Vicky Cristina Barcelona

• Česko Vicky Cristina Barcelona (viac)

Horkým sluncem provoněné letní dny, zbavené všech starostí a spěchu chtějí v Barceloně společně prožít dvě mladé Američanky. Jsou to poněkud volnomyšlenkářská Cristina a její na první pohled příkrá, zásadová kamarádka Vicky, která má před svatbou. Jejich plány se „lehce zkomplikují“, na cestě potkávají spontánního malíře Juana Antonia, s jeho krásnou a nepříčetně žárlivou bývalou manželkou, Marií Elenou. Je pochopitelné, že srážka tak temperamentních charakterů na malém prostoru nemůže skončit jinak než žhavým dobrodružstvím… Známý americký režisér Woody Allen se rozhodl natočit především oddechový romantický příběh točící se kolem lásky a citů, a nutno říci, že se mu to úspěšně podařilo. V hereckém obsazení se také spolehl na „hereckou chemii“ představitelek Scarlett Johanssonové, Penélope Cruzové, Rebeccy Hallové a jejich mužského protějšku, Javiera Bardema (známého z filmů Goya, Tahle země není pro starý). (Česká televize)

tomtomtoma

Vicky Cristina Barcelona je nadšeným povyskočením zlehčující poznámky klauna sarkastického vyznání. Barcelona cílí na turisty, filmový divák tak může žasnout nad skvostnou krásou, již mají na svědomí Antoni Gaudí, Joan Miró a Agustí Puig. Klaun sice sestrojil rafinované romantické nástrahy, ale ty jsou součástí jeho plánu na téma turista, letní španělské slunce, erotickou smyslností prosycený vzduch a prázdninové sny dokonalého romantického dobrodružství. Klaun hraje se sytější barvou a malířským plátnem, opojným vínem podlévá umělcovu úzkost i niternou žádostivost, a nezapomíná u toho ani na iberské aspekty intimní rozpolcenosti s exhibicionistickými sklony. Klaun drnká na španělskou kytaru za sebepoznávání a hledání tělesných potřeb. Nakonec se nezdvořile zeptá: a je to láska? Prázdninoví hosté, utajené přání propadnout vášni, uspokojit vnitřní svět, tak klaun svádí. První obětí klaunova náruživého zlehčování je Vicky (velmi zajímavá Rebecca Hall), spořádaná studentka, zaměřená na katalánskou kulturu a vášnivější temperament. Vlahé večery, závrať živočišnosti, hned nato pochybnosti o lásce, naplnění a potřebě. Mocně působí kouzlo jihoevropského prázdninového slunce! Druhou obětí klaunovy nezvedenosti je Cristina (příjemná Scarlett Johansson), kamarádka a společnice Vicky při španělském zachvění. Hledá se naplnění a potvrzení vlastního přesvědčení. Dobrodružství je povznášející, ale čas doby spotřební a pochybnosti hlasují proti. Prvním prostředkem klaunovy hříčky je Juan Antonio Gonzalo (pozoruhodný Javier Bardem), živoucí malíř z Ovieda a charismatické pokušení, zvoucí k ochutnání té velkolepé krásy života. Sex, srdce, rozpolcenost, nejistota, vášeň všude, kam se podíváš. Druhým klaunovým prostředkem nezbedností je María Elena (vynikající Penélope Cruz), malířova bývalá manželka, malířka, mentorka, múza a životní nezbytnost i zakletí. Láska, sex, vášeň, potřeby, rozervanost, úzkost, tak klaun zběsile křepčí. Z dalších rolí: uhlazený Vickyin snoubenec v očekávání zářné budoucnosti Doug (Chris Messina), Vickyina barcelonská příbuzná ve spokojeném i neuspokojujícím manželství Judy Nash (Patricia Clarkson), její spořádaný a úspěšný manžel Mark Nash (Kevin Dunn), osobitý otec Juana Antonia a netradičně lidstvo trestající básník Julio (Josep Maria Domènech), či američtí přátelé Douga, pár Sally (Carrie Preston) a Adam (Zak Orth). Vicky Cristina Barcelona, to je především filmová rošťárna vykutáleného klauna. Jeho sarkastická poznámka se stylově shlédla ve španělské frivolnosti a baví. ()

C0r0ner

Ne, Allen prostě není tvůrce pro mě. Ta jeho témata jsou nezajímavá, nudná a i když jsou jeho filmy technicky a herecky velmi kvalitní, obsahově mi nic neříkají. Možná k tomu někdy časem dozraju, ale spíš bych to viděl, že ne. 35% ()

Flynn

Zajímavé, skutečně pozoruhodné, a z mého pohledu mi to přišlo docela originální a příjemné. A nekonal se ten pomyslný klasický americký happy end, takže na konci filmu jen víte že jedna postava se někam posunula, ač zcela jiným směrem než chtěla a druhá vpodstatě i po prožitých zkušenostech zůstala stejná... zajímavé, na zamyšlení, prostě dobré.....a Penelope je krásná žena...a jak vidno asi i temperamentní :o) ()

Andre3000

Asi za to může to kino, možná i milá společnost, ale užíval sem si ten film každým douškem. Jviera jsem nějak přetrpěl, protože jak Scarllet a Rebecca byli výborné. Ovšem Penelope Cruz je všechny předčila o elou třídu. Když mluvila španělsky tak se mi líbila o to víc. Prostě na to že jsem moc filmů od Woodyho neviděl, tak říkám že je borec. Málem bych zapoměl, slabost pro moje milované Španělsko možná hrála určitou roli. Zkrátka bomba. ()

danecek24

66. Zlatý Glóbus za rok 2008 - cena (1) - *Nejlepší film (komedie / muzikál) + nominace (3) - Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Rebecca Hall, Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Javier Bardem, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Penélope Cruz ()

carly

nemám rada Woody Allena. lebo mu vôbec nerozumiem. a on nerozumie mne. ale píše super dialógy. napriek podivnému príbehu, ktroý síce mal začiatok, ale tak nejak nemal koniec, som si film celkom užila. a to hlavne vďaka vynikajúcim hereckým výkonom, krásnej hudbe a farebným kulisám. tak skoro sa na žiadny Woodyho film asi nevyberiem. ale možno sa pôjdem pozrieť do Barcelony. ()

Lindiště

Jedu do Barcelony. HNED!!! Jinak se Woody zas až tak moc nevyznamenal jako jindy. Scarlett je trubka a Penelope předvedla rozhodně "oscarový" výkon. Celkově mi z toho vychází *** a půl. ()

pakobylka

Hmmm ... Vypravěč by měl uvést diváka do děje, popřípadě příběh vtipně komentovat nebo pomáhat rozplést - jako nenásilné doplnění skryté v pozadí. Tady tomu bylo přesně naopak: Hlas vypravěče byl naprosto dominantní a pohyblivé obrázky sloužily jako pouhá barevná kulisa. Asi to mělo být zábavné a možná jsem poněkud natvrdlá a nepochopila jsem to - pravda je, že jsem netoužila po průběžném neúnavném servírování všech pohnutek hlavních hrdinů na stříbrném podnose, ale po ošklivé násilné smrti otravného vypravěče. A protože ho Penelope Cruz nepodřízla břitvou ani nezastřelila, odcházela jsem od televizní obrazovky mírně rozladěná. ()

sulimo

No já nevim, ale mě to lezlo pěkně na nervy a docela mě to i nudilo.....jinak škoda Oscara pro Penélopu, mě už nehezky překvapila jenom ta nominace. ()

gabin(a)

Pro mě jednoznačně nejslabší Woodyho film! Barcelona pěkná, ale to je asi tak všechno, jinak nemastné, neslané a totální absence humoru nebo aspoň já jsem ho tam neviděla a to jsem ho našla všude v Allenových filmech, i těch vážných. Chvílemi jsem přetáčela nebo jsem měla aspoň chuť to udělat. Tři hvězdičky jsou spíše z celoživotní sympatie k režisérovi....Jo, a při hysterických záchvatech Penelope Cruz jsem si vzpomněla na Polívkova Ludvu z Cesty z města: jak začne držkovat, tož jí dat přes čuňu:-) ()

zette

Velmi slaby filmovy vyvar, i kdyz s dobrymi ingrediencemi ( herci a prostredi ). Jedno velke plkani v predrazenych restauracich, prazdninove nevyrazna atmosfera. Woody Allen byl, je a vzdy bude suchar! ()

Juto

Film ponúka silné prvky romantickej fantázie pre mužov a ženy a herecké obsadenie je pôsobivé. Je to najsexi film Woodyho Allena vôbec. 8/10 ()

Ondatra

Postupem času asi zjišťuju, že Woody Allen není tak špatný režisér, jak jsem si myslel, a jeho filmy se mi začínají docela zamlouvat. Tentokrát si vybral Španělsko, což je za mě dobrá volba, protože diváka uchvátí krásy Barcelony, kytar a rozhodně herecké obsazení, které dělá svoje. Kombinace Javiera Bardema spolu se třemi krásnými herečkami totiž ve výsledku dělá dobrý čtyřúhelník ve kterém se stane snad cokoliv a nikdo do posledního okamžiku netuší, kdo s kým zůstane. Samotný příběh není zvlášť nijak složitý, ale Allen to umí podat tak, aby to diváka nenudilo a každý si to může přebrat jinak. Někdo to může brát jako komedii, někdo zase jako složité melancholické drama a někdo zase jako oddechovku u které divák nemusí moc přemýšlet. Pro mě je to asi všechno dohromady a už asi hledám další film od Woodyho Allena. 8/10 ()

mortak

Myšlenkové pokračování Kunderovy Nesnesitelné lehkosti bytí. Vicky píše práci o katalánské identitě, ale stejně tak by mohla psát o trpaslících na Alfa Centauri a výsledek by byl stejný. Kdysi si zracionalizovala svůj život, našla si hodného perspektivního businessmana a stačí jedna noc na to, aby si uvědomila prázdnost svého života. Jenže to nic je tak krásně materiálně zabezpečeno, že nepomůže ani varování své starší přítelkyně, ze které zbyla už jen fasáda, zatímco uvnitř je všechno v troskách. Christine neví, co chce, ale dobře ví, co nechce.Neumí nic, co by vydělávalo peníze, natočila jen tak krátký film, který zavrhla. Nejlépe vychází pár Bardem-Cruz, protože oba znají své společné peklo, limity v práci (malují rychle a jednoduše - pollockovsky, aby jim zbyl čas na radosti života), pomáhají Christine s fotografováním a dokonce se jim podaří prožít chviličku štestí ve třech. Film zhmotňuje prázdnotu života u finančně zabezpečených pseudo-bohémů a psaudo-intelektuálů, jejich povrchní vyznávání umění na pozadí materiálního hedonismu. ()

Devitka

Tak s tímhle filmem poznáte Španělsko (a Barcelonu zvlášť) opravdu ze VŠECH stran. A ručím za to, že tahle prohlídka se vám bude opravdu líbit :-) ()

c.tucker

Opět se mi ukazuje, že má opravdu radši Woodyho tvorbu, kde sám nehraje. Příběh je plynulý a poutavý. Herecký ansámbl Scarlett Johansson počínaje přes Javiera Bardema až Penélope Cruz konče je senzační. Hlavně Penélope mě v této roztodivné roli očarovala tak, že ještě teď na ní myslím. ()

Woody vyměnil krásu za... zkušenosti

Woody vyměnil krásu za... zkušenosti

15.02.2009

Všechno se točí kolem Woodyho Allena. No... možná ne tak docela, ale my už jsme si s ním dnešní nálož novinek nějak poslepovali ;-). Takže především je tu Woodyho nový film, který asi nebude tak… (viac)

Zajímavé premiéry v Cannes

Zajímavé premiéry v Cannes

28.04.2008

Další Jarmuschův vlk samotář

Další Jarmuschův vlk samotář

27.02.2008

Španělsko se kdysi těšilo oblibě tvůrců spaghetti-westernů a historických velkofilmů, dnes se do sluncem zalitých končin pod Pyrenejemi stěhují renomovaní (skoro)nezávislí režiséři. Po Woodym… (viac)