V tieni

• Česko Ve stínu (viac)

V bývalém Československu 50. let se odehrává napínavý kriminální příběh, který ve svém důsledku zasáhne do osobních osudů aktérů i jejich blízkých. Kapitán Hakl (Ivan Trojan) vyšetřuje krádež v klenotnictví. Z běžné vloupačky se ale vlivem zákulisních intrik tajné policie začíná stávat politická kauza. Z nařízení Státní bezpečnosti přebírá Haklovo vyšetřování major Zenke (Sebastian Koch), policejní specialista z NDR, pod jehož vedením se vyšetřování ubírá jiným směrem, než Haklovi napovídá instinkt zkušeného kriminalisty. Na vlastní pěst pokračuje ve vyšetřování. Může jediný spravedlivý obstát v boji s dobře propojenou sítí komunistické policie? Protivník je silný a Hakl se brzy přesvědčuje, že věřit nelze nikomu a ničemu. Každý má svůj stín minulosti, své slabé místo, které dokáže z obětí udělat viníky a z viníků hrdiny. (oficiálny text distribútora)

zette

Vyborne kriminalni drama z 50.-tych let, u nas v Ceskoslovensku. Film postaveny na kvalitnim scenari, i kdyz hlavni dejova osa je predvidatelna, tak v napeti a ocekavani jsem byl po dobu celeho promitani. Velmi dobre propracovana vyprava, vcetne kostymu, interieru. Dobry vyber hercu (pravda, Koch vypadal az moc dobre na to, ze mel za sebou 8 let v ruskem zajeti) a jeste lepsi herecke vykony (Trojan je bezesporu nas momentalne nejlepsi herec, Koch je evropska spicka). Ve stinu se vyhlo moralizovani a patosu, coz se v podobnych nametech u nas malokdy stane. Na kriminalkach se da najit nejvice chyb a nekteri uzivatele se do toho s radosti pustili (nic proti), ja mam vsak jasno, v mych ocich to je nejlepsi cesky film od rozdeleni republiky! ()

kusper

Napínavých thrillerů je v české produkci jako šafránu. Ovšem tento se povedl mimořádným způsobem. Skvělý Trojan, nadprůměrný scénář, dobrá režie a perfektní kamera. Co více si přát? (K) ()

Yorkcz

Film který vystihuje minulou dobu československa. Film který ukazuje vykonstruované procesy. Film který ukazuje pravdu ve které je věčná lež. Tak nechápu proč lidé chtějí takové hajzly zpátky do vlády!!!!!!!!!!! ()

pakobylka

Forma se vyznačuje citem pro detail i pro celkovou kompozici - už jenom barevné ladění je velice sugestivní. I herecké výkony jsou jednoznačně na vysoké úrovni - o to víc mrzí, že dějová linie za nimi poněkud pokulhává. Možná je snímek přehnaně ambiciózní - chce veřejně pranýřovat všechno, čím se provinila padesátá léta ... a díky tomu se částečně zamotává do vlastních konspiračních sítí. Když už nic jiného, tak nalezený "důkaz" by podle mého (neprofesionálního) názoru nikterak neovlivnil probíhající soudní proces ... ani v nejmenším - ať už by se nacházel na jakémkoli místě na zeměkouli. ----- !!!!! MOŽNÝ SPOILER !!!!! ----- Jestliže měla Státní bezpečnost všechno pod kontrolou a nečinilo jí žádné problémy důkazy podle potřeby vyrábět, upravovat či vyvracet - jedna nábojnice nemohla vůbec nic změnit. Navíc: 1) S přihlédnutím k tehdejší vnitropolitické situaci bylo prakticky neproveditelné z druhé strany hranice prokazovat kdy, kde, kým a k čemu byla použita; 2) I kdyby k takovému pokusu došlo, běžný občan neměl šanci se o něm dozvědět - a pokud by snad byl informován, tak jedině s odkazem na štvavou nepřátelskou propagandu. Abych shrnula všechna fakta: Vzhledem ke zvolenému námětu i neprůstřelné atmosféře pro mě není úplně lehké film kritizovat ... v jednu chvíli jsem dokonce uvažovala, že ho nechám sice s komentářem, ale bez hodnocení - na druhou stranu mám svůj názor a došla jsem k nějakému verdiktu, který nemusí být nutně konečný: 3,5* ... P.S.: Myslím, že Ivan Trojan neudělal dobrý tah, když si prosadil, aby kapitán Hakl nebyl členem vládnoucí strany. Určitá rozporuplnost a vývoj postavy (včetně jejího prozření) bývá obyčejně pro herce výzvou ... a v tomhle konkrétním případě by snímek bezesporu získal na věrohodnosti. ()

PROCESOR

Perfektní vytvoření dobový atmosféry a herecký koncert mého miláčka pana herce Ivana Trojana. Kriminálka tedy vyšetřování je samozřejmě nabouráváno státní aparátem zvaná STB, jak jinak. Že byly v padesátých letech přehmaty o tom snad nikdo nepochybuje. Tento snímek na to poukazuje. ()

Juto

Film vsádza na zachytenie doby (oceniť možné nielen presvedčivé kostýmy, ale aj rekvizity a digitálne efekty, vďaka ktorým sa Praha vrátila späť do 50. rokov) a atmosféry, ktorú umocňuje napríklad hneď na začiatku hustý dážď. Hoci sa film odohráva v Prahe roku 1953, pripomína chvíľami svojou atmosférou noirové filmy, ktoré v českom prostredí nemajú tradíciu. 7/10 ()

campix

Je pochopitelné, že každý český film, který není vyloženě špatný je zde lehce nadhodnocen. Já s tím ale částečně souhlasím, protože naše filmová branže bohužel momentálně není konkurence schopná ve srovnání s ostatními filmovými velmocemi. A proto bychom české filmy měli hodnotit trošku odděleně. Ve stínu režiséra Davida Ondříčka je perfektně natočená a skvěle vypadající dobová krimi jaká už tu dlouho nebyla. Herecky se mi to opravdu velmi líbilo (samozřejmě Trojan, Koch a spousta dalších) . Bohužel mám stejný problém jako někteří uživatelé tady. Ani po skončení filmu mi nejsou příliš jasné okolnosti - kdo, proč, jak , co udělal. To je škoda, ale jinak nejlepší český film letošního roku. Jenže si nemyslím, že by měl nějakou výraznou šanci probojovat se do Oscarových nominací. ()

TomPrusik1

Skvěle provedený film, který se skoro rovná povedenému americkému thrlleru. Výborný příběh dokonale odkrývá temná zákoutí 50. let ( nechápu jak u nás po tom všem může ještě někdo zvolit komunisti, to může udělat starej bejvalej komunista, nebo nějakej magor z Bohnic ). Herecké výkony rovněř působivé v čele s Trojanem, který má šanci na Lva ( tenhle snímek taky). Asi nejlepší počin české kinematografie tohoto roku. ()

papaJA21

Výborná česká kriminálka ... po hodně dlouhé době. Samotný zločin je vcelku triviální, díky státní bezpečnosti se dostane vyšetřování úplně jiným směrem. Všechno relativně končí několikanásobnou vraždou. Kapitán Hakl ovšem vyšetřuje dál. Líbilo se mi, že děj není zbytečně překombinovaný, jak zločiny tak jejich odhalení je vcelku rychlé a logické, tak jak to ve skutečnosti i nespíš bývá. Velmi mi sedlo obsazení všech rolí. Docela bych uvítal kapitána Hakla i v nějakém seriálovém provedení. Po válce by se určitě našla spousta zajímavých námětů. Film se točí také okolo měnové reformy v roce 1953, o které přiznám se, jsem vůbec nic nevěděl. Až dodatečně jsem se dočetl, že šlo o výměnu bankovek v přepočtu 1:5 až 1:50 ve prospěch státu. To ve filmu nebylo řečeno a byl jsem tak v kině trochu mimo. ()

dr.fish

Nevidím důvod nepřiznat, že jsem se nechal unášet atmosférou, Trojanovým herectvím, cítil, jak se mu smyčka utahuje kolem krku, a bylo mi z toho všeho na blití. Zasraní komunisti, nacisti a všichni tihle vymazaní kreténi. Jen tak dál pane Ondříčku. Vskutku pěkný příspěvek do diskuze! Pěkně mi to navázalo na minulý týden viděný film http://www.csfd.cz/film/8826-jen-o-rodinnych-zalezitostech/ 90% ()

blitzer

Vynikající retro detektivka s dusnou atmosférou nevábných 50. let. Trochu jsem akorát nepochopil motivaci hlavního hrdiny kopat do vosího hnízda, ale asi to měl být prototyp zásadovýho člověka. Kromě příběhu samotného se mi moc líbila výprava - např. jezdit historické tramvaje po Václaváku se jen tak nevidí. ()

SoolenJV

Budu zoufale neobjektivní (stejně jako vloni u Aloise Nebela): Ondříček dokazuje, že skutečně máme na to, natočit film, za který se diváci nemusí stydět a že "film noir" už není jen prázdnou, zastaralou formální škatulí. "Ve stíNnu" ji naplňuje silným, ale hlavně funkčním obsahem. Politika probublává v pozadí, hlavní je ten kriminální příběh a střet dvou různých ctí. Trojan i Koch jsou typově přesní, vyšetřování "noirovsky" zatemněné, svádějící na falešné stopy, nadhazující falešné vějičky, na které se může divákova snaha být detektivem snadno chytit. Název filmu evokuje atmosféru - temnou, šedivou, okolnostmi depresivní. Vše je vybudováno s důrazem na detail - takhle jinou (a reálnou!) Prahu už jsme ve filmu dlouho neviděli. Ondříček nepotřebuje velká gesta, velká slova a okaté narážky na dobu, v níž se "Ve stínu" odehrává. Ta účelnost je až zarážející. Za filmem je vidět spousta práce. doufám, že se film nakonec probojuje do Oscarového klání. Byl by to důstojný zástupce naší kinematografie. ()

abenino

Bezesporu jeden z nejlepších českých filmů současnosti. Perfektní kriminálka s klenotem mezi českými herci Ivanem Trojanem v hlavní roli. Poutavý silný a kvalitně zpracovaný příběh z doby bývalého Československa. Špičkově zvládnuté a do detailů propracované prostředí filmu. Kdo má alespoň trochu rád české filmy s podobnou tématikou, tak rozhodně doporučuji shlédnout. ()

Splasher

[Sem tam SPOILER] Praha to v sobě pořád ještě má, ale za pár let už ani takováto dobovka nepůjde natočit v exteriérech. Trojan umírněný, což mi vadilo, protože nejlepší výkony imo podává, když najede na teatrální kolej. Takhle jsem tam viděl jen staršího Jarého. Zajímavé, že hned konec první scény ukazuje 2 největší nedostatky filmu. Špatný střih a nesynergická hudba. Obávám se, že i pan Epstein si ukousl příliš velké sousto. Ale když má film tolik předělávek, nikdy nevíte, jak moc do toho mluvila produkce. Zajímavý je i závěr, kdy Němec ohne záda a Čech zůstane rovný. A čeho se dočká od ostatních - výsměchu - viz zdejší komentáře. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

17.05.2017

Britský filmař se pokouší o atentát

Britský filmař se pokouší o atentát

15.02.2015

Jeho krátkometrážní Cashback byl nominovaný na Oscara. Nedoceněný londýnský horor Střepy v hlavě skoro nikdo neviděl. Aby mohl natočit Metro Manila, zastavil vlastní dům. Ale vyplatilo se, film… (viac)

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

23.03.2013

Je libo dobovou kriminálku s prvky konspiračního polit-thrilleru? Se špičkovým obsazením? Odehrávající se v Sovětském svazu ještě za Stalina? Zdá se, že Ve stínu dostane z Hollywoodu tučnou… (viac)