Zavraždění Trockého

• Veľká Británia The Assassination of Trotsky (viac)

Na předměstí Mexiko City prožívá spolu se svou družkou Natálií (Valentina Cortese) podzim života Stalinem vyhnaný Lev Davidovič Trocký (Richard Burton) v přísně střežené usedlosti. 23. května 1940 podnikne komunistické komando útok na Trockého vilu; ten nevyjde a Lev přežije. Trockého překladatelka a fanatická stoupenkyně Gita (Romy Schneider) však již nějakou dobu žije s mužem, který si říká Jackson (Alain Delon) a ve skutečnosti je tajným sovětským agentem... Britský producent Joseph Shaftel plánoval už od roku 1969 film o zavraždění Lva Trockého, jednoho z vůdců Říjnové revoluce. Dlouho však nebyl spokojen s předkládanými scénáři. Nakonec byla požádána francouzská star Alain Delon, který měl hrát Trockého vraha, aby vybral režiséra, pod jehož vedením by si rád zahrál. Jeho volba padla na Josepha Loseye. Ten ze scénáře odstranil všechny domyšlené okamžiky a zcela se koncentroval na věrné podání historické události. (Pohrobek)

Chřástal

Nad ním stál Delon s cepínem v ruce a divně se kýval ______ Během Zavraždění Trockého jsem napoprvé usnul, což je mi vůči Lvu Davidoviči trochu trapné. Problém byl nejspíš ten, že tvůrci filmu byli do případu Trockého a jeho idejí očividně zapáleni mnohem víc než já, a pro takového diváka je pak leccos nezáživné (a taky jsem asi neměl koukat vleže). Film svým chladným realismem přitom nevybočuje z řady odtažitých (a dobrých) politických thrillerů, které se v sedmdesátých letech točily snad samy. Protože má jít o věrnou rekonstrukci, další výtky nemůžu směřovat ke scénáři, ale k realitě: Byla ochranka vážně tak ledabylá? Působil atentátník opravdu tak „nenápadně“? Měl skutečně na hlavě tolik pomády jako Delon? Co se týká scény provedení samotného atentátu, ta je natočena opravdu MISTRNĚ a nečekaně děsivě, stejně jako předzvěst v podobě nepříliš elegantního zápasu s býkem. *** a půl. ()

Mikino00

Prázdná báchorka plná afektovaných hereckých výkonů, ani Burton nemá co hrát, když jen papouškuje jeden výrok za druhým. Děj se nekoná, atmosféra není, Delonova postava má syndromy dětské obrny (vím, že mělo jít o rozpolceného člověka, ale co je moc je moc) a gradace či snad jakýsi bližší seznámení s postavami neexistuje. ()

Cicis

Zavraždenie Trockého. Film je skutočným chronologickým spracovaním posledného obdobia búrlivého života Ruského revolucionára Trockého.Narodil sa ako Lev (Leoba) Davidovič Bronštejn v rodine bohatého židovského statkára 26 októbra 1879.Ako 9 ročný začal študovať v Odese.Čoskoro sa stal presvedčeným marxistom a boľševikom.Za svoje politické aktivity bol neskôr vylúčený z vysokej školy kde študoval matematiku a deportovaný v r.1902 na Sibír.Nakoľko cárske tábory sa nedali porovnať s neskoršími zo sovietskej éry ,podarilo sa mu viackrát utiecť podobne ako Leninovi či Stalinovi.Vo Veľkej Británii sa pridal k Leninovi a spolupracoval na vydávaní novín ISKRA pod pseudonymom Trockij.Po návrate do Ruska bol opať niekoľkokrát deportovaný na Sibír Bol jedným z účastníkov revolúcie v Petrohrade v rokoch 1905–1906 a znovu bol deportovaný na Sibír odkiaľ sa mu opäť podarilo ujsť, čo však nebolo vo vtedajších vyhnaneckých cárskych táboroch veľký problém.Niekoľko rokov potom žil v emigrácii v USA,Švajčiarsku a Kanade.Po návrate do Ruska v r.1917 sa stal aktívnym boľševikom a viedol aj útok na Zimný palác ,sídlo Dočasnej vlády, v ktorom sa bez odporu vzdali mladí kadeti. Trockij, ktorý vybudoval Červenú armádu , vniesol do nej tvrdé a často až brutálne metódy ktoré si ČA zachovala po celú dobu existencie až do pádu sovietskej.moci.Bol schopný dať zastreliť aj celý štáb Červených gárd v Petrohrade po domienke že sa slabo bránili bielogvardejcom.Stal sa pravou rukou a politickým nástupcom Lenina a vykonávateľom červeného teroru.Po smrti Lenina sa zmocnil testamentu jeho rival v boji o moc Stalin a nechal sa vymenovať za generálneho tajomníka strany.Určil sa sám za nástupcu Lenina.Trockého pre jeho zásluhy nemohol len tak zlikvidovať, preto ho postupne vylúčil zo všetkých politických aj štátnych funkcií a deportovali do Kazachstanu v r.1928.O rok ho ho násilne vyhostil do Turecka.Trockij neústavne publikoval a kritizoval metódy vládnutia Stalina, preto sa stal postupne aj iných štátoch nežiadúcim.Po Turecku sa usadil vo Francúzsku , z Nórska ho vypovedali na nátlak sovietskej vlády do Mexika. Ako permanentný revolucionár sa nezaprel ani v exile.Prichýlil ho do svojej vily maliar Diego Rivera.NKVD postupne mu vyvraždila celú rodinu ,švagra Leva Kameneva (vlastným menom Rozenfeľd), významného boľševíka.v r.1936, ako aj jeho syn vyhostený do Francúzska zomrel za nevyjasnených okolností v Paríži v tom istom roku. Zavraždiť Trockého nariadil Stalin Beriom gen. Sudoplatovovi , náčelníkovi zahraničnej sekcie NKVD.Prvý pokus riadil agent Spiegelglas veľmi amatérsky.Komunistický nadšenec , mexický maliar David Alfaro Siqueros podplatil stráže a vtrhol do vily s priateľmi v policajnom prestrojení. Vystrieľali zásobníky a ušli preč.Trockij sa stihol skryť so ženou a vnukom pod posteľ a nič sa im nestalo.Druhý pokus už sám riadil Sudoplatov priamo z Moskvy cez agenta Ejtingtona .Ten získal na vykonanie činu syna španielskej revolucionárky , ktorej bol milencom - Ramona Mercadera .Ten sa votrel do priazne Trockého sekretárky (ktorá bola na rozdiel od filmovej postavy Romy Schneder, škaredá stará dievka ktorá sa do neho zamilovala) a predstieral že je kanadský obchodník ,veľký obdivovateľ Trockého a pripravuje o ňom článok.Ako Mr.Jackson už neskôr pravidelne konzultoval so samotným Trockým.20 augusta 1940 navštívil Mr.Jackson znovu Trockého aby definitívne prekontroloval koncept. V aute s československým diplomatickým číslom čakali agenti„gen.Kotov“,Grigulevič a Caridad.Pri čítaní konceptu Ramon Mercader zasadil úder do hlavy Trockému horolezeckým cepínom.Trockij zaregistroval pohyb, takže úder nebol okamžite smrteľný a zburcoval ochranku ktorá átentátnika okamžite zatkla.Medzitým auto s agentmi ušlo do prístavu , kde na nich čakala sovietska obchodná loď pripravená k odplávanou.Trockij na druhý deň podľahol zraneniu. Mercader bol súdený , ale držal sa naučeného scénára že motívom vraždy bola žiarlivosť na Trockého ktorý vraj obťažoval jeho milenku Sylviu , sekretárku Trockého.Odsúdili ho na 20 rokov vazenia.Nikdy neprezradil svoju totožnosť.Po prepustení,odcestoval na Kubu ,kde bol poradcom Fidela Castra,neskôr cez Prahu do Moskvy , kde ho vyznamenali radom Lenina a Hrdinom Sovietskeho svazu. ( A to už bolo po smrti Stalina) Po páde Beriu bol gen. Sudoplatov uvaznený za svoje zločiny stalinskej éry na 20 rokov a do svojej smrti v r.1988 nebol nikdy rehabilitovaný.Trockého vrah Mercader zomrel v r.1978 na Kube.Jeho pozostatky tajne previezli do Moskvy a je pochovaný na moskovskom cintoríne Kuncevo pod menom Ramon Ivanovič Lopez – Hrdina SSSR () (menej) (viac)

RomanHyde

No nevím nevím. Mne přišel snímek, na to jaké hvězdy v něm byly obsazeny, až příliš amatérský. Nedokázal jsem se vůbec ponořit do téhle rekonstrukce, nezaujala mne v podstatě vůbec žádný momentem svého ztvárnění. Režisér sleduje postavy jaksi z povzdálí. Přitom staví hlavně na postavě vraha (Delon), jenož psychologické pohnutky a jakousi schizofrenii se snaží co nejvíce zachytit.. Delona však sledujeme asi tak jako dravou rybku v akváriu, totiž bez obav a bez emocí. Delon se snaží. Na mne však působil dojmem, že neuvěřitelně přehrává. Prostě role mu vůbec nesedla a na svých zádech se snaží nést celou tuto rekonstrukci, která pomalu směřovala k již známému konci. Dokumenty BBC jsou mnohem lépe natočeny a nepotřebují k tomu excelentní herce. Nařkl jsem tvůrce z amaterismu. Doložím scénou, respektive prostřihem v prvních 15 minutách filmu. Jde o pohled do baru, kde v roce 1940 hraje muzika ve stylu Sade, včetně všech elektronických aranžmá. Tohle mne opravdu pobavilo. ()

stalag

Samozřejmě to vůbec není tak hrozné, aby to muselo být mezi 50 nejhoršími filmy světa. V jakémkoli současném roce najdeme v kinech, na všech platformách a kanálech snadno mnohem víc než 50 skutečně špatných filmů, některé z nich dokonce ocejchované již dávno degradovanými Zlatými glóby a Oscary. 🤓 Navíc, každý cinefil, který má všech pět pohromadě, ví, že Losey byl velký režisér, třebaže zde ve své sestupné fázi, údajně permanentně opilý do té míry, že další piják Burton musel být střízlivý, aby společně se skriptkou uhlídali v Trockého tezovitých monolozích návaznost story. Riche ovšem stojí za to poslouchat, i kdyby přednášel telefonní seznam, takže v tomto směru naprostá spokojenost. Delon s Romy zase ve své řeči těla vytěžili mnoho napětí a nezpracovaného násilí z jejich skutečného rozbitého vztahu. Obsazení tedy funguje. Ostatně Delon si Loseyho sám vybral a ve spolupráci úspěšně pokračovali v Panu Kleinovi, což je jeden z vrcholů tvorby obou. Burton, v té době již s rostoucí negativní alkoholickou a box office poison pověstí, nebyl první režisérovou volbou, ale Dirk Bogarde odmítl, protože se mu nelíbil scénář. Naopak Burton roli přijal, aniž by četl scénář, jen na základě předchozí spolupráce s Loseym v Boom!, a Líziny v Tajném obřadu. Třebaže oba filmy tehdy propadly u kritiky i diváků, Burtonovým se líbily a čas jim dal za pravdu. Ostatně Liz byla přítomna i na place Trockého. 🤓 V mexickém a římském (kde se točilo) vedru a nehybnosti je Assassination takové celé působivě neurotické. Všichni jsou zajatci ideologie, které propadli a to je vyčerpávající (pro postavy i diváka). Co víc, Losey nám předvádí, že to nevyhnutelně vede k nesmyslné brutalitě a násilí, které jsou ale součástí každé kultury tak jako tak a jen čekají na příležitost se projevit - v intimních vztazích, v politice, v rituálech masové zábavy. Docela temné prozření od bývalého budovatele světlých zítřků, fanatického levičáka režírujícího ve 30. letech v USA divadelní agitky, člena komunistické strany, který musel odejít do evropského exilu, když z Hollywoodu po válce vymetali commies. Možná Joe nakonec nebyl tak úplně mimo, když to točil a rozhodně film možno doporučit nejen for Richard Burton completist only. 🤓 A teď to hlavní - býk a Trocký u Loseyho: Nejde o v kinematografii stále živou a vysoce emotivní Ejzenštejnovu montáž atrakcí fungující na principu startu divákovy imaginace metaforou. Příklady: montáž klopýtajícího bělouše už už si lámajícího končetiny na rozevírajícím se petrohradském mostě a buržoustky nohou prolamující žerď ukořistěného praporu demonstrujících dělníků v Deseti dnech, montáž střelby do dělníků a porážky dobytka na jatkách ve Stávce, montáž náznaků vraždy Kurtze a dokonané rituální porážky býka v Coppolově Apokalypse. 🤓 Nejde ani o nejabstraktnější variantu Ejzových typů montáže - intelektuální montáž, ve výsledku vždy nevyhnutelně demagogickou a v kinematografii v podstatě nefunkční, příliš abstraktní pro tak konkrétní médium, jako je film. “Filmem nejde myslet”, ví Miloš Forman (Chytilová vs Forman) a víme i my ostatní, zejména z nejambicióznějších pasáží Deseti dnů, které otřásly světem - např. sekvence charakterizující napoleonské ambice Kerenského, nebo ze slavné demagogické montáže důstojníka svírajícího rukojeť šavle a popa svírajícího kříž coby zvrácených opor carského režimu v Potěmkinovi. 🤓 Pokud budeme brát výše zmíněnou pasáž z Apokalypsy jako příklad intelektuální montáže, což se často děje, pak přirovnání vraždy Kurtze k obětnímu rituálnímu skolení býka opět skončí jen jako zjednodušující demagogie. Ale jako vysoce emocionálně působivá montáž atrakcí naopak sekvence funguje znamenitě - v hlavě každého diváka spustí proud imaginace, v níž je Brando rozsekán přesně tak, jak na to jednotlivá divácká zkušenost a fantazie stačí, aniž by bylo třeba při tomto aktu zástupné symboliky či nedej Bože CGI (té bychom dnes neunikli). 🤓 Přehledně pět druhů Ejzovy montáže na YT - Eisenstein's Methods of Montage Explained | Russian Soviet Montage Theory | VIDEO ESSAY  nebo - 1925: How Sergei Eisenstein Used Montage To Film The Unfilmable 🤓 Můj závěr je, že ohledně býka, jde v Zavraždění Trockého, stejně jako v případě Loseyho originálních časových vyprávěcích smyček v Nehodě a v Poslovi, spíše než o nápodobu vyzkoušených postupů někoho jiného, o jeho vlastní montážní postup pro film, který je celý o násilí. V Loseyho pojetí (evidentně záměrně), není pro diváka žádná emoce plynoucí ze ztotožnění s postavami (jako v každém “normálním” filmu), nebo z montáže atrakcí, nebo alespoň osvětlující montážní dialektika à la Ejzenštejn jako ve slavné křtinové montáži v Kmotrovi. Ze dvou nesouvisejících motivů v Assassination nevzniká střihem - jejich srážkou - žádná nová idea. Ze všech těchto důvodů je film, i přes hvězdné obsazení, dokonale “nedivácký”. 🤓 Z odstupu a nezúčastněně sleduje násilí mezi milenci, politický atentát nebo koridu, pořád stejný princip civilizace založené na uplatňování moci, na potřebě ovládnout prostřednictvím psychického a následně fyzického násilí. Můžeme se jen dohadovat, nakolik toto pojetí vycházelo z osobnosti režiséra. Podle zkušeností s jeho dalšími filmy (např. Sluha, Nehoda, Boom!, Posel), zcela zásadně. Každopádně chladnokrevně analytické komparativní assassination býka v koridě a Trockého v pracovně - oboje nelítostně realistické - se vám vryje do paměti. () (menej) (viac)

Rami

Pro mne zklamání. Snímek je příliš zdlouhavý a děj (pokuď se to dá tak vůbec nazvat) je neuvěřitelně táhlý. Psychologie postav je příliš neurčitá (jak tu bylo již psáno: "jako když se díváme na rybičky ve velkém akváriu, navíc s velkým odstupem"). K tomu všemu herci často velmi přehrávají. Dávám 2 hvězdičky za snahu (38%). ()

strikeman

Pokud někdo natočí thriller (no spíš to drama) a už v názvu nám sdělí, jak celý příběh dopadne (neřku-li, že v tomto případě je konec historicky daný), pak si myslím, že k zaujetí diváka a udržení napětí je třeba předvést mnohem, mnohem více, než ukázal režisér tohoto snímku Joseph Losey (ale i scénář pokulhává, jak zde již umně naznačil Crocuta). Stručně řečeno - nuda, nuda, šeď, šeď - a ani herecké ikony své doby to nevytáhnou výše než na **. ()

Kakho-oto

Od tohoto filmu jsem očekával více, než mně nakonec nabídl. Naprosto průměrný film postrádající napětí. Burton zahrál Trockého celkem dobře, Delonovo herectví celkově moc neuznávám, navíc ho zde otřesně dabuje Trávníček. Slabé tři hvězdy. 55 % ()

Tormentor665

I s Janem Rejžkem a Gruzínzkým Joem jsem se shodl, že smrt Lva Davidoviče by si zasloužila mnohem lepší provedení. Nechci dělat chytrého (i když samozřejmě jsem:-D), ale napětí a hudební výraz jsou mnohdy v naprosto zbytečných chvílích a naopak tam, kde jsou potřeba, chybí. Burton sice roli zvládl, jeho Trocký je přesvědčivý. Do poslední chvíle je přesvědčen o své pravdě a odsuzuje Stalina, ovšem že má na svém kontě veliké hromady mrtvol, to už jaksi uniklo. ()

PaRi

Tak s takhle hvězdným obsazením se rozhodně dalo udělat více. To by ale museli mít herci co hrát, což neměli. Slabý scénář, nevýrazná režie. Kamera velmi dobrá, ale ta nemohla ten průměr zachránit. Ty 3 hvězdičky dávám především ji. ()

cinema_cz

Zajímavý, ale svou optikou poněkud vyšinutý snímek, v němž si objektivní zájem zaslouží především hvězdné herecké obsazení. (Alena Prokopová, Ci 07/2008) ()

AlDelon

Od režiséra jsem již viděl Povídku o policajtovi a Pana Kleina, čili mohu tímto říct že Zavraždění Trockého nejenže odpovídá, ale navyšuje vysokou kvalitu dvou prvně zmíněných (snoubí špičkové herecké výkony, věrný historický dech v pozadí a kameru, výbornou ale zároveň ne dlužnou pochvaly, vážnost, nevýmluvnou konečnost příběhu, a zaslouží si větší pozornost a uznání především). ()

moorks

Film je zajímavý obrazově a kostýmově. Delon v roli vraha tápe, Burton je na tom o něco lépe. Je těžké něco takového natočit. Losey se snažil, ale výsledek působí rozpačitě. ()

Svadbos

Posledné dni ruského rebela zachytáva táto nevyvážená melodráma o lovcoch a o lovenom. Burton podáva silný, ale nepresvedčivý výkon. ()

kojot.name

Je to takový ten poctivý evropský film ze 70. letech. Poněkud zdlouhavý, ale perfektně zahraný, navíc patrně opravdu s důrazem na maximální historickou přesnost. Líbilo se mi, že se snímek nesnaží v divákovi budovat nějaký ideologický postoj. Motivace všech postav je velmi srozumitelná, vzhledem k tomu, že od začátku víte, že Trockij bude zavražděn, beztak nemá smysl někomu fandit. Důraz je kladen na psychologii postav, jejich vnitřní život, dilemata, lásky... Prostě jestli čekáte akční a politický thriller, budete zklamáni, tohle je spíše zdařilé psychologické komorní drama. PS: Úryvky z Trockého monologů na různá témata mi připadají velmi dobře zvolená a skutečně diváka nenásilnou formou seznámí se základními rysy myšlení tohoto revolucionáře. ()