Poslední vystoupení Tarji Turunen jakožto členky Nightwish. Záznam koncertu této finské gothic metalové kapely byl pořízen 21. října 2005 v Hartwall aréně v Helsinkách. DVD obsahuje také fotogalerii a dokument "A Day Before Tomorrow" (okolo 55 minut), který zachycuje kapelu 15 dní před tímto velkým koncertem.

Playlist: 1. Dark Chest Of Wonders
14. Ghost Love Score
15. Stone People
16. Creek Mary's Blood
17. Over The Hilld And Far Away
18. Wish I Had An Angel (darkdaze)

kubyno

To nejlepší na konec, bohužel... ''End of an Era'' je nejlepší možné zakončení senzační éry jedné neuvěřitelné kapely. Je to jeden z mých nejoblíbenějších koncertů, který jsem viděl nesčetněkrát. Zvuk je tak parádní, že se dá poslouchat i jako normální album, bezchybné výkony a skvělá světla - to vše dělá vynikající atmosféru. A abych nezapomněl podotknout - kamera a střih jsou naprosto dokonalé - asi nejlepší co jsem zatím viděl. Skvělá show, nemám co bych vytknul, věčná škoda konce téhle éry, ale nic takového nemůže trvat věčně. Once, I had a dream, and this was it... ()

BigMarthy

Nelze jinak. Jeden z nejlepších a nejživelnějších koncertů, který jsem kdy videl. Marco Hietala naprosto neskutečný vokál, všichni ve své životní formě. Tarja podala fantastický výkon a to měla dokonce před koncertem zdravotní problémy. Co dodávat, Erno, Jukka, Tarja, Marco a Tuomas budou vždy mí dětští hrdinové, protože jejich hudba mě provézela celou pubertou:) I ted se na vše moc rád podívám, jediné co mi kazí dojem je, jak se chlapci k Tarje zachovali... ()

paolito

Nojo, nezbývá než si postesknout: Nightwish bez Tarjy, to je jako Laurel bez Hardyho, Osamělý jezdec bez...tamtoho indiána. Bohužel, Nightwish s Anette je poloviční, totéž se dá říci o Tarje na sólové dráze (tam je to ještě horší). A tak, přestože jsem těmto finům nikdy zvlášť neholdoval, minimálně za Phantom of the opera a Over the hills... si pozitivní hodnocení zaslouží :) ()

MikeeTheory

End of an Era je koncert, který (už podle názvu) znamená konec jedné velké éry kolem metalové kapely Nightwish. A dodnes mi to hlava nebere. Ale přejděme k samotnému koncertu. Co tady vytknout? Kapela je v té nejlepší formě, Tarja zpívá bez jediné chybičky, Emppu se se svojí kytarou snad i narodil, v tom nejlepším světle se nám ukazuje i bubeník Jukka, Marco svým vokálem přidává na dravosti a větší rockovosti a potom už je tu jen pan Holopainen. Výborný skladatel, který je označován za génia. Člověk, který ale také stojí za odchodem Tarji. Ať už je to jak chce, Tarja zde dokázala, že je právem považována za Queen of Metal! ()

svadlenaX

Smíšené procity - to je přesně to co mám, když se dívám na tento koncert. Na jednu stranu úžasný, takřka bezchybný zpěv Tarji Turunen, ale to co pak následovalo asi nikdy nepřekousnu. Nightwish byla kapela, kterou jsem poslouchal od dvanácti let. Jádro kapely byl Tuomas a Tarja. Geniální skladatel a zpěvačka s úžasným hlasem a nenapodobitelným stylem. Bohužel byla tak originální, že její vyhazov po tomto koncertu zapříčinil fakt, že jsem je přestal poslouchat. Nic proti Anette nebo Floor (což je vinikající zpěvačka), ale už to prostě není ono. Říká se, že každý je nahraditelný. V tomto případě však ne. Tuomas může psát sebelepší songy, ale bez Tarjinýho hlasu už to nikdy nebudou ti Nightwish, které jsem miloval. ()

Luk Skywalker

Ač nejsem fanoušek Nightwish, tak tohle je jejich vrchol. Po odchodu Tarji se částečně změnil styl kapely a ač jsou slavnější, známější a nejspíš i bohatší, tak lepší ne, prostě ztratili jedinečnost způsobený vokálem. Koncert zachycuje to nejlepší z jejich tvorby v té době a úsměv na tváři Tarji je způsobem tím, že o svém vyhazovu jako jediná z kapely nevěděla, to se dozvěděla až po vystoupení. ()

Fifipek

Musím říct,že po shlédnutí tohoto koncertu se člověku chce brečet, pač ví, že tuto kultovní kapelu už pohromadě v tomto složení nikdy naživo neuvidí. Tarja and Nightwish forever. Bohužel skutečně konec gothicko-metalové éry a později nástup pop-rockové (Anette Olsone). Dal bych cokoliv, abych na tomto koncertě mohl být a nemusel se spokojit s ubohou náhražkou, která tu v Praze koncertovala... ()

Grimlok

Úžasný koncert. Jedna pecka za druhou. A jedno překvapení v podobě písničky High Hopes, kterou původně nahráli Pink Floyd a už tenkrát to byla pecka. Od Nightwishů zní ještě lépe. A na závěr Wish I had an angel. Supr koncík. ()

Mandalorian

Nightwish: End of an Era : Pojem, který už znám pekelně dlouho. Každou chvíli si ho pustím. Občas vybrané sklady, ale většinou od začátku do konce. Doporučil jsem ho spoustě lidí. Nikdo si nestěžoval. Osoně mu nemůžu vyčíst nic. Ani slovo. Protože podle mě přesně - "This is it" ( to je ono ) Od začátku do konce. Skvělá atmosféra, efekty, prstřihy. Dokonalý náboj. This is it... ()

Gardenboy

Fantastický koncert, fantastické monumentálne ukončenie jednej nádhernej éry rokov 1997 - 2005, keď kapela s názvom Nightwish dala svetu nadpozemsky krásnu hudbu, nehovorím to ako fanúšik metálu, ale ako fanúšik celko dobrej hudby, pretože toto je niečo čo presahuje rámec žánru a väčšine hudobných fajnšmekrov sa to asi zapáči. Ich psoledný spoločný koncert na ktorom Tarja ešte nevedela ... ale ostatní vrátane divákov áno a je to vidieť aj na ich správaní (hlavne na záver pri lúčení). ĎAKUJEM ... ďakujem za všetkých, že ste svetu dali asi to najkrajšie, čo hudobník môže dať .... Tuomas je ďábel a génius v jednom.... PS:: Intro je Zimmerovská hudba z filmu Posledný samuraj a outro na záver je tak istom Zimmerovská hudba z filmu King Arthur. Ešte s ami nestalo, že by som na záver koncertu takto reval ako sa mi to stalo pri END OF AN ERA. (august 2008) Vrcholy koncertu : Dark chest of wonders, záver Everdream, Phantom of the opera, Ghost love score (celá ale najmä orgastický záver), Creek Mary´s blood (so špeciálnym hosťom), Wish I had an angel + outro. (január 2012) ()

Martin79

Nezapomenutelný zážitek. Jeden z nejlepších koncertů jaký jsem kdy viděl. Navíc všichni víme co následovalo hned po něm. Odchod frontmenky Tarji Turunen z kapely. Ale tohle byl vážně vrchol jejich kariéry ještě jako celku. Všechno šlape jako hodinky. Navíc kombinace operního zpěvu a metalu (symhonic metal) zde funguje, právě díky již zmiňové ledové královny, na jedničku, teda vlastně pětku. (Viděno přes flash disk 13.7.2012). ()

Zl0

Je dosť zvláštne hodnotiť koncerty a DVD s vystúpeniami skupín. Ťažko to môže byť objektívne či dať naozaj nejakú relevantnú informáciu niekomu kto nie je fanúšik kapely. Toto je však perfektný a veľmi emotívny koncert, aj keď sa priznám nevidel som všetky skladby. Ale tá väčšina čo áno, tá bola vynikajúca. ()

snakepit

Posledný koncert tejto unikátnej skupiny so speváčkou Tarjou Turunen, ktorá spojila dva docela odlišné žánre metal a operu a ktorej sa poradilo zaplátať veľkú dieru v metalovej hudbe. Posledný koncert ich turné má absolútne výstižný názov, keďže či už pre kapelu, tak aj pre Tarju znamenal obrovský medzník v ich kariérach. Po zvukovej a obrazovej stránke hádam ani niet čo vytknúť, je vidieť že všetci do toho idú na 101%. Dôvod prečo som nedal päť hviedzdičiek je ten, že počas celého koncertu neprebehla medzi skupinou a divákmi absolútne žiadna komunikácia a ďalší dôvod je ten, že nezahrali moju srdcovku She Is My Sin. Nemôžem si pomôcť, ale najsilnejším momentom sa mi javí absolútny záver tejto 102 minútovej show, keď po peckách z nového albumu Over The Hills And Far Away a Wish I Had An Angel, Marco pobozká svoju basu, Tuomas má slzy na krajíčku a tak isto aj niektorí fanúšikovia v prvých radoch, ktorí akoby tušili, že mali tú česť vidieť posledný koncert dnes už legendárnej skupiny NIGHTWISH s nezameniteľnou Tarjou Turunen. ()

vitac.

Nejsem znalcem Nightwish a rád si poslechnu pouze pár písní z jejich tvorby, ale tento koncert je opravdu povedený! The best of z období zpěvu Tarji Turunen, hadříky jí ladí s mikrofony... co víc si přát?:) ()

eredin

Naprostá bomba, stálo by za všechny prachy světa bejt tam v tom kotli. Při wishmasterovi nebo over the hills běhá mráz po zádech i u televize ()

Solverino

Nightwish není až tak moje krevní skupina, ale dávám 5! Viděl jsem na BR v HD a super! Parádní High Hopes... :) vše s maximálním nasazením! ()