Perníkový tatko

• Česko Perníkový táta (viac)
USA, (2008–2013), 49 h 16 min (Minutáž: 43–58 min)

Tvorcovia:

Vince Gilligan

Hudba:

Dave Porter

Bryan Cranston, Aaron Paul, Anna Gunn, Dean Norris, Betsy Brandt, RJ Mitte, Bob Odenkirk, Jonathan Banks, Giancarlo Esposito, Jesse Plemons (viac)

V kompletní druhé sezóně seriálu Perníkový táta Waltovi (dvojnásobný držitel Ceny Emmy® Bryan Cranston) a Jessemu (Aaron Paul) vše přerůstá přes hlavu. Jejich podnikání dosahuje nových rozměrů a oba zažívají, co všechno obnáší obchodování s drogami. Proslulý modrý amfetamin z nich udělal boháče, ale pro Walta je stále složitější skrývat pravdu před svou manželkou Skyler (Anna Gunn), synem Walterem juniorem (RJ Mitte) a švagrem Hankem (Dean Norris), protidrogovým agentem. Ze všech sil se snaží udržet svůj život pod kontrolou, musí se ale potýkat s brutálními drogovými dealery, stále odtažitější ženou a synem, blížícím se narozením dcery a drogově závislým obchodním partnerem – a při tom všem navíc bojovat s rakovinou plic v konečném stádiu. Za kamerou Perníkového táty: Kompletní druhé sezóny stál Michael Slovis, střihu se ujala držitelka Ceny Emmy® Lynne Willingham, A.C.E. Výkonnými producenty byli Vince Gilligan a Mark Johnson. (oficiálny text distribútora)

Darth Maul

Pôvodne som chcel hodnotiť Breaking Bad etapovito, po jednotlivých sezónach, no postupne som od tohto štýlu upustil. Každá séria má viacero intenzívnych a nezabudnuteľných momentov, ale príbeh Waltera Whitea je najsilnejší práve ako jednoliaty celok! /// "Vravel, že o dobrých mužoch sa nikdy nepíše toľko ako o zloduchoch..." /// Hm... Dobrý? Zlý? Keby to bolo také jednoduché! Waltovi som zozačiatku veľmi prial. Ja viem, že robil zlé veci, ale aj tak som mu držal palce, aby poriadne nakopal ten mizerný život, ktorý bol k nemu mimoriadne krutý! Pozvoľna však prichádzali chvíle, keď sa Walt menil. /// "Chémia je veda o zmenách..." /// Z nešťastného dobráka sa pomaličky stávalo manipulatívne monštrum s prezývkou Heisenberg a ja som si čoraz častejšie kládol pálčivé otázky. Ako to vôbec môže skončiť? Ako bude táto „cesta do pekla“ zavŕšená? Odpoveďou mi bola ťaživá a veľmi smutná 5. séria (jeden z mojich emotívne najsilnejších seriálových zážitkov). Breaking Bad je jednoducho fenomén. Brilantný a mnohovrstvový. Surový a dojímavý zároveň. Po skončení tohto jedinečného seriálu som zostal ticho sedieť a hlavou mi vírila len jediná veta... Nikdy nezabudnem na tvoju tŕnistú cestu životom, Walter White! ()

Schuldiner

Tenhle seriál je fakt nášup! I když je to krimi/drama/thriller, tak se u toho i zasmějete. Občas. Zatím neshledávám žádné nedostatky, jen zábavu! Chemie je velká čarodějka! Drogami nasycený seriál, kde každým dílem prožíváte nové a nové drama! Za polovinou druhé sérky konečně přichází na scénu nějaká ta rozkošná ženská, která mi tam zatím jako jediný aspekt filmu/seriálu, chyběla. Krysten Ritter ... hmmm... Takže už to u mé osoby jako celek docela vážně směřuje k pěti hvězdám :-) Líbí se mi, že je hlavní postava Walta tak neuchopitelná, rozporuplná a nejasná. A je fakt, že i díky tomu je to, jak už tu na ČSFD někdo napsal, dost nepředvídatelné, což je bomba... --- --- --- 21.12. 2014 - Tak jsem zdárně dokoukal tuto seriálovou lahůdku. A musim říci, že v posledních dílech by se daly dramatické chvíle krájet, jak byly našlapané. Nebudu se tu moc dloubat v mouchách, typu náhodných dějových zvratů a okolností, protože to zkrátka má svůj důvod a efekt. Dokážu to vstřebat a bez problémů opomenout a neřešit. Protože tenhle seriál je fakt jízda. Už jen fakt, že jsem poslední měsíc nevěnoval filmovou pozornost téměř ničemu jinému než Breaking Bad, to vystihuje dokonale. Co mou filmovou duši potěšilo obzvláště, krom té nepředvídatelnosti, je těžká nekompromisnost. To jak postavy v seriálu umírají bez nějakých patetických prodlužovaných filmových kudrlinek. Prostě drsná realita! Bez ohledu na klad nebo zápor konkrétní postavy, bez ohledu na cokoliv... prostě drsná realita! Další aspekt, který se mi líbí je to, jak spousta věcí zůstane nevyřčená, nevysvětlená, nedokončená, prostě časté a reálné nedorozumění v plné kráse... Prokreslení jednotlivých postav a jejich charakterů je perfektní. Ale je to logické, v seriálu je na to dost času a prostoru, a tak si s tím zkrátka tvůrci pohráli... Scénáristicky perfektní od začátku do konce! Pokud vás to chytne, nebudete se příliš zabývat nedostatky, pohltí vás to a o to jde! Prožít ultra-drastickou osobnostní, psychologickou a společenskou přeměnu jednoho nemocného muže! ()

IvoB

1. Série: 4* (7/10) – skvělé herecké výkony, skvělý vývoj postav (!), a dobře syrové. Akorát v několika epizodách trošku ztrácí dech svoji občasnou zdlouhavostí. Jinak slušné. 2. Série: 4* (8/10) – Velmi podobné dojmy, jako u 1. série. Hlavní síla tkví stále hlavně ve skvěle zahraných postavách, které se neustále vyvíjejí. Druhá série je naštěstí v tomto směru o něco málo výživnější, a to i po dějové stránce. Bohužel jsou ty občasné pamětihodné a skvělé momenty neúprosně přebíjeny těmi nudnými rodinnými epizodkami, které musí hl. postava, Walter, stále řešit. Přesto o kapku lepší. 3. Série: 4* (8/10) – v podstatě platí to stejné, co předtím. Bohužel seriál si na cestě k bezchybnosti sám podkopává nohy svojí občasnou natahovaností, kdy prostě nevyužívá dostatečně svůj potenciál. Pravdou však je, že se čas od času najde řada pamětihodných momentů - hlavně v závěrečných epizodách série. Pořád mám ale pocit, že se kromě jasného vývoje postav zase tolik nestane. Ačkoliv to mnohdy vypadá, že série nabere zcela nový směr, stejně většina zvratů vede k navrácení ke klasice. Je to tedy opět "jen" za nadstandardní 4* 4. série: 5* (9/10) – Je to tam :). Ačkoliv byly předchozí série velmi kvalitní, s jasným vývojem postav a mnoha dějovými linkami, pořád se jen utahovala pomyslná smyčka kolem krku hlavní postavy. Řada linek se sice vyřešila, stále jsem měl ale pocit neustále „zacykleného trendu“ – tedy že hlavní postava vždy ze svých problémů nějak vybruslí a dění se po libovolném zvratu vrátí do starých kolejí. Toto však už u 4. série přestává platit – hlavně v závěru je nepředvídatelná a napínavá, s řadou opravdu velkých a šokujících zvratů. Seriál se tedy konečně dostal tam, kde jsem ho chtěl mít. 5. série: 5* (10/10) – naprosto brilantní zakončení. Ačkoliv byla 4. série zakončena velmi dobře, stále zbývá spousta věcí k dořešení. Poslední série tedy ubíhá naprosto smrtelným tempem. Zvrat střídá zvrat, a o nervy drásající scény není nouze. V tomto případě se vůbec nebojím hodnotit nejvyšší známkou. Závěrečný verdikt: Když se na to dívám zpětně, dokážu už konečně pochopit ta mnohá nadšená hodnocení. Ze začátku jsem byl opravdu skeptický. Seriál to byl vždy kvalitní, nikdy u mě nedokázal překonat tu pomyslnou příčku, kterou nastavily další výborné seriály (např. True Detective). To se však s druhou polovinou seriálu mění. Pečlivé prohlubování charakterů postav a postupné nabalování různých zápletek se ve finále naplno zúročí. Právě postavy a herecké výkony jsou to nejlepší, co tento seriál přináší. Je až neuvěřitelné, jakou proměnou postupně hlavní postavy od 1. série prošli. Breaking Bad je výborný seriál, který u mě ztrácel hlavně svým kolísavým tempem. Ačkoliv bych mu tedy po finále dal nejraději 5*, musím objektivně známku snížit skrz mé dojmy z předchozích řad (hlavně 1. a 2.) – silné 4* (8,5/10) ()

Tristaver

Hanba mi, že jsem se tomuto seriálu tak dlouho vyhýbal (nemám rád drogovou tématiku). BB je seriál s výborným příběhem, kdy např. některé maličkosti z první série mají nečekaný přesah do dalších sérií. Kromě toho je plný napětí a plejády sympatických postav (Walter, Jesse, Mike, Gus, Saul, Hank). Souhlasím s většinovým názorem, že kvalita roste s dalšími sériemi (poněkud paradoxně je pátá série úplně jiným seriálem), přesto si myslím, že seriál definitivně graduje čtvrtou sérií, a já mám stejně nejraději první dvě. ()

Danken

1. řada - 7/10, 2. řada - 8/10, 3. řada - 8,5/10, 4. řada - 8,5/10, 5. řada - 9,5/10 Seriál s asi nejlepší prací s postavami, který jsem kdy viděl. To, jakým vývojem projdou během 5ti řad je vskutku geniální. Seriál má sice slabší rozjezd, kvůli kterému jsem opravdu přemýšlel, jestli ho stojí za to sledovat, po zhlédnutí ho však považuji za nutné zlo, kterým se muselo projít, abychom se dostali na opravdový vrchol. V posledních dvou řadách se totiž opravdu šlape na plný plyn. Proměna plachého obyčejného chemikáře Walta v bezpáteřního ďábla Heisenberga pro mě navždy zůstane jednou z největších událostí televizní produkce. ()

Lefty86

Skvělý seriál, skvěle zahrané postavy, ukázané emoce.Skvěle ukázaný průběh z dobře myšlených akcíc do propadu do totálních sraček. Vtažení rodiny až po její totální rozklad. Všichni herci perfektní výkony. Hank a Mike nejlepší postavy. Ústřední dvojice je perfektní. Chvíli se o jednoho bojíte aby jste mu vzápětí přáli nechutnou smrt. Walt je horší (v dobrém slova smyslu ) kladnozáporná postava než Dexter. Chvíli fandíte, litujete, po čase si přejete aby chcípnul aby jste nakonec zase přeci jen fandili a litovali ho. Ukazuje to jen na skvělou práci tvůrců. Scéna s nožem, Skyler, Flynem, Waltem a Holly v obýváku je šílená. Konec skvělý i když je tu zase ta rozpolcenost, to co jste si dost dílů, možná i sérií přáli se stane, ale je vám to líto :-D ()

Fryštok

Kdo viděl ví a kdo neviděl, tak by vidět měl, aby věděl taky. Zkrátka pokud má někdo rád seriály s kvalitním příběhem, u kterého se Vám nikdy nepovede předpovědět, co se bude dít dál, tak směle do toho... Těch cca 50 hodin watchtimu Vám uplyne jako voda. ()

MejDej

S přítelkyní jsme to zkoukli během pár týdnů, každý večer několik dílů a dost dobře nedokážu pochopit proč tolik lidí fandí Waltovi a nesnáší Skyler? Je to skvěle napsaný seriál, to bez debat, ale Walt je záporák, který nechává umírat lidi protože se mu to hodí, zabijí lidi protože se mu to hodí a když Skyler to vše zjistí tak od té doby žije ve strachu z něho. Paradoxně mi přišlo že 5. série byla nejslabší, ale konec to zachránil. ()

janesX

Aj keď je tu práve 1365 komentárov, mám s odstupom času nutkanie tiež sem jeden pridať. Totiž Perníkový táta nastavil laťku tak vysoko, že nájsť niečo poriadne, to už nepôjde len tak. Posledná séria je fakt  zážitok, na ktorom sa pracovalo krok za krokom každým dielom od prvej série. To vtedy som ešte nevedel čo ma bude čakať na konci a ani to, že aj tie horšie epizódy budú v tejto skladačke hrať dôležitú rolu, až je mi trochu ľúto, že môj priemer vyšiel iba na štyri. 75 - 100% ()

Camus

Rozhodně seriál, který stojí za pozornost. Někde uprostřed série, kdy se více soustředí na rodinné problémy sice mírně ztrácí dech, ale na konci série nám vše vynahradí. ()

Yoss

Vysledny efekt serialu je velmi zazivny! Aby som parafrazoval jeden z komentarov :-) Mne sa toto prepojenie ciernej komedie a rodinnej dramy ozaj paci. Scenka rozpustenia drogoveho dilera v kyseline v kupelni jedneho z hlavnych hrdinov bola ozaj skvela, no je pravda, ze tvorcovia serialu boli s pribudajucimi castami coraz vaznejsi a serioznejsi. Napad sa mi vsak zda vyborny a nie az tak pritiahnuty za vlasy. Ved ludia su schopni vselicoho, najma ak im ide o krk a chcu pomoct rodine. Sice dvojica hlavnych protagonistov je poriadne amaterska a neviem, ci by sa v skutocnosti dozili v drogovom biznise bez pravidiel viac ako par tyzdnov. Cele to zrealnilo zapojenie slizkeho pravnika (ako inak), ktory im pomaha s pranim penazi a dohodi nove kontakty. Postavy su podarene, akurat ze sa pridavam k tvrdeniu, ze manzelky Walta a aj Hanka su strasne otravne a mozno by sa v tretej serii mohol pritrafit nejaky najomny vrah, ktory by to kusticek preriedil :-) ()

sona123

Kaju se, hodnotím po prvním díle. Ale obávám se, že už stejně žádný další neuvidím. Myšlenka: ty umíš obchod, já zase chemii, dáme to dohromady, vyprovokovaná faktem, že hlavnímu hrdinovi je diagnostikovaná nevyléčitelná rakovina. Ano, i takhle se k tomu určitě dá postavit. Ale jako seriál postrádám humor, napětí, originalitu, dobrou hudbu, zajímavé postavy, nebo cokoliv. Tady jsem nic takového bohužel nenašla. V dnešní záplavě seriálů spíš podprůměrně, nebo možná jen žánr, který nemusím. PS. Silácké řeči! K Tátovi mě cosi táhlo a já se rozhodla ten vnitřní hlas poslouchat a už jsem propadla. Proč? Propracované postavy, ke kterým získávám sympatie. Uvidíme, jak to půjde dál...PS. Jde to víc než dobře. Zatím nejlepší (nejdrsnější) díl: S02E07. ()

Martin_W

Už dlouho. Hodně dlouho mě seriál nechytil tak, jako tenhle. Naprosto unikátní "Drug" drama s plně "nadupanými" epizodami, po kterých chcete víc a víc. Walter už je osobnost sama o sobě, o které by se dal udělat celý seriál bez použití narkotik a rakoviny a to samé se dá říct i o Jessem, nebo Hankovi. Dějové linky, to je to co dělá seriál tak vyjímečným a tak návykovým. Tohle nemá ani takový Dexter. Čím více dějových linek tím dříve daná epizoda ubíhá a kamera se netočí pouze okolo hlavní postavy (Waltera), jak jsme u mnohých seriálů zvyklí. 1. Série je sice o poznání pomalejší a celkově né moc akční.. Druhá série je naprosto bezchybná a "kulervoucí", kdežto třetí je pomalá, ikdyž má parádní zakončení. I tak ani jeden díl zatím nenudil. Breaking Bad by měl vidět každý, kdo rád dramata a chce kvalitní seriál, plný emocí a "každoEpizodních" zvratů, stejně jako já. 1. série - 98%, 2. série - 100%, 3. série - 96%, 4. série - 98%, 5. série - 92% . Celkově - 100% ()

Viburnus

Nejlepší seriál co jsem kdy sledoval. Všechny čtyři série jsem byl úplně ponořenej v ději, seriál, na který se začnete dívat není tím seriálem, který dokoukáte. Povaha děje se posouvá s vývojem postav. ....a na konec opravdu přijde konec. A jakej. Nic donekonečna nastavovanýho. Doporučuju všemi pěti. ()

geimz

SPOILER ALERT 1. séria - Zaujímavé vykreslenie postáv, Walt mi krásne padol už od začiatku, no nebol som si taký istý obsadením Aarona Paula do role problémového, často neznesiteľného Jesseho a úprimne som dúfal, že po pár dieloch to s ním niekto pre tú jeho tuposť konečne skoncuje. Netušil som však, ako sa postavy v neskorších sériách zmenia a že zrovna Jesse bude moja najobľúbenejšia postava...V prvej sérii teda pred dejom prevládajú postavy, dôvody ich činov a ich pomalá zmena. V záverečnej časti sa dej ale krásne posunie, vstupuje doň maniak Tuco a aj keď bezprostredný záver možno nebol taký cliffhanger, ako som čakal, pekne nám nastolil ďalšie dianie v druhej sérii. Best moment : Waltova prvá návšteva u Tuca a jeho "This is not meth." 80% 2. séria : Tak táto séria má už v podstate všetko. Takmer geniálny úvod, snaha o odstránenie nebezpečného Tuca, rozbiehanie vlastnej distribučnej siete, rozpory medzi Waltom a Jessem, kšeft s Gusom, Waltovo dieťa a kopec iných nezabudnuteľných momentov, ktore opäť posunuli dej a postavy o kus ďalej. Občas sa tu síce objavuje aj nejaká tá vata v podobe uviaznutia v púšti a snahy o rozbehnutie motora, ale tých fantastických dielov je stále viac a viac. Na Waltovu postupnú premenu sa fantasticky pozerá, čo vyústi k odlúčeniu so Skyler. Záver druhej série a pád lietadla je ale v podstate pre dej nevýznamný a takto kvalitná séria by si zaslúžila niečo iné. Best moment : Jednoznačne scéna s dusiacou sa Jane a prizerajúcim Waltom. Sila. 85% 3. séria - A opäť ďalší kvalitatívny posun. Nastupuje najlepšia časť seriálu - práca pre Gusa. Jeho postava je takmer dokonalá, s nádychom mysteriózna, takisto aj ako predstavenie Tucových bratrancov. Záver siedmeho dielu s pokusom o vraždu Hanka je čistý masaker. Postupné zamotávanie príbehu a vzťahu medzi Gusom a Waltom - Jessem stále pritvrdzovalo, a aj keď 10 diel o "muche" bol tak nejak o ničom, konečne sa aj Skyler zapája do menšej spolupráce s Waltom a tak sa končí jej otravná časť v seriáli. Posledné dva diely s naprosto vyhrotenou situáciou už sú proste excelentné. Až na pár drobných chybiek na kráse niet absolútne čo vytknúť. Best moment : Záver 12. dielu a Waltove "Run." Zároveň aj najlepšia scéna celého seriálu. 90% 4. séria - Tu sa definitívne stáva mojou najobľúbenejšou postavou Jesse, ktorý sa po Galeovej vražde drasticky zmenil, už to nie je len obyčajný feťák, ktorý bol väčšinu času len príťažou, ale po Gusovej machinácii a snahe obrátiť Jesseho proti Waltovi tak, aby on sám mohol riadiť celé laboratórium a aby Gus následne mohol odstrániť Walta, sa z neho stáva poriadna prepracovaná postava so sebavedomím, na ktorú je spoľah. V záverečnej časti sa už potom rozohráva súboj kto z koho, kde jednoznačne víťazí Waltov plán na hranici dokonalosti. Po poslednej scéne, ktorá ma poriadne šokovala, som presvedčený, že z Walta sa stal bastard ako sa patrí. Best moment : Bolo ich príliš veľa, ale v pamäti mi utkvel okrem konca hlavne Waltov hysterický záchvat smiechu po zistení, že nemá peniaze. 92% () (menej) (viac)

ADIO45

S hlavním hrdinou, padesátiletým Walterem Whitem jsem zpočátku měl soucit. Pak se ale ukázal jako prvotřídní blbec, který jen rozdával úkoly, buzeroval všechny okolo a sám nehnul ani prstem, zamotával se do svých lží a pomalu ale jistě ztrácel všechny a všechno, na čem mu kdy záleželo, včetně své těhotné manželky Skyler a syna Waltera Jr. postiženého mozkovou obrnou, které chtěl finančně zabezpečit, než odejde na věčnost. ()

Zhigi

Na rozdíl od jiných seriálů kvalita Breaking Bad časem neupadá, naopak, poslední sérii včetně finální epizody (ne jako Dexter) můžu označit snad za vůbec nejlepší. Fantastická proměna hlavního hrdiny ze slušňáka na "zločince století" je tím nejlepším, co nám může televize nabídnout a žádný seriálový fanoušek by si to rozhodně neměl nechat ujít. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis