Akty X: Chcem uveriť

• Česko Akta X: Chci uvěřit (viac)

Keď v Západnej Virgínii unesú agentku Bannanovú, vyšetrovateľom sa prihlási ako pomocník pedofilný kňaz s paranormálnymi schopnosťami, otec Joseph Crissman (Billy Connolly). FBI požiada prostredníctvom Dr. Dany Scullyovej (Gillian Andersonová), pracujúcej teraz v nemocnici, o pomoc Foxa Muldera (David Duchovny). Skúsený bývalý agent, ktorý sa stiahol do ústrania po krivom obvinení, má zistiť, či Crissman svoje schopnosti len nepredstiera. Mulder a Scullyová sa v okamihoch pochybností navzájom podporujú a napokon privedú niekdajších kolegov na stopu východoeurópskeho gangu, ktorý unáša mladé ženy, aby na nich robil experimenty s prenosom kmeňových buniek. V oboch bývalých kolegoch znovu ožíva aj minulosť, zviazané s únosom Mulderovej sestry mimozemšťanmi a s tragickým osudom ich syna Williama. Dávna trauma prenasleduje Scullyovú v súvislosti s riskantnou liečbou ťažko chorého malého pacienta... (TV JOJ)

Freemantle

Nezapomenutelné televizní duo Muldera a Scullyové se vrací... A já se po shlédnutí ptám - proč?! "Akta X - Chci uvěřit" nemá, krom hlavních hrdinů, nic společného s opravdu dokonalým seriálem, který jsem před lety hltal a těšil jsem se na každý další díl. Celý film působí jako velmi laciná kriminálka s nádechem mysteriózního thrilleru. Obrovské zklamání, přímo zlomené srdce. Vztah mezi hlavními hrdiny, který, jak už to tady někdo psal přede mnou, se jeví jako stereotypní manželství po třiceti letech, je upřímně směšný. Kde je ona zapálenost do případů? Přece by tam někde hluboko, skryta v srdci bývalých vyšetřovatelů, měla být! Paranormální jevy, na které jsme byli zvyklí z dob minulých, jsou dávno pryč. A chybí toho daleko víc... Bohužel... Bylo fajn vidět tyto dva zase pohromadě. Ale za jiných okolností to mohlo být, pro natěšeného diváka, daleko příjemnější setkání. ()

Rodin

Netvrdím, že mě některé seriálové díly nebavily, zejména v první sérii. Ovšem důvod vzniku téhle slátaniny mně zůstal skutečně utajen. Navíc Gillian je ještě tak snesitelná v televizi, ovšem ve filmu, se svými dvěma výrazy (výraz zamyšlení a výraz udivení), je opravdu neschůdná. Já oproti tvůrcům filmu nechci uvěřit. ()

Tiiso

Akta X jsem dokázal zhlédnout do konce a několikrát v tom čase i naplno zapnout svou pozornost. To znamená, že snímek nepatří k nejhorším výtvorům v historii kinematografie. Ale neznamená to ani opak. Z pohledu fenoménu příběhů Akta X, film prohrává často na celé čáře. Dá se mu vytknout chybějící mysteriózno, které v jednotlivých epizodách doslova kape z obrazovky ven na koberec. Dá se mu vytknout absence pořádné záhady a paranormálnosti. Dalo by se mu vytknout více takových postřehů. Každý podle svého oka a svého názoru. Z jiného pohledu, než z pozice Akta X, jde o dobrou detektivku, ve které je kladen důraz na atmosféru. Problém spočívá v jednoduchém vzorci. Já jsem k filmu přistupoval tak, že ho pustím a budu mít po jeho skončení, v sobě zážitek jako jsem měl u mnoha epizod ze seriálu. V tomto případě k tomu nedošlo. Neměl jsem ten příjemný mrazivý zážitek. Nedostavila se ta nervózní nálada. Dostavila se pouze dvojice agentů, která mě navíc hodně zatahovala do svého soukromí, na které jsem nebyl až tak zvědavý. Průměrné tři hvězdy myslím stačí. ()

fantomas19

Mysteriózna dráma USA z tohto roku, v réžii Chrisa Cartera, dopĺňa film a seriál Akty X o ďalší príbeh, s adekvátnym posunom času a charakteru hlavných postáv. Po zrušení oddelenia paranormálnych javov v FBI sa bývalý agent Fox Mulder (David Duchovny) utiahne do samoty, bývalá agentka Dr. Dana Scullyová (Gillian Anderson) sa stane doktorkou v cirkevnej nemocnici. Agentka Whitneyová (Amanda Peet) sa rozhodne znovu zapojiť sily Muldera v prípade záhadného zmiznutia agentky, pri ktorom ochotne pomáha médium - kňaz Joseph Crissman (Billy Connolly), obvinený z pedofílie. Mulder a Scullyová po rokoch trápenia v tme bojujú s vlastným vzťahom, vlastnou minulosťou a vlastnými predsudkami, a pomaličky napredujú v riešení prípadu. Navyše, doktorka Scullyová bojuje aj o život malého chlapca s nevyliečiteľnou chorobou a kňazom vo vedení nemocnice. Viera v boha, každodenné trápenie a hľadanie dobra v ľudských srdciach je takmer nemožný údeľ dvojice Mulder - Scullyová. Otázka viery, možnosti spojenia boha s človekom prostredníctvom vízií ako pomoc iným ľuďom je ťažkým orieškom pre exaktne a vedecky mysliacich vyšetrovateľov FBI, otázka dôkazov je vždy otázkou osobnej viery. Film nadväzuje vcelku prirodzene na prvý film ako aj na seriál, avšak ani nevybočuje z radu, pripomína trošku natiahnutý obyčajný diel zo seriálu, štipka mystérie, štipka napätia, pravda neustále zahalená, ale semienko nejasnosti ostane zasadené aj po skončení príbehu. ()

Miagy

Uf tak toto bolo veľmi slabé, dokonca aj an jeden diel seriálu by bol dej nudný. Nápad dobrý ,ale zbytočný natiahnutý film. Nudil som sa viac ako pri ktoromkoľvek diely seriálu. PLUS: snehové prostredie, MINUS: nudny dej, ukecane sceny, malo napatia, ziadna mystika ani scifi, velmi slabé. ()

Murdock

Proč tomu cpou jmenovku AKTA X, když se z toho vyklube celkem tuctovej thriller očesanej v podstatě o veškerý tajemno? Trochu mi to zavání taháním peněz z natěšenejch fanoušků, protože scénarista se opravdu nevytáhnul a ačkoli oba agenti celkem potěší, za týden už si zápletku ani nějakou zajímavější scénku nevybavíte ani náhodou. Průměrnej a bohužel spíš televizní thriller... ()

Magoor

Pro mě velké zklamání! Chápu, že se tvůrci snažili být originální, když se rozhodli po jistém čase oprášit Akta X. Ale mohli najít daleko lepší příběh než tenhle. Ten by se nehodil pořádně ani jako klasická epizoda seriálu! A oni to udělali jako celovečerní film?! Tenhle tah jim prostě nemohl vyjít. A dvouhlavý pes to nemohl zachránit. ()

Stanix

Hmm, spíše než kinofilm tohle připomíná celovečerní seriálový speciál a to sotva průměrný. Převážně se hraje na nostalgickou strunu s prvky humanity a morality a potenciálně stěžejní "paranormální" děj je jakoby v pozadí. Konec je nepointový a nepřirozeně utnutý v nejlepším. Celý scénář je koncipován podle identické šablony seriálu, oproti Akta x Filmu z 98, který byl poutavě neotřelý, fascinující a plný mysteriozity až po okraj. Přesto všechno jsem se příjemně pobavil. ()

joelly01

Skoda, Akta X tam nebylo. Neresili se ufoni, duchove, nabozenske sekty a ani divni uchylaci co jdou po lidskych jatrech (z tech dvou dilu jsem se, nekecam, fakt malem podelala strachy). Takze tady nespokojenost. Ale jako detektivka to fungovalo prekvapive dobre! Hodne se mi libily nektere "narazky" (hudba pri najeti na obrazek na GWB) a vubec celkove atmosfera mi pripomnela stare dobre devadesatky, kdy se najednou v patek prestalo chodit na "rave party" a misto toho se sedelo u bedny a cucelo na Akta X. Kdo se nedival, jako by nebyl a byl vsemi velmi litovan a pomluven. Ale jak rikam, u me jako detektivka to ma nadprumer, Mulder & Scully byli spis jen takovy prijemny retro bonus, ta mysterioznost mi proste chybela, proto jedna dolu. Doufam, ze brzy bude dalsi celovecerak. Tentokrat s ufony, duchy, nabozenskymi sektami a divnymi uchylaky co jdou po lidskych jatrech. ()

Knor

Další epizoda skvělýho seriálu natažená na celovečerák. Atmosférický, temný a záhadný, tak jak to má být. První film se mi líbil o trochu víc, ale tohle taky není vůbec špatný. ()

himor

Musím povedať, že veľmi paranormálne to nebolo, tiež herecké prejavy nič moc, Mulder a Scully vs predĺžený diel seriálu. Nič prevratné, ani nič hrozné. Také klasické akty X ako si ich pamätám z dôb dávno minulých, kde vládli bohovia a Herkules...hm, to je zase z iného seriálu. No nič. 50% ()

epoh

KevSpa má pravdu, vaše hodnocení hodně záleží na tom, zda na tom jdete kvůli ufounkům nebo Mulderovi a Scully. Já šel kvůli těm dvěma a dost jsem si to užíval (dost mě pobavila to potitulková sekvence). Akta X: Chci uvěřit jsou stylem takové americké Purpurové řeky. Stejně napínavé, stejně krvavě podmanivé a se stejnou surreálnou pointou, která někoho potěší, jiného naštve. Mě (to je ale asi z hodnocení jasné) potěšila. Stejně jako Amanda Peet ve vedlejší roli agentky FBI a stejně jako ta čeština znějící z úst padouchů. Prostě velmi, velmi slušně natočená kriminálka s ústřední dvojkou, jejichž vztah tu není na ozdobu, ale je organickou součástí děje. ()

Luki.V

Při čtení některýcj zdejších komentářů jenom nevěřícně kroutím hlavou. Příjde mi, že většina lidí chodí na filmy už jenom kvůli akci a výbuchům. Jednoduchý ale chytrý příběh okořeněný skvělýma postavama už asi nikomu nestačí. Všechny dějové linky se souvisla propojují a o něčem vypovídají. Ať už je to komentář o nejžhavějších politických tématech posledních let nebo dojemný příběh dvou zlomených lidí. "I Want to believe" vypovídá o všem, ať už chcetee věřit v boha, víru, lásku, naději, autority, nadpřirozeno, osud, Vaše milované nebo sebe sama. Všechny tyto otázky si položí nejen Mulder a Scully ale měli by jste si je položit také vy. Tedy pokud dokážete u filmu přemýšlet a nestrávíte ho s hlavou v něčím klíně. J ako bonus naprosto geniální scéna po titulcích, pouze pro věrné fanoušky. ()

HarveyDent

Seriál Akta X nesleduji, ale samozřejmě jsem viděl pár dílů, když jsem byl malý a něco málo si pamatuju. A i to něco málo bylo mnohem napínavější, mystičtější, zajímavější a prostě lepší než celý tenhle film. Myšlenka o víře je zajímavá a herci jsou skvělí, všechno je to ale zabalené do laciné detektivky, jakou dávají obvykle v neděli dopoledne v telce. Takže způsob jak ukázat myšlenku divákům ztroskotává v tuctové nudě a mně je to líto. 60% ()

nmarca

Není to zklamání, spíš nostalgické setkání se sympaticky zestárlými známými hrdiny, další z řady příběhů, připomínající jednu z epizod seriálu (některou méně nápaditou) spíš než celovečerní film. Napínavé, přiměřeně akční i filozofující, příjemně strávený večer, nic víc, nic míň... ()

deep

ale tu čtvrtou hvězdičku dávám opravdu jen proto, že jsem fanoušek. není to tak špatný film jak se může dle zdejších hodnocení zdát. dobrá režie, mrazivá atmosféra (nejen díky tomu, že se film odehrává v zimě), narážky na seriál pro věrné fandy, ale ten scénář chtěl dopilovat. ()

Pokračování, kam se podíváš – 2. část

Pokračování, kam se podíváš – 2. část

02.12.2008

V sequelu včerejší novinky o pokračováních se dočtete o další Planetě opic, další Policejní akademii, dalším Hairsprayi a dalších Aktech X. Zpočátku to znělo jako totální kachna – internetem… (viac)

Další záhada pro Muldera a Scullyovou

Další záhada pro Muldera a Scullyovou

04.11.2007

Příští rok to bude přesně deset let, co se na plátnech kin objevila celovečerní Akta X. Od té doby se pravidelně objevují zprávy o chystaném pokračování. Když už jsme si říkali, že k tomu asi nikdy… (viac)