Pozemšťan

• USA The Man from Earth (viac)

Poté, co se uznávaný vysokoškolský profesor historie John Oldman rozhodne k nečekané rezignaci na svůj post, schyluje se k rozlučkovému večírku na odlehlé chatě na samotě. Právě na této party chce také profesor svým nejbližším přátelům vysvětlit příčiny zkratkovitého počínání. Jak se ale záhy ukáže, odůvodnění není zdaleka tak prozaické, a už vůbec ne snadno stravitelné. Oldmanova slova všechny zaskočí. Profesor totiž tvrdí, že hlavním důvodem jeho odchodu je nesmrtelnost. Prý je na světě již čtrnáct tisíc let a každých deset roků musí měnit své působiště, aby jej nevypátrali nesprávní lidé. Nikdo mu pochopitelně nevěří, a tak brzy začne intelektuální, emocemi nabitá historiografická přestřelka vedená ve snaze prokázat profesorovu lež. Jenže trhliny nepřicházejí. A všechny dosavadní jistoty se začínají pomalu hroutit. (oficiálny text distribútora)

Oralfabet

Inteligentní a dost minimalistický film, po jehož skončení jsem si říkal: To je vážně všechno? Což by se asi dalo brát jako pozitivum i negativum zároveň. ()

aLPaC

Velmi zajímavé filozofické drama. Divadelní zpracování a to, že se celý film vlastně odehrává v jednom pokoji mi vůbec nevadí. Co mi ale vadilo byli poměrně špatné herci. Kdyby byli role obsazeny skutečnými mistry svého řemesla, mohlo se jednat o jedinečný, originální a nezapomenutelný film. Takhle lepší čtyři. ()

Mimomisu

Meh. Precenena vysokoskolska ochotnicina. Technicke aspekty me nerusi, ma to byt konverzacka. Ale chytry a dobry to nijak zvlast neni. Ale pro lidi, co si mysli, ze Coelho umi psat je to asi bomba... ()

ddf76

Povedena konverazacka, jen je skoda, ze konec, mel byt vice tajemejsi. Konec me prisel dost americky, dost polopaticky vysvetleny kdo je kdo. ()

Eristt

Docela nepříjemné zklamání, nezajímavá atmosféra, nudní herci a především sterilní a nenápadité rozhovory, a to nutno zdůraznit, že hlavní a zároveň jedinou náplní filmu je diskuze a snaha jakýmkoliv způsobem vyvrátit tvrzení hlavní postavy. Není pak žádné překvapení, že film jako celek nemůže fungovat a nudí. Hrůzu dovršil závěr, kdy pointa filmu vyzněla až neuvěřitelně křečovitě. ()

Chosé85

Film o člověku, který tvrdí, že žije na této planetě více než 14 000 let. John Oldman, který se opět chystá opustit své místo po 10 letech jak to dělá už notnou dávku let, to opatrně oznámí svým přátelům. Snímek je tak založen pouze na dialozích mezi pár vzdělanci na chatě u lesa. Někteří věří, někteří ne a někteří vůbec... A tak to bude i s divákem. Film je jistě zajímavý, založený na argumentech, hádkách a faktech. Tento muž si na své předešlé životy víceméně pamatuje a bleskově reaguje na otázky svých známých. Osobně jsem ale čekal jedno, že ho někdo pozná ze svých vzpomínek z minulosti, což se nakonec opravdu stane (v tomto případě je to i trochu k smíchu) a působí to velice klišovitě a neoriginálně. Tak se snímek stane jasně definovaným a není tím pádem o čem už diskutovat. Ale za zhlédnutí to stojí. Film určen pro jasně definovanou skupinu lidí....70 %. ()

kujon

Poutavé vyprávění, resp. poutavý film. Na můj vkus ale moc upovídané a bez jakékoliv "akce". Nicméně zajémavé a rozhodně koukatelné, 3*. ()

bolan

Originálně pojaté sci-fi založené na jednom dlouhém dialogu. Neříkám že by mě tahle myšlenka nebavila, ale rozhodně neumírám touhou tento film vidět znovu. ()

wampire23

Zo začiatku veľmi zaujímavé a hlavne s netradičným námetom. Avšak keď sa niekde v polovici začne vybrakovávať takmer každé náboženstvo tak, aby to krásne zapadalo do tejto bájky (SPOILER: pri zistení, že hlavný hrdina bol Ježišom som už fakt nemohol), moj mozog prepínal na inú vlnu. Niečo podobné bolo aj v Da Vinciho kóde, ale v oveľa menšom merítku. Keby sa film nepúšťal do takýchto extrémov a zostal iba v akejsi strednej vlne, mohlo by to byť kľudne za 5*. A záver bol takisto rozporuplný ako vlastne celý tento snímok. ()

sedlo03

Neuvěřitelný zážitek! Co vše jde dokázat s kamerou za pár šupů, jednou místnosti a pár lidmi. Člověk by řekl, že z toho nemůže vzniknout nic světaborného, ale to je omyl! Už dávno všichni víme, že vůbec nezáleží na financích, ptž i bez nich jde stvořit originální až revoluční film. Banda skvělých herců se skvělým scénářem a úžasným nápadem. No řekněte, kdo by nebyl v šoku?? ()

Raimok

Kdyby mi někdo řekl, že film, na který se chystám podívat se odehrává téměř celý v jedné místnosti a celou dobu si vystačí s ne o moc více než 5 herci, buď bych mu nevěřil nebo by mě taková podívaná vůbec nelákala. Naštěstí mě nikdo nevaroval, já jsem se podíval a dobře jsem udělal. Tento snímek přesně splňuje, co od filmu očekávám - musím o něm přemýšlet ještě dlouhou dobu po zhlédnutí. A chvílemi mi dokonce připadalo, že to ani není sci-fi. Jakou lepší pochvalu si sci-fi může přát? 93 % ()

radekgfx

Komorní příběh v minimalistické formě, přesto neuvěřitelně atmosférický a poutavý. Silně existenciální filmový zážitek. ()

Murphy722

Zajímavá myšlenka provázela tento film. Co kdyby nějací takový lidé opravdu existovali? Teze a otazníky nad hlavami všech aktérů, tak to bylo něco neuvěřitelného!! Ale aspoň krásná ukázka toho, že film se dá udělat jen mezi čtyřma stěnama a nádherně ho prokonverzovat na téma, které snad většinu lidí zajímá. ()