Asi jen málokteré jméno se zapíše do historie amerických závodních koní, takovým způsobem, jako se to podařilo Ruffianovi. Jeho kariéra byla obdivuhodná. O tom, že Ruffian je nevšední kůň, ale věděl zkušený chovatel a trenér Frank Whiteley od prvého okamžiku, kdy ho přivezli do jeho stáje. A tak jen počkal, až nastane čas, kdy jeho čtyřnohý svěřenec mohl vstoupit na dostihovou dráhu... Dramatický příběh, jehož děj se odehrává na počátku sedmdesátých let minulého století, vznikl podle skutečnosti. (Česká televize)

andrii

Jasná favoritka. Rychlá šipka. Fešanda. Aristokratka v běhu. Každý sval ve cvalu má eleganci valčíkových kroků. Tělo šarm noční oblohy. Královně s vlající hřívou, Nefertiti mezi koňmi, to klape. Po dráze vydlážděné podkovami. Jakmile ale Fortuna klopýtne, padne, draze se platí. Na trati. Schází se slzy nad ztrátou věhlasné, vznešené, znamenité múzy. ()

Ajinka126

Mám ráda filmy o dostizích a koních vůbec. Tohle si skutečně zasloužilo moji pozornost. A pokud mohu doporučit, tak vydržte chvíli po titulcích a uvidíte autentické záběry skutečné Ruffian, což mě okouzlilo natolik, až jsem měla chuť to ohodnotit plným počtem. Líbí se mi, že se tvůrci nebáli chytit i této klisny, která toho bohužel moc nestihla, když zemřela jako tříletá. I když možná změnila celé nazírání a průběh dostihů. Je to příjemný příběh jednoho krásného a nadějného koně. Velmi se mi líbily záběry, ale trochu mi scházelo nějaké vtáhnutí do emocí. ()

Pepinec

Filmy točené na základě skutečných událostí mají při uchopení za správný konec vždy velikou naději na úspěch. A že kůň patří k těm nejlepším hercům si nemusíme zdlouhavě vysvětlovat. Takto skromný a povedený TV film (!) u nás může do programu zařadit jen Česká televize. Ještě, že ji máme. I přes ty zpropadené poplatky... ()

Don Maty

Príbeh človeka a koňa sme už videli toľko krát. Ale tento je niečím famózny. Popisuje vzťah ako Kôň a široká verejnosť. Nie je to zasa ten príbeh o psej vernosti koňa ak ma rozumiete. Ten príbeh ma dojal a mne bolo Ruffiana ľúto. Posledných 10 minút som sa modlil aby nezomrela. Neumožnili mi to :(...4* ()

liborzel

No jo-tak jsem zase brečel jako malý Jarda.Další nádherný,ale nesmírně smutně končící film podle skutečné události.Příběh dostihové královny Ruffian je vyprávěn tak úžasným sugestivním způsobem,že se na něj stále nemohu vynadívat.Navíc podmanivá krásná hudba dodává příběhu ohromnou sílu.Další obrovská sportovní tragédie famozního koně.Podobně jako u Phar Lapa.Tady to vypadalo,že ji vyvedli z míry ti pitomí holubi.Na televizní film je to úžasný počin.Asi díky tomuto filmu budu muset přehodnotit některé své názory.Dlouho jsem si myslel,že nejskvělejším koněm všech dob byl Phar Lap,ale...Ruffian je jediná neporažená ve špičkových dostizích-od prvního do posledního závodu vyhrávala.To nedokázal Phar Lap ani Secretariat. ()

• Její kariéra trvala pouze 13 měsíců a soupeřila pouze proti svým vrstevníkům. I tak se Ruffian zařadila mezi skvělé dostihové běžce všech dob. Nejenže nikdy nebyla poražena až do svého zranění, ale dokonce ji v žádném závodu nikdy nikdo nepředběhl. Udělala nový traťový rekord v každém stakes dostihu, který vyhrála. (Zellie)
  • Jako neporažená několikanásobná vítězka stakes, bleskurychlá, prvotřídní a šikovná, byla Ruffian vybrána jako šampionka mladých klisen roku 1974. (Zellie)
  • V roce 1976 byla uvedena do Národního muzea závodů a do Síně slávy. Časopis Blood-Horse ocenil Ruffian jako 35. ze 100 nejlepších plnokrevných šampionů USA 20. let, je nejlépe hodnocenou klisničkou na seznamu a jediným koněm ženského pohlaví na obou seznamech. Díky tomuto hodnocení získala i titul „Klisnička století“. Časopis Sports Illustrated ji zahrnul jako jediného zvířecího sportovce na seznamu 100 nejlepších ženských atletek, udělili jí 53. místo. (Zellie)