Antikrist

• Česko Antikrist (viac)
Dráma / Horor / Mysteriózny / Psychologický
Dánsko / Nemecko / Francúzsko / Švédsko / Taliansko / Poľsko, 2009, 109 min

Príbeh manželského páru, ktorá odchádza vyrovnať sa so stratou malého syna na opustenú chatu v hlbokých lesoch, je nielen plný nečakaných zvratov, dusnej atmosféry, explicitných záberov, ale aj fóbií majstra postmodernej réžie, dánskeho režiséra Larsa von Triera. V Antikristovi sa spája tajomnosť Lynchovho Twin Peaks, Tarkovského Stalkera s hororovou atmosférou Kubrickovho Žiarenia či série Saw. Antikrist je však predovštekým silno vizuálnym zasvetením do ľudského podvedomia, z ktorého vystupujú démoni, o sile ktorých sme nemali potuchy. (ASFK)

foils

Prolog je geniální - vůbec se nedivím, že stejnou formu zrecykloval i v Melancholii (a není to jediné pojítko mezi oběma filmy). To, co následuje, je překvapivě komorní, téměř divadelní Trierova dekonstrukce žánru psychothriller. Na rozdíl od Hollywoodu se rozhodl zbytečně nestrašit hlukem a střihem, skutečně hrůzyplných momentů se vyskytne jen pár, Charlie Gainsbourg coby onanující antikrist to ale spolehlivě vynahradí :) *** 1/2 ()

kuri-noha

Nějakou dobu po zhlédnutí jsem přemýšlel PROČ? Pak jsem dospěl k názoru, že právě toho chtěl von Trier touto samoúčelnou úchylárnou docílit. Film žádnou vznešenou myšlenku nenese, jeho tvůrce si jím hojí poraněnou duši. Veškeré mé hodnocení patří odzbrojující, strašidelně magické vizuální stránce filnmu. A taky hercům. ()

nevergiveup

Řadím se k té druhé polovině planety Země, tedy té, která Larse von Triera nemusí. Nebudu si hrát na nějakého znalce a upřímně přiznám, že jsem nepochopil o čem ten film byl. Nebudu ho tady nijak hanit a vysvětlovat proč je to podle mě xxxxxx. Faktem je, že své diváky nepochybně má a řadě lidí se zalíbil. Hold musíte být příznivci von Triera a rozumět jeho myšlenkovým pochodům, pak snad pochopíte pro mě ujeté scény obsažené ve filmu. 30% (za Dafoea a fakt, že film potřebuje jen dva herce) ()

jan.moravec.

Jedna hvězda za herecké výkony a za odvahu herců do tohohle jít. Lars von Trier by se měl jít léčit, protože když mi film nedá nic jiného než pocit znechucení a nekontrolovatelnou třesavku z odporných scén je už něco špatně. ()

Anette3 odpad!

Bizarní sadomasochistické psycho porno, které nemělo žádnou pointu. Odstříhávání si genitálií a jiné nechutnosti - ne díky. Nikdy více. ()

Mistr119

Zajímavá práce se symboly a pěkná psychologická drsárna, ale nějak se neumím ztotožnit s tím, že pointa epilogu směřovala úplně jinudy než bylo původně načrtnuto - sice splnilo Trierovský překvapivý zvrat v závěru, ale bych bych radši, kdyby ji např. aspoň nezabil... ()

Mikithemage

Ztělesnění zla. Zhmotnění ďábla. Přiblížení přírody. Primární instinkt. Mluvící lišky. Ufiklí pysky. Akty babičky němcové. I takovému veledílu by se antikrist vyrovnal hypem, který kolem něho vytvořili lidé s toliko rozumem, že se skrze Larse von retrievra takříkajíc "potkali sami se sebou" a nezapomněli si u toho ustřikovat, aby mohli doznat, že oni tenhle film pochopili a opravdu ho ucítili na vlastní kůži a možná trochu i pod krytím podkožního sádlíčka. Nemůžu hodnotit film, který mi nic neřiká, když jeho samotnej účel je mi nejsanej, protože ho můžu číst oběma směry. Probudí to ve mně fascinovaný zlo? Nebo mně to primárně od zla oddálí, při pohledu na to, co bych (možná) nikdy nespáchal? ()

panikdo

"Teď už na ničem nezáleží." Dokonalé vystižení absolutního zla, jež zákonitě není z tohoto světa, oproti zlu reálnému v podobě nedostatku empatie. Příroda je chaos. Násilí páchané na ženách má příčinu v Ženě. Explicitnost je nutností pro vyjádření. Sex. ()

Jandecka odpad!

5% Musím říct, že něco tak stupidního a ubohého jsem hodně dlouho neviděl a mohu jen doufat, že dlouho neuvidím. Příběh trapný, nereálný, nesmyslný, provedení odporné, které by bylo vhodné do kvalitního hororu s napínavým příběhem pro umocnění atmosféry, avšak jako jediná myšlenka filmu ho rozhodně nelze brát za umění. Tento film je ukázkou toho, jak naprosto zkazit kvalitní námět na příběh a celý příběh upozadit na úkor hloupých, zdlouhavých, nudných, psychiatrických scén. Příběh myšlenku měl.. Ve filmu bohužel jakákoliv myšlenka naprosto zanikla. Nutno dodat: Tohle opravdu nemá s hororem nic společného... V zajímavostech se píše, že měl režisér silné deprese... Ale radši než o svých pocitech natáčet film, se měl jít léčit. ()

nikhaj

GORE. Kto ma rad krasny zivot, pokoj a je stastny urcite by si to nemal pozerat !!! Sexizmus tu citit asi tak ako stratu dietata a vyrovnavanie sa snou. ()

90125 odpad!

...že či by sa tomu Tarkovskému tento film páčíl, to neviem. Ja som sa teda dosť nechytil a tak som začal o filme čítať. A po všetkom, čo som si o filme prečítal, furt neviem o čo šlo. Nie som príliš moc dobrý v hľadaní významov metafor a symbolov a ani mi to moc neprekáža. Moja priemerná filmová inteligencia proste na takýto filmový zážitok nestačí. Bohužial. Alebo chvalabohu ?... A tak pre mňa ostáva len pocit o režisérovom pokuse za každú cenu provokovať, šokovať a byť kontroverzný. Podarilo sa ! 20 % ()

Feacher

Už jsem viděl nymfomanku, ale po tomto filmu si skutečně říkám, co je s panem von Trierem špatně:). Velmi zajímavý film, velmi originální, myšlenkově obsáhlý, ale asi se v mé malé hlavě úplně nepropojily všechny věci, co se propojit měly. Tak jako vždy ostatně... Občas je to hodně abstraktní, hodně umělecky pojaté, některé střihy ale až nevzhledné... ale svým způsobem proti filmu nic moc nemám. Zajímavý filmařský "pokus"! ()

pisvejc

Tento film je velmi těžké hodnotit. Z jedné strany (z pohledu jednotlivce který film bere jako “film”) je to naprostá kravina a blbost, která je naprosto drastická a plná naprosto nesmyslných scén. Z druhé strany (člověka, který se na film dívá jako na dílo a satiru pro něčo většího) je to naprosté dílo. Ale to je přesně to, na co Lars naráží (dle mého názoru). Pokud tento film pustíte nekomu, kdo si u filmů odpočine, tak řekne: “ty jsi odpornej, jak na tohle můžeš koukat?”. Ale kdo se na film dívá z té druhé strany, tak je to skvost bez cenzury, který je třeba ohodnotit 5*. Ale z důvodu zrůdnosti a všeho co se ve filmu děje je treba dát filmu 3* (kvůli první straně). Pokud bych hodnotil film z pohledu již zmíněného člověka, který si u filmu odpočine a “nepřemýšlí nad ním” bych musel dát tomuto filmu odpad. A to z důvodu násilí a “kravinovosti”. Film který má znázorňovat něco více než je “dívání se a odpočivat” nikdy nebude mít dobré hodnocení, z důvodu, že ne všichni mají cit na dílo. Ale právě proto, nemůže mít Antikrist hodnocení rovno Forestu Gumpovi, který uchvátí obě strany. Proto je důležité se dívat na film úplně z jiné strany, něz by jedinec chtěl. ()

Miroslav.Zac

Jakmile jsem viděl jméno Larse von Triera, čekal jsem nějakou dlouhou nudnou blbost, kterou nepochopím ani kdybych si vypral mozek. Místo toho jsem dostal velmi dramatickou posedlost jednoho aktéra druhým, který je dovede do záhuby takovým stylem, který udrží pozornost i u takového uměleckého neandrtálce, jako jsem já. Říct, že film je pro silné povahy, by sedělo tak pro dobu před dvaceti lety, v roce 2009 až po současnost jde však o celkem průměrně nechutný film, který vypadá místy velmi umělecky a místy jen velmi nechutně. ()

Arry odpad!

netrúfam si odhadnút, čo by každý jeden hodnotiaci čo len jedinou hviezdou asi videl a pochopil, keby LvT položil kameru na drephajzlík a uverejnil jeho niekoľkonásobné použitie pod svojimi iniciálami !!! Stále častejšie sa bavím nad komentármi hodnotiacich ... LvT možno naozaj len potrebuje doktora, ale čo asi vedie zmýšlajúcu ludskú bytosť snažiť sa pochopiť - NIČ ??? Haj-Hou :) a vlastne správne jak tu niekto podotkol ... ak sa nepoblvete v polke tak je človek asi napol hovno ... žeby celé ak to dopozerá ??? :) ()

misiacik

Keďže nemám rád psychické mučenie takých rozmerov ( hoci som fanúšikom série SAW ) preto iba dávam štyri hviezdy, ale to je môj problém. Išiel som na tento film s tým, že som o ňom nič nepočul, nečítal a nevidel ani čiarku z úkážok, takže pri pozeraní som sa stále viac a viac dostával do deja a výjavy ako hmla v lese, usadeniny na dne vázy s kvetinami. Tie ako by som to nazval intermission ma dostali, mali v sebe to čomu vravím obrazovú genialitu v pohybe. Jeden zo zásadných psychologických filmov tejto doby. ()

Von Trier natočí katastrofický film

Von Trier natočí katastrofický film

21.10.2009

Ale znáte ho – stejně jako Antichrist není tuctový horor, ani od projektu Planet Melancholia neočekávejte nic ve stylu Rolanda Emmericha. Ano, zápletka je sci-fi (k Zemi se přiblíží obrovská cizí… (viac)

Conan, Kolo času a Antikrist

Conan, Kolo času a Antikrist

21.08.2008

A máte tady několik zpráviček z hájemství fantasy a hororu. Nejdříve něco o dlouho plánovaném restartu Conana. Zdá se, že barbarský válečník, který na začátku 80. let proslavil Arnieho, se po mnoha… (viac)

Von Trier vyvolává Ďábla

Von Trier vyvolává Ďábla

19.04.2008

Lars von Trier a horor? Kdo viděl jeho seriál Království, ten ví, že na tom vztahu není nic nového ani neobvyklého. Tentokrát do toho ale dánský svéráz praští v celovečerní formě. Už letos v létě se… (viac)