Novinář rozpoznal na ulici v Los Angeles kdysi slavného hudebního génia, který hraje na své housle náhodným kolemjdoucím. Snaží se nadanému bezdomovci pomoci a díky tomu se z nich postupně stanou blízcí přátelé... Publicista Steve Lopez (Robert Downey Jr.) se ocitl ve slepé uličce. Novinový průmysl je vzhůru nohama, jeho manželství s kolegyní novinářkou se rozpadlo. Nedokáže si vybavit, co že to tak vlastně miloval na své práci. Jednoho dne se prochází po losangeleské ulici Skid Row, když v tom spatří záhadnou postavu Nathaniela Ayerse (Jamie Foxx), který se snaží vylít svou duši na dvoustrunné housle. Zpočátku Lopez přistupuje k muzikantovi jen jako k dalšímu materiálu na příběh. Ale jak postupně odhaluje jeho tajemství, napadne ho, že by mohl muži pomoci. Ayers je brilantní a lehce roztržitý pouliční muzikant, ale kdysi býval dynamickým hudebním géniem, kterého čekala hvězdná budoucnost. Novinář se rozhodne, že se pokusí změnit hudebníkův život a vydává se na bitvu s větrnými mlýny. Snaží se dostat Ayerse z ulice zpět do opravdového světa hudby. Nakonec se však ukáže, že nadaný bezdomovec vlastně pomáhá jemu – se svou nezničitelnou vášní, láskou ke svobodě a statečnými pokusy o nový život. Nakonec je to především Lopez, kdo prochází zásadní proměnou. (oficiálny text distribútora)

tom88

Pekná dráma s fajn hercami. Foxxov prejav bol síce fajn, ale jeho postava mi prišla príliš nesympatická. Naopak postava Downeyho veľmi fajn. Réžia je celkom dobrá, vizuálne veľmi pekný film. Zaujímavé charaktery postáv. Bohužiaľ mi tu chýbalo niečo, kvôli čomu by som prisypal viacej percent. Viacej dramatizácie, citlivejšie herecké výkony a väčší drajv. Inak je to pekný film, niečim určite výnimočný. 75% ()

Klenotka

Nevím úplně, kde se tady stala chyba, ale potenciál na dojemný, ale pravdivý příběh přátelství dvou rozdílných mužů, zůstal úplně nevyčerpaný. Celé to bylo takové odtažité, točené spíš "pro oko". Nebýt Downeyho, jehož reportéra, balancujícího někde mezi "chci sólokapr" a "chci mu pomoct", jsem mu věřila, tak nevím, co by z filmu zbylo. Jamie Foxx se na roli moc nehodil, a místo geniálního, ale schizofrenií zmítaného hudebníka, zahrál spíš otravného bezdomovce, který odmítá jakoukoliv pomoc, kterou mu lidé okolo nabízejí. Obrazy spojené s hudbou nefungovaly, většina postav neměla hloubku, ani nějaký účel. Hodně příběhů bylo načrtnuto, ale nedořečeno nebo nevyřešeno, a celé to nakonec vyústilo ve dvě hodiny nudy. Přesto si to tři hvězdičky zaslouží - už kvůli Downeymu a Wrightovi, jejichž filmy snad nikdy neklesnou pod průměr. Tohle byl jen takový průměr, který vyloženě neurazí, ale asi se na něj rychle zapomene. ()

Triple H

Strašne šablonovitá story, ktorá v sebe mala potenciál na niečo viac. Ale scenár akoby sa tomu potenciálu stále vyhýbal a išiel až príliš na istotu. Postavám chýbajú detailnejšie motivácie a trochu viac života. To silné puto, ktoré sa medzi nimi malo vybudovať nie je veľmi cítiť - je tam len preto, lebo si to tak scenárista a dejové konvencie pýtajú . Tieto nedostatky scenára neprehlušilo ani trio Downey, Foxx a Wright, hoci všetci menovaní odviedli dobrú prácu. Obzvlášť Foxx bol výborný - v takejto úlohe som ho ešte nevidel a hoci zo začiatku ma jeho casting mierne rušil, kvalita jeho výkonu je neoddiskutovateľná. ()

chelseaman22

Jamie Foxx je příjemný a talentovaný jako Willy Fogg, avšak film samotný je tak nezajímavý, že bych chtěl vidět tu romantickou duši, která má tohle na svědomí. Téměř dvě hodiny zabitého času. 31% ()

HonzaBez

Příběh Nathaniel Ayerse, může který je "napůl genius, napůl ztracený tulák", se mě poměrně dotkl a to už jen proto, že jsem stejně jako tato postava velký milovník Beethovenovy hudby. Vedle téhle překrásné hudby však film nabízí zejména dosti otřesný pohled na život lidí na ulici ve Spojených státech. Smutné jsou samozřejmě je i okolnosti, za kterých se bezdomovcem stal samotný Nathaniel. Schizofrenie je určitě zlá psychická porucha a je síla, že mohla postihnout i muže s takto silným hudebním talentem Celý ten příběh o tom,  jak se novinář Steve Lopez snaží Nathanielovi pomoct, má v sobě určitě hloubku. Zejména je silné sledovat, jak se musí dotyčný vypořádat s tím, že "nemůže zachránit svět" ani vyléčit Nathaniela a že to možná ani není to nejpodstatnější, co může pro něj udělat. Snad jedinou výhradu bych měl k úvodní části, kde se filmaři snaží ukázat duševní rozpoložení samotného Lopeze. Hlavně ten bezprostřední začátek s jeho vážnou nehodou na kole mi přišel takový zvláštní. ()

Sonnik

Life has a mind of its own. Není to taková hrůza. Je to poctivá nadprůměrná práce, na které jde jasně poznat Wrightova práce. Samozřejmě z toho není to, co každý očekával. Komorní drama postavené na dvou výborných hercích pod taktovkou režiséra nové generace. Bohužel jsme dostal lehce šablonovitou historku o kamarádství na pozadí problému lidí bez domova v "městě andělů". taky mě to trochu mrzí, že se Wright trošičku zaprodal, ale pořád je to solidní žánrové drama, které nijak neurazí. Dal bych tři, ale Downeyho miluju, takže čtyři. Těším se další Wrightův kousek. "I've never loved anything the way he loves music." ()

st.jim

Dva akční hrdinové v neakčním filmu? Ale nebojte, ono to půjde. Moc hezký příběh o tom, jak reportér Robert chce pomoct zpět na nohy Jamiemu, talentovanému hudebníkovi, který skončil jako bezdomovec na ulici. Pokud přehlédnu ohraný námět, malinko delší stopáž, která filmu moc nesluší, tak jsem byl spokojen. Skvělě natočený film podtrhává krásná hudba. ()

Mrkvič

Trochu netradiční pocta hudbě a vášni k ní.Na jedné straně novinář v podání Roberta Downeyho hledající příběh pro svůj článek. Na straně druhé schizofrení talentovaný houmles výborně zahraný Jamie Foxxem. Styl Joe Wrighta mi občas přijde otravný, ale herce si v tomto filmu zvolil správně. Jednu scénu exceluje Downey v další Foxx a ke konci výkony obou gradují stejně jako scénář. ()

karlik4801

Emocionálně vypjaté, to zařídila hlavně bravurní hlavní dvojice. Nathaniela mi bylo líto a Steva jsem si za jeho dobrý charakter. Sólista tedy nabízí hlavně příjemné postavy, které jsou na filmu to nejlepší. Jsem rád za delší scény bez střihu, kvůli hudbě jsem se tak mohl do filmu lépe vžít. ()

Ryuuhei

Ne, film na mě opravdu nezapůsobil. Nevzbudil hlubší emoce, či jakýkoliv zájem se do děje naplno ponořit a vychutnávat si každý doušek. Na druhou stranu dokážu uznat, že víc než dobře ztvárnil, jaké je schizofrenie svinstvo a jak moc zničí život i takovému géniovi. ()

Javad

Pre mňa zatiaľ najväčšie sklamanie roku 2009, ale pod tri * nejdem pretože to nie je zlý film, len to nebolo nakoniec to, čo som čakal podľa traileru - že si na konci poviem „tak bol bol nádherný film“ ... ()

neoBlast

Sólista je až moc velkou sázkou na jistotu, malá domu co příliš pokukuje po oceněních. Skutečný lidský příběh, který působí jistě silně v novinách a knize se na stříbrném plátně stává druhořadou limonádou. Až moc triviálně a cílevědomě působí snahy talentovaných tvůrců. A právě jich je tady největší škoda. Věřím, že RDJ (naprosto zastiňuje Foxxe svojí civilní rolí) a Joe Wright mají na víc než na přeslazený povrchní životopis. Nepřekvapí, že kamera a hudba jsou zase excelentní a za samostatných pět hvězdiček (skladatel Marianelli i kameraman McGarvey s režisérem spolupracovali už na Pokání). 55 % ()

Maki89

akokolvek nemam rad dramu ako filmovy zaner - obcas si to pustit treba a musim povedat, ze tento film patri aspon u mna medzi tie, kvoli ktorym dam drame sancu znova... velmi pekny pribeh, dobre spracovany, herecky vykon Jamieho Foxxa vyborny, Downey jr. si zahral svoj standart, krasny hudobny doprovod, reziserovi tiez nemozem nic vytknut... mna osobne to dojalo... 8/10 ()

venison

Příběh super přesně podle USA tradice - sladká true story až běda, ale já tohle mám ráda :-) Robert Downey Jr. mi skvěle sedl do role novináře (zopáknul si Zodiaca).. S Jamie Foxxem mám prostě problém :-( Chlapec se snaží, to jo, ale nějak mu ty charismatický role nevěřím.. Zahrát to třeba Morgan Freeman - ok, ale tenhle černoušek je moc cukrouš s minimální mimikou.. S režií problém nemám, až na pár "hluchejch" míst s dlouhými scénami s muzikou, kde se dalo na posadí umístit něco jiného než tvář/prsty hrajícího nebo barevné fleky.. ()

JohnSmith

Celkem zajímavý příběh o bezdomovci, ze začátku i vtipný a ke konci až dojemný. Downey hraje to,co hrát má,ale hraje to pořád dokola to samé a ač ho mám rád,tak za posledních několik filmů mi přijde,jako by hrál všechny postavy stejně. Na druhou stranu Jamie Foxx je naprosto dokonalej a myslím,že by si zasloužil minimálně nominaci na nějakou pěknou cenu. ()

Timak

na můj vkus příliš utahané, ale jinak to je opravdu koncert. Takový herecký koncert co tu pánové předvádějí, z toho až mrazí. Hlavně Jamie se vyznamenal ... ()

Beatle

Rozhodně zajímavé. Hořký příběh o tom, že nic není zadarmo a to dokonce i ve smyslu, že za dar hudby může být cenou mentální zdraví. Nemohu si stěžovat, žebych se při sledování nudila. Popravdě byl příběh více méně takový, jaký jsem si ho představovala. Podle traileru jsem usuzovala spíše něco na styl Forrest Gumpa, ale doopravdy byl snímek mnohem těžší a tak jemně psychologicky povrchový. The Soloist není pro běžného diváka, který se chce u filmu bavit a zamyslet. Řekla bych, že u The Soloist se ani nedá moc přemýšlet a filosoficky rozpitvávat rozpoložení hlavních postav. Ani bych se nedivila, kdyby to nebyl scénáristův a režisérův záměr. Sledujeme příběh ve vymezených mantinelech. Jednu jedinou dějovou linku, jeden jediný svět. A to se mi líbilo. Nebyl to film o dvou postavách a jejich životech a přátelích a zázemí apod. Byl to film o dvou postavách a jejich vzájemné interakci. Z 90% tam bylo jen tohle. Na druhou stranu, nepopírám, že ten film stojí na Downeym Jr. a Jamie Foxxovi. Foxx byl skvělý, ale Downey Jr. byl (tedy alespoň pro mě) o mnoho lepší. Takže si na svých pěti hvězdičkách budu trvat a budu doufat, že se třeba časem zvedne i hodnocení zde, protože momentálních 68% je fakt málo....a myslíme si to oba...já i Ludwing van :) ()

Frankooo

Jamie Foxx mi neuvěřitelně lez na nervy. Tohle prostě nezvládnul. Na druhou stranu Downey je jako vždy skvělej. Škoda. Potenciál to mělo, ale minulo mě to velkým obloukem. ()

hroubek

Začnu záporami, protože poté se mě lépe budou psát klady.Největším záporem filmu je samotný režisér Joe Wright.Každý kdo, viděl Pokání nebo Pýchu a předsudek ví o čem píši.Wright je úžasný vyprávěč jen si musí látku přizpůsobit pro sebe.A tady se to moc nepovedlo.Naštěstí jsou tu, ale zkušený herci, který film vytahují nahoru.Jamie Foxx hraje velmi podobně jako kdysi hrál Raye přesto se musí sklonit před Downey Jr., který si krade každou scénu pro sebe.Zajímavý příběh, který není až tak zajímavě natočen. ()

Režisér Pokání a indická móda

Režisér Pokání a indická móda

15.03.2009

Indie je v kurzu. Kdo by se tomu po diváckém i oscarovém úspěchu Milionáře z chatrče divil, že? V šlépějích Dannyho Boylea se vydá Joe Wright, který se po „současněji laděném“ Sólistovi vrátí ke svým… (viac)