Venkovský učitel

• Francúzsko Country Teacher (viac)

Režisér Bohdan Sláma zachycuje ve svém novém filmu osudy tří hlavních hrdinů – Učitele, Marie a Chlapce - jejichž náhodné setkání rozpoutá velký příběh lásky, přátelství a odpuštění. Každá z postav si s sebou nese tajemství, každá touží po lidské blízkosti. Film Venkovský učitel vstupuje do kin s distribučním sloganem „Každý někoho potřebuje“. Nový snímek režiséra úspěšného filmu Štěstí vznikl v česko-německo-francouzské koprodukci a v zahraničí jej zastupuje společnost Wild Bunch, distributor loňského vítězného filmu v Cannes... Učitel (Pavel Liška) opouští gymnázium a rodiče (Zuzana Kronerová a Miroslav Krobot) v hlavním městě a přichází učit na venkovskou školu, aby tak zapomněl na nevydařené milostné vztahy a našel znovu sám sebe. Postupně získává důvěru místních lidí. Jednou z nich je svérázná statkářka Marie (Zuzana Bydžovská) a Chlapec, její sedmnáctiletý syn (Ladislav Šedivý). Marie žije po rozpadu svého manželství smířena s osamělým životem, a proto ji samotnou překvapí, když se zamiluje do Učitele. Na návštěvu za Učitelem přijíždí Přítel (Marek Daniel), který však záhy zdánlivě poklidné místo opouští a zanechává za sebou spáleniště rozvrácených vztahů. Beruška (Tereza Voříšková), která do té doby chodila s Chlapcem, ho bez rozloučení opouští. Učitel, který cítí vinu, se snaží svým přátelstvím pomoci Chlapci vrátit ztracené sebevědomí. O to větší zklamání však prožijí Chlapec a Marie, když Učitel neodolá zoufalé touze dotknout se Chlapcova těla. Dokážou v sobě hrdinové tohoto příběhu najít sílu k odpuštění, potkají nakonec lásku nebo přátelství? [44. MFFKV 2009] (oficiálny text distribútora)

prsvl

Venkovský učitel má dobrou mizanscénu. Montáž zde vpodstatě neni. Jediné střihy, které tu najdeme jsou jen ty, jenž oddělují jednotlivé scény. Ve scénách samotných se pak prakticky vůbec nestřihá. Kamera vždy plynule pomalu a nenápadně na něco důležitého najede a hotovo. Většina záběru zde má minimálně pět minut, kde se vše děje zcela přirozeně, nenudí to a my máme dobrý pocit - sledujeme totiž po dlouhé době opravdu poctivě udělaný film, který byl natáčen s rozumem a ne s příručkou "co je trendy". ()

Jakubisko

LFŠ 2008 ... Mrzí mě že jsem se do toho filmu nedokázal víc ponořit, bylo by to potom možná na 5*. Jde o krásný lidský příběh, kde naprosto exceluje výborný Pavel Liška, který snad konečně přestal hrát pouze uchichtané blbečky a čertíky a podobné kreatury. Vážně škoda že mě to jen tak "lízlo"...jinak bych možná i brečel. :) ()

Pishin

Tak jako kloubouk dolu pred Bohdanem Slamou. Tohle je konecne cesky film na urovni, kteremu nesmirne preji aby posbiral mnoho cen v evrope i zamori. Bohdan umi zobrazit venkov a obycejne lidi tak jak se ma a hlavne jako jediny umi natocit DRAMAticky film. Drama v podani pana Vejdelka nebo Hrebejka je pekne k smichu. Po tomto filmu jsem si uvedomil ze jsem dobre udelal, kdyz jsem Vaclavovi nadelil 3* hvezdicky(mozna bych jej mel degradovat az na 2*)..ikdyz byl Trojan skvely tak na duo Bydzovská Liška to prostě nemá. Liška me zase přesvedčil, že zahraje regulerni postavu a nebude stale tou groteskni postavckou a jeho herecky vykon se zaradil vedle Navrat Idiota a Stesti do jeho NEJ-výkonů. Jooo Bohdan to proste s Liskou umi. Vsem vrele doporucuji, takto si predstavuji cesky film, ktery bych se nebal prezentovat pratelům z ciziny. ()

F.man

Sláma je opravdu jeden z nejpovolanějších režisérů v naší zemičce. Štěstí bylo jedno z nejlepších děl které tady od roku 2000 vzniklo a Venkovský učitel se s ním může s čistý štítem měřit. Opět se ocitáme ve Slámově evidentně oblíbeném prostředí sociálně slabších, tentokrát reprezentované venkovem. Proč taky ne, tohle prostředí samo o sobě vytváří silné psychologicky citové prostředí. Když na něj pak naroubujete homosexualitu a další ve své podstatě existencionální otázky dostanete pekelně ostré drama, které ve vás bude roztodivně míchat všemožné pocity. Nutno podotknout, že to opěť (a sám se tomu divým) nepůsobí vůbec uměle, jako u našich jiných režisérů (a samozřejmě ne jen našich), ale naopak celé to je melancholicky nenucené. Těžko říct, jestli je to větší zásluha Slámy nebo Lišky, či dokonce někoho jiného. U Lišky vidíme jeho standartní, pravda trošku modifikované, herectví. Možná, že už toho začíná být trochu dost, ale co na plat. Pořád to nás platí a herecky je to bez chyb. Ještě lepší však možná Bydžovská, které jsem věřil snad úplně vše. Poslední z trojlístku hlavních herců je Ladislav Šedivý. U toho však ukáža až čas, s kým máme to dočinění. Tahle role byla napsaná přímo pro mladého kluka, a nebylo v ní ani možné nijak excelovat. S dalšíma rolema to je už o poznání horší, ale ti naštěstí nedostávají tolik prostoru jako ústřední dvojice. Celkově na mě Venkovský učitel působil jako velmi příjemné drama z perfektně zachyceného vesnického prostředí. Melancholická kamera (zejmnéna v první polovině) film parádně dostane do pohodové atmosféry a i když nás režisér bez jakého-koliv vysvětlení vrhá rovnou do děje, který se má teprve rozmotat, dostane snímek hned ze začátku ono Slámovské kouzlo. Hodnocení teday 4 hvězdové a celkový dojem velmi dobrý. Jsem však zvědav s čím příjde Bohdan příště. Ocenil bych už možná něco žánrově či alespoň prostředím odlišného. Každopádné, ať to bude cokoliv, se na to moc těším. ()

Philippa

Nakonec jsem se rozhodla pro plný počet hvězd. Bohdan Sláma (neodpustím si to krásné jméno nenapsat) postoupil o další pomyslný schůdek vzhůru. Nádherný ,tentokrát ne tak obyčejný přesto uvěřitelně "lidský" příběh o osamělosti, hledání sama sebe, lásce, naději, zklamání, pokání a odpouštění ,který je zasazen do věrně zobrazeného života na vesnici. Každý z nás je originál a každý z nás někoho potřebuje.... i "venkovský" učitel. ()

spaceboyCZ

K tomuto filmu jen kratce: vykon Lisky a Bydzovske GENIALNI, rezie, kamera a strih na vybornou, hudba naprosto otresna a odpudiva (pri tretim opakovani hudebniho motivu jsem uz rval: Konec, tohle se neda poslouchat), celkove zbytecne natahnute. Lec na ceske pomery intenzivni a procitene. ()

EastWicka

Nečekaně silný příběh vzbuzující mnohem víc, než jen dojetí. Jemně vykresluje neuchopitelné předivo toho, co mezi lidmi je, přitom pronikavě bolí a občas pobaví, jako reakce pana ředitele na Liškův coming out: "No...dneska už je to oficiálně regulérní záležitost." Nádherný snímek i soundtrack... úplně mi běhal mráz po zádech. ()

Cimr

Nemůžu si pomoct, ale mně se to moc nelíbilo. Není to kvůli homosexuální lince příběhu, ba naopak. Scény, kdy je vidět Liška jak trpí, jak ho ničí vášeň, kterou nemůže ventilovat, jsou na tomhle filmu zdaleka nejlepší a pozornost měla být obrácena především na ně. Kromě téhle "lolitovské" zápletky mi všechno přišlo tak nějak nad plán. Hodně se tam pláče, objímá, pořád někdo něco řeší.. Zpočátku zajímavé, po dvou hodinách otravné. Navíc mám pocit, že spousta postav tam nejednala vůbec racionálně. Liška jako plachý Učitel "znásilní" spícího Chlapce? Chlapcova matka mu to odpustí a žijí spolu v jednom domě? Chlapec po několika týdnech putování přichází domů a učiteli po jedné matčině rozmluvě také odpouští? Možná je to tím, že jsem nedávno viděl Karamazovi, a když jsem spatřil jaké možnosti český film má, začal jsem se na něj dívat přísněji, ale Venkovský učitel mi přišel jako klasický film dělaný na efekt. Nechat své postavy dvě hodiny brečet nad zpackanými životy automaticky nedělá smutný film. Co dále nesnáším je to, jak hodně lidí říká "je to příběh jako ze života, měl jsem pocit, že jsem na té tancovačce opravdu byl!". No, ne asi. Vezmu kameru a jdu s ní na tancovačku. Proč by to nemělo být jako ze života? Nebo syn hraje počítačové hry. Hm. Jako ze života. Vždyť všichni mladí dneska hrají počítačové hry! Velice objevné... ()

selfesteem

Bylo mi moc smutno včera při sledování tohoto filmu a je mi pořád, i dneska, když píšu tenhle komentář. Venkovský učitel mě doslova a do písmene úplně rozmrďolil. Jinak upřímně doufám, že "neherce" Ladislava Šedivého ještě znovu v nějakých filmech potkám. ()

depony

V průběhu filmu jsem měl dojem, že mi nefungují reproduktory, protože se nic nedělo, nikdo nic neříkal, probíhaly pouze výměny nicneříkajících pohledů ... chyběly smysluplné dialogy, emoce byly emočně vygradované do něčeho, co ve mě vzbuzovalo místo lítosti chuť někoho zabít a Pavel Liška mě stejně jako v jiných představeních a filmových rolích nepřesvědčil o tom, že umí hrát ... natož, že umí hrát dobře. ()

SaNcHeZ_cz

Film, který mě přesvědčil, že to se současnou českou kinematografii nebude až tak zlé. Bohdan Sláma rozehrává příběh člověka, jenž se sám musí dostat ze svojí ulity. Je to uřpímný herecký koncert v neomylném podání, které tomu dodává uvěřitelný nádech. PS. Liška v roli učitele potvrzuje, že je jedním z nejzajímavějších českých herců současnosti. ()

Asgy

Po delší době je tu opět kvalitní český film. Začátek byl na můj vkus trošku pomalejší, ale jinak nemám co vytknout. Dokonalý tento film asi není, ale herecké výkony byly výborné. Doufám, že Liška i Bydžovská za ně dostanou nějakou cenu, protože by si ji oba zasloužili. ()

ivishka

Na české poměry slušný nenásilný příběh, který poutá už jen tím že je v podstatě jen o homosexuálním učiteli co se přestěhoval na venkov. Nesmím zapomenout říct, že Pavel Liška je prostě přirozený herecký talent, který se nemusí nikterak snažit vciťovat do své postavy(myšleno pozitivně). Rozházené a zašmodrchané vztahy se zase urovnaly a konec byl idylický s bezduchou písničkou "známka punku". ()

sta

není to tak zářivých a jasných 5 hvězd, jako u Štěstí, ale poctivejch 90 %.. Sláma svůj režijní styl dovádí k dokonalosti a forma Venkovského učitele se dá popsat jednoduchou rovnicí: 1 scéna = 1 záběr.. možná by se mohlo zdát, že to má své limity, nicméně Slámovi se díky velmi propracovaným kamerovým jízdám daří naplnit i požadavky na změnu velikostí záběru, a to bez použití střihu.. přechody z celků na detaily obličejů možná občas vyznívají trochu násilně, ale co! konečně jsem zase nabyl dojmu, že i v čechách se dá natočit výtečný "feature" film se silným příběhem.. láska má mnoho podob i projevů! a konečně jsem i pochopil, proč mi jsou tak ti Slámovi outsideři tak blízcí - nenávidějí sami sebe, proto nedokážou navázat normální vztah.. něco na tom je.. ()

befelemepsvz

Další opus pana režiséra Slámy. Je to krásné, je to citlivé, je to pravdivé a mně se to moc líbilo. Ale něco jakoby mně v tom díle chybělo. A nebo přebývalo. Ale to je moje vina. ()

Jillen

Konečně český film, který VÁŽNĚ STOJÍ ZA VIDĚNÍ. A nejen díky skvělému obsazení a hereckým výkonům, ale také režii Bohdana Slámy. Dávám 80% ()

Sandiego

Film se silnou zápletkou a odzbrojujícími hereckými výkony, který však ne mě působil trochu méně naléhavěji a emotivněji než jsem očekával, ale i tak jsem nemohl spustit oči z precizně komponovaných a prvotřídně dlouhých záběrů! ()

Pierre

Oficiální text distributora píše: ,,Dokážou v sobě hrdinové tohoto příběhu najít sílu k odpuštění, potkají nakonec lásku nebo přátelství?´´ A ano, ten film je opravdu, o odpuštění, o lásce, přátelství, ale hlavně o lidech a je opravdu hluboce lidský. Škoda, že Liška nehraje podobné polohy častěji, hned bych ho měl radši. A Bydžovská je vážně skvělá.Libily se mi i detaily jako typická vesnická zábava. A Známka punku je jeden z nejlepších českých songů!!! I když holky řikaj, že punk je jinde.. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008