Pod paľbou

• Slovensko Zelená zóna (viac)

Akčnému trileru Pod paľbou sa hovorí aj „štvrtý Jason Bourne". S úspešnou sériou ho spája nielen žáner, rovnaký režisér a predstaviteľ hlavného hrdinu, ale aj strhujúce tempo a výnimočný príbeh. Vďaka nemu sa ocitáme na tom najnebezpečnejšom mieste na svete- na horúcej pôde Iraku, krátko pred zvrhnutím režimu Saddáma Husajna. Jedným z nešťastníkov, ktorí mali pomôcť postaviť túto krajinu opäť na nohy, je veliteľ americkej armády Roy Miller (Matt Damon). Jeho jednotka má za úlohu pátrať po zbraniach hromadného ničenia a tiež po pohlavároch bývalého režimu. Miller sa v tomto putovaní stáva čím ďalej tým dôležitejšou figúrkou, ktorá drží v rukách zásadný tromf- pravdu! (TV Markíza)

Petulka88

Velice solidní špionážní thriller s jemnou příchutí válečného filmu. Rozhodně ale nečekejte žádného vojína Ryana. Zelená zóna má strhující tempo a celé ty dvě hodinky mi opravdu rychle utekly. Možná, že zápletka není tak komplikovaná jak jsem očekával, ale to je spíš plus, aspoň se tvůrci vyhnuli zbytečným zvratům. Z herců nikdo nijak výrazně nevyčnívá, ale i když mám Matta Damona rád, nejsympatičtější postavou v celém filmu byl pro mě Iráčan Freddy v podání Khalida Abdalli. Z válečných filmů si Zelená zóna vypůjčila dokumentární styl kamery, který třeba skvěle zafungoval v Ryanovi nebo v Bratrstvu neohrožených. Tady je to ale na škodu. Zelená zóna je totiž mnohem akčnější než zmíněné válečné filmy a navíc ještě disponuje místy proklatě rychlým střihem, takže někdy je opravdu těžké vůbec rozeznat co se ve filmu vlastně děje. Nejhůře to odneslo jinak povedené finále, ze kterého díky kameře a střihu zbyl jen akční chaos. Je to opravdu škoda, protože i když Zelená zóna asi nedosahuje kvalit Jamese Bournea, je to i tak dobrý film. ()

greigor

Ve výsledku docela ucházející film i když začátek mě teda dost nebavil. Damon vyloženě sedí na ten post co hrál, už se uplatnil ve stejných pozicích v jiných filmech ;). Ale čekal jsem víc, takže 3* ()

krizi

Někde jsem četl, že se jedná o jakýsi čtvrtý díl Jasona Bournea. To by mě zajímalo, kde na to ten pisálek přišel. To asi jen viděl jméno režiséra a hlavního představitele, a tak proč z toho něco nevytřískat, když Bourne se stal téměř legendou. Ale s Bournem to nemá nic společného. Určitě jsem čekal mnohem víc, trochu mi vadilo až příliš politikaření na úkor akce, ale poslední minuty mě v tomto celkem uspokojily. Takže bych to shrnul tím, že Green Zone je velmi dobrý film, ale k Bourneovi jen neúspěšně vzhlíží. ()

LuckyDuckie

"čtvrtý Jason Bourne" ?! Bourne my ass!! mimo jiné mi zážitek z filmu zkazil fňukající týpek - US teda nebudou rozhodovat o budoucnosti mojí země - pffffff, takovýho fňukyho si umim představit někde nalitýho 4. července ve Státech, ale v Iráku? celý to bylo nastavený tak, aby divák sympatizoval s USA, jsou tam přeci i hodný týpci, který si ceněj pravdy a ty nakonec zvítězej. wtf?! akce dobrá, věčný třesení kamery je skoro na epileptickej záchvat. Damonův debilní účes se dal přežít ... zkrátka a dobře, celé to na mě působilo jako čistej, na oko afektovanej průměr. ()

BDMarty007

Mym zasadnim problemem s timto filmem je verohodnost pribehu. Praporcik, byt elitni jednotky, si dela pomalu co chce, diskutuje a dohaduje se s generaly, sam si stanovuje cile... CIA mu okamzite umozni pristup do sveho stabu a bez obalu mu vybaly sva tajemstvi... Takto odflaknute profesni realie byvaly hlavne nesvarem ceske kinematografie, u americke produkce byva naopak obvykle celkem kvalitni zvladnuti. Je to velka skoda, protoze to vubec nebylo nutne. Jinak je to ale zajimavy film a obavam se, ze celkem jasne a presne ukazuje, jak to asi opravdu bylo s valkou v Iraku a vubec s metodami administrativy G. Bushe ml. ci spise Dicka Cheneyho, ktery byl asi tim skutecnym hybatelem deni. Celkem mam tedy z filmu velmi rozporuplne pocity, vidim to na slabsi 3,5. ()

milhouse333

Byl to jeden z mých nejočekávanějších filmú roku. A jak čas v kině plynul, začal jsem se nejdříve ztrácet v politickém dění ve filmu, později mě začali bolet oči z roztřepané kamery která v celku nijak dobré záběry neukáže a všechno se tam před ní jen tak mihne a nakonec jsem se po 100 minutách i nudil, protože film si jede v podstatě od začátku do konce v tom svém, což obnáší stále stejné kulisy napúl rozbořených iráckých měst, všední pískové barvě kam jen oko dohlédne, honičky v uličkách a pro změnu honičky v uličkách. Povídačky o politice o kterých si myslím, že co se týká blízkého východu jsou tak komplikované, že bud měli natočit dokumentární snímek, a nebo válečný film. Dohromady to u mě prostě nefungovalo. ()

vovarano

Tolko moznosti akym smerom sa ubrat a nakoniec nevyhrala ziadna ... mohol to byt solidny akcny film v style black hawk down, taktiez to mohla byt politicko - novinarska drama s robertom redfordom, mohol to byt dokument o vojne v iraku a etnickych skupinach,... nevyhralo vsak nic a tak to aj vyzera. cely film je zmeska z kazdeho. v niektorych momentoch to funguje (aj vdaka zabehnutej dvojici damon a greengrass) v niektorych momentoch vsak nie. Tak ci tak aby to mohlo mat u mna 80 % muselo by to mat nieco, kvoli comu by som spozornel, alebo aspon nieco co by ma prekvapilo. Kedze sa take nic nestalo mame to dnes za 60. ()

Acrobat

Je postupne badať , že "night digital" nezvláda na excelentú výbornú len Mann. Greengrass mi záverečnym "hauntingom" vyrazil dych a popravde je celý film jednoliaty a dobre hrajúci celok, ktorý pre mňa nemá slabinu. Je vidno odklon od produkčnej buzerácie, Greengrass surovo speje ku koncu, ktorý vlastne pri vojnových filmoch nemôže nastať. Ako si tak spätne spomínam, po dokončení filmu som sa choval skôr emočne, v zmysle komentárom "nasrať" sa do iných vtedy vysielaných filmov - hlavne amíkom. S kľudom, avšak bez bezprostredných dojmov len konštatujem - výborná vojenská dráma o možno krutej pravde. (zaslúžená hd zbierka) ()

swiss

Sice všichni víme, jak film dopadne, ale pocit bezmoci proti aparátu na nás dopadne hned v úvodu filmu. Jak film ukazuje, i demokratické státy vláčí obyčejného člověka kudy potřebují. S tím rozdílem, že když vás nedokážou zabít, smíte to zveřejnit. Film je natočen velmi realisticky, kamera je opravdu jako dokumentární. Opravdu máte pocit, že jste v Iráku. Nakonec fandíte člověku, který je možná ještě větší svině, než ti z Pentagonu. Válka je vůl... ()

markotter

No tak zase jeden film, který nám zprostředkuje poznání, proč vlastně ty vyspělé státy v čele s USA vedou ty různé války na pomoc trpícímu lidu. Kvůli ropě a zakázkám na obnovu válkou zpustošené země přece! Jinak film sám o sobě špatný nebyl, chvílemi jsem byl napnutý, protože natočeno to bylo dynamicky a pokud by si člověk odmyslel to, o čem mluví BDMarty007, tak i docela věrohodně (herci, kulisy, exteriéry). Takový lepší průměr, ale nic víc. Jo, vlastně jedna věta mi utkvěla: "Vy nemáte rozhodovat, co se tady dít, pane" ()

danny_21

Jeden nechce srovnávat, přesto s dvojkou Greengrass / Damon se tomu nejde ubránit. Ožehavé téma pravého důvodu vpádu Bushovy administravity do Iráku je tady podáno srozumitelně a tak, jak každý normálně uvažující člověk už dávno tuší, nesmí chybět typická úderná Paulova režie a Powelovy noty. Škoda jen, že té akce nebylo víc a záplekta nebyla víc zamotanější, tak mi to trochu přijde, že se Greengrass tak trochu stává novodobým Stonem- 75 % ()

lakart

Řemeslně sakra dobře odvedená práce. Nepostrádá to příběh, akci a řadu skvělý hereckých výkonů. Ale přeci jenom to není na vyšší hodnocení. Nevím. Něco tomu chybělo. Nějaký wow efekt bych od Greengrasse očekával, ale žádný se nedostavil. 80% ()

Honzeechec

Možá nejlepší film z Iráku, i když pravda, že si na moc jinejch nevzpomínám. Není to lacině protiamerický, ani pateticky vlastenecký. Ten konflikt není černobílej a zjednodušit to na válku o ropu prostě není fér. Bavilo mě to víc než Bourne... ()

ZnalecH

Zelená zóna aneb zničíme Irák. Proč si sakra ti američani myslí, že si můžou dělat, co chtějí? Naštěstí jsou tu i tací jako je "Matt Damon", aby dokázali opak. Film je opravdu nabytý scénami a je plný nejen střelby, ale i politických i armádních šolíchanicí. ()

rublik05

Chápu, že tento film asi v Americe moc oblíbený nebude. Přestože film moc nevydělal a asi se ani žádný podobný už točit nebude, je tohle geniální pokus o zpracování různých konspiračních teorií a doslova píchnutí do vosího hnízda. Čekal jsem obyčejný válečný film z prostředí války v Iráku a období po svržení diktátora Saddáma Husajna a dostal výborně vystavěný dramatický válečný snímek plný kvalitních scén, s dobrým scénářem a ještě lepším hereckým obsazením. Zvolené téma mě moc bavilo, film nenudí, má spád a dokáže diváka zaujmout. Celý film je kvalitativně velmi podobný Černému jestřábovi, ačkoliv takových kvalit nedosahuje, přesto se jedná o velmi kvalitní válečný film. Co mě nejvíc potěšilo, bylo zejména vyobrazení práce tajných služeb a nepatrné přiznání faktu, že ne vše bylo asi takové, jak se dnes vykládá. Za což filmařům patří jednoznačně palec nahoru. Naopak co mě nejvíc štvalo byla kamera, místy až šíleně roztřesená a některé až moc tmavé záběry. Celkově film hodnotím velmi kladně, pro mě milé překvapení a snad se dočkáme více takových snímků. 8/10. ()

Nix

Já nevím, ale tohle byla teda nuda. Nejen, že to nemá drive, ani spád jako Bourne, ale hlavně to teda jeho námět nevidělo ani z dálky. Bohužel, tady se fanfáry nekonaj. Damon je tu celkem fajn, což o to, ale ve filmu mi přišlo jako kdyby se tam nic nedělo. Jen diváka se snaží napínat v různý obraty, ale jako nic z toho. No tohle je těžkej průměr a to jen dávám kvůli Mattovi, mohlo to dopadnout i hůře. Na to jak Greengrass umí vyprávět zajímavé příběhy s vážnou tématikou, tak tady šlápl vedle. Ale co i to se stává. ()

Kingjiri

Já si film užil hlavně díky svižnýmu tempu vyprávění (i přes silný politický téma), kvalitní Greengrassově filmařině (občas bych teda trochu ubral na třesoucí se akční kameře - někomu by tohle už nemuselo fakt vyhovovat ani zdravotně), akci se kterou se fakt moc nešetří nebo Powellově hudbě. Vzhledem k tomu, že nevyhledávám válečný ani politický snímky, jsem byl nadmíru spokojenej, což je asi ta největší pochvala, kterou můžu týhle podivaný dát, čtyři slabší hvězdy. A teď ještě takový moje malý zamyšlení: Docela mě překvapilo, jak velkou kritiku celý invaze do Iráku tenhle americkej biják podává a jak nevykresluje američany zrovna dvakrát lichotivě. Spoustu lidí, co nemusej Ameriku, si z toho budou asi stříkat do kalhot a budou psát nejspíš v poslední době velice populární hlášku na způsob "Dřív dezinformace, dneska pravda.". Nicméně by pořád všichni měli mít na paměti, že je to jenom film na základě nějakejch události a indicií. Ono to totiž dost možná tak jednoduchý uplně nebude a fakt nejsem naivní, abych si myslel, že se skutečnou pravdu někdy dovíme. Ale nikomu upírat názor určitě nehodlám, ono je to často taky dost kontraproduktivní. ()

Hellknight12

Predlohu bohužiaľ nepoznám, každopádne je to celkom slušné spracovaný vojnový film. Dej sa točí okolo vojny v Iraku v roku 2003. Máme tu veľmi zaujímavý výber hercov, ktorý idú naplno a tiež aj celkom krátku stopáž, ktorá je 110 min ale mne celkom vyhovuje. Rýchla akcia, ktorá je spomalená politickou činnosťou a to je celkom fajn. Pretože inak by to zbehlo ako voda. Za mňa môžem odporučiť každému kto má rád vojnové filmy aj keď v Iraku sa ich veľa neodohráva. Celkové hodnotenie za mňa je 75%. ()

Greengrass a Hanks versus piráti?

Greengrass a Hanks versus piráti?

06.06.2011

Paul Greengrass to i přes pověst kvalitního filmaře nemá v Hollywoodu lehké. Jeho poslední film Zelená zóna byl totiž propadák. A znáte to – prachy jsou až na prvním místě. Původně britský filmař si… (viac)

Greengrass kašle na Bournea

Greengrass kašle na Bournea

03.12.2009

Nejdřív se říkalo, že Paul Greengass a Matt Damon jsou plní entusiasmu, pokud jde o čtvrtou akci „agenta bez minulosti“. Pak ale šly dobré vztahy Greengrasse a studia Universal do kompostu. Důvod?… (viac)

Čtyřky útočí

Čtyřky útočí

17.03.2009

Ať už vás napadlo cokoli, následující řádky jsou samozřejmě o možných pokračováních úspěšných trilogií. Matt Damon potvrdil, že se s Paulem Greengrassem opravdu chystají na dalšího Bournea, ale že… (viac)

Herecké posily 2: Chlapi

Herecké posily 2: Chlapi

07.03.2008

My jsme vás varovali! Včera tady byla smršť ženského půvabu, dnes se budeme věnovat obsazování té ošklivější části herecké obce do rozjetých projektů. Ale nebudeme skrblit ani zajímavými novými… (viac)