V roce 1959 je jako součást otevíracího ceremoniálu nové základní školy požádána skupina studentů, aby nakreslila obrázky, které budou uloženy do zvláštního pouzdra a uschovány pro budoucí generace. Ale jedna záhadná dívka místo kreslení zaplní svůj papír řádky zdánlivě náhodných čísel. O padesát let později nová generace studentů zkoumá obsah pouzdra a dívčin mystický vzkaz skončí v rukou mladého Caleba Koestlera. Ale je to Calebův otec, profesor John Koestler, který učiní zarážející odhalení, že přiložený vzkaz předpovídá s neuvěřitelnou přesností data, smrtelné daně a souřadnice každé významné katastrofy za posledních 50 let. Jak John dále odhaluje mrazivá tajemství dokumentu, zjišťuje, že předpovídá ještě tři další události, které poukazují na destrukci globálního rozsahu, a zdá se, že to svým způsobem zasáhne i Johna a jeho syna. John se snaží varovat úřady, ale ty jsou k jeho výzvám netečné, a tak se rozhodne sám zabránit ještě větší destrukci. S váhavou pomocí Diane Waylandové a Abby, dcery a vnučky nyní již mrtvé autorky proroctví, začíná Johnův zběsilý závod s časem, dokud nezjistí, že čelí definitivní katastrofě a také definitivní oběti. (oficiálny text distribútora)

Solverino

Zase jedna sladkokyselá pohádka z Hollywoodu! celkem nic moc, slušné efekty, nesmyslné zkratky, vše vyvrcholí s ufounama, ach jo, zase škoda peněz za lístky do kina. To už NEXT byl mnohem lepší! Proč se točí takový blbosti? Vždyť to de facto není skoro o ničem, aspoň že to "dobře" dopadlo a všichni na Zemi umřeli. Veliká slabota :( ()

Elegnor

Ach jo, to se mi to na začátku zdálo takový slibný.. Motiv vážně zajímavej, první půlka se vážně pěkně rozjížděla, slušná atmosféra, sice tam bylo pár nedotaženejch až příliš umělejch efektů, ale dobře, drobnosti, které se dají odpustit.. Nevim přesně kdy se to zvrtlo, ale najednou se mi atmosféra začala vytrácet, šeptající lidi začali dělat příliš konkrétní věci a z temného dramatu se stával katastrofický film/horor, což jsou v mém žebříčku ty nejpokleslejší žánry vůbec.. V závěru už mě jen dorazil Cageův postoj alá lovec pokladů s rychlým přechodem do zdrceného muže, nějaká ta vytlačená slza a už jsem si mohl klidně připustit, že z mnou na začátku uvažovaných cca 4.5 hvězd to bude něco málo přes 3*.. Taková škoda... ()

curfew77

Počítejte se mnou: máte režiséra, který UMÍ navodit atmosféru a točit dobré filmy (JÁ, ROBOT). Máte relativně (ano, uznávám, hodně relativně, ale v dnešní době to vůbec není málo) ORIGINÁLNÍ námět, a to včetně širší zápletky a dokonce i samotného závěru (!). Máte kameramana, který UMÍ komponovat moc hezké obrázky. Máte dost peněz na to, aby vám to umožnilo použít poměrně SLUŠNÉ digitální triky. Máte k dispozici Cage a tudíž slušnou šanci (dejme tomu jedna ku třem), že vám tu hauptroli jakž takž ZAHRAJE (ne, smůla, zrovna to nevyšlo, jeden a týž uondaně odevzdaný obličej, přesně jako v NEXT) . Ba dokonce máte i dětské herce, kteří nepůsobí nikterak otravně a na rozdíl od dospělých kolegů UMÍ vyloudit i několik výrazů tváře. No a pak? Pak na tu látku pustíte podprůměrného scénáristu, nebo spíš celý tým - hodil by se nejlépe výraz stádo - a ti vám šance na opravdu dobrou, lehce hororovou scifárnu systematicky, pravidelně a spolehlivě v pětiminutových intervalech rozcupují na kusy. POZOR, NÁSLEDUJÍ SPOILERY. Je mi líto, ale tady to bez nich opravdu nepůjde - a vlastně mi to ani líto není, protože pokud máte rádi daný žánr, tenhle film prostě NECHCETE vidět. Posuďte sami: hodláte se dívat na to, jak se po celé dvě hodiny dospělé postavy chovají jako malé děti, a malé děti naopak jednají jako dospělí? Jak se v ději objevují zajímavé figury (Johnova sestra), aby vzápětí na dlouhé desítky minut zmizely ze scény a objevily se v samotném závěru jako pouhopouhé cameo? Nebo ještě jinak, konkrétněji: představte si, že hlavní postava má přítele z branže, kolegu z nějakého vědeckého institutu kdesi v Massachussets. V samotném závěru, při úplném, totálním a nezvratném konci světa, pak tohoto přítele náhodou (!) zahlédne v samotném centru New Yorku (?!) mezi zhruba deseti milióny panikařících lidí, stojícího spolu s manželkou (??!) na ulici, po které dotyčný hlavní hrdina jede autem (?!?) přímo skrz rabující a chaotický dav New Yorčanů, a to rychlostí zhruba padesát kilometrů v hodině! Nuže, vězte, že podobných zrůdností uvidíte v KNOWING desítky. Jistě, tu úplně základní premisu filmu bezesporu nejméně polovina diváků prostě zná předem, ale proboha, proto snad ještě nemusí Cageův hrdina na souvislost mezi tajemnými čísly přijít během dvaceti vteřin?! O tom, že si univerzitní vědec odhadem asi tak pět set dvouciferných numer poctivě půlku noci přepisuje na školní tabuli, místo aby si je prostě okopíroval či nazvětšoval na nějakém xeroxu nebo scanneru, je už zbytečné mluvit... Onehdá jsem tady psal, že Boyleovo SUNHINE je zbytečně promarněná šance na to, aby se ten film stal něčím trochu víc. O Proyasově PROROCTVÍ to platí desetkrát, ba padesátkrát víc. Tohle mohl být když ne výborný, tak aspoň prima film. Scény katastrof jsou brilantní, ta letecká prostě úchvatná, metro jen o málo horší. Scénář a tupé dialogy to ale všechno poslaly do horoucích pekel. Proto dávám nekompromisních 40 %, i když by si možná KNOWING zasloužilo o fous víc. PS: Kdysi dávno mi připadalo finále jinak vynikajícího Zemeckisova KONTAKTU s Jodie Foster poněkud příliš patetické a kýčovité. Jedna ze závěrečných scén Proyasova PROROCTVÍ posouvá ale hranice tohoto kýče ještě nepředstavitelně dál: nevíte někdo, kde vzali emzáci ty rozkošné pastýřské úbory na míru, a kam se v tom digitálním obilném poli poděly desítky dalších vyvolených? PSS: Film nabídne jednu či dvě typicky stupidní a prvoplánové lekačky, já jsem se ale upřímně vyděsil jen tehdy, když jsem uondaně klikl na posun v BSPlayeru a zjistil, že mám TEPRVE hodinu za sebou a JEŠTĚ hodinu těch pitomých řečí a přesunů odnikud nikam před sebou. Tfujtajbl, úplně mi přeběhl mráz po zádech, přísahám :) () (menej) (viac)

RobbieM@N

Proyas je až moc dobrý režisér,aby Knowing dopadlo špatně. Vyjma Nicolase, který po dlouhé době hraje v dobrém filmu, ale sám ho strhává dolů, protože se celý film nachází v poloze, kdy jsem měl chuť po něm hodit kámen. Celý film obsahuje prakticky pouze tři akční scény, které jsou ale naprosto úžasné, nazvdory tomu, že měl Proyas jenom 70 milionů, tak akce je neskutečně působivá, atmosférická a ukazuje věci, kdy ostatní režiséři uhýbají kamerami - lisování lidí atd. I pointa je trochu ucházející. ()

fordhont

Byl jsem zvědavý na další Proyasův počin a čekal jsem, jak moc zabalený film v temných kulisách nám nabídne. Tentokrát však byla ukazována krutá realita některých katastrof, což patří ke kladům filmu. Od začátku se tváří film jako mysteriózní thriller a je velmi zajímavý, avšak postupně se z něj stává sci-fi a trošku podráží to tajemno, co si na začátku vybudoval. Myšlenka není špatná, ani provedení, ale musíte se připravit na tu sci-fi stránku, která je na konci po proyasovsku až příliš zbytečně ukázána. ()

Tanus

Rozhodne stoji za zkouknuti, dlouha jednozaberova sekvence u ktere solidne zamrazi a dalsi katastrofy jsou luxusni, atmosfera se tam taky najde plus konecne film s Cagem na ktery se da divat. Misty trosku predvidatelne jinak by to bylo za 5. Jinak kdyz tady ctu nektery komentare, no je videt ze je leto, lidi nemaji co delat a musi se nekde realizovat... ()

Guinivieve

Slabší průměr, možná bych nehodnotila tak nízko, ale ten film mě strašně zklamal. Čekala jsem o hodně víc. Začátek se vyvíjel slibně, jak se tam objevili mimozemšťani šlo to pomalu do kytek a ten příšerný kýčovitý konec tomu nasadil korunu. ()

Renie42

Něco takového jsem opravdu ještě neviděla a nevím, zda někdy něco podobného uvidím. Úplně mě to pohltilo, vtáhlo do děje. Srážka letadla na dálnici, v metru a to poslední katastrofální. Zajímavý nápad s časovou kapslí, hlasy v hlavě, jen dva vyvolení, kteří můžou zachránit lidskou rasu na jiné planetě. Ze začátku jsem si říkala, co ty hlasy mají společnýho s událostmi a čísly na papíře, ke konci už to dávalo smysl. Několikrát jsem někde četla, že ten konec je strašný, ale nějak jsem se chtěla přesvědčit sama. Výbuch slunce, zničení všeho živého, až mě mrazilo, jaké skvělé efekty ve filmu byly. ()

unrocker

To jsem opravdu nečekal, že se CAGE propůjčí takové kravině to je fakt síla. Režie je naprosto bez nápadu, příb+h tak jednoduchý a předvídatelný, že je to zarážející. Kdyby v tomto filmu CAGE nehrál tak by se to snad ani nedostalo do kin, protože je to opravdu zabitý čas. Co hovoří do plusu je hudba a afekty při nehodách, to je asi jediné co se mi na filmu mohlo líbit. ()

Jerris008

Mě to pohltilo. Ne díky Cageovi, který se s každým filmem ztrácí víc a víc, ale skvěle natočenýma scénama, které jsem si byla nucena pustit znovu - letadlo, metro, spálení Země Sluncem (trochu mi to připomnělo Soudný den v Terminátorovi:-) ). Mám radost, když od něčeho dostanu víc než očekávám! ()

alpeew

Na film jsem šla s nijakým očekáváním (po recenzi Mirky S. z MfDnes i s obavami) takže kromě toho, že tam byl krásný chládek (a venku běs 32°C) jsem byla jak pěkně vyděšená tak nadšená a myslím na to všechno od středy. Pan režisér mne přesvědčil o pravdě pravdoucí, že i za málo peněz lze udělat hodně - a dobré - muziky (podobně jako u např. Hvězdného prachu), a když herec, v tomto případě kapku profláklý N.Cage, ze sebe dostane víc než je u něj a u daného žánru obvyklé a když je kamera par excellant a výběr hudby je přímo excelentní. Komplex toho všeho + zajímavý ne-zcela-jasně-žánrový scénář, řešený nehollywoodským způsobem, to je Proroctví. Trochu děsivé vize, zejména v době kdy se i na naší obloze objevují neobjasněné světelné a ve formacích se pohybuijící body, ve mne zanechal dojem, na který budu ještě docela dlouho myslet. ()

d1x

Ze začátku vcelku slušně rozjetý film (i když místy je to známé klišé, ale dá se přehlédnout), který je nakonec dle mého názoru totálně zabit koncem. ()

Bigfuckman

Proroctví aka Vyvolení aka totální až neuvěřitelná souhra náhod motaící se kolem hlavní persóny. A to finálové klišé jde také jen stěží přehlédnout. Také musím zmínit jednu filmovou chybu bijící do očí.Při scéně kdy se Cage baví s příslušníkem policie a ten náhle při duchaplném rozhovoru uvidí letící tedy spíše padající letadlo za zady Nicolase a přitom v dalším střihu letí, padá letadlo úplně nejvíc z boku Nicolase jenž se vůbec nepohnul. Nejsem sice fyzik ani geometr, ale v prostoru se umím narozdíl od režiséra asi orientovat více, když poznám rozdíl úhlů pohledu lépe. A to béčkové gesto typu You and me, together, forever! co uctívají táta se synkem jsem jim nežral ani omylem. ()

vieriX

Alex Proyas to dokázal natočil film,který ve mě vyvolával mrazení v zádech jako bych tam byl. Když si odmyslím naprosto přestřelený konec tak jsem byl nadmíru spokojen. Nemám jinou možnost než 4* ()

Mr.Roman

Silnejšie WTF som nezažil niekoľko rokov, nemyslím zrovna v dobrom slova zmysle. Vyložene zlý film to nieje avšak má dosť nedostatkov. V prvom rade otrasný Nicolas Cage, u ktorého som doteraz nechápal čo proti nemu všetci majú a myslel som, že toto bude jeho veľká príležitosť ukázať ako veľmi sa mýlili a že to doteraz boli len úlety (hlavne som dúfal v schopnosti režiséra Proyasa, kvôli ktorému som si vlastne film pozrel), no to som ho asi dlho nevidel niekde hrať. Tiež hneď úvodná zápletka a jej konečné vyústenie mi absolútne nesadlo. Ale sú tu aj scény u ktorých sa tají dych. Je ich zopár a výrazne im kraľuje pád lietadla na diaľnicu približne v tretine filmu. Ide o jednu zo scén na ktoré sa nezabúda a veľmi ľutujem, že som ju nemal možnosť vidieť na veľkom plátne, pretože napriek otrasným trikom, ktoré sprevádzajú valnú väčšinu scén, sú v tejto scéne viac než dobré, ale hlavne obsahuje prvkom prekvapenia a parádny jeden dlhý mimoriadne prehľadný záber. Škoda čakal som viac, hlavne po Já, robot.. ()

lusa

Mne sa to dosť ťažko hodnotí, pretože skomentovať to bez nejakého toho spoileru je takmer nemožné. Prvé 2/3 super, malo to napätie, pekné katastrofické scény, Nicolas je furt šťavnatý a chrumkavý, ale potom ako keby došlo k úplnému scenáristickému skratu a výpadku, hlavne to nejak trápne dokončime. Nebyť tej debilnej akože pointy a trápneho konca, dala by som štyri. Takto bohužiaľ iba 2*. V každom prípade film to bol naozaj pozerateľný. ()

mr.cartman

Co můžu říct za mě je, že celý film nebyl vůbec špatný, ale ten konec...?! Myslim, že ten to celý úplně zkazil a díky tomu odebírám 2*... Nechápu. ()

MadMax3

Film s veľmi dobrým námetom, scenárom, vystavanou atmosférou, dobrými trikmi a hudbou. Otrasný Nicolas Cage, ktorý má dve hodiny rovnaký výraz v tvári - tento pán vyhral oscara??? Môj názor na prepieraný koniec filmu je, že film mal dva konce jeden nasledujúci za druhým, kde ten apokalyptický by som ponechal a ten nasledujúci za ním by som asi vyrezal. Nebolo tam treba až takú doslovnosť a presladenosť. A moje hodnotenie je 80% lebo tento film sa mi proste páčil. ()

Pai-Mei

Celý film je vlastne len niečo ako slabší odvar Proroctva z temnôt, ale záver ma dostal. Mimozemšťanov som teda nečakal a nakoniec snáď prvý film kde došlo k totálnemu zničeniu Zeme. Fakt nečakané po všetkých tých asteroidoch, ktoré vybuchli tesne pred vstupom do atmosféry. 3,5 ()

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

15.04.2012

Po rozsáhlých přípravách mu studio Warner na poslední chvíli zrušilo biblickou akční fantasy Paradise Lost. Tvůrce Vrány, Já, robot a Proroctví tudíž hledá náhradní projekt. Zřejmě se jím stane… (viac)

Vlad Worthington?

Vlad Worthington?

27.01.2010

O projektu Dracula: Year Zero jsme poprvé psali snad před dvěma roky. Vypadalo to, že mezitím skončil někde v škarpě u cesty, ale studio Universal jej oprášilo a chce film natočit tak rychle, aby… (viac)

Kytarista, Dracula a sportovní John Woo

Kytarista, Dracula a sportovní John Woo

31.08.2008

...aneb „Novinková smršť 2“. Tak co tady dnes pro vás máme? Brett Ratner je momentálně spojován s adaptací počítačové hry God of War, ale kromě této starořecké mytologické řežby pošilhává i po… (viac)

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

23.08.2008

Tři značně odlišné projekty v dnešní novince spojuje fakt, že osobnosti, které za nimi stojí, nedávno spolupracovali na mysteriózním thrilleru Knowing. Především je tady režisér Alex Proyas, tvůrce… (viac)