Šílenci z Manhattanu

USA, (2007–2015), 73 h 4 min (Minutáž: 45–56 min)

Tvorcovia:

Matthew Weiner

Jon Hamm, Elisabeth Moss, Vincent Kartheiser, Christina Hendricks, John Slattery, January Jones, Rosemarie DeWitt, Paul Schulze, Julie McNiven (viac)

Seriál Mad Men (2007–15) patří k nejoceňovanějším pořadům americké televize. Kromě dalších cen se může pochlubit mj. třemi Zlatými glóby v kategorii dramatických seriálů a čtyřmi Cenami Emmy v téže kategorii. Jeho anglický název je typicky americkým mnohovýznamovým spojením slov Ad Men (pracovníci v reklamě), Mad Men (muži z výstavní třídy Madison Avenue, kde smyšlená reklamní agentura sídlí) a konečně Mad Men (šílenci, což odpovídá životnímu stylu většiny hrdinů seriálu). Vytvoření českého názvu proto představovalo značnou výzvu a skončilo určitým kompromisem – Šílenci z Manhattanu.

Seriál je časově zasazený do šedesátých let a místně pak do prostředí fiktivní reklamní agentury Sterling Cooper, v níž sleduje osudy zaměstnanců a majitelů, včetně kreativního ředitele Dona Drapera – charismatického génia, alkoholika a vraha, skrývajícího se za ukradenou identitou. Za fenomenální úspěch seriál vděčí krom jiného faktu, že díky prostředí reklamní agentury se mohla stát jeho stěžejním tématem konzumní společnost. Postavy působí, jako by vystoupily ze stránek dobových magazínů zaplněných obrazy dokonalých hospodyněk v lodičkách. Děj pak nabízí lákavý únik do jednodušších časů, kdy se kouřit smělo všude, alkohol v práci byl součástí stylu, sexismus byl sexy, stejně jako návyk nechat za sebou v parku po pikniku odpadky. Podvádění pak bylo běžnou součástí života a do jisté míry potvrzením „mužnosti". Jedna z reklamních kampaní na seriál ostatně hlásala, že „Nevěra je zpátky".

Hrdinové seriálu jako kdyby sami podléhali svodům těch reklamních obrazů, jež tvoří. Jejich práce je vyvolat v publiku touhu, naději, že zakoupení něčeho přinese nějaké jiné uspokojení než to prchavé vlastnické, a jejich životy pohánějí podobné touhy, jež jsou nutně podobným způsobem zklamávány. Talentovaná textařka Peggy Olsonová (Elisabeth Mossová) se jen s obtížemi prosazuje v mužském světě. Daří se jí to, ale pořád trpí samotou a výčitkami. Požitkář a pohodář Roger Sterling (John Slattery) se zubí na svět a rozhazuje suché fóry, jeho hédonismus ale nabývá zničujících rozměrů. Únavný šprt Pete Campbell (Vincent Kartheiser) se úporně snaží, ale nikdy se mu nedaří tak, jak by si přál, věci se vždycky nějak vymknou. Ti lidé před sebe staví cíle a třeba jich i dosáhnou, předmět touhy ale vždycky odskočí někam za horizont, aby byl důvod běžet dát, nezastavovat se, protože jinak by hrozilo, že se jejich život zhroutí. Rozumějí potřebě iluzí a umějí je prodat. Ve středu tohoto světa stojí mimořádně talentovaný reklamní kreativec Don Draper (Jon Hamm). Jeho úspěch spočívá i v tom, že utíká sám před sebou, skrývá před ostatními svou minulost a chce se jí zbavit. Zároveň je sám ideální spotřebitel, nutkavě zkouší různé ženy i různé styly. Je to velmi empaticky vykreslený antihrdina, dostatečně okouzlující, aby člověk zaujatě sledoval jeho osudy, dostatečně rozporný, aby se k němu dokázal vztáhnout jako k živé bytosti, která uvnitř prožívá podobné konflikty. (Česká televize)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (100)

Cikánka a tulák (2009) (S03E11)

Jo, jo, tohle bylo dobré. Velmi dobré. Tvůrci konečně dovolili Betty, aby zahnala blahosklonného Dona Drapera do rohu, a nechali ho dusit ve vlastní šťávě. No, za mě to příběhu nebo minimálně ději jedenácté epizody jednoznačně prospělo. Je pravdou, že na mou oblíbenou vyváženost osobní a profesní roviny nedošlo, ale v tomto konkrétním případě mi to bylo vcelku jedno, i tak jsem byl spokojen. / Poučení: Lež, máš krátké nohy. ()

Dospělí (2009) (S03E12)

A další vydařená epizoda. Kromě dobře zvládnutých vztahových dramat tvůrci skvěle zachytili dopad atentátu na americkou společnost. Navíc si cením toho, že tak učinili bez zoufalého patosu, kterým už jsou Američané proslulí, a namísto toho zvolili tuto přesvědčivou formu, čímž si u mě mocně šplhli. Jsem si jistý, že hned, jak jim tento můj komentář/ recenzi někdo přeloží, budou se vznášet na obláčku štěstí. / Poučení: Chceš si otestovat pevnost svých nervů? Zkus zorganizovat svatbu. V USA. ()

Zavřete dveře a posaďte se (2009) (S03E13)

Musím uznat, že pro finále třetí sezóny si tvůrci seriálu nechali v rukávu pěkné trumfy. Tohle byla skvělá epizoda, které prostě nemám co vytknout. Bavil jsem se skvěle, protože tahle vzpoura na Bounty byla výborně sepsaná, zrežírovaná a hlavně sehrána, a výsledná sestava byla přinejmenším zajímavá. / Poučení: Kdo jinému jámu kopá, ten je nádeník. ()

Série 4 (2010) (S04)

Oproti poněkud nepřesvědčivé třetí sezóně mě čtvrtá řada docela nadchla, přestože i u ní si tvůrci s blížícím se závěrem vybrali své slabší momenty. Čtvrtá série pro mě byla zatím každopádně tou nejlepší, tvůrci mě často nutili přemýšlet i nad tím, co nebylo na obraze, a to se mi velice líbilo. No, seriál si mě získal, a tato sezóna můj vztah k němu určitě nenarušila. / Poučení: I když tě život dostane do kolen, nedej se. ()

Vztahy s veřejností (2010) (S04E01)

Start do čtvrté sezóny mě fakt bavil, události ve firmě a hlavně finální výbuch byly jednoznačně zajímavé, ale události v osobní rovině rozhodně nezaostávaly a vypadá to, že se tvůrci rozhodli navázat na vydařený závěr předchozí řady. Pokud to tak půjde dál, budu každopádně spokojeným divákem. / Poučení: I ve flegmatikovi jednou za čas bouchnou saze. ()

Vánoce jsou jen jednou do roka (2010) (S04E02)

I druhá návštěva ve čtvrté sérii stála za to, přestože (nebo možná právě proto) byla rovnováha výrazně vychýlena ve prospěch pracovní roviny. Firemní večírek se nakonec nuceně rozproudil takovým způsobem, až to bylo místy nepříjemné sledovat. Tím rozhodně nemyslím scény v nichž se vyskytovala Christina Hendricks. / Poučení: Kdo chce s vlky žíti, musí s nimi: "Ho, ho, ho!" ()

Dobrá zpráva (2010) (S04E03)

Když jsem se začal na epizodu dívat, nenašel jsem na jejím názvu nic podivného, po jejím skončení jsem ale usoudil, že ji musel pojmenovat nějaký cynik. Situace kolem Anny, budiž, ale tohle téma je už tak profláklé (ač je stále aktuální), že už na mě vlastně ani nijak nepůsobí. Zato dějová linie s Lane Prycem, ta mě oslovila. V té bylo ukryto tolik tiché bolesti a deprese, až jsem to musel obdivovat. / Poučení: Jak na Nový rok, tak po celý rok? Šmarjá... ()

Odmítnutí (2010) (S04E04)

Už podruhé za sebou jsem se dostal do situace, kdy jsem chtěl epizodu ohodnotit jen čtyřmi kousky, ale tvůrci mě pomocí několika až skvělých scén dokázali přesvědčit o tom, že by bylo vhodné přihodit na plnou palbu. A pokud se dobře bavím, nemám problém uznat, že mají pravdu a rád změním názor. A já jsem se opravdu dobře bavil. / Poučení: Čeho je moc, toho je příliš. ()

Chryzantéma a meč (2010) (S04E05)

Zatímco třetí sezóna pro mě byla ve své první půli poněkud nestabilní, čtvrtá řada si to u mě rozběhla velmi slušně. Zatím jsem si u každé její epizody našel důvod pro pátou hvězdičku a tento díl nebyl výjimkou. A není to tím, že jsem svého času pracoval pro japonskou firmu, může za to ten vyvážený mix humoru a dramatu i skvěle napsané a zahrané postavy. Nikdo tady není bezchybným Dušínem, ale i ten největší zmetek není jen nejtemnějším zlem. / Poučení: Pokud masturbuješ, děláš to s člověkem, který tě má opravdu rád. Alespoň ve většině případů. ()

Příběhy z hotelu Waldorf (2010) (S04E06)

Původně jsem měl pocit, že mi seriál sděluje, že by měl být autor reklam člověkem tvůrčím, nápaditým a připraveným skočit po jakékoli příležitosti, ale po několika sezónách je můj dojem takový, že by mělo jít o člověka, který se nebojí vsadit na svou kariéru i vlastní játra a plíce. V seriálu se stále mluví o nutnosti úsporných opatření, ale vypadá to, že alkohol a cigarety se do firmy vozí po kamionech. Šestá epizoda na mě každopádně nezapůsobila až tak intenzívně, takže jsem se omezil na čtyři kousky. / Poučení: Pokud ti začnou na poklep cinkat játra, asi bys měl omezit alkohol. Nebo ani ne, už je to asi jedno... ()

Kufr (2010) (S04E07)

Už podruhé ve čtvrté sezóně mi tvůrci naservírovali ne úplně typickou epizodu, která se mně tak nějak zvláštně dotkla, a podle mého názoru v ní bylo víc, než bylo ukázáno na obraze. Tentokrát to nebylo o humoru, tentokrát jsem viděl, jak jsou Američané schopni zahrát divákovi na city, aniž by šlo o první plán nebo o patetické zoufalství. / Poučení: Čas od času si dej pauzu a zkus to se sebereflexí. ()

Letní muž (2010) (S04E08)

Hmmm, stále víc ve mně sílí podezření, že sleduji zatím nejlepší sezónu seriálu. Tyhle krajně neveselé epizody mi zjevně mají co říct, a protože jsem seriál poprvé sledoval už nějaký ten rok zpátky, absolutně netuším, co přinesou další díly, což je pro mě skvělé. Takhle se můžu na každou další část těšit s napjatým očekáváním, které bývá málokdy zklamáno. / Poučení: Když tě někdo fakt vytáčí, pohroz mu smrtí. Je to drsné. ()

Hezké holky (2010) (S04E09)

Tentokrát byl děj epizody z úplně jiného soudku, a i přes tragickou událost a pokračující destrukci Sallyiny psychiky se v něm našlo dostatek prostoru pro nějaký ten humor a pro Joan Harris. Původně jsem uvažoval spíše o čtyřhvězdičkovém hodnocení, ale po skončení dílu jsem zjistil, že vlastně nemám zájem ani důvod šetřit a rozhodl jsem se pro plnou palbu. / Poučení: Buď ostražitý, živlové číhají. ()

Na kolenou (2010) (S04E10)

Ano, uznávám, má hodnocení jednotlivých epizod čtvrté sezóny jsou zoufale nudně předvídatelná. Což o to, já bych klidně přišel s jiným počtem hvězdiček, ale i desátá epizoda obsahovala natolik zajímavý děj i náhledy do myšlenkových pochodů některých postav, že to prostě nešlo. Pokud by někdo pochyboval o vývoji jednotlivých charakterů v průběhu seriálu, dokázal bych mu opak jen na postavě Petera Campbella. Čekal bych ledaco, ale tohle ne. / Poučení: Za všech okolností se vyhýbej vládním agentům. ()

Čínská zeď (2010) (S04E11)

Tohle byla ale divná epizoda. Při té pecce, která přišla bych očekával, že bude díl přímo nabitý strhujícím dějem, ale ono ne. Tedy, abych to nezaříznul, bylo se na co dívat, nebyla to žádná nuda a tvůrci se nemají za co stydět, ale už mě asi příliš rozmlsali, takže jsem očekával, že z této vyhrocené situace vytěží maximum, ale navzdory událostem to byl spíš útlum. / Poučení: I prohru ber jako novou výzvu. ()

Mlžení (2010) (S04E12)

Tak dlouho jsem třetí sezónu chválil, až jsem ze dvou naposled viděných epizod trochu rozpačitý. Obě měly podle mého názoru vzhledem k vývoji příběhu velký dramatický potenciál a tvůrci ho v obou případech buď promrhali, nebo ignorovali. Jsem teď trochu zmatený a trochu zklamaný, proč jsem zase nedostal pořádně silnou záležitost, jakou tvůrci seriálu prokazatelně zvládají. / Poučení: Změň svou největší slabinu ve svou největší výhodu. ()

Země zítřka (2010) (S04E13)

Hmmm, tak i finále čtvrté sezóny se zařadilo k těm několika méně přesvědčivým epizodám. To ovšem nic nemění na tom, že tady frflám nad něčím, co bych u jiných seriálů zřejmě opětihvězdičkoval. Tvůrci Mad Menů ale nasadili laťku tak vysoko, že od nich čekám vždy jen to nejlepší a jsem k nim při hodnocení přísnější. No, a tady jsem si představoval přece jen větší drama. / Poučení: Při cestách za hranice všedních dnů si vždy přibal nějakou bižuterii, nikdy nevíš... ()

Série 5 (2012) (S05)

Po čtyřech epizodách páté sezóny jsem fakt neměl dobrý pocit z toho, jak série vypadá. Tvůrci si pak naštěstí vzpomněli, v čem jsou opravdu dobří a zbytek řady už se, až na drobná klopýtnutí, nesl v tom správném duchu. Já si jen jako divák nejsem úplně jistý tím, jestli je opravdu nutné přidávat nové a nové postavy (i když chápu- fluktuace), přičemž některé z těch, na něž jsem byl zvyklý, zůstaly poněkud nevyužité, nebo se dokonce vytratily. Ale i přes připomínky trvá má spokojenost. / Poučení: Nemusí pršet, jen když to sype. ()

Malý polibek, část 1 (2012) (S05E01)

Úvod do páté sezóny byl za mě až příliš pozvolný, měl jsem z něj pocit, jakoby se tvůrci snažili nikoho nevyplašit, a proto našlapovali jen velmi opatrně a pouze do míst porostlých hustým mechem. To jsem napsal moc hezky, hned jsem se za odměnu poškrabkal za ouškem. Ale vážně; byla to epizoda typu neurazí-nenadchne a až na pár momentů to byla docela vata, což mi přišlo dost líto. / Poučení: Když ti někdo řekne, že nemá rád překvapení, nesnaž se ho překvapit. ()

Malý polibek, část 2 (2012) (S05E02)

Kdybych sem opsal svůj komentář/ recenzi k předchozí epizodě, nikdo by se na mě nemohl zlobit, protože se celý díl nesl v duchu svého předchůdce. Tomu se ani nelze divit, když to tak tvůrci vlastně zamýšleli. Nejzajímavější pasáží pro mě byla návštěva Joan Harris ve firmě, ale tento můj názor není možno brát příliš vážně, protože se svou náklonností k ní netajím. Ve výsledku jde ale o to, že byl děj už podruhé mdle nevýrazný, ale alespoň mohu doufat ve zlepšení. / Poučení: Pozor, aby tě tvůj humor nedostal do potíží. ()

Nejlepší seriály posledních deseti let?

Nejlepší seriály posledních deseti let?

01.11.2019

Anne Hathaway, Tina Fey a moderní láska

Anne Hathaway, Tina Fey a moderní láska

27.11.2018

Amazon Studios na své streamovací službě nedávno vypustilo poslední epizodu hvězdami nabitého antologického seriálu The Romanoffs od tvůrce Šílenců z Manhattanu Matthew Weinera. Nyní to však vypadá,… (viac)

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy

24.09.2013

65. ročník udělování cen Emmy, o nichž rozhodují členové The Academy of Television Arts and Sciences, nepřineslo žádné velké překvapení. Cenu za nejlepší dramatický seriál si konečně (a zaslouženě)… (viac)

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010

Když se mluvilo o obsazení hlavního padoucha v Sherlocku Holmesovi 2, padala zvučná jména: od Brada Pitta přes Hugha Laurieho až po Daniela Day-Lewise. Roli nakonec získal Jared Harris. Kdo, k čertu,… (viac)