Perníkový tatko

• Česko Perníkový táta (viac)
USA, (2008–2013), 49 h 16 min (Minutáž: 43–58 min)

Tvorcovia:

Vince Gilligan

Hudba:

Dave Porter

Bryan Cranston, Aaron Paul, Anna Gunn, Dean Norris, Betsy Brandt, RJ Mitte, Bob Odenkirk, Jonathan Banks, Giancarlo Esposito, Jesse Plemons (viac)

V kompletní druhé sezóně seriálu Perníkový táta Waltovi (dvojnásobný držitel Ceny Emmy® Bryan Cranston) a Jessemu (Aaron Paul) vše přerůstá přes hlavu. Jejich podnikání dosahuje nových rozměrů a oba zažívají, co všechno obnáší obchodování s drogami. Proslulý modrý amfetamin z nich udělal boháče, ale pro Walta je stále složitější skrývat pravdu před svou manželkou Skyler (Anna Gunn), synem Walterem juniorem (RJ Mitte) a švagrem Hankem (Dean Norris), protidrogovým agentem. Ze všech sil se snaží udržet svůj život pod kontrolou, musí se ale potýkat s brutálními drogovými dealery, stále odtažitější ženou a synem, blížícím se narozením dcery a drogově závislým obchodním partnerem – a při tom všem navíc bojovat s rakovinou plic v konečném stádiu. Za kamerou Perníkového táty: Kompletní druhé sezóny stál Michael Slovis, střihu se ujala držitelka Ceny Emmy® Lynne Willingham, A.C.E. Výkonnými producenty byli Vince Gilligan a Mark Johnson. (oficiálny text distribútora)

cesky_hrac

Psal se rok 2019. V půl desáté odpoledne. Hledal jsem už tři minuty. Byl jsem v koncích. Nevěděl co si mám na netflixu pustit. Dostal jsem strach. Možná půjdu spát aniž bych si něco pustil. Zrychlil se mi tep. Začalo mi busit srdce jako o závod. Zcela jsem nevnímal okolí, vnimal jsem jen obrazovku. . A nejednou se přede mnou objevila nabítka na zhlédnutí seriálu brejkink béd. Ihned mě to zaujalo. Slyšel jsem spoustu pozitivních recenzi o tomto seriálu. Určitě bude skvělý.. Už jsem nemohl riskovat beznadějně hledání z kterého bych se určitě zbláznil.. Hned poté jsem se ponořil do Perníkového táty. Nemám slov. Vážně nemám! Tento seroš bych zkrátka vynikající. Od začátku do konce. Na co bych ho vychvaloval v třiceti větách když by tě to stejně milý čtenáři nebavilo . Víš co? Prostě si ten seriál jsi pustit. Je vynikající. Určitě se ti bude líbit. Slibuji! Možná.. Dávam plný počet všeho co mám. ()

dan4815

Člověk by řekl, že národním sportem Čechů je vaření drog, nicméně Perníkový táta ukazuje, že přinejmenším metamfetamin v rukou Walta je životní esence každého milovníka psychotropní omítky. Upřímně nechápu, že jsem se tomuto seriálu vyhýbal. Hned na úvod musím smeknout, že se jedná o jeden z mála seriálů, kde s každou další řadou stoupá zajímavost. Poměrně brzy dokáže seriál vtáhnout do děje, což má za následek... nulový sociální život. Jdete kouknout na jeden, dva díly a najednou zjistíte, že za pár hodin máte jít do práce. Naposled, a snad jedinkrát, mě takto vtáhl seriál Lost. Ačkoliv jsem od Walta očekával mnohé, měl jsem jej z vyprávění za Dr. House který vaří meth, nebyl jsem ve výsledku zklamán. Než se dostalo k proměně z hodného učitele chemie, za kterého přemýšlela snad manželka, a který se nedokázal v ničem prosadit, měl jsem jisté obavy. Jsem ale velmi rád za to, že jsem si nepřečetl ani jeden komentář, ani jednu recenzi, ani obsah sérií, byl jsem jednoduše jenom překvapen. Vývoj z hodného chemika na psychopatického úcty chtivého vařiče je grandiózní. Musím však poznamenat, že poslední série byla navíc, a Walt mi nebyl vůbec sympatický. Výpary z vaření se mu musely dostat pod masku, rozleptat mu mozek a úplně rozložit jeho emocionální myšlení. Na jednu stranu je to možná reálné vyobrazení rozpadu osobnosti - smrt blízkých, smrt konkurence, každý den žít ve strachu o svou rodinu, který vás postupně začíná nesnášet a do toho jako bonus rakovina, to se musí podepsat na lidské psychice. Je však otázkou, do jaké míry je uvěřitelný celý ten poslední rok Walta, jak moc se vařiči dostávají do takových situací. Líbí se mi, že nás seriál nutí někam se zařadit - máme raději Fringa nebo Walta, jsme na straně Walta nebo jeho protivně moralistické ženy. Zabili byste pro více peněz, nebo by vám stačila almužna pár milionů za pár měsíců kuchtění? Děj je poměrně nevyzpytatelný. Divák sice tuší, jakým směrem se budou dalších pár dílů ubírat, ale absolutně netuší, jakým způsobem se hlavní postavy vypořádají s nástrahami, které na ně čekají. Jsou momenty, kdy úplně nerozumím scénáristům, kterým nejspíše Walter White připravil slušnou dávku šmaku. Třeba takové zakopnutí o koberec, nebo Fring, který svou tváří vymaloval místnost a poté si upravil kravatu. Mimochodem, z vědeckého hlediska je možné, aby člověk po takové explozi, při útěku a takovém zranění ještě chvilku žil - motorické funkce ještě nějakou dobu fungují, ale rozhodně né ty vědomé, za mě to byl největší fail celého seriálu. Na druhou stranu, ona stěžejní scéna jenom podtrhla celé Fringovo poselství. Rád bych dodal, že existuje málo seriálů, které umí perfektně dávkovat děj, humor a gradaci zápletek. Když se divák ohlédne za všemi sériemi, tak opravdu vidí obrovskou proměnu hlavních postav, vnímá psychologické fenomény v chování a umí si k nim najít cestu. Vše je velmi dobře propojené, za mě je to takové Lost v drogovém světě. ()

Renfield

Téměř v každé sérii přišel pocit, že tohle je hotový Heisenberg, že Walt se už nemůže propadnout hlouběji, ale byl to opravdu jen pocit. Každou sérií, někdy i každou epizodou, nechává Heisenberg Walta kdesi v dáli. Tak fantastická ta proměna je a není zdaleka jediná, i když společně s Jessem samozřejmě nejvíce viditelná. Jesse dospívá, současně se však propadá do čím dál větších psychických problémů, dlouhou dobu je na něm znát, že chce od všeho pryč, že touží po "normálním" životě, v čemž mu brání Walt. Nenávidí se, přesto se potřebují, jejich vztah výborně shrne jeden hon na mouchu. A takových by tu bylo, Breaking Bad je do posledního feťáka precizně napsáno a obsazeno. Není v něm žádný gangster z vyšších tříd, prakticky všichni působí řekněme obyčejně a v ději nepředvídatelně, i v tom je síla seriálu a jeho příběhu. Každá z epizod má svůj prolog, vůbec by nebylo na škodu vidět je jednou všechny za sebou. Celý seriál má dokonalou technickou stránku a ta se právě v prolozích trefně prolíná se stejně kvalitním příběhem. Není to jen zvolená hudba, kamerové kompozice, ale třeba i zvuk, ticho, například v pouštních pasážích. Díky posledním epizodám Bryana Cranstona herecky překonává Aaron Paul, alespoň zmínit musím ještě Boba Odenkirka, Giancarla Esposita a Deana Norrise. Stát se drogovým bossem zdá se být na léčbu krize středního věku ideální. Více u jednotlivých sérií. 95% ()

bidja

Tak jsem si poslední dva víkendy ulítl na dvou seriích a musím dodat, že mě to dostalo. Neotřelé výkoby téměř civilních herců, zatoulaný pohled kamery zejména na záčátku každé epizody a pak: čekal jse, že to bude více o vaření perníku či distribuci, ale pasáže o vyrovnání se s vážnou chorobou, destrukce rodinného soužití, Coenovské gradování problémů. Není to úplný top, ale bavil jsem se náramně. pokračování třetí sérií je zatím trochu nudnější, ale stále ještě sledovatelné. Tak a je konec, alespoň si to trochu zachovalo tvář až do poslední série byť čtvrtá a začátek páte silně pokulhával zejména v neomylnosti hlavní postavy. ()

wampire23

Pre mňa rozhodne patrí do TOP 5ky seriálov. Niečo tak úžasné, zaujímavé a najmä uveriteľné sa len tak nevidí. EDIT: Debilnejší český preklad som snáď ešte v živote nevidel. Hodnú chvíľu som premýšľal, keď som si po dobe prešiel svoje hodnotenia, čo som to vlastne hodnotil, pretože som si žiadneho ,,Perníkového tátu" nepamätal. Došlo mi to až keď som klikol na odkaz a zistil som, čo je vo veci. Trikrát hurá čekým distribútorom. ()

Nekgro

Našlapanej seriál s velmi charismatickým hlavním hrdinou, jehož proměna z ušlápnutého profesora chemie je výborná. Navíc seriál je z oboru a mně, studenta chemie, to chytlo ještě víc, když tomu rozumím... Př. jak rozpouštěl tělo v kyselině pomocí HF,tak to bylo jasný. No měl hold Jesse dávat větší pozor na hodinách :D 2. série: Walt má silně nakročeno k temné straně a proměna je dokonalá 3. série: Albaquerque just might have a new kingpin... ()

marttaN

Všechny tři série jsou super, je to takový jiný, neotřelý sieriál. Herecké výkony jsou bomba...jediný mínus (za který bohužel výrobci seriálu nemůžou) je opět skvěle vystihující český překlad.....tomu kdo to vymyslel by měli zlomit ruce....(možná i nohu pro jistotu) ()

zdenur

Geniální seriál. Celkové přeměny jak na poli příběhovém, tak charakterovém naprosto fascinující. Flashfowardy jsou pomyslnou třešničkou na dortu, ale co vám nedá spát budou spíš ty malé náznaky, které budou přerůstat v několikahodinové přemýšlení jak kdo a hlavně co doopravdy myslel. Vztah a změny chování hlavních protagonistů sice mají své opodstatnění, ale vy si stejně budete přát aby všechno bylo jako dřív. A bude? Nebude. Následek a příčina, to je oč tu běží. Vše vysvětleno, vše dotaženo do konce k výbornému rozuzlení. Závěr, špička. Díky za ty roky. ()

M.E.K.Y

No, hodnotím v průběhu sledování třetí serky a musím říct, že momentálně fičím na metamfetaminu a to řádně, protože až teď mě to fakt chytlo. Rád bych ovšem hodnotil seriál jako celek a nutno podotknout, že Breaking Bad je jiný než ostatní, z principu podobný Dexterovi (také je zde záporný klaďas, který je na obou stranách zákona) a díky tomu si vychutnáváte fantastické zvraty a hlavně (jak zde již bylo napsáno) "komplexní přerod osobnosti" hlavního hrdiny Walta. K nezaplacení!! Tohle dokáže jen dlouhodobější seriál, kde je fůra času na detailní obrození a Waltovi (respektive tvůrcům) se to daří znamenitě a mně se jeho "nová osobnost" nesmírně zamlouvá, Walt je prostě týpek! No nic, musím si dát denní dávku, jinak nepřežiju! Jedeme dááál... ()

Dejvi21

Určitě už tu někdo něco podobného napsal, ale zopakováním jen potvrdím pravdivost té myšlenky - tento seriál o drogách je vysoce návykový. Kvůli náročnosti jednoho dílu jsou však maratony pořádný záhul. Dost ojedinělá je skutečnost, že se seriál permanentně zlepšuje a první část páté řady se mi líbila ze všech nejvíc. Problém je akorát u 2. série, kde je skok ze 7 na 13 dílů dost znát. Postavy jsou zajímavé a dobře napsané i zahrané, ale připravte se, že Skyler budete nenávidět. Pokud chcete vidět perfektní seriál, s BB chybu neuděláte. 2. půlka páté série je naprosto famózní a vedle ní i ostatní série BB vypadají jako slabší odvar. Takhle by to mělo vypadat, že poslední série je tou nejlepší a vrcholem celého seriálu. 1. série 95%, 2. série 80% 3. série 90% 4. série 100% 5. série 1. půlka - 105%/2. půlka 110%, kašlu na pravidla matematiky. ()

Ondra603

Začátek se rozjížděl pomalu, ale poté je to super díl za druhým. Vývoj postav a všech událostí je parádní. Jak se stane z učitelského přizdisráče, hvězda podsvětí a co je člověk schopný udělat, aby ochránil sebe a svojí rodinu. Seriál se odehrává v reálném prostředí, v takovém, jakým Amerika opravdu je, což je obrovské plus. ()

poet

Po dlhšej dobe som si vybral niečo z americkej seriálovej produkcie a vždy ma pritom zamrzí, že kolko vody ešte utečie na slovensku kým sa vymotáme z tých Panelákov a podobných kokocín... Breaking bad má sebe asi všetky klišé (od rakoviny až po drsných bosov) ktoré môže seriál mať, ale vie s nimi veľmi slušne narábať. Ústredná dvojica začínajúcich dílerov - chemik a feťák k sebe pasuje a vidíme ich vývoj od blbých hlášok až po premyslené stratégie ovládnutia trhu. Máloktorá séria si udrží svoj štandard tak dlho ale Breaking bad k nim rozhodne nepatrí a vie prekvapiť v momente kedy to divák už absolútne nečaká.... 1 séria - 90%, 2 séria - 100%, 3 séria - 75%, 4 séria 85%.5 seria 100% - koniec ako z velkej knihy :) ()

Illy

Jen BSG a The Wire. Taky k těmto seriálům jsem se dostal až v době jejich ukončení a jen tyto seriály mě dokázaly absurdně pohltit. A teď Breaking Bad. Totálně návyková záležitost, kterou nemusím podrobně hodnotit - stačí nahlédnout na názory ostatních uživatelů. A je konec. Geniální seriál. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis