Precious

• Česko Precious (viac)

Šestnáctiletá obézní Afroameričanka Claireece „Precious" Jones (Gabourey Sidibe) žije krutým životem. Nejen, že hlavní hrdinku psychicky týrá a ponižuje její matka (Mo´Nique), ale navíc čeká již druhé dítě se svým nepřítomným otcem. Oporou jí není ani okolní svět a školou prochází s dobrými známkami, aniž by si kdokoliv všiml, že neumí číst ani psát. Precious je někdy na dně, ale nikdy se nevzdává. Pod hrozbou vyloučení ze školy přijímá nabídku přestupu do alternativní školy. I když nezná význam slova alternativní, instinkt jí napovídá, že je to příležitost, na kterou čekala. Zde potkává trpělivou učitelku, paní Rainovou (Paula Patton). Precious nastupuje na novou cestu, která ji vyvede z temnoty, bolesti a bezmocnosti k lásce a svobodnému rozhodování. (oficiálny text distribútora)

bulawaio

Todle že natočili Američani??? prosím? Dost možná se tímto začnou vyrovnávat evropským dramatům se sociálně kritickou tématikou ()

HollyMolly

No teda... Filmů s podobným námětem už bylo, že by jeden nečekal, jak vás Precious dokáže zasáhnout. Příběh je opravdu velmi působivý, ale na kvalitě mu nesporně dodává provedení. Je to nádherně natočené, prostředí je naprosto realistické a atmosféra by se dala krájet nožem. I díky tomu jsem měla pro Precious stále velké pochopení, připadala jsem si jako součást filmu. ()

david666

Přiznám se, že i přes ten hnus ve kterém hlavní představitelka žila a s čím se denně potýkala mě film zpočátku zas tak za srdce nevzal. Co mě však přesvědčilo dát o hvězdu víc, byl finální výstup matky Precious u sociální pracovnice v podání (velmi civilní) Mariah Carrey. ()

RenSen

Měla jsem zvláštní pocity, které mnou probíhaly v průběhu filmu. V začátku nic moc rozjezd, spíše drsné scény a trochu nuda. Postupně se to „rozjelo“, ke konci dorazil zásadní zlom jednoho nešťastného osudu. V závěru se film zajímavě ubíral do ztracena a svým krutým způsobem i do pozitivna. Slečnu Precious ztvárnila Gabourey Sidibe věrně, však v Harlemu sama vyrůstala. Občas mě trochu nudily dlouhé chodící pasáže hlavní představitelky. Tyto však i přesto paradoxně přidávaly na finálním prožitku celého filmu. Mám ráda silné reálné příběhy a filmy podobného ražení. Přesto se dostavovaly v průběhu i ke konci myšlenky, že takto starostlivě, ochotně a samozřejmě okolí s jedinci v bezvýchodných a dost nuzných životních i rodinných podmínkách nejedná. Možná výjimečně a s velkým štěstím. Matka v podání Mo´Nique byla neuvěřitelná. Skvostný herecký výkon něčeho tak nechutného, dekadentního jako byla tato žena nežena. Nemohu nekvitovat kontrastní světýlko celého snímku v podobě krásné lesbické učitelky Pauly Patton. 70% ()

haack

Je to zvláštní snímek. Člověk neví, jestli má Precious litovat, nebo na ní s opovržením hledět a přemýšlet, jestli si tato osoba, která nám asi visuelně sympatická nebude, naší lítost vlastně zaslouží. Já jsem byl někde mezi tím. Humor v některých situacích nechápu a nevím, co tam dělá. Možná to byl záměr režiséra, aby se nějak stylizoval, ale mě to tam nesedělo a rušilo. Některé záběry jsou horší, jiné lepší. Příběh je to rozhodně dojemný a silný – přesně takový, jaké mám rád. Nemusí to být přímo dojemné, ale měl by příběh o něčem vyprávět a vypovídat, což tento film beze zbytku splňuje. Otázkou je, jestli bych měl chuť se na něj podívat vícekrát a tady už si nejsem tak jistý… Nesdílím davové nadšení, a proto jsem při zemi i v hodnocení. 7/10 ()

Djmacik

Hmmm, keď tak počúvam resp. pozerám No more Tears, Love, Careless - Forever. Poukázanie nato, že tkéto veci sa dejú na dennom poriadku, len my zatvárame oči aby sme si nevýčitali, alebo nemali blbý pocit z toho, že nedokážeme, alebo "nechceme"?! pomôcť. Zaujímavý film, a keďže ja som zástanca drám, tak sa prikláňam ku tým 4* :) ()

kessi

Hned po shlédnutí tohoto filmu jsem byla naprosto mimo. Po jedné noci a jednom ránu přemýšlení začíná odeznívat dojem z filmu a přichází pochybnosti. Na filmu se mi nelíbilo, že nebyl tak uplně dotažený a domyšlený do veškerého detailu-například nechápu, jak holka do svých 16 let mohla projít školou aniž by se naučila pořádně číct a psát? Nevím, možná je to v Americe možné ale z toho, co znám ze své zkušenosti ze školy, to teda možné není. Nedokážu si představit, že by se někdo ze třídy nenaučil psát a číst a procházel bez problémů školou. A to mám školu v celkem dost živé paměti (mám za sebou 1. ročník VŠ). Každopádně jinak byl film působivý, i slzička mi ukápla a opravdu jsem soucítila s postavou. Oscara bych však té matce nedala-jsem možná přízemní, ale v tom filmu jsem ji tak nesnášela, že ani nejsem schopná ohodnotit, jak asi byla dobrá. Ale možná právě toto je výsadou dobrého herce-vzbuzuje silné emoce. Ve mě vzbudil celý film silné emoce, škoda jen těch nedokonalostí. ()

kolodej1

tohle je dobrý lék, když má někdo deprese a pocit, že má těžký život. Tak tenhle příběh do pořádně probere, protože jak tahle holka měla rozdané karty, to se opravdu nedalo závidět. Outsider po všech stránkách, vyrůstající v šílených podmínkách. Ale je to velmi silný příběh, i když poslední třetina byla až na monolog matky Precious spíš taková rekapitulace než skutečný film, což mi trochu vadilo. Jinak výborné, netradiční drama ()

JFlower

Hodně drsný, místy mi bylo fakt zle. Nikdy víc. Ale výstižně natočený - přesně tak, aby zpracování odpovídalo tématu... ()

metztlimoon

Pri tomto filme mi regulérne prišlo zle, preto sa ho neodvažujem pozerať tak skoro druhýkrát (videné v 2010). A to som teda riadny masochista. Úžasná emócia, aj keď surová. Človek musí milovať každé kilo navyše Gabourey Sidibe. 90% ()

JoeSO

Při sledování jsem měl sto chutí fláknout matce hlavní hrdinky po tlamě. Mo'Nique zahrála pěknou svini a ten Oscar si zřejmě opravdu zaslouží. ()

mayla

Trailer mě šíleně navnadil a možná až moc, od filmu jsem měla asi přílíš vysoká očekávání, co se týče návalu emocí. Myslela jsem, že mi bude hlavní hrdinky líto a pravda je taková, že mi to chvílemi přišlo docela přitažené za vlasy a do Precious jsem se nedokázala vcítit, abych jí žrala každě slovíčko a pohyb. Celý film táhne Mo'Nique, bez ní by tak daleko nedošel. Skvělá je kamera, černošská hudba a snové fantazie, ke kterým se Precious často uchylovala. A musím pochvalně zakývat hlavičkou-Mariah Carey překvapila. Suma sumárum-příběh je to silný až bizardní, herecké výkony na vysoké úrovni a celkový dojem zní ve prospěch filmu. ()

garten

Niektorí ľudia vyžarujú svetlo, ktoré osvetľuje ostatných ľudí. Trpká situácia Precious, ktorá reprezentuje tisícky podobných osudov v bezvýchodiskovej situácii, pričom pomyslenie len na nádej v lepší život neprichádza v úvahu. Taká je spoločnosť, také sú príbehy ľudí z geta. Pritom svet žiary všetkými farbami... ()

Cycake

Na celém filmu jsou nejlepší úniky Precious do světa fantazie, téma to odlehčuje bez toho, aby narušilo hrůznost celého tématu. ()

Lenny a Alanis fušují do filmu

Lenny a Alanis fušují do filmu

03.11.2007

Hvězdy hudebního byznysu na plátnech kin nejsou ničím novým či neobvyklým. Od Elvise Presleyho až po Justina Timberlakea, zpěváky a muzikanty vždy lákalo zkusit i jiné múzy. Shodou okolností se tento… (viac)