Antikrist

• Česko Antikrist (viac)
Dráma / Horor / Mysteriózny / Psychologický
Dánsko / Nemecko / Francúzsko / Švédsko / Taliansko / Poľsko, 2009, 109 min

Príbeh manželského páru, ktorá odchádza vyrovnať sa so stratou malého syna na opustenú chatu v hlbokých lesoch, je nielen plný nečakaných zvratov, dusnej atmosféry, explicitných záberov, ale aj fóbií majstra postmodernej réžie, dánskeho režiséra Larsa von Triera. V Antikristovi sa spája tajomnosť Lynchovho Twin Peaks, Tarkovského Stalkera s hororovou atmosférou Kubrickovho Žiarenia či série Saw. Antikrist je však predovštekým silno vizuálnym zasvetením do ľudského podvedomia, z ktorého vystupujú démoni, o sile ktorých sme nemali potuchy. (ASFK)

SaNcHeZ_cz

Po řemeslné stránce nedaleko od dokonalosti, po obsahové stránce klub pro vyvolené. Antikrist je ukázkou skvělého psychologického rozboru, který je zabalen do podmanivého nablýskaného obalu. Po stránce emoční je ovšem pro většinu těžké se dostat na stejnou úroveň a to je hlavní kámen úrazu. To ovšem nemění nic na tom, že je to originální a dráždivé dílo, které stojí za zhlédnutí. ()

TomX2

Moje postoje k filmu sú veľmi zmiešané, a tak som sa rozhodol ohodnotiť tou strednou cestou. Na jednu stranu je film veľmi kvalitne natočený, na prírodu a rôzne zvieratá (ktoré v sebe mimochodom ukrývajú hlbšie myšlienky) sa pozerá veľmi dobre a kamera je tiež výborná. Aj keď je film označovaný ako horor, žánrovo mu najviac sedí psychologický - pretože obsahuje množstvo psychologických a filozofických rozmerov, ktoré obyčajnému, nezávislému človeku nebudú hovoriť nič. Pre slabšie povahy by som to naozaj neodporúčal (a to film sám o sebe nie je kontroverzným ani nechutným), skôr len tej menšej väčšine, ktorá bude hľadať významy podobných filmov. Ešte by som sa vyjadril k hereckému obsadeniu - to je síce výborné, no do filmov podobného typu by som ja radšej obsadil hviezdy z porno show-biznisu. Ono pozerať sa na starého Willema Dafoe a nevkusnú Charlotte Gainsbourg je predsa len nezáživné a nudné. ()

mysiak

Je to zvrátený film?..áno to teda je...je to zaujímavý film?..svojím spôosobom hej...depresívno artový film ktorý je šokujúci svojou otvorenou sexualitou...skvelé psycho predstavenie ()

CBD

... aneb: starý lišák Trier se opět vyjádřil. A jeho sdělení? Temná stránka lidské povahy, největší strach, láska, sexualita a ženská spiritualita. To vše v naprosto minimalistickém obalu kdy dokáže zapůsobit vizuálními hrátkami za pomocí padajích bukvic tak jak se to Míša Bay snažil za 170 milionů dolarů s vy víte čím. Antikrist má pověst kontroverzního díla, ale po jeho shlédnutí si nemohu pomoc a hlasitě nesouhlasit. Film není konroverzní protože je v něm několik scén, které neunesou slabší povahy ani protože do krásně natočené lyrické scény s nečekaně drastickým vyhrocením vloží záběr, který jsme v mainstreamové kinematografii měli možnost spatřit pouze u konce Klubu Rváčů, nýbrž proto, že Antikristova hloubka spočívá právě v jeho pochopení. Pokud se rozhodnete vychutnat si tento nanejvýš umělecký zážitek s fantasticky (ne)hrajícími herci jako nevědomý a ničím nedotknutelný divák litovat jistě nebudete, ale když se zamyslíte nad tím co chtěl ten starý lišák Trier sdělit musí vás to srazit na kolena. Téma antikritsta je velice osobní, těžce stravitelné a především velmi originální, protože pokoušet se pojmout "problém" nebo jestli chcete "záležitost" jakou je právě ženská spiritualita (jinak velmi zjednodušeně řečeno náboženství) je natolik odvážný čin, že mohl dopadnout velmi, velmi špatně - prozrazujíc se fraškou a gore smíchaného s psychologicky laděným survival horrorem. Ano, tohle všechno mohlo z Antikrista být, kdyby celé vyznění snímku ve svých pevných rukách nedržel v době natáčení ovšem velmi depresivní Lars von Trier. Je mi jasné, že tenhle komentář vám před shlédnutím filmu moc neřekne, ale když se sem potom vrátíte film ohodnotit budete moudřejší. Pokud se nebojíte se nad ním zamyslet. ()

katasta

Někdo by snad mohl říci, že je to nechutné, ale přesto je to strašně moc zajímavý film. Mě osobně ohromil. A ačkoli nemám moc v lásce Dafoe, zde mi ani trochu nevadil. Naprosto mě uchvátila ta propracovanost, zaměření na detaily, jak podrobně a hluboce je zpracován psychický stav hlavní postavy. Do toho hudba, která na atmosféře ještě přidá a vzniká z toho film, na který divák jen tak nezapomene, ať už je to třeba "jen" kvůli té "nechutnosti". Plus docela překvapivý závěr a nakonec není co vytknout :o) ()

Praxis

za tu závěrečnou čtvrtinu filmu aspon ta jedna hvězda. Nejsem asi typ pro tyhle filmy, první část s černobílou m*dačkou zajímavá, zbytek filmu naprosto o ničem, konec monstrozně naturalistický...Už nikdy více ()

Davson

Těžko popsat pocity, jaké ve mně vyvolal Antichrist. Každopádně to bylo cosi velice intenzivního, silného, cítil jsem to celým svým tělem a ještě dlouho po skončení projekce. Trier výborně a důmyslně buduje atmosféru strachu z neznáma a zvyšuje napětí. Za sebe mohu říct, že jsem byl celou dobu napnutý jako struna a občas jsem zapomínal dýchat. Silný zážitek mi kazili jen buransko-frikulínští diváci ve Varech, kteří sykali při troše krve a smáli se, i když nebylo čemu, aby zakryli, že mají nahnědlé spodky. A malá poznámka k osobě režiséra - pořád se mluví o tom, že Trier si dělá z diváka srandu, je to manipulátor, léčí si svoje komplexy, je to misogyn a kdo ví co ještě. Všechno to jsou však nesmysly vycucané z prstu a hlavně naprosté nepodstatnosti. Podstatné je pouze to, že Trier je výborný filmař, bezpochyby jeden z nejlepších současnosti a dost možná i jeden z nejlepších vůbec. ()

GodComplex

No tywoe, takova nekompromisni dark masaz se nevidi kazdy den. David Lynch je proti Trierovi v soucasne forme slabe maslicko! (To prirovnani neni jen tak, tihle kluci maji opravdu hodne spolecneho). Antichrist je od zacatku do konce naprosto strhujici dilo, ktere vas chytne a nejen ze vas nepusti, ale zatimco vas drzi, tak vam jen tak mimochodem prohrabava vnitrnosti a utoci na psychiku temi nejefektivnejsimi metodami. Na tomhle filmu je snad vsechno bezchybne, stylove rozdeleni do priznacne pojmenovanych kapitol (grief, pain, despair), nadherna a neskutecne atmosfericka lokace evropskeho lesa, rozsekana, neklidna a originalni editace a rezie, sice zde neni zadna hudba, ale obcasne hororove noise padiky ve spravnych momentech spolecne s padajicimi zaludy to plne vynahradi. Primarni highlight potom samozrejme absolutne famozni herecke vykony na obou stranach, hlavne to co zde obcas predvadi Charlotte Gainsbourg je neco, co vam asi chilku pobude v hlavicce, no a pak prijde TEN moment a konecna... Jak pravi Liska Bystrouska - CHAOS REIGNS !!!9/10 ()

Popluh

Snímek těžký k hodnocení. Zajímavě natočené psychologické S/M porno s fantastickými herci, které nabízí bohaté interpretační možnosti, velký kus Triera samotného a opodstatněné a tím pádem v žádném případě ne samoúčelné naturalistické scény. Celkový dopad na diváka je mnohdy až neúnosný, psychologicky mrazivější film z úvodu se rázem mění v survival horor s výraznými prvky surrealismu po celou dobu a na neinformovaného diváka může Antikrist zapůsobit jako rána špalkem do koulí. Trier výborně buduje atmosféru snímku, kdy i nuda (a že se v pár pasážích dostaví) ve výsledku pracuje pro film protože ve výsledku přidává na té drásavě neúnosné atmosféře snímku a navíc umožňuje film analyzovat i v jeho průběhu. Diváka tak v podstatě od druhé poloviny drží mezi fascinací zobrazovanými věcmi a nutkáním okamžitě utéct/film vypnout a nikdy víc se k němu nepřiblížit, což samozřejmě nabízí některá nerelevantní hodnocení a odsouzení, přestože právě ty pocity jsou jedním z klíčových důkazů že to skutečně funguje a takový divák tak v podstatě tvůrci vyčítá vlastní slabost. Film opravdu končí velkým psychickým vypětím (jak postav, tak diváků) a atmosféra se diváka nepouští ani po jeho zhlédnutí, spíše naopak - nutí ho nad filmem přemýšlet. Ať už je to jakkoliv, Trier je dozajista velký režisér s ještě většími problémy. ()

fremy

Určitě mi mnoho záměrů a pojetí scén uniklo, přesto jsem rád, že jsem Antichrista shlédl. Je to film poněkud zvláštní, pro mě nikterak znepokojující, ovšem zajímavý. Špatně se o tom píše, ale vjemová stránka filmu je více než dobrá. Snad jen dodám, že nejpovedenější je prolog (imho). ()

MikO_NR_1909

Táto zručne natočená schizofrénia sa velice ťažko hodnotí. Úvodná scéna je jednou z najlepších, aké som kedy videl. Násilnú filmovú reč a provokatívne dejové linky cítite každou sekundou, sem tam aj dajaké tie štylizované veci na efekt. Našťastie nie natoľko, aby tým trpela obsahová linka, ktorou sa to psychologické šialenstvo uberá. Krásne načrtnutý je nezrealizovateľný útek a bezmocnosť Dafoeho v niektorých momentoch. Antikrist vo mne ale nevyvolal filmový orgazmus, avšak prichádzam mu na chuť. Je to vskutku mrazivý shocking. ()

Baronne odpad!

Společně se Sinisterem a Posledním Výkřikem největší sračka filmografický historie. Jak tomu někdo může dát pět hvězdiček ? Máte rádi pohled na to jak si holka stříhá kundu ? V tomhle filmu neni ani žádná špetka naděje, aby si to zasloužilo jenom jediný procento, ten film bych zrušil. Dokonce i verbal dal tomuhle filmu odpad, a to je jedinej člověk, od kterýho bych tady čekal plnej počet. Ale 68% ?????? Děkuju, radši zkouknu znovu Klub Sráčů ()

PKD

Hnusná experimentální Trierovská sračka,kde si (občas pan Režisér, viz.Melancholia,Dogville,Manderlay a Riget-Království),oveřuje,co si ješte může dovolit a co ne. A zdejší hodnocení 4-5 * též zbytečné komentovat. Viděno 1x a již nikdy více. Film(ano i od Triera),musí mít děj tzv.být o něčem,toto ale URČITĚ není ten případ. P.s.a tentokrát vyjímečně! plně souhlasím s Verbalem. ()

Freemind

V době, kdy bezpohlavní, vykleštěné filmy pro masy zakrývají kdejakou bradavku a představují násilí jako líbivou choreografii, jde Von Trier až na hranu a za to ho musíme milovat a obdivovat. Velmi teatrální dílo, chuchvalec odkazů a citátů, které určitě nespolknete bez mrknutí oka. Jen velmi zkušený a inteligentní režisér si může dovolit pracovat s prostředky okoukanými z béčkových slasherů a gore horrorů a vytvořit přitom film, který diváka chytí za pačesy a donutí ho k maximální pozornosti a intelektuálnímu výkonu. Ingredience? Odvěká hrůza z toho, co se skrývá v temnotě lesa i lidské psychiky; strach z toho, co nedokážeme popsat a uchopit; přitažlivost fyzického i psychického násilí; konflikt emocí a logiky, ženského a mužského principu; sobeckost lásky a síla nenávisti. Mnohem, mnohem víc, než jen krvavý ejakulát a stříhání klitorisu zrezivělými nůžkami. ()

Macejko

Tento film je... iný. Čudný, zvrátený, depresívny, brutálny, nechutný, atmosférický, nič nevysvetľujúci. Je to niečo, čomu zrejme rozumie len sám režisér. A to je chyba. Len on sám asi vie, prečo sa v jednej tretine filmu musí šukať, v druhej filozofovať o niečom absolútne nezrozumiteľnom, a v tretej predvádzať nechutnosti typu strihanie klitorisu alebo krvavé semeno. Na druhej strane, mal som možnosť vidieť úžasné herectvo Charlotte Gainsbourg, takže zatiaľ 3*, a je možné, že sa hodnotenie s druhým zhliadnutím zmení. Pretože je to až príliš zvláštny film, na ktorý sa s odstupom času môžem pozerať inak. ()

pevico

Tak to je SKANDÁL všech skandálů!!! Nevím pořádně, jak hodnotit, protože taková nechutnost, co se přede mnou odehrávala pro mě neni ani odpadem, ale v žádnym případě ani snímkem na plné hodnocení, tím bych se přiznal k absolutní zvrácenosti...možná jsem si měl pro seznámení s Trierem, který se na mě snažil přenést svou psychickou újmu, vybrat něco jiného..takhle jsem přestal mít chuť na cokoliv dalšího od něj, děkuju pěkně. ()

Vojcl

Nejdepresivnější a nejodpornější snímek jaký jsem kdy viděl. Přesto se nemůžu ubránit dojmu, že Lars tentokrát až příliš tlačí na pilu. Mám s Antikristem stejný problém jako třeba s francouzským filmem Zvrácený. Podle mého názoru se tvůrce snaží množstvím silně naturalistických scén jen za každou cenu šokovat a zakrýt trochu prázdný obsah. Určitě se jedná o pozoruhodný projekt s famózními hereckými výkony ústřední dvojice, mrazivou atmosférou a nápaditou kamerou, ale podruhé bych to už asi nezvládl. ()

Von Trier natočí katastrofický film

Von Trier natočí katastrofický film

21.10.2009

Ale znáte ho – stejně jako Antichrist není tuctový horor, ani od projektu Planet Melancholia neočekávejte nic ve stylu Rolanda Emmericha. Ano, zápletka je sci-fi (k Zemi se přiblíží obrovská cizí… (viac)

Conan, Kolo času a Antikrist

Conan, Kolo času a Antikrist

21.08.2008

A máte tady několik zpráviček z hájemství fantasy a hororu. Nejdříve něco o dlouho plánovaném restartu Conana. Zdá se, že barbarský válečník, který na začátku 80. let proslavil Arnieho, se po mnoha… (viac)

Von Trier vyvolává Ďábla

Von Trier vyvolává Ďábla

19.04.2008

Lars von Trier a horor? Kdo viděl jeho seriál Království, ten ví, že na tom vztahu není nic nového ani neobvyklého. Tentokrát do toho ale dánský svéráz praští v celovečerní formě. Už letos v létě se… (viac)