Zavraždění Trockého

• Veľká Británia The Assassination of Trotsky (viac)

Na předměstí Mexiko City prožívá spolu se svou družkou Natálií (Valentina Cortese) podzim života Stalinem vyhnaný Lev Davidovič Trocký (Richard Burton) v přísně střežené usedlosti. 23. května 1940 podnikne komunistické komando útok na Trockého vilu; ten nevyjde a Lev přežije. Trockého překladatelka a fanatická stoupenkyně Gita (Romy Schneider) však již nějakou dobu žije s mužem, který si říká Jackson (Alain Delon) a ve skutečnosti je tajným sovětským agentem... Britský producent Joseph Shaftel plánoval už od roku 1969 film o zavraždění Lva Trockého, jednoho z vůdců Říjnové revoluce. Dlouho však nebyl spokojen s předkládanými scénáři. Nakonec byla požádána francouzská star Alain Delon, který měl hrát Trockého vraha, aby vybral režiséra, pod jehož vedením by si rád zahrál. Jeho volba padla na Josepha Loseye. Ten ze scénáře odstranil všechny domyšlené okamžiky a zcela se koncentroval na věrné podání historické události. (Pohrobek)

gudaulin

Události kolem vraždy Trockého jsem znal z historické literatury, a tak jsem film při nejlepší vůli nemohl považovat za napínavý thriller, protože mě buď vůbec nepřekvapil nebo se v řadě detailů odlišoval od toho, co jsem vnímal jako historickou realitu. Producent si myslel, že stačí vzít atraktivní téma vraždy ikony radikální levice a do svého týmu přibrat tři velké filmové hvězdy a úspěch se dostaví tak nějak automaticky. S výjimkou úvodu, kdy je kamerou zaznamenán barvitý prvomájový průvod ulicemi Mexico City, jsem se v podstatě převážnou dobu nudil a film mě nedokázal strhnout. Romy Schneider je ve filmu zbytečná, byla jednoduše obsazená jako ženská protiváha dvou mužských hvězd. Burton je sice potenciálně jako Trockij zajímavý, jenže scénář mu předepisuje povětšinu času jenom sedět a vypouštět z úst sáhodlouhé frázovité monology, takže to zůstává pouze na Delonovi, coby agentu NKVD, a to je příliš málo. Kdyby film dokázal přenést děj částečně do Moskvy a ukázal Stalina a zákulisí rozhodování o Trockého likvidaci, byl by pro mě zajímavější. Vůbec je až s podivem, jak dokázal scénárista a režisér zabít takovou filmově zajímavou akci, jako by první atentát na Trockého, která je ve filmu ukázaná prakticky jako divadelní fraška. Ve skutečnosti se tehdy vypálilo několik stovek nábojů a dům byl jako řešeto. Dovedu si představit několikaminutovou napínavou scénu, která by diváka přikovala k sedadlu, reálný výsledek je ale spíš trapný. Celkový dojem za film, kterému chybí napětí a šmrc: 45 %. ()

Big Bear

Každá revoluce požírá své děti a Trocký byl té bolševické prvorozeným synem. Nevím, ale od filmu jsem asi čekal něco jiného. Lepší zpracování řekl bych už jen díky těm všem slavným jménům (myslím herce pochopitelně! .-). Mexiko čtyřicátých lety vypadalo spíše sedmdesátkově a ačkoliv tvůrci do filmu šoupli pár autoveteránů, většina lidí div neměla na sobě kalhoty do zvonu. V báru hrála celkem moderní hudba... Prostě fourties vypadaly fakt jinak. Scéna s býkem mně docela dostala. Ačkoliv chápu příměr s Trockým, bylo to na mne brutální ve své opravdovosti. Zvířata mám rád a tahle zábava byť s hlubokými historickými kořeny mi vždycky přišla barbarská jak vůči koním, tak vůči býkům. Toreadorů mi líto není, sami tam lezou s červeným hadrem pro mrzkou slávu, která je jim pak k ničemu když jim roh projede slinivkou... Některé filmové pasáže jsem vůbec nechápal, třeba když Delon chytí lano od kývajícího se zvonu, zavěsí se na něj a když je ve vzduchu s roztaženýma nohama je obraz pauznut, střih a jede se jiný obraz... Nechápu. Burton byl super, prostě kvalita na kterou jsme zvyklí. Ty jeho vytřeštěné oči vykukující ze zakrváceného obličeje byly opravdu nepříjemné ! Jinak skončit takto, brrr. Dostat cepínem do makovice, to muselo fakt bolet. Je s podivem, že Trockij úder přežil a nezemřel na místě, ale v nemocnici.  * * ()

J.Connor

Film sice zůstal poněkud za očekáváním, ale především za Delona či řekněme jeho postavu vraha (o jehož Mark Chapmanovských sklonech jsem tedy neměl ponětí) a zájem o danou věc hodnotím nadprůměrně. Burton, kterého opravdu můžu, se bohužel omezuje pouze na procházky po zahradě a politické proklamace z verandy, nicméně rozhodně neurazí. Je pravdou, že tvůrci zřejmě trochu alibisticky spoléhali na ústřední hvězdné herecké trio, což se jim nemohlo a ve finále také opravdu nevyplatilo. Film by si zasloužil více opravdu silných scén a také možná větší vykreslení pozadí celé věci. Ve finále pak ještě zarazí vyobrazení Trockého jako v podstatě neškodného idealistického staříka, tím opravdu nebyl... ()

A.Beech

Neskutočne štýlový Delon - obleky s vestou, slnečné okuliare, brutálne nagélované vlasy začesané dozadu, často muž nie mnoha slov. To bolo to čo ma držalo na jednej vlne s filmom. Celkovo sa vo filme toho až tak veľa neudeje, až na ten záver samozrejme. Ale veľmi štýlový Delon sa postaral o to, že som sa vôbec nenudil. Na záver keď sme všetci vedeli, že ide do tuhého, napätie sa naozaj stupňovalo. MINI SPOILER: Celý čas išla z Delona istota, že ide o špičkového profesionálneho zabijaka. Až na momenty keď prišlo do tuhého. Zrazu sa jeho postava ukázala ako neskúsený slaboch so strachom. Toto na konci filmu ubralo z celkového dojmu, ako na mňa vo filme celý čas pôsobil. ()

LeoH

Negativa: Povrchnost, množství prapodivně nedotažených obrazových kompozicí, uřvané šestákové herectví ode zdi ke zdi, dlouhatánské nadbytečné pasáže, humpolácká snaha o symboliku (králíčci, nástěnná malba, prostříhávané záběry z koridy). Ve čtyřicátých letech by taková filmařina byla ještě omluvitelná, v sedmdesátých nikoli, ani jako „pocta“ Ejzenštejnovi. Nedozvíme se nic o Trockém, o jeho životě, myšlenkách, podstatě jeho konfliktu se Stalinem, ba ani o jeho vrahovi. Burton je za hodného charismatického dědouška blábolícího do rádia neškodná jednoduchá moudra a Delon za nervově labilního zmítače bez příčiny. Pozitiva: Docela atmosférická hudba (i když místy úsměvně anachronická) a docela zajímavé svícení. Mé ženě se to líbilo, viděla v tom prý jiný pohled na svět u tehdejších lidí, vášnivější přístup k ideologiím. Jen z úcty k jejímu názoru nakonec za **. ()

• Film vynecháva veľmi dôležitý detail, a to že Trockému (Richard Burton) sa podarilo zlomiť tri prsty svojho vraha pri obrane. (Arsenal83)
  • Film sa mal pôvodne natáčať v Anglicku, ale nakoniec bol natočený v Ríme. (Arsenal83)
  • Joseph Losey pôvodne ponúkol rolu Leonida Trockého Dirkovi Bogardovi, s ktorým nakrútil ďalších päť filmov. Losey priznal, že scenár bol hrozný, ale povedal Bogardovi, že bude upravený. Bogarde odmietol rolu, čím roztrpčil Loseyho, ktorý mal pocit, že mu Bogarde neverí. Richard Burton, ktorý spolupracoval s Loseym na filme Boom (1968), dôveroval Loseymu natoľko, že sa tejto úlohy zhostil, aj keď videl rovnaký scenár. (Arsenal83)