Alita: Bojový Anjel

• Česko Alita: Bojový Anděl (viac)

Svet vzdialenej budúcnosti nie je ideálnym miestom k životu, napriek tomu v ňom žijú ľudia, ktorí nezištne pomáhajú iným. Tak napríklad kyberdoktor Ido (Christoph Waltz) prehľadáva skládky, aby našiel funkčné súčiastky, ktoré môže implantovať ľuďom, čo o časti tela prišli. Takto objaví Alitu (Rosa Salazar), poničeného kyborga so srdcom a dušou dospievajúceho dievčaťa, a vráti jej život. Po prebudení Alita vôbec nič nevie. Nepamätá si svoju minulosť, nespoznáva svet okolo sebe, ale okamžite nasáva enormné množstvo nových informácií. So životom vrstovníkov Alitu zoznamuje Hugo (Keean Johnson), mladý rebel s motorkou, ktorý jej od prvého stretnutia mimoriadne imponuje. Vďaka svojej zvedavosti spozná Alita aj odvrátenú stránku mesta Iron City, v ktorom s doktorom Idem žije. Fyzickou konfrontáciou s  podsvetím v sebe objaví mimoriadne, smrtiace schopnosti. V tú chvíľu sa dostane do hľadáčika skupiny nájomných zabijakov, ktorí terorizujú mesto, ale teraz dostali jedinú úlohu– nájsť a zničiť Alitu. Z obyčajného kyberdievčaťa sa stane bojový anjel. A konečne si spomenie, aké je jej poslanie. (CinemArt SK)

Padme_Anakin

Měla jsem dnes večer naladěno na oddechovku, ovšem že to bude taková zábava, to jsem netušila. Asi mi něco samovolně přeplo v amygdale a já to pobrala jako úsměvnou pohádku, místy komedii, sem tam parodii, samozřejmě říznutou Rodriguezovým hypnoticky brutálním rukopisem. Každopádně Alita je parádní plechovka a bavila mě, nasmála jsem se dosyta. ()

corpsy

Toto nieje Rodriguez, toto je Cameron. V plnej poľnej ( dalo by sa to prirovnať ku spolupráci Spielberga a Hoopera na ich POLTERGEISTOVI ). Ale samozrejme aj so svojimi negatívami. Samozrejme ale minimálnymi. Nejde o technickú stránku filmu. Tu netreba komentovať. Ide o scenár. O dialógy. O hercov. A presne takto, ako ja píšem tento komentár, mi pôsobil aj celý snímok. Strojovo. Bez dynamiky. Bez gradácie. Škoda, pretože sa naozaj je načo pozerať. A kino to ešte znásobuje. ()

salisbury

Snímek Alita v Rodriguezově režii rozprostřel na filmovém plátně úžasný vizuál, kterému vévodily dvě velké Alitiny oči vypadajíc jak zkopírované z filmu Big Eyes od Tima Burtona, kde též Christoph Waltz poukázal na svůj herecký um. Komiksová předloha mi unikla jak dobře rozjetá kybertramvaj, takže jsem byl bez jakéhokoliv náznaku vhozen do neklidných vypravěčských vod a asi i díky tomu jsem si tu kyberjízdu náramně užil. Cameron, Rodriguez a Kalogridis svými mozky spáchali scénář, který je pln všelijakých nejasností, ale vzhledem k tomu, že jsem se skvěle u filmu vypnul a náležitě bavil, tak je veškeré pisatelské zlořádstvo odpuštěno. A teď už si jen posečkat na možné pokračování. ()

ConanVJ

Tak toto se mi hodně líbilo. Čekal jsem průměrnou sfi-fárnu a dostal jsem pěkný příběh, spoustu pěkných akčních bitek, znamenité efekty a skvěle se hodící hudbu. Obsazení na výbornou. Za mě 100% :) ()

schizmo

Jestli má Alita nějakou výraznou přednost před ostatními aspekty filmu, tak je to rozhodně roztomilost. Tvůrcům se podařilo zvárnit postavu, jaká tu dlouho nebyla a její charakter zkrátka nejde nemilovat. Zde ovšem všechna superlativa končí, dál je to řemeslná rutina nebo žánrové klišé. Kdyby si dali autoři tolik práce se vším ostatním jako s Alitou, moh tu vzniknout nový epos. Bohužel takhle tu máme pouze bravůrně zvládnuté CGI postapo prostředí (znalci si mohou dosazovat příbuzné filmy) a řetězec okatých reminiscencí, které příliš nápadně připomínají již dříve natočené snímky. Klišovitá a předvídatelná je pochopitelně i lovestory a nezachraňují to ani roboti, kterých je poslední dobou až moc na to, aby někoho ještě dokázali přesvědčit. Evidentně ani filmový vizionář James Cameron na pozici producenta to nezachránil, takže uvidíme, co přinese druhý díl a jak se v něm předvede Eda :). ()

ledzepfan

Už původní anime (potažmo prapůvodní manga) je v zásadě nadhodnocovaná záležitost, ale tohle je prachsprostá rutinérská břečka. Kdyby se to neprezentovalo jako dechberoucí Cameronova adaptace zásadního a kultovního anime, asi bych to ohodnotil jako slabej průměr, ale takhle, s těma cameronovsky neomezenýma rozpočtama a tlučhubovským marketingem mě vlastně až urazilo jak sterilní, šablonovité, generické, nedotažené a debilní to celé je... Začínám se fakt obávat toho co se nakonec vyloupne z těch deset let připravovaných Avatarů.. Jestli to bude stejná "pecka" jako tohle, tak mě asi vomejou. PS:Nevím koho museli rodiče toho Keenana Johnsona přeblafnout a vodkrouhnout aby se synáček dostal k filmu, ale takhle nevýraznej, nezapamatovatelnej a herecky naprosto impotentní xicht jsem neviděl už roky.. ()

hous.enka

Alita je velmi dobře natočený komiks. Dokonce bych řekla, že jeden z nejlepších, jaké jsem viděla. Nejen že její postava je vizuálně dokonalá, ale ona tam tak skvěle zapadla, že jsem chvílemi zapomínala, že je vlastně jen nakreslená. Moc se mi líbila postava kyberdoktora Ida v podání Christophera Waltze a i mrcha Jennifer Connelly byla výborná. Možná by mohla být stopáž o pár minutek kratší, ale vlastně jsem se ani nestačila začít nudit, takže za mě super. ()

agentmiky

Asi bych lhal, kdybych tvrdil, že jsem se na film netěšil. Kdo by ale nečekal na premiéru jako malý kluk, když se toho ujali taková jména jako Cameron a Rodriguez. V celku mě film nadchl, ale na úplný vrchol to bohužel nedosáhlo, a to kvůli pár věcem. Tak zaprvé, ocenil bych nějaké vysvětlení, proč došlo mezi Zemí a Marsem k válce, protože mi to pořád nedalo, přemýšlel jsem nad tím a film pořád ne a ne to uvést na pravou míru. Příběh docela průhledný, ale to bych zase tak neřešil. Vedlejší postavy si dle mě zasloužily více prostoru, takový Vektor či postava Jennifer Connelly, tady docela jejich linky odbyli a ve výsledku se toho člověk o nich ani moc nedozvěděl. A hlavně mě rozohnila ta romantická linka. Proč všude musí být, to mi nejde na rozum. Hlavně se mi ten kluk jevil nesympaticky, ve vypjatých chvílích přehrával, jednoduše mi do filmu nesedl. Teď ke kladům. Audiovizuál špičkový, design světa taktéž zahřál u srdíčka. Samotné Alitě a jejímu psychologickému vývoji věnovali dost minut, tudíž si k ní divák vybuduje nějaký vztah a v momentech plných napětí jí fandí (za to obrovský palec nahoru). Emoce jsem jí uvěřil, je skoro až neuvěřitelné, kam se motion capture za ty roky dostal. A akce nabídne to nejlepší v žánru. Ten design kyborgů parádní, za mě asi nejpropacovanější Grewishka. Hezky přehledné, hlasité (OK, za to může z největší části nejspíše Dolby Atmos :D), doplněné povedeným soundtrackem od Junkieho XL. Konec bych malinko překopal, došlo totiž i k momentům, které spíše než dojemně vyzněly trapně. Ale chápu, že se film zaměří spíše na diváky z mladšího věkového spektra. Dvojku bych klidně uvítal, potenciál tohoto rozmanitého a barvami hýřícího světa je skoro až nevyčerpatelný. Uvidíme, jak si Alita povede v kinech, co se týče tržeb. Suma sumárum.....líbilo se mi to, ale ty negativa bezesporu naštvaly. O tom žádná. Film viděn v rámci slavnostní premiéry v Cinema City Chodov dne 12.02.2019. Za mě dávám 76 % ()

Adasin

Jako kyberpunku tomu nejde nic vytknout (což píšu často, ale kyberpunk mám hodně ráda), navíc je to vizuálně nádherné a i soundtrack se povedl. A Alita je milá, i když trochu zvláštní hrdinka (nemyslím teď oči, na ty jsem si bez problému zvykla a ke konci to skoro ani nevnímala). Občas se chová trochu divně, a nepřijde mi, že by to bylo jen rozpomínáním. Její příběh mě zaujal a chtěla bych se dozvědět víc než co bylo naznačeno ve vzpomínkových flashbacích, takže hned jak to půjde, půjdu si koupit mangu, která u nás naštěstí nevychází po tenkých knížkách jako většina jiných mang, ale jako pořádné bichle. Taktéž pochybuji, že se pokračování ve filmové podobě dočkáme, což by byla hrozná škoda. Já bych ho brala hned, jen bez té romantické linky a dalšího podivného Huga. P.S.: Mahersalu Aliho nakonec opravdu obsadili jako Bladea. 8/10 ()

Vxxx

Pastva pro oči, trápení pro mozek. Digitálně je to zvládnuto bravurně. Opravdu je na co koukat a některé detaily jsou dechberoucí. Bohužel příběhově to tak zajímavé není, ale to CGI to zachraňuje. 4* ()

Rosana odpad!

Tak tohle jsem vážně nedala. Jako dokoukala jsem to, ale přišlo mi to neskutečně pitomé. Nacista Landa jako otec nějaké graficky udělané holčičky s vypoulenýma očima, která se asi hledá, nebo co... ()

Praxis

Neuvěřitelně naspídované dechberoucí bojové scény, které střídá srdcové záležitosti nevinné Ality. Strýček James dodal hodně moc melounů a Rodriguez si natočil velkolepou akční scifárnu, která i přes tuny digitálního mrdníku solidně mixuje akci i romantický kýč. Překvapivě skvělá digitální Rosa Salazar i Waltz. Ostatní postavy trochu podceněné, ale když při Motorballu zjistíte, že nemáte robobradu, která se vám zakutálela pod sedačku a zastavilo se vám antihmotové srdce, tak máte chuť tam hned napálit pět hvězd. Nakonec zvítězí lidský mozek, který je tak trochu neuspokojen závěrem, jenž mohl být vytuněný malinko více. Takový clifhanger se sice dal čekat, ale stejně vás to sere, že se na Salem vlastně vůbec nepodíváte. Nevěřím, že Alita dostane pokračování, na to jsou její tržby maličké, a bohužel strejček Jim už teď bude plně dojit Avatary. Škoda, tajemná aura kolem Salemu mě láká... 80% ()

ArsenalEagle

Naprosto miluju podobný vizuál, který je zde navíc doveden k téměř totální dokonalosti. Svižný a akcí nabitý filmík, u kterého jsou 2 hodiny prostě málo a snesl bych minuty navíc věnované vedlejším postavám -> k těm bychom se ale díky neuzavřenému finále mohli dostat v pokračování, hlavně McTeague se svou psí smečkou nebo hlavní záporák, který tahá za nitky z bezpečí Salemu. Waltzovi relativně normální chlapík opravdu sluší, Rosa Salazar je pro mě taková malá neznámá, ale zde s dávkou techniky je prostě k sežrání a já ty její obří kukadla žeru, jasně nejsilnější článek jet totiž právě Alita. Milostná linka je na druhou stranu o něco slabší, ale chybět prostě nemůžu. Přesto nebyla nijak rušivá. A shrnutí? I přes jistá očekávání obrovské nadšení a doufání v další díl, protože jako jeden z mnoha sci-fi akčňáků z budoucnosti, kterých se za posledních pár let pár natočilo, si pokračování zaslouží ze všech nejvíc. ()

Wysch

Ó, jak teď lituju toho, že jsem film neviděl (a nepodpořil) v kině. Jasně, má celou řadu nedostatků nebo naopak přebytků, ale tvůrcům se podařilo na základě klasických klišoidních postupů vytvořit postavu, který snad nelze nefandit. Zjednodušeně řečeno, Alita je klasická Disney princezna s velkejma očima. V Alitě je celá řada chytrých vypravěčských postupů, který měly bejt sázkou na jistotu, ale nějak se to nepodařilo, a to díky nechytrýmu scénáři zcela jasně mrkajícímu k pokračování, kterýho se nejspíš ani dočkat nemusíme. Přesto mám z Ality krásnej pocit sci-fi pohádky s princeznou, která má koule. ()

Ellmariachi

Hned zkraje musím říct, že Alitiny oči mě budou asi ještě dlouho budit ze sna. To se prostě nepovedlo. Jenže zbytek, světe div se, mi fakt sedl. Jako sice nedůležitý , ale velký plus dávám za to, že mě výjimečně nevytáčel klučina a dokonce ani ta zvláštní romantická linka. Velké plus už ovšem naskakuje u světa. Je sice jen lehce poodhalen, ale bavil mě. Je prostě potřeba aby člověk tomu všemu okolo tak nějak věřil. I trikově mě to bavilo. Ty divno-robo-lidi měli často i za pár vteřin na obrazovce co nabídnout a pokud bude nějaké příště, rád některé zase uvidím. Souboje byly nebojím se říct v rámci Sci-Fi fakt super a na vysoké úrovni. Víc takových. Jediné, co mě u Ality před puštěním opravdu lákalo, byl Robert Rodriguez. A můžu říct, že se sice asi musel držet na uzdě, ale i tak je jeho rukopis zřejmý a já i za to dávám 80 procent. ()

Karlas

Dojemné příběhy o holčičkách v boji s nesnázemi života prostě miluji. Alita je překrásné stvoření, ty kouzelné velké oči vás zkrátka dostanou. Barvitě propracované sci-fi s perfektní grafikou, které nese opravdu velkolepé obrazy. Nemám rád ženy válečnice, snad až na Furiosu, přesto mne toto nebezpečné dítě skvěle bavilo. ()

James Cameron možná nenatočí další Avatary

James Cameron možná nenatočí další Avatary

05.07.2022

67letý režisér James Cameron (Titanic, Terminátor) čerstvě maličko překvapil filmový svět, když v posledním rozhovoru na téma Avatar prozradil, že nutně nemusí být režisérem čtvrtého a pátého filmu.… (viac)

Dočkáme se pokračování Ality na Disney+?

Dočkáme se pokračování Ality na Disney+?

03.01.2021

Režisér Robert Rodriguez zakončil rok 2020 poměrně úspěšně. Jeho epizoda Star Wars seriálu The Mandalorian sklidila samou chválu, následně jsme dozvěděli, že bude produkovat (a nejspíš i částečně… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů