Piatok trinásteho

• Česko Pátek třináctého (viac)

Země v okolí letního tábora Crystal Lake je nasáklá krví. Deset dílů kultovního hororu Pátek třináctého si vybralo svou daň v podobě životů mnoha teenagerů, kteří byli v nesprávný čas na nesprávném místě. Deset dílů také zcela vyčerpalo scenáristickou invenci, takže zpočátku výborná hororová série nabírala čím dál negativnější nádech. Dvacet devět let po jedničce proto spojili síly produkující Michael Bay a režírující Marcus Nispel, kteří už dokázali resuscitovat Texaský masakr motorovou pilou, a natočili legendární horor znovu... „Když točíte takový film, musíte se sami sebe zeptat: Jaká síla nutí lidi dívat se na tyhle horory pořád dokola? A pak jim místo odpovědi dát to, co chtějí, ale ne přesně to, co očekávají. Pak je to bude bavit,“ říká režisér Markus Nispel. Podle legendy masakr u Crystal Lake odstartovala nepozornost instruktorů letního tábora, kteří si nevšimli topícího se mentálně postiženého chlapce Jasona Vorheese. Ve snaze pomstít synovu smrt vzala truchlící matka spravedlnost do vlastních rukou a začala milé vychovatele nemile likvidovat. Když byla nakonec i ona poslána do pekla, převzal její práci utopený synáček. Tenhle příběh si ve zkratce připomeneme ještě před úvodními titulky a vypráví si ho i parta teenagerů, která do téhle oblasti zavítá. Vzhledem k tomu, že je nenapadne nic „rozumnějšího“, než děsivou lokalitu prozkoumat a přenocovat v ní, asi tušíte, jak to s nimi nakonec dopadne. Pár týdnů nato sem přijede sympaťák Clay, který pátrá po zmizelé sestře. Vzhledem k tomu, že jde o členku nešťastné partičky, musí vám být Claye a jeho zoufalého snažení upřímně líto. Litovat naopak není třeba bezprizorního Jasona, jemuž se pod ostří mačety blíží další skupinka rozjívených teenagerů, kteří si chtějí užít víkend v divočině a netuší, že za to zaplatí tu nejvyšší cenu. (oficiálny text distribútora)

panMartin

Absolutně bez nápadu. Nevím, proč se to jmenuje Pátek třináctého, protože nic nenaznačuje ani tomu, že je pátek 13. Jediné co se zdánlivě podoba konci prvního dílu původní série, je samotný začátek. Jinak zbytek si udělal režisér po svém, z Jasona strach vůbec nešel. Takhle to vypadá když mizerný režisér natáčí remake mizerné série za použití mizerných herců. Pro mně totální slátanina. Závěrečná scéna filmu, to ještě víc posrala. ()

Nivenx

Tento remake je přesně to co si fans této série mohou přát! Oproti některým z posledních pokračování je to jak svěží vánek, který dodává sérii ten správný směr! Ženský parádní, Jason prostě bezkonkurenční a jeho vraždy jsou pusobivější než kdy dříve. V rámci série paráda, akorát v rámci hororových soupeřů tematicky trochu slabší. Za mě spokojenost! ()

Doudis19

Neočekávaně důstojný návrat hororové ikony. Jason je pořád hloupý, nezastavitelný, nekompromisní a brutální. A tak ho mám rád. ()

Motinski

Tuctová blbosť. Nečakal som zázrak, no myslel som že sa aspoň zabavím a občas ma mikne. Nestalo sa. Slasher je mrtvý a duplom keď sa tvári moc vážne. Jednoduché lakačky, podpriemerní herci a očakávaný koniec. Atraktívne prostredie by zabralo možno tak 20 rokov späť a Jason priťahuje pozornosť viac ikonickým vzľadom a hudbou v pozadí ako rešpektom. Úplne zbytočný remake. 2* dávam preto lebo je to aj s chybami lepšie ako originál. ()

filmmovier

Jeden z nejdebilnějších pátků. Rozjezd je sice docela fajn a dává naději, že snímek bude alespoň průměrný, ale pak je to bohužel jen čím dál horší. Typická přehlídka koz (povětšinou hnusných umělých) a debilně se chovajících puberťáků, herecky to zachraňují jen rozkošná Danielle Panabaker a Jared Padalecki. Atmosféra je samozřejmě nulová, vraždy jsou nudné a neoriginální (a docela debilní), Jason se chová zvláštně (líčí pasti, drží si rukojmí a mačetu do ruky moc nebere) a není tam jediný kvalitní zapamatovatelný moment. Naštěstí nechybí závěrečné nečekané Jasonovo vyskočení z vody a stažení zbytku přeživších pod vodu. Klika, že žádné další pokračování po tomhle už nevzniklo. Nejlepší díly série vznikly v průběhu celých osmdesátek. 40%. ()

A.L.E.S.

Remake je největší zločin v kinematografii a tohle to jen potvrzuje. Držte se, prosím, originálu, opravdu budete mít větší zábavu. ()

markuc odpad!

Tak neco tak slabeho jsem uz docela dlouho nevidel - dobra pomucka pro studenty filmovych skol, tri v jednom toho, jak se film nema tocit (spatny film, jeste horsi horor a tragicky spatny remake). Tak zbytecnych skoro 100 minut jsem jeste nezazil, naprosto chybejici hlavni motiv, zakladni dejova linie naprosto chybi, absurdni chovani postav, debilni sceny - tyhle pseudohorory maji tu nevyhodu, ze kdyz jsou spatne, clovek hleda nelogicnosti a zde jsem jich nasel nespocet. Pro mne totalni slatanina a zbytecna existence tohoto snimku. ()

st.jim

Pokud to budu brát jako horor, tak je to špatný. Pokud se na ten film budu dívat jako na komedii, tak je to celkem povedený :-D ()

Mrkvič

Ukrutně dlouhá hodina a půl. Na začátek nějak nezvykle malý příděl čerstvého masa. Což je divákovi zajímavě vysvětleno po čtvrt hodince. Od té chvíle jsem najednou čekal něco mnohem víc a dokonce mě v očekávání utvrdilo i pár zábavných dialogů. Ale ouha. Nakonec další hloupá vyvražďovačka. Ani ty přechvalovaný kozičky za moc nestály. ()

Sfinkter

Hanebně rutinní slasher s krásnými herci a příručkově budovanou atmosférou. I přes zmíněnou rutinu má však tento Pátek slušný spád a s vraždami samotnými si tvůrci také vyhráli. Halloweenský děs nečekejte, žádná tragédie to však určitě není. Navíc i díky několika párům odhalených krásných ňader se dá bodovat bez výčitek na polovině škály. ()

LadyPupu

Celou dobu se to potácí kolem jedné hvězdy, ale za závěrečných dvacet minut a úplně poslední scénu tu druhou přihodím. Jinak nic moc. ()

PierrevanH

Od remaku čekám, že mě překvapí něčím novým, nebo, že vylepší dějové kontinuity ze svých předchůdců. V tomto pátku se to však nestalo. Je to jen tisíckrát nastavovaná kaše bez nějaké invence. Možná bych se to dalo strávit lépe, to by ovšem nesměl režisér těžit z prvních 4 dílů pátku 13, ze kterých zreprodukoval pouze průměrný díl! Hvězdy za opékání v pytli a Padeleckiho, bez kterého by byl nový pátek na odpis. Jo a ten konec si mohl režisér taky odpustit. ()

Yoshimitsu

Jason se mění skoro v super zabijáka, který se inspiroval pytláckou příručkou, jak chytnout veverku v lese. Ještě je to stravitelný díl o proti remaku Noční můry v Elm Street. Dávám 40% ()

Antek

Marcus Nispel není žádný génius a těžko lze v jeho filmografii nalézt nějaké významné či alespoň trochu nadprůměrné dílo. První Texaský masakr byl pouze videoklipovou naháněčkou a Cesta bojovníka je "film", který by si zasloužil zcela vymazat ze všech filmových databází. S remakem (či převyprávěním) kultovního horroru ovšem přichází změna (jak už ostatně sliboval trailer) -- Nispel poprvé ve své kariéře stvořil zábavný slasher, který na všechnu svou povinnou výbavu (tzn. nahota, sex, drogy + hektolitry krve) odkazuje zcela záměrně. Jason je opět při síle (přidal na rychlosti i na inteligenci) a stává se z něj něco na způsob Ramba v masce -- jeho oběti jsou pouze maso, které lze jen s potěšením krájet -- a sem tam se povede i nějaký ten pokus o atmosféru. Nový Pátek třináctého ovšem nabízí i něco navíc. Dle mého je to výtečná alegorie o potlačeném sexuálním pudu -- všechny ty vraždy a fixace na mačetu (když Jason vzpomíná na své první tasení mačety a zaboření do lidského těla; když s téměř zbožnou úctou hladí a brousí svou zbraň atd. atd. atd.) jsou pouze odrazem nevybouřeného Jasonova sexuálního apetitu (jak už to u sériových vrahů chodí). V takovémto případě se to Nispelovi moc povedlo. A kdo nechce, může v tom vidět jenom řádění chlapíka, který rád nosí hokejovou masku. Pak je to další podprůměrný zářez do Marcusovy tvorby ... ()

demented

Sterilný bezpohlavný zlepenec, ktorým si to u mňa Nispel pokašľal na plnej čiare. Masaker ešte ušiel, ale toto? Jason sa nám zmenil z vraždiacej mašiny na ľstivého(!) uvažujúceho(!!) maniaka bez štipky charizmy (ikonickosť a posvätná bázeň dostala nechutné K.O.), ktorý si veselo kladie pasce po lese(!!!) a vo svojom spletitom systéme podzemných bunkrov(!!!!) drží zajatkyňu(!!!!!). Je pravda, že majstrovstvo teleportácie ešte neovláda tak dokonale ako vo svojich predchádzajúcich/následných (ako sa to vezme) dobrodružstvách, ale začiatočník to rozhodne nie je (čo nám párkrát predvedie). Je sympatické, že zostal verný mačete... čo už je menej sympatické, že túto mačetu má odloženú v "pošve" a párkrát vo filme ju z nej priamo tasí (neviem, ale mám taký pocit, že pravému Jasonovi by sa ju za opasok nepodarilo dostať za celú dobu dĺžky trvania filmu). Nezanevrel ani na sekeru a jednu obeť odrovná veľmi profesionálne vyzerajúcim športovým lukom(!!!!!!). Čo ma ale úplne odrovnalo - v priamom strete s Jaredom Padaleckim ho nechá žiť...dvakrát(!!!!!!!). WTF? ()

Tereza666

Další skvělý díl série Friday the 13th...Byla sem na filmu v kině, líbil se mi tak na 4*..poté sem ho zkoukla doma..pěkně v klídku v hezké kvalitě a s dobrým dabingem a dávám 5*. Wooow :-) ()

JohnSmith

Nevím jaký je důvod, že se předělávají staré klasické horory. Snad asi jen kvůli penězům. Jelikož jsem už nějaký ten vyvražďovací horor viděl, tak mě nic moc nepřekvapilo a ani neděsilo. Vzpomínám si, že u Nispelova Texaského masakru jsem dokonce usnul. A tady to nebylo o moc lepší. Jason sice zabíjel s chutí a mladé obnažené slečny byly opravdu pěkné,ale to bylo asi tak vše. ()

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

01.11.2022

Zatímco poslední celovečerní příspěvek do jedné z nejpopulárnějších hororových sérií všech dob dorazil do kin už před dlouhými třinácti lety a dalšího filmu se kvůli tvůrčím sporům o práva na… (viac)

Raimi a horory pro celou rodinu

Raimi a horory pro celou rodinu

05.10.2009

Podivnou novou divizi vytvořil Sam Raimi v rámci své na horory zaměřené produkční společnosti Ghost House Pictures. Pod hlavičkou Spooky Pictures prý budou vznikat „thrillery pro celou rodinu“.… (viac)

Conan je v haj*lu

Conan je v haj*lu

13.06.2009

Omluvte to přímočaré vyjádření osobních pocitů, ale slušněji už to napsat nedokážu (zvažoval jsem i mnohem ostřejší verze). Že se schyluje k natáčení nového filmu o barbaru Conanovi (spíš než o… (viac)

Jeníček a Mařenka – lovci čarodějnic

Jeníček a Mařenka – lovci čarodějnic

03.05.2009

...a další zprávy z hororových dimenzí. Začněme něčím, co smrdí klasikou. Režisér nového Pátku třináctého Marcus Nispel natočí The Last Voyage of Demeter. Čtenáři Brama Stokera už se jistě chytají –… (viac)