nástupcovia trónu – dvojičky, unikajú z paláca pomocou dávneho zariadenia, ktoré ich má premiestniť na spojenecké územie. Ocitnú sa však v hlbokom lese, na nepriateľskom teritóriu. Od Mogaulských vojakov ich zachráni bojovník s leoparďou hlavou Guin, ktorý trpí stratou pamäte. Jedinú vec čo si pamätá je slovo „Aurra“. Takto začína ich spoločné putovanie.. (Trip)

Jeoffrey

Začátek je hodně roztahaný a plný nejrůznějších fantasy klišé, kdy si vzpomenete třeba na větu tipu "Za rozbřesku čtvrtého dne se dívej na východ". V druhé polovině se to zase zvrhne ve snahu o komplexní Hru o trůny, kdy ale dojde k tomu, že spoustu postav, kterou jsem měl v polovině první vlastně docela rád, najednou rád mít přestávám! A tak i když je to propracované, epické, zajímavé a dobře se na to dívá, jsem vlastně rád, že to už konečně končí a já nebudu muset sledovat další pokračování třeba o tom, jak je Remus posedlý (což se tady vleče asi jako posedlost Marleny v Tak jde čas) a jak moc a kam se ještě dokáže Istavan propadnout. Sakra já tohohle chlapíka měl ze začátku tak rád, byl to místní Han Solo a já mu jeho vysněný osud tak moc přál. No a nakonec jsem z toho všeho akorát rozpolcený a lehce otrávený, asi jako fanoušci The Last of Us po dohrání Part II. Viděl jsem zajímavý příběh, propracovaný, zamotaný... Viděl jsem čistokrevnou fantasy meče a magie. Viděl jsem spoustu vývoje charakterů a vztahů, ovšem málokdy k mé vlastní spokojenosti... Zatraceně, vždyť na konci asi jediný, koho mám rád bez výhrad, je samotný Guin. Bylo to v určitých ohledech fajn, ale už se k tomu nějak nechci nikdy vracet... 6/10 ()

Echelon1

Ku Guin Sage ma doviedla prekrásna pieseň This is my Road a ja za to ďakujem. Už vtedy som vedel, že toto nebude len tak hocičo. Na konci som sa s Guin Ságou lúčil so smútkom. Má to síce viacero veľmi nudných pasáží (púšť je veľmi slabá) a akcia je len zbežná, skôr symbolického charakteru, no v poslednej tretine to začne byť oveľa zaujímavejšie, je tam mnoho intríg, politických hier a ku koncu sa dostavuje osudovosť. Už vizuálnym štýlom je jasné, že to nie je štandardné gýčové japonské anime. Neobsahuje ani náhodou typické prvky - speed lines, abstraktné pozadia pre vyjadrenie emócií atď. (krv absentuje úplne). Podobá sa to teda na západnú kreslenú produkciu (alebo niektoré staršie anime), čo je OBROVSKÉ plus. Hudba je tiež s krásnym čistým orchestrom. Vidím, že akčne naladené publikum hodnotením neoceňuje dospelý príbeh či prekrásnu výpravu (tie paláce! nádhera). Škoda, že Guin Saga seriál je dokončená len jedna kapitola príbehu, pretože koniec ukazoval potenciál na ešte lepšie a viac našlapané dielo. S Tales of Zestiria the X najvznešenejšie čistokrvné fantasy anime, takže v mojej pamäti majú vytýčené čestné miesto. :-) ()

Subjektiv

Některá anime mají tu vlastnost, že se utápí v bezbřehé epičnosti, putuje se přes půl světa, navštíví se tisíce prostředí, vhodí desítky postav a výsledek je přesto šedý a nezajímavý, protože prostředí jsou chudičká, události se navzájem velmi podobají (s jinými epickými díly i uvnitř Guin Sagy samotné) a ti, kteří ona dobrodružství zažívají mají zjednodušené povahy. Nejen to, ony povahy jsou diváku předkládány tak, aby si i nejslepější všiml, že postava A má vlastnosti 1, 2 a 4, zatímco postava B má vlastnosti 2, 3 a 5, ale v čase T + x pozbyde vlastnost 3, ale získá vlastnost 6. Tento tupý důraz hodí se snad do přednášek o historických osobnostech, ale do epické ságy nepatří. Po 19 dílech vzdávám a uděluji ***. Pokračování je zřejmě plánováno převelice dlouhé, vždyť předloha patří k těm nejdelším mangám, co kdy spatřily světlo světa. Pokud je pravda, co dle wikipedie bylo v jisté americké recenzi: "Do sté strany je to utrpení, ale pak se to náhle zlepší...," mohlo by přijít výrazné zlepšení. Je fakt, že kvalita děje s postupujícími díly spíše stoupala. Ovšem kvalita jeho podání nikoliv. ()

• Guin Saga je sérií fantasy novel japonské autorky s pseudonymem Kaoru Kurimoto (vlastním jménem Sumiyo Imaoka), kterou začala psát od roku 1979 až do své smrti v roce 2009. Původně měla mít série délku přesně 100 knih, ale nakonec se číslo vyšplhalo až na neuvěřitelných 130 novel v hlavní sérii a 22 novel vedlejších, s tím, že poslední 4 knihy v hlavní dějové lince a poslední 22. vedlejší novela, byly vydány až po autorčině smrti. Autorka pracovala na 130. díle až do 23. 5. 2009, kdy byla již příliš nemocná, aby mohla pokračovat. „Guin saga“ je tak oficiálně celosvětově nejdelším literárním dílem od jediného autora s 30 miliony prodaných kopií a byla přeložena do angličtiny, němčiny, francouzštiny, italštiny a ruštiny. (Jeoffrey)