Česká komédia o troch vidieckych fasádnikoch, ktorých snom bolo prežiť aspoň jedinú noc vo víre veľkomesta ako praví svetáci. Traja vidiecki fasádnici pracujú v Prahe na obnove domov. Láka ich nočný život veľkomesta, ale ich prvá návšteva luxusného podniku Diplomat Grill nedopadne najlepšie a napokon musia utiecť. Ani to ich však neodradí. Dajú si ušiť kvalitné obleky a na výučbu spoločenskej výchovy si najmú bývalého učiteľa tanca Dvorského. Keď ich Dvorský považuje za dostatočne pripravených, vydajú sa opäť do Diplomat Grillu, kde sa zoznámia s troma slečnami. Netušia, že sú to ženy na love bohatých pánov, ktoré majú za sebou podobnú spoločenskú prípravu od šatniarky, ktorá im zároveň poskytuje byt na ich "zárobkové aktivity." (STV)

raneczech

Geniální komedie, která si nezakrytě tropí srandu z dobové snahy rychlokvasem vyrábět intelektuály z dělníků i mnohého jiného. Vedle veškerých narážek na tehdejší současnost, které mohou mnohým přijít pasé, je ale film i poctivě natočenou komedií plnou nezapomenutelných gagů a korunovaných mistrovskými výkony herecké elity. Ta i ze zdánlivě nevinných situací dokázala vykřesat salvy smíchu- "Sedni si". "Já sedím." "Ona sedí." "My taky sedíme." Napadlo by někoho, že tohle je dialog doprovázející jednu z nejzábavnějších scén filmu? ()

papri

Nááááádheraaaaa, jeden z našich dalších klenotů českých komedií. Všichni tři herci jsou fakt super, nejvíc se mi líbila role Sováka. U filmu sem se vubec nenudil, spíš sem hltal jednotlivý hlášky všech představitelů a těšil se na další gagy. ()

winstonik

Murári, ktorí zatúžia po večierku v nóbl spoločnosti? Tomu máme veriť? Ak to mal byť odkaz na buranov vo vedení štátu, potom oukej. Zo žánru "robotníckych komédií" ich však nešťastníci v "Do naha" strčia s prehľadom do vrecka. S výnimkou námetu však filmu patrí uznanie: je to vskutku kvalitná komédia bez zásadnej chyby. ()

lenzi

Inteligentná a zábavná komédia. Škoda len, že pán režisér si neodpustil svoju tradičnú chuť na revuálnosť a vtesnal tam muzikálové čísla. Ale zas vidieť Libíčka spievať, to tiež stojí za to... -) ()

Tanner

Brilantní satira utahující si z naivního komunistického modelu nivelizované společnosti, kde si bude moci každý bez ohledu na kulturní prostředí, z něhož pochází, osvojit 'noblesní' zvyky a kde se (a skrze sebe společnost) bude každý ve jménu světlých zítřků z vlastní iniciativy 'kultivovat', třebaže mu to není ani vlastní, ani příjemné. ()

Tiiso

Tyto roky přáli filmové tvorbě a je to vědět. Režisérovi se podařilo vytvořit velmi dobrou komedii, kde není nouze o spousty humorných scén a okamžiků. Protagonisté ze sebe dostávají velmi dobré výkony. A Nový díky volnější době nepokrytě kritizuje režim. ()

Robbi

Co nejlepšího z tohoto skvostu vyzdvihnout? Jedině a zase celý film. Od první po poslední vteřinu. Co jméno, to pojem a skvělý výkon, není tam jediná pětiminutovka, ve které by nezazněla hláška s visačkou kultovní. Ať to je Brodského lamentování o svém bědném dětství na policejní stanici, Nového povzdech: Všechno špatně, pánové, tedy ne formou, ale obsahem, Menšík: Hele, Božka, že je tamhle múzeum?, Sovák: To je zajímavý, jak někam vlezem, tak tam hoří! či Jiřina Jirásková se svými sedmi korunami za hodinu na UMPRUM. Esence humoru, neutuchající, když si myslíte, že už se nemůžete ničemu smát, dostanete další pecku. Ptám se zcela oprávněně, kdy se dočkáme aspoň setiny něčeho podobného dnes? ()

Rodin

Kdyby tam nebylo tolik svěžích zpěvných čísel, bylo by to na 100%. Takhle jen 90. Mně to prostě dráždí, ovšem jsem si vědom toho, že Podskalský asi jako jediný uměl s touto muzikálovou formou celovečeráků zacházet a měl pro ně slabost. ()

Chamyl

Koncert naší herecké elity podpořený filmovou aristokracií předválečné doby. Skvělá komedie plná vynikajících herců, kde nejsou ani ty nejmenší čurdy hrány druhořadými hráči. Podskalského fasádníci i lehké holky mají i přes svůj "původ" neuvěřitelnou noblesu a úroveň a nikdy nespadají k laciné vulgárnosti či dnes tak oblíbené trapnosti. Intelektuální debaty pod taktovkou Jiřiny Šejbalové a Oldřicha Nového pak nemají chybu a jsou věčné. Toto je, dle mého názoru, skutečná česká komedie století! ()

fantomas19

* Když Praha zazáří za noci neonem... * fasádníci, diplomati * najstaršie remeslo * Sovák, Brodský, Libíček vs Bohdalová, Jirásková, Janžurová * Madame Curie, Hinais, Salvatore Dali, absurdní divadlo, UFO, apendix * Česká černobiela hudobná komédia je o parte fasádnikov v Prahe v réžii Zdenka Podskalského z roku 1969. Trojica kamarátov (Vlastimil Brodský, Jiří Sovák a Jan Libíček) pod odborným dozorom svojho učiteľa (Oldřich Nový) sa pripravuje na nočný život v slušnom, intelektuálskom a drahom podniku a vdova po prvorepublikovom bankárovi, teraz obsluhujúca šatne (Jiřina Šejbalová) sa chystá so svojimi tromi dievčatami (Jiřina Bohdalová, Jiřina Jirásková a Iva Janžurová) na veľkolepý podvod. "Když Praha zazáří za noci neonem, není mi pomoci, ja sliším: Poď honem!" znejú slová piesne v pozadí filmu a hlavní hrdinovia sa nenechajú dvakrát prosiť. A tak popri práci, štúdiu a šporení sa môžu všetci protagonisti, a my s nimi, tešiť na záverečný intelektuálsky duel medzi medicínou, divadlom, astronómiou, výtvarným umením a fyzikou v luxusnej reštaurácii a odhodlaný skok z bytu, či "pracovné" nehody účastníkov nočného dobrodružstva. ()

PB2

Hudebni filmy nemám moc rád, ale tady je těch písniček docela málo. Komedie rád mám, ale tady není nic smešného. Kriminálky taky můžu, ale tahle linka je ve filmu zastoupena minimálně. A zbývají dva příběhy, jedna o třech fasádnících, druhá o třech zlodějkách, kteří se dají dohromady, ale to je spíš smutné než veselé. Ani nevím, za co ty 3* dávám. ()

maruli

Světáci jsou filmem naprosto unikátním, který s každým shlédnutím nabírá na obrátkách. Předběhl dobu a stal se nadčasovým a dokazuje, že Podskalský byl PAN režisér. Jedinečně geniální záběry na pražské neony. Perfektní hudba. Perfektní herci (existuje snad lépe se doplňující obsazení?). Geniální humor, pro každého něco. Závěrem - Světáci se stali filmem, ke kterému se vracím. A ráda. 'Sedni si.' 'Já sedim.' 'Vona sedí.' ... 'A nebojíte se, že vám s tak rozkošnou věcičkou uteku?' ()

Uesbe

nezdalo sa mi to smiešne.......toto je film o tom, čo sa stane, ak trojica murárov síce netrpí Dunning-Krugerom, ale naopak má mindrák.....výsledok je ešte horší....celkom vtipný v zmysle škodoradosti, ale horší.....to, čo pán profesor povedal o skutočne vzdelaných ľudoch by mali tesať do kameňa a vštepovať nadaným deťom od škôlky, aby vedeli, čo ich čaká.....napriek fajn pesničkám a a klasickým hercom neznášam filmy, v ktorých je nevera a hochštaplerstvo cool a sranda.....že to boľševikom nevadilo ()

topi80

Vedle Bílé paní další komedie (hraničící spíše se sitcomem) od Zdeňka Podskalského. Narváno hláškami a situačním humorem od začátku až do konce. A člověk neví, koho si oblíbit nejdříve. Domněle nejrozumnější Brodský se snaží z pozice nejchytřejšího usměrňovat burana od rány Sováka a lehce přitroublého Libíčka. Zejména jeho zhodnocení návštěvy nóbl podniku je naprosto skvostné. Vrcholem filmu není kupodivu scénka druhé návštěvy onoho podniku, ale spíše scénka, kdy si jdou pánové vyzvednout své nóbl obleky ke krejčímu. Zde bych si dovolil jeden poznatek. Ukazuje se totiž, že bez vzájemného kolektivního skákání si do řeči těch pár naučených frází z jednoho tématu na vytvoření dojmu jakési intelektuální povýšenosti stačí. Zvlášť když si vyberete kravatu, která připomíná jistý barevný kontrapunkt z díla Salvátora Dalího. Ovšem, u stolu se ona představa intelektuálního rozhovoru poněkud rozpadá a člověk najednou neví, chce-li se dozvědět něco z úvah o mimozemských civilizacích či o absurdním dramatu nebo o osobně poznaném Mánesovi. Dobrým nápadem bylo i to, aby holky byly o něco tupější než pečlivě se připravující pánové. Každopádně neskutečná sranda od začátku do konce. ()

Godhaj

,,Když je mezi třema lidma jenom jeden chytrej, tak nesmí, nesmí dojít k hlasování!“ Sovák, Brodský a Libíček to ve Světácích rozjeli parádně. Mezi nimi to srší a jiskří, hlášky padají jedna, vedle druhé a přitom hrají pánové maximálně civilně a s rezervou. Například nonšalantní gesta Libíčka jsem si vysloveně vychutnával. On dokázal přesně vystihnout svou roli a pohyboval se v ní nesmírně samozřejmě. Potěšila mě i role Oldřicha Nového, která působila jako posmutnělý holt tomuto prvorepublikovému gentlemanovi. Překvapilo mě veliké množství popichujících narážek na tehdejší totalitní režim, k natáčení muselo nutně dojít ještě před invazí v roce 1968. No a krásné záběry centra dobové Prahy hezky dokreslují tento mistrovský kus. ()

imarvin

Klasika, která se pro mě nemůže ohrát. Dobrý nápad, skvělé herecké výkony. A pokud je pravda, že velká spousta scén je improvizace, tak tedy klobouk dolů před všemi herci a herečkami. A i když tu a tam prosvití trochu toho socialismu, odpouštím, protože "u drůběže se to smí". ()

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková

20.10.2020

Včera odpoledne opustila svět českého filmu herečka a dabérka Jana Andresíková. Bylo jí 79 let. Zprávu o úmrtí sdělil médiím její manažer René Kekely spolu s informací, že herečka, zotavující se po… (viac)