Česká komédia o troch vidieckych fasádnikoch, ktorých snom bolo prežiť aspoň jedinú noc vo víre veľkomesta ako praví svetáci. Traja vidiecki fasádnici pracujú v Prahe na obnove domov. Láka ich nočný život veľkomesta, ale ich prvá návšteva luxusného podniku Diplomat Grill nedopadne najlepšie a napokon musia utiecť. Ani to ich však neodradí. Dajú si ušiť kvalitné obleky a na výučbu spoločenskej výchovy si najmú bývalého učiteľa tanca Dvorského. Keď ich Dvorský považuje za dostatočne pripravených, vydajú sa opäť do Diplomat Grillu, kde sa zoznámia s troma slečnami. Netušia, že sú to ženy na love bohatých pánov, ktoré majú za sebou podobnú spoločenskú prípravu od šatniarky, ktorá im zároveň poskytuje byt na ich "zárobkové aktivity." (STV)

Krustyburg

Jsou tam fakt dobrý fóry, ale stejně jsem na vážkách, jestli ta parodie byla chtěná nebo ne! Dejme tomu, že vzhledem k době (uvolnění režimu...) spíš ano. Každopádně ten film je asi jako ti fasádníci - povrchní, bez hlubší myšlenky. Ale za tu srandu dám 3+. ()

dANo

Parádna komédia o tom, ako sa traja fasádnici na pracovnej brigáde v Prahe rozhodnú, že si aspoň raz v živote musia dopriať nóbl večeru v drahom podniku, pričom sa budú správať ako praví gentlemani. Náhoda ich samozrejme spojí s učiteľom slušného správania (skvelý Nový:), ktorý nad nimi zoberie patronát, ale takisto ich náhoda privedie k zaujímavej staršej paničke, ktorá "využíva" mladosť a krásu svojich troch (!) "zvereniek" na drobné kšeftíky a krádeže... Scenár je ozaj výborný, herci a herečky takisto, takže nemám problém s plným hodnotením a vrelým odporúčaním. :o) ()

JohnSmith

Vynikající komedie s naprosto dokonalou ústřední šesticí a spoustou dalších herců ve vedlejších roličkách. Takovejch hlášek a vtipů se už jen tak nevidí a neslyší.Opravdu klenot kinematografie. ()

MIGHTTREE

"Harmonická" trojice hlavních hrdinů doplňující se svými charaktery. Jejich patálie a ještě větší výmluvy končící nejenom na policejní stanici předsvětší o své originalitě a s velkou rezervou se zapisují do síně slávy. Pan Sovák je lepší snad jen v Marečku, podejte mi pero, i když na kontě má jeden unikát za druhým tento počin řadím na pomyslnou stříbnou příčku "Sovákovo AU REVOIR" ()

Brain-D

Dokonalá česká komedie s opravdu velkým výčtem osobností českého filmu. Snad Hrušínský a Svěrák chyběli,tak by to byl naprostý Jackpot. Jinak maximální spokojenost a opravdu to byl skvělý optimistický film. ()

lucascus

Málokdy se sejde tolik hvězd v jednom filmu, tady se sešla skoro celá herecká plejáda šedesátých let, která jsou tímto filmem úspěšně zavržena - následují léta sedmdesátá. Perfektní scéna u stolu, těch deset či dvacet minut je tak dokonalých, že zbytek filmu je snad zbytečný, září hlavně Bohdalová s Jiráskovou (kterou jinak moc nemusím), Janžurová trochu jakoby stojí ve stínu těchto hvězd, to i přesto, že pár bezvadných rolí už měla tehdy za sebou. Z pánů nejde vylíčit nejlepšího, všichni podávají přiměřeně stejně dobré herecké výkony, připadá mi však, že dámy je trochu předčily. Jinak dle mého mínění je to jeden z nejlepších filmů Sováka i Bohdalové s Janžurovou, dozajista nejlepší film Jiráskové, která už později neměla takovou možnost zazářit a nemá ji ani dnes. Za povšimnutí stojí rovněž labutí píseň Oldřicha Nového, který se později objevil pouze v televizním seriálu a další roli už nedostal. ()

pursulus

Nejen o Světácích.¬         Lehce nadprůměrná, vysoce přeceňovaná komedie. Lehce nadprůměrné, vysoce přeceňované výkony herců Sováka, Libíčka, Brodského a dalších. Lehce nadprůměrná a vysoce přeceňovaná režie Z. Podskalského st. Lehce nadprůměrný, ale vysoce přeceňovaný snímek, dobrý na pobavení, snad mile úsměvný, ale nikterak pozoruhodný. (Poznámka: V devětašedesátém bych dílo ocenil beze sporu čtyřmi hvězdami — jsem přeci pro svobodu a zvonim klíčema, no ne?)¬                 Podnětné opoznámkování: za všechny uživ. Šandík. ()

LEGACY

Dostal jsem ke svým 27. narozeninám lístky na Světáky do brněnského divadla, kde to roztočí pan Isteník. Vůbec jsem netušil oč se jedná, a tak jsem si na předehřívanou pustil film, a ten mě navnadil. Bylo úsměvný sledovat starý páky za mlada, Praha pořád kouzelná, Pygmaliona mám rád, vtipy dobrý, film dobrý, herci jedna báseň. ()

mirec88

Už dávno som sa tak dobre nezasmial. Jedna z najlepších českých komédií. Veľmi obdivujem pána Podskalského za jeho odvahu natočiť takýto film za hlbokej totality. ()

vyfuk

Krásný a zábavný film, který nikomu neublíží. Vtipné, v podstatě pravdivé a herecky bezkonkurenční. Podceňoval jsem tento film, ale zmílil jsem se... Podskalský natočil svůj masterstick. ()

Autogram

Oldřich Nový školí mladšiu generáciu hercov džentlmenstvu, aby aspoň jednou za život mohli klofnout ženskou, která ví, kde se píše tvrdý y a kde měkký a aby neskončili tak, že budú pojídat celý oběd lžící. Nový si posťažuje aj na rok 48, čo sa mu dokonca vo filme tolerovalo, možno na oplátku sa nechal od príslušníka VB oslovovať ako súdruh. Komédia postavená na dialógoch sa vydarila a úpadok morálky a vzdelania socialistického človeka bol zastavený vďaka jednej večeri v reštaurácii Diplomat. –––– Když je mezi třema lidma jenom jeden chytrej, tak nesmí, NESMÍ dojít k hlasování. –––– Kartáč, to je démona ženy v domácnosti. ()

ghatos

Dělničtí Kristiáni jdou do boje a pomáhá jim přitom původní Kristián :) . V. Menšík ani J. Šejbalová nezůstávají pozadu za velkou trojkou...75%. ()

Madlene

"Kdo ví, kde má čmelák žihaldo, tomu nejsou kalhoty nikdy kratké! Jak řekl správně iritujícím způsobem provokující španěl Salvator Dali." ()

Philoun1

Táta mi vždycky říkal ať se s ním jdu podívat na Světáky, ale já byl hloupej a říkal sem si, že je to starý tak to nemůže bejt dobrý:D. Nakonec sem se na to podíval a je to skvělý. ()

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková

20.10.2020

Včera odpoledne opustila svět českého filmu herečka a dabérka Jana Andresíková. Bylo jí 79 let. Zprávu o úmrtí sdělil médiím její manažer René Kekely spolu s informací, že herečka, zotavující se po… (viac)